Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1213141516 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 22/Μαρτίου/2012 ώρα 00:32
Αρχικά αποστάλθηκε από tsakalos16

Αν κανεις λειζερ μπορεις να μπεις ;

Ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
fantasma12 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Μαρτίου/2012
  Παράθεση fantasma12 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαρτίου/2012 ώρα 16:21
Γεια σας, είμαι καινούριος στο φορουμ. Είμαι ανθυπολοχαγός απο ευελπίδων και θέλω να παω σχολείο ουκ η λοκ. Τι μπορώ να κάνω;
Και μπορεί να πάει οποιοσδήποτε απο οποιαδήποτε σχολή αξιωματικών;(Προφανώς μιλάω για κάποιον που το κατέχει)
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ95 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2012
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ95 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2012 ώρα 00:00
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα.
Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα πόστ, θα ήθελα να διατυπώσω κι εγώ τις απορίες μου σαν "νεοσύλλεκτος".
Καταρχάς, είμαι 17χρ. Και έχω κόλλημα με το στρατό.
Θα πέθαινα για τη σημαία και θα ήθελα να πάω για ΟΥΚ.
Το θέμα είναι το εξής
α) Πρέπει μέσω πανελλαδικών να περάσω ΕΠΟΠ;(Ώστε να πάω μετά ΟΥΚ; )
β) Είναι απαραίτητο να έχω ύψος πάνω από 1,70;(Συγκεκριμένα είμαι 1,66)
γ) Εαν δεν μπορώ, υπάρχει τρόπος/περίπτωση μέσω στρατού όταν κάνω την θητεία μου να μείνω μόνιμος ή κάτι άλλο που να σχετίζεται με το στρατό (διότι το έχω καημό από μικρός).

Ευχαριστώ και θα ήμουν ευγνώμων εάν μου απαντούσατε
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολέτα Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση Νικολέτα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2012 ώρα 00:10
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ95

Καλησπερα και καλώς σας βρήκα.
Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα πόστ, θα ήθελα να διατυπώσω κι εγώ τις απορίες μου σαν "νεοσύλλεκτος".
Καταρχάς, είμαι 17χρ. Και έχω κόλλημα με το στρατό.
Θα πέθαινα για τη σημαία και θα ήθελα να πάω για ΟΥΚ.
Το θέμα είναι το εξής
α) Πρέπει μέσω πανελλαδικών να περάσω ΕΠΟΠ;(Ώστε να πάω μετά ΟΥΚ;)
β) Είναι απαραίτητο να έχω ύψος πάνω από 1,70;(Συγκεκριμένα είμαι 1,66)
γ) Εαν δεν μπορώ, υπάρχει τρόπος/περίπτωση μέσω στρατού όταν κάνω την θητεία μου να μείνω μόνιμος ή κάτι άλλο που να σχετίζεται με το στρατό (διότι το έχω καημό από μικρός).

Ευχαριστώ και θα ήμουν ευγνώμων εάν μου απαντούσατε
1) από όσο ξέρω, μέσω πανελλαδικών περνάς σε παραγωγική σχολή, του ναυτικού λογικά αφού θες ΟΥΚ. Εποπ με προκήρυξη και αν.
2) 1.70 είναι φέτος τα όρια για στρατιωτικές σχολές
3) παλιά το κάνανε, τώρα δε ξέρω να σου απαντήσω.
γνώμη μου, δοκίμασε πρώτα στη θητεία σου να πας λοκ να δεις αν αντέξεις.

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2012 ώρα 18:21
Αρχικά αποστάλθηκε από fantasma12

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φορουμ. Είμαι ανθυπολοχαγός απο ευελπίδων και θέλω να παω σχολείο ουκ η λοκ. Τι μπορώ να κάνω;
Και μπορεί να πάει οποιοσδήποτε απο οποιαδήποτε σχολή αξιωματικών;(Προφανώς μιλάω για κάποιον που το κατέχει)

Εάν ήσουν Ανθυπολοχαγός δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση γιατί προφανώς θα γνώριζες ότι για να περάσεις την ΣΥΚ θα πρέπει να είσαι Αξιωματικός των Ειδικών Δυνάμεων (αφού πρώτα θα έχεις βγάλει το καταδρομών στο ΚΕΑΠ και θα έχεις δηλώσει ότι επιθυμείς να παραμείνεις στις Ειδικές Δυνάμεις). Σχολείο ΛΟΚ έτσι γενικά και αόριστα δεν υπάρχει. Προφανώς δεν το έχεις ψάξει αρκετά γιατί είσαι μικρός ακόμη!
Επιστροφή στην κορυφή
mitsos20 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση mitsos20 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2012 ώρα 23:12
Θα απαντησει κανεις
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ95 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2012
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ95 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2012 ώρα 20:02
Καλησπέρα παιδιά.
Ένας γνωστός μου που ασχολείται με το στρατό, μου είπε ότι μπορείς να πάς ΟΥΚ όταν πας για την θητεία σου δηλώνοντας Πεζικό και διαλέγοντας μετά ΟΥΚ. Βέβαια δεν είσαι μόνιμος αλλά πας για την θητεια σου ως ΟΥΚ περνοντας καποιες δοκιμασιες πρωτα. Ισχυει;

Και το δευτερο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης. Καταργηθηκαν τα Λοκ;
Επιστροφή στην κορυφή
GreekSoldier1 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 05/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση GreekSoldier1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2012 ώρα 20:12
ΜΟΝΟ ΜΟΝΙΜΟΣ μπορείς να πας ΟΥΚ. Έχει χιλιοειπωθει εδώ μέσα!(πολύ σχετικός ο φίλος σου )

Όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2012 ώρα 03:30
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ95

Καλησπέρα παιδιά.
Ένας γνωστός μου που ασχολείται με το στρατό, μου είπε ότι μπορείς να πάς ΟΥΚ όταν πας για την θητεία σου δηλώνοντας Πεζικό και διαλέγοντας μετά ΟΥΚ. Βέβαια δεν είσαι μόνιμος αλλά πας για την θητεια σου ως ΟΥΚ περνοντας καποιες δοκιμασιες πρωτα. Ισχυει;

Και το δευτερο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης. Καταργηθηκαν τα Λοκ;
Ό, τι να' ναι...
Επιστροφή στην κορυφή
pavlos97 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Απριλίου/2012
  Παράθεση pavlos97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2012 ώρα 23:14
δημητρησ95 οταν εμεις λεμε ΟΥΚ ενοουμε του ΟΥΚ ΠΝ εσει παντος αν θες να κανεις θητεια βατραχανθρωπου μπορεις να στις ειδικες δυναμεις του ΣΞ οπως ΜΑΚ μοιρα αμφιβιων καταδρομων
Επιστροφή στην κορυφή
EL22 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση EL22 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2012 ώρα 18:51
Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να πας ουκ εφοσον εχεις περασει πρωτα σχολη αστυφυλακων. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2012 ώρα 22:05
Ναι ξανά δίνεις πανελλήνιες
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2012 ώρα 08:48

Καλησπερα, ερωτηση... Τι χρειαζεται περι γραφειοκρατιας για επ. Οπ κ αργοτερα για ουκ... Πχ (απολυτηριο λυκειου; Κ. Τ. Λ. Π) επισεις ειναι αναγκαιο λευκο ποινικο μητρωο; Ευχαριστω!

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2012 ώρα 11:43
Για τον θεσμό των εποπ έχουμε άπειρα θέματα μέσα στο φόρουμ, αν τα διαβάσεις θα δεις ότι μάλλον δεν θα ξανά βγει προκήρυξη οπότε αν θέλεις να μπεις στο στρατό δώσε πανελλήνιες 
Επιστροφή στην κορυφή
teopaok Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Ιουνίου/2012
  Παράθεση teopaok Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2012 ώρα 16:27
Καλησπερα...

στις 5 μαιου θυμαμαι πως ειχε τεθει το θεμα της αυξησης της θητειας σε 12μηνο, αμεσως μετα την εκλογη κυβερνησης.
τωρα που πλεον εχουμε ορκισμενη κυβερνηση, και συνεπως αναμενεται να αυξηθει η θητεια, θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

Γνωριζω οτι το σχολειο (ΣΥΚ) των Ο. Υ. Κ προοριζοταν μονο για μονιμους αξιωματικους και υπαξιωματικους του Πολεμικου Ναυτικου, καθως οι 9 μηνες της θητειας δεν επαρκουσαν για το περας της βασικης εκπαιδευσης των βατραχανθρωπων. Απο το 2004, συγκεκριμενα...
Τωρα λοιπον θα "ανοιξουν " και παλι θεσεις για απλους στρατιωτες, που θελουν να υπηρετησουν στις Ο. Υ. Κ.

Στο περιοδευων εγγραφο δηλωσα ως προτιμηση τις ειδικες δυναμεις του στρατου ξηρας. Αν και εφοσον ισχυουν τα παραπανω, και παρουσιαστω στο κεεδ, υπαρχει δυνατοτητα να μετατεθω στο σκαραμαγκα οπου εδρευει η ΔΥΚ ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2012 ώρα 17:36
Δεν υπάρχει περίπτωση να επαναφέρουν την εκπαίδευση εφέδρων, ακόμη και 24μηνο να το κάνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
diplomaths Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2011
  Παράθεση diplomaths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2012 ώρα 20:36
Για ποιο λόγο, εφόσον ίσχυε πιο παλιά;
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2012 ώρα 23:49
Πλέον έχει γίνει επαγγελματική μονάδα και μετά από 8 χρόνια να επιστρέψουν στο παλαιό σύστημα φαντάζει οικονομικά και πρακτικά αδύνατο.

Εδώ οι Κύπριοι με 2 χρόνια θητείας σκέφτονται να κάνουν τη δική τους ΜΥΚ πλήρως επαγελματική.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1213141516 29>