Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2021222324 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
teooyk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ΟΥΚ

Καλησπέρα. Θα ερωτηθείς κατά την προπαιδευση σου στο Πεύκο αλλά και σε ολλα τα κέντρα καταταξης. Έχε κατά νου να κοιτάξεις αν προλαβαίνεις δηλαδή, να μην έχεις μειωμένη θητεία λογο πολυτεκνιας (αν έχεις λόγο πολυτεκνιας μην την δηλώσεις) η κάτι άλλο.
Ναι είμαι πολύτεκνος και σύμφωνα με τον νόμο μπορώ να υπηρετήσω 6 μηνα θητεία αλλά έτσι χάνω τις ειδικες δυνάμεις και θα δηλώσω να υπηρετήσω έννια μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
teooyk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2017 ώρα 08:35
Οπότε μπορείς να κάτσεις για μια πενταετία; Γιατί εγώ το 14 άκουσα ότι είναι τα τρία που κάθονται και άλλα 5+5. ’ρα 13 χρόνια συνολικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:14
Η διάρκεια της ανακατάταξης ή επανακατάταξης καθορίζεται στην εκάστοτε προκήρυξη. Αν δεν κάνω λάθος ναι, οι ΟΒΑ που παίρνει η ΔΥΚ (όπως και οι ΟΒΑ στην 2α ΜΑΛ) είναι συνολικά για 13 χρόνια το πολύ.
Η κούραση είναι προσωρινή, η τιμή όμως... παντοτινή.
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχάλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχάλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:31
Γεια σας αμα κανω εξεταση για τα μάτια που εχω 0,30 μυωπια μπορω να μπω μόνιμος στα Ο. Υ. Κ. απο πολεμικό ναυτικό ;

Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Μιχάλης

Γεια σας αμα κανω εξεταση για τα μάτια που εχω 0,30 μυωπια μπορω να μπω μόνιμος στα Ο. Υ. Κ. Απο πολεμικό ναυτικό ;
Αρχικά για να γίνεις μόνιμος στην ΔΥΚ πρέπει να μπεις σε Παραγωγική Σχολή ή από ΣΝΔ, ή από ΣΜΥΝ. Όσο για την μυωπία, το 0.30 δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.
Αρχικά αποστάλθηκε από Seal

Το σχολείο των ουκ και γενικά όλα τα σχολεία μπορούν να τα βγάλουν στρατιωτικοί γιατροί, νομικοι, νοσηλευτές;
Δεν ξέρω με σιγουριά. Ίσως να μπορούν να περάσουν κάποια Σχολεία, αλλά για ΣΥΚ πολύ δύσκολο. Φαντάζομαι κάποια όπως το ΣΒΕΑ, το ΣΒΕΚ ή το Αυτοδυτών. Έτσι κι αλλιώς όμως, τα στελέχη από την ΣΣΑΣ και την ΣΑΝ έχουν άλλο ρόλο στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
Κατάσταση: Online
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 15:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Καταδρομέας

Αρχικά αποστάλθηκε από Μιχάλης

Γεια σας αμα κανω εξεταση για τα μάτια που εχω 0,30 μυωπια μπορω να μπω μόνιμος στα Ο. Υ. Κ. Απο πολεμικό ναυτικό ;
Αρχικά για να γίνεις μόνιμος στην ΔΥΚ πρέπει να μπεις σε Παραγωγική Σχολή ή από ΣΝΔ, ή από ΣΜΥΝ. Όσο για την μυωπία, το 0.30 δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Το σχολείο των ουκ και γενικά όλα τα σχολεία μπορούν να τα βγάλουν στρατιωτικοί γιατροί, νομικοι, νοσηλευτές;
Δεν ξέρω με σιγουριά. Ίσως να μπορούν να περάσουν κάποια Σχολεία, αλλά για ΣΥΚ πολύ δύσκολο. Φαντάζομαι κάποια όπως το ΣΒΕΑ, το ΣΒΕΚ ή το Αυτοδυτών. Έτσι κι αλλιώς όμως, τα στελέχη από την ΣΣΑΣ και την ΣΑΝ έχουν άλλο ρόλο στις Ένοπλες Δυνάμεις.

οντως εχουν αλλο ρολο αλλα μπορουν να περασουν τα σχολεια ειδικα οι γιατροι και οι νοσηλευτες που παιζουν σημαντικο ρολο σαυτες τις μοναδες αλλα και αυτοι στρατιωτικοι ειναι μπορει οχι μαχιμοι αλλα στρατιωτικοι.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
Κατάσταση: Online
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 16:57

Γιατί αφού υπάρχει ειδικότητα νοσοκομος ειδικών δυνάμεων δεν ξέρω άμα είναι και για αυτούς από σχολές αλλά ξέρω ότι είναι για εποπ
Είχα δει σε ένα βίντεο που είχαν αφιέρωμα στους ουκ και ήταν μια νοσοκόμα στην αποστολή τους

νομιζω πως την ειδικοτητα αυτη την παιρνουν νοσοκομοι απο την σαν αν οχι τοτε σιγουρα οσοι την εχουν εκπαιδευονται απο αυτους δεν λεω πως απορροφονται κατα κορον σε αυτες τις υπηρεσιες αλλα καθε μοναδα εχει τον γιατρο της ο οποιος εχει περασει και το αναλογο σχολειο οταν μιλαμε για ειδ δυν αλλα απο οσα γνωριζω ως στρατιωτικος εχεις δικαιωμα να περασεις και σχ ειδ δυν τωρα αν θα εισαι και σε αναλογη μοναδα αυτο ειναι αλλο θεμα!
Επιστροφή στην κορυφή
teooyk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 18:50
Παιδιά υποθέτουμε ότι μπαίνω κανονικά για την έναρξη του σχολείο τον ΟΥΚ (μιλάω για ΟΒΑ που υπόθηκε ότι ξεκινάει σχολείο τον γενάρη) και κάποια στιγμή τα παρατάω. Έπειτα θα με πάνε σε μονάδα ειδικών δυνάμεων αφού θα έχω κοπεί ή σε μονάδα πεζικού; Τονίζω πως παρουσιάζομαι μεγάλο πεύκο.
Επιστροφή στην κορυφή
AGG Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση AGG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:41
Παιδεια παω 3 λυκειου και θελω να ρωτησω 1ον ακομα μονο μονιμαδες πανε ουκ η αλλαξε κατι ;2ον που θα προτεινατε να παω στις ειδικες δειναμης για να κανω κατι μην ξυνω τα αρχιδια μ
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 20:46
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

οντως εχουν αλλο ρολο αλλα μπορουν να περασουν τα σχολεια ειδικα οι γιατροι και οι νοσηλευτες που παιζουν σημαντικο ρολο σαυτες τις μοναδες αλλα και αυτοι στρατιωτικοι ειναι μπορει οχι μαχιμοι αλλα στρατιωτικοι.
Ναι marsupilami συμφωνώ
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:08

Σκοπός όλης αυτής της διαδικασίας είναι η όσον το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία των υποψηφίων προτού εισέλθουν σε φάση μέγιστης καταπόνησης, αφού σκοπός δεν είναι να "κοπούν" υποψήφιοι αλλά να ελαχιστοποιηθούν οι μικροτραυματισμοί. Μοναδικό κριτήριο για να απορριφθεί κάποιος υποψήφιος είναι να μην επιτυγχάνει τα προβλεπόμενα όρια, ένας έλεγχος που γίνεται τόσο πριν από την έναρξη της φάσης ένταξης, όσο και μετά την ολοκλήρωσή της, οπότε τα όρια αυτά έχουν γίνει πιο αυστηρά

Αυτά τα βρήκα εκεί που αναφέρει για τα αθλήματα
Οποίος δεν μπορεί να τα βγάλει για να πάει κόβεται;
Εκεί που αναφέρει σκοπός δεν είναι να κοπούν αλλά να ελαχιστοποιηθούν οι μικροτραυματισμοι μπορείτε να μου το εξηγήσετε;
Οποίος κοπεί που πάει;
1. Βελτιώνεις την φυσική σου κατάσταση δηλαδή γυμνάζεσαι ώστε κατά την επόμενη φάση που ξεκινάει το Σχολείο να ελαχιστοποιηθούν οι τραυματισμοί.
2. Υποθέτω ότι αν είσαι Στρατιώτης παίρνεις μετάθεση για κάποια Μονάδα του ΣΞ. Πολύ πιθανόν να είναι και Ειδικές Δυνάμεις, αλλά δεν ξέρω σίγουρα. Αν είσαι Ναύτης του ΠΝ τότε ανάλογα παίρνεις μετάθεση στις τάξεις του ΠΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:12
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

νομιζω πως την ειδικοτητα αυτη την παιρνουν νοσοκομοι απο την σαν αν οχι τοτε σιγουρα οσοι την εχουν εκπαιδευονται απο αυτους δεν λεω πως απορροφονται κατα κορον σε αυτες τις υπηρεσιες αλλα καθε μοναδα εχει τον γιατρο της ο οποιος εχει περασει και το αναλογο σχολειο οταν μιλαμε για ειδ δυν αλλα απο οσα γνωριζω ως στρατιωτικος εχεις δικαιωμα να περασεις και σχ ειδ δυν τωρα αν θα εισαι και σε αναλογη μοναδα αυτο ειναι αλλο θεμα!
Ναι το έχω δει κι εγώ το συγκεκριμένο βίντεο. Πρέπει να είναι γιατρός αν θυμάμαι καλά, όχι νοσοκόμα. ’λλο νοσοκομός ΕΔ που είναι ειδικότητα ΕΠΟΠ και άλλο νοσηλευτής από την ΣΑΝ. Ως επί των πλείστων γιατροί υπάρχουν στις Μονάδες, οι νοσηλευτές είναι στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία 401,424 κλπ.
Αρχικά αποστάλθηκε από teooyk

Παιδιά υποθέτουμε ότι μπαίνω κανονικά για την έναρξη του σχολείο τον ΟΥΚ (μιλάω για ΟΒΑ που υπόθηκε ότι ξεκινάει σχολείο τον γενάρη) και κάποια στιγμή τα παρατάω. Έπειτα θα με πάνε σε μονάδα ειδικών δυνάμεων αφού θα έχω κοπεί ή σε μονάδα πεζικού; Τονίζω πως παρουσιάζομαι μεγάλο πεύκο.
;; Σε αυτό ρώτα στο Κέντρο λογικά θα σου πουν. Μπορεί να είναι και Ειδικές Δυνάμεις.

Σημείωση Στρατοπεδάρχη: Σβήστηκε Παράθεση Μηνύματος μου διαγράφηκε απο την Ομάδα Διαχείρισης

Επιστροφή στην κορυφή
claymore Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση claymore Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:50
Παλιά οποίων έκοβαν απο τα ουκ των πήγαιναν στους αμφιβιους
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2017 ώρα 20:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Καταδρομέας

Σκοπός όλης αυτής της διαδικασίας είναι η όσον το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία των υποψηφίων προτού εισέλθουν σε φάση μέγιστης καταπόνησης, αφού σκοπός δεν είναι να "κοπούν" υποψήφιοι αλλά να ελαχιστοποιηθούν οι μικροτραυματισμοί. Μοναδικό κριτήριο για να απορριφθεί κάποιος υποψήφιος είναι να μην επιτυγχάνει τα προβλεπόμενα όρια, ένας έλεγχος που γίνεται τόσο πριν από την έναρξη της φάσης ένταξης, όσο και μετά την ολοκλήρωσή της, οπότε τα όρια αυτά έχουν γίνει πιο αυστηρά

Αυτά τα βρήκα εκεί που αναφέρει για τα αθλήματα
Οποίος δεν μπορεί να τα βγάλει για να πάει κόβεται;
Εκεί που αναφέρει σκοπός δεν είναι να κοπούν αλλά να ελαχιστοποιηθούν οι μικροτραυματισμοι μπορείτε να μου το εξηγήσετε;
Οποίος κοπεί που πάει;
1. Βελτιώνεις την φυσική σου κατάσταση δηλαδή γυμνάζεσαι ώστε κατά την επόμενη φάση που ξεκινάει το Σχολείο να ελαχιστοποιηθούν οι τραυματισμοί.

Αφού λένε πως το σχολείο αρχίζει το Φεβρουάριο και τον Ιούλιο σωστά;
Πχ εγώ παρουσιαζομαι την ερχόμενη εβδομάδα και περάσουν οι αξιωματικοί των ουκ για το ποιος θέλει να πάει για έναν μήνα θα κάνουμε ετοιμασίες μέχρι να αρχίσει το σχολείο;
Και πως ακριβώς θα βελτιώσουμε την φυσική μας κατάσταση;
Αν δεν βγάζω τα όρια θα με κόψουν η πρέπει να τα παρατήσω για να φύγω
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 11:58
1. Παραπάνω ένα παλικάρι Φλεβάρη και Σεπτέμβρη είπε.

2. Αρχικά εφόσον έρθει σήμα από την ΔΥΚ τότε περιμένεις να περάσεις τις αθλητικές δοκιμασίες. Απ' όσο ξέρω τα αθλήματα για το ΣΥΚ, στο Πεύκο γίνονται πιο αργά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα για τους ΥΕΑ, για Αλεξίπτωτα κλπ.

3. Η πρώτη φάση κατά την οποία βελτιώνεις την φυσική σου κατάσταση γίνεται εφόσον επιλεγείς για το ΣΥΚ. Λογικά είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα καθημερινής εκγύμνασης.

4. Εννοείται. Μπορείς να εγκαταλείψεις κατά την διάρκεια του Σχολείου. Δηλαδή εφόσον έχεις επιλεγεί και μετά.
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:14
1) μπορεί να πάει κάποιος σε μια συγκεκριμένη εσσο που να περνουν τότε κάνει τα χαρτιά;
2)σαν ποσο αργά γίνονται τα αθλήματα?
3)τη ακριβώς περιλαμβάνει το πρόγραμμα γυμναστικής;
4 )Σχετικά με το ερώτημα 4 μπορούν να με διώξουν; Δείχνουν επιείκεια στα αθλήματα;
Συνήθως οι επιτροπή περνάει πριν μια εσσο;
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:05
1. Ναι νομίζω μπορείς να κάνεις αίτηση να παρουσιαστείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ. Ρώτα στην Στρατολογική υπηρεσία σου.
2. Απ' όσο γνωρίζω γίνονται λίγες μέρες πριν την ορκωμοσία στο Κέντρο αλλά αυτό μπορεί να παίζετε.
3. Δεν ξέρω. Σίγουρα τρέξιμο, έλξεις, κάμψεις, κοιλιακούς κλπ.
4. Εφόσον περάσεις την φάση προεπιλογής εννοείται ότι μπορούν να σε διώξουν αλλά συνήθως εγκαταλείπει ο εκπαιδευόμενος. Δεν γνωρίζω για επιείκεια.
5. Χλωμό μου φαίνεται. Μάλλον όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:57
Οποίος κάνει λιγότερο κάμψεις, ελξεις, κοιλιακούς και περισσότερο χρόνο στο τρέξιμο να τα ξεχάσει τα ουκ;
Για να είναι κάποιος σίγουρος ότι θα περάσουν θα πρέπει να πάει Αύγουστο και Ιανουάριο;
Παλιά υπήρχαν στελεχοι εδώ που χάθηκαν τώρα να μας πουν όσο τους επιτρέπεται περισσότερες πληροφορίες να μάθουμε
Μπερε περνουν στα ουκ;
Και αυτά τα 13 χρόνια που κάθονται τη βαθμούς θα περνουν?
Ένας μπορεί να βάλει βύσμα για να τον βοηθήσουν στα αθλήματα η δεν περνουν χαμπάρι από βύσματα οι ουκαδες?
Να πω και κάτι ακόμα το οποίο θεωρείται και γελοίο αλλά τη μισθό θα πάρουν όσο θα υπηρετούν;
’δειες περνουν;
Ας πήγαινα εγώ στα ουκ και ας μην πληρώνουν δεν θα με πείραζε
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2021222324 29>