Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1617181920 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
κωστας φασσας λιμνη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας φασσας λιμνη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 08:09
Ναι οταν γινει αυτο δινεις εξετασεις. Υ. Γ κομενος βατραχος
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΥΚ-Α Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΟΥΚ-Α Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2015 ώρα 01:04
Καλησπερα σε ολο το φορουμ.
Θελω καποιος να μου πει αν ξερει αν εχει αλαξει ο νομος και μπωρεις πλεων να πας στα ΟΥΚ να κανεις θητεια η αν ακομα μονο μεσο ΕΠ. ΟΠ σε περνουνε, η αμα εισαι μονιμος στο Ναυτικο.

Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2015 ώρα 02:07
Μόνο μόνιμοι και υπο προϋποθέσεις Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ).
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 13:21
Καλησπερα σας. Ειμαι 17 χρονων και εδω και απο μικρο παιδακι μου αρεσε ο στρατος. Απο τις ταινιες που εβλεπα καταλαβα πως θελω να ειμαι στον στρατο. Εδω και 5 χρονια εχω αποφασηση να γινω βατραχανθρωπος. Εχω ψαξει το θεμα οσο μπορω και εδω και χρονια μπενω σε σελιδες και διαβαζω οτι βρω. Εχω βαλει στοχο του χρονου που θα παω 3η λυκειου και θα δοσω πανελληνιες να δηλωσω ΣΝΔ και να περασω. Θελα να φοιτησω εκει και μετα να δηλωσω ΣΥΚ. Μεχρι εκει καλα.

Το θεμα μου ειναι οτι μου αρεση τοσο πολυ που οτι επιλογες κανω στην καθημερινοτητα μου σκευτομε πως θα με βοηθησει στην καριερα μου. Μεχρι και στο σχολειο (ΕΠΑΛ) ειμαι σε μηχανολογικο τομεα επειδη θεωρης πως θα μου χρειαστουν τετιες γνωσεις οταν θα ειμαι μονιμος ΟΥΚ. Αυτο το θεμα το γραφω γιατι θελω να μαθω πραγματα του στρατου ωστε να εχω ειδη πολλες γνωσεις οταν θα παω στις σχολες. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που θα βρω αυτοι που ζηταω, και ετσι αποφασισα να ρωτησω εδω.

Αυτο που ψαχνω: Καποια διαδυστικη σχολη, μαθηματα, εκπομπες ντοκιμαντερ που θα μπορουσαν να μου δωσουν γνωσεις, βιβλια οτιδηποτε μπορει να μου δωσει γνωσης για τον στρατο. Προσφατα στην τηλεοραση διαφημιζουν οτι ξεκιναει το Σχολειο για ομαδα διαείρισης κρισεων μολις το ειδα ειπα πως θελω να παω για να μαθω αλλα δυστυχος πρεπει να ειμαι πανω απο 18. Τελος παντων πιστευω καταλαβατε τι ψαχνω και παρακαλω οποιον ξερει να με βοηθησει.

Οταν εισαι ΟΥΚ θεωρησε ο καλυτερος. ΕΓΩ θελω να γινω ο καλυτερος των καλυτερων. Δειξτε μου τον δρομο και θα ακολουθησω.
Αν υπαρχει καποιος Πρωην-νυν ΟΥΚ εδω μεσα θα το εκτιμουσα αν ηθελα να μιλισουμε προσωπικα.

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2015 ώρα 00:11
Καλησπερα,

Ειμαι μαθητης Α Λυκειου και ενδιαφερομαο για ΟΥΚ. Θα μπορουσε κανενας να μου πει πως να μπω μονιμος και να μου δωσει ενα προγραμμα με αθλητικες ασκησεις για να προετοιμαστω καταλληλα;

Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Bourne Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Bourne Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2015 ώρα 08:43
Μονο απο σχολη απ οσο ξερω σαν κληρωτοι πλεον δε παιρνουν ο ΔΥΚ θα σε κατατοπισει καλυτερα οσο για τις αθλητικες ασκησεις ξεκινα τρεξιμο, καμψεις, ελξεις, βυθισεις, κοιλιακοι, οσες ποιο πολλες επναληψεις και σετ μπορεις και οσο μπορεις αυξανεις καθε φορα δε θελει ειδικο προγραμμα και εννοειτε και κολυμπι αυτα
Θνητός γεγονώς άνθρωπε, μη φρόνει μέγα.
Επιστροφή στην κορυφή
Chr. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chr. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2015 ώρα 02:46
Καλησπέρα σας,

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου υπενθυμίσετε ποιες είναι οι προϋποθέσεις που απαιτούνται ώστε ένας Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης (Ο. Β. Α.) να μπορέσει εισαχθεί στα Ο. Υ. Κ.
Το όριο ηλικίας είναι και σε αυτήν την περίπτωση τα είκοσι οκτώ έτη ή πλέον αυτό δεν ισχύει για τους Ο. Β. Α.
Τελείωσα κανονικά την στρατιωτική μου θητεία (Ι1) εν έτη 2011 και είμαι τώρα 30 χρονών για αυτό και ρωτάω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2015 ώρα 16:40
Έχεις μείνει πολύ πίσω!
Επιστροφή στην κορυφή
Chr. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chr. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2015 ώρα 14:15
Οπότε και στους Ο. Β. Α. Το όριο είναι τα 28 έτη?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2015 ώρα 10:39
Στους ΟΒΑ πλέον τα 25.
Επιστροφή στην κορυφή
πρ2015 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πρ2015 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2015 ώρα 21:24
Καλησπερα εχω ψαξει πολυ το θεμα και εχω 2 αποριες
Ειμαι 24 χρονων, αποφοιτος ΤΕΙ και ενδιαφερομαι για την προκυρηξη.
Οπως ειδα στην επισημη σελιδα του ΠΝ το σχολειο του Υ/ΚΤ μπορουν να το παρακολουθησουν και αλλοι κλαδοι, μπορω να παω ΕΔ στο στρατο ξηρας και να παρακολουθησω το σχολειο; Αν ναι μετα η διαφορα ειναι οτι επιστρεφω στην μοναδα;**
Τα αθληματα τα βγαζω και δεν εχω καποιο προβλημα υγειας, εχω περασει τα ΤΕΣΤ για στρατιωτικες σχολες, αλλα δεν εχω υπηρετισει σαν εφεδρος.
Εχω συνολο 2 μειωπια (1 και 1στο καθε ματι) με οπτικη οξυτητα 7/10, υπαρχει περιπτωση να κοπω απο την Α. Ν. Υ. Ε; Αν ναι, δηλωνοντας στην προκυρηξη αν επιλεχτω θα μπορω να κανω λαζερ;
Ας απαντησουν μονο οσοι γνωριζουν.
Ευχαριστω

**To link της σελιδας (http://www.hellenicnavy.gr/el/organwsi/arxigeio-stolou/ypagomenes-ypiresies/dioikisi-ypovryxiwn-katastrofwn/syk/90-gr/organosi/arxigeio-stolou/dioikisi-ypovrixiwn-katastrofwn-dyk/294-2013-09-17-07-08-15
παραρτημα 1, γ,(3)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2015 ώρα 10:04
Αρχικά αποστάλθηκε από πρ2015

Οπως ειδα στην επισημη σελιδα του ΠΝ το σχολειο του Υ/ΚΤ μπορουν να το παρακολουθησουν και αλλοι κλαδοι, μπορω να παω ΕΔ στο στρατο ξηρας και να παρακολουθησω το σχολειο; Αν ναι μετα η διαφορα ειναι οτι επιστρεφω στην μοναδα;**

Εχω συνολο 2 μειωπια (1 και 1στο καθε ματι) με οπτικη οξυτητα 7/10, υπαρχει περιπτωση να κοπω απο την Α. Ν. Υ. Ε; Αν ναι, δηλωνοντας στην προκυρηξη αν επιλεχτω θα μπορω να κανω λαζερ;

Μπορείς να παρακολουθήσεις το ΣΥΚ αν είσαι στέλεχος των Ειδικών Δυνάμεων ναι αλλά όχι να σταδιοδρομήσεις στην ΔΥΚ.
Το παρακολουθείς, το βγάζεις επιτυχώς, παίρνεις βατραχοπουλάδα και τέλος.
Με το που πάρεις πτυχίο Υ/ΚΤ επιστρέφεις στην μονάδα σου αφού πάρεις μία ολιγοήμερη άδεια ναι.

Σχετικά με την οπτική οξύτητα δυστυχώς θα πρέπει να είναι τέλεια οπότε θα χρειαστεί να κάνεις λέιζερ αν το θες τόσο πολύ ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
πρ2015 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πρ2015 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2015 ώρα 10:50
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Αρχικά αποστάλθηκε από πρ2015

Μπορείς να παρακολουθήσεις το ΣΥΚ αν είσαι στέλεχος των Ειδικών Δυνάμεων ναι αλλά όχι να σταδιοδρομήσεις στην ΔΥΚ.
Το παρακολουθείς, το βγάζεις επιτυχώς, παίρνεις βατραχοπουλάδα και τέλος.
Με το που πάρεις πτυχίο Υ/ΚΤ επιστρέφεις στην μονάδα σου αφού πάρεις μία ολιγοήμερη άδεια ναι.

Σχετικά με την οπτική οξύτητα δυστυχώς θα πρέπει να είναι τέλεια οπότε θα χρειαστεί να κάνεις λέιζερ αν το θες τόσο πολύ ναι.

Σε ευχαριστω πολυ !
Μπορω να κανω την εγχειρηση και αφου μπω σαν ΕΠ. ΟΠ;
Γιατι αν οχι δεν θελω να την κανω.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2015 ώρα 01:49
Ναι μπορείς όποτε θες.
Επιστροφή στην κορυφή
Johny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Johny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2015 ώρα 13:14
Χαιρετώ! Είμαι 4οετής φοιτητής και λογικά του χρόνου θα μπω στρατό για τη θητεία μου.
1ον) Τα Ο. Υ. Κ παίρνουν μόνο μόνιμους; Έχει αλλάξει κάτι;
2ον) Στους αμφίβιους καταδρομείς έχω τη δυνατότητα να κάνω Την 9μηνη θητεία μου;
3ον) Ποιες οι διαφορές ανάμεσα στην εκπαίδευση και στις αρμοδιότητες Ο. Υ. Κ. Με Αμφίβιους Καταδρομείς;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2015 ώρα 13:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Johny

Χαιρετώ! Είμαι 4οετής φοιτητής και λογικά του χρόνου θα μπω στρατό για τη θητεία μου.
1ον) Τα Ο. Υ. Κ παίρνουν μόνο μόνιμους; Έχει αλλάξει κάτι;
2ον) Στους αμφίβιους καταδρομείς έχω τη δυνατότητα να κάνω Την 9μηνη θητεία μου;
3ον) Ποιες οι διαφορές ανάμεσα στην εκπαίδευση και στις αρμοδιότητες Ο. Υ. Κ. Με Αμφίβιους Καταδρομείς;

1) Μόνιμους και ΟΒΑ.

2) Ναι μπορείς.

Επιστροφή στην κορυφή
Johny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Johny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2015 ώρα 13:22
Σ' ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Λογοθετης Σπυρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λογοθετης Σπυρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2015 ώρα 21:48
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Θέλω ν ρωτήσω αν ξέρει κάποιος εάν προκειτε στον επόμενα 1-2 χρονια να αλλάξει πάλη η νομοθεσία και να κόψουν τους ΟΒΑ η θα παραμινει έτσι; Επίσης τα ΟΥΚ ποσά σχολεία βγάζουνε τον χρόνο και σε ποια περίοδο ξεκινάνε; Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1617181920 29>