Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Antonis21

Ανεκαθεν υπηρχε η λαχταρα, απο τους ενθουσιωδης πιιτσιρικαδες, να καταταγουν σε οσο πιο elite μοναδα γινεται, για να μαζεψουν εμπειριες και να "εχουν κατι να θυμουνται".

Εγω πιστυεω το εξης. Οταν εισαι σε μια επιλεκτη μοναδα του Στρατου γενικα, δε το σκεφτεσαι πια. Το λουκι που εχεις τραβηξει και θεματα που ασχολεισαι καθε μερα, ειναι οσο "σκληρα" και επικυνδινα αν ειναι, παλι σε πιανει η ρουτινα... Η μονη διαφορα στη μονοτονια ειναι οταν γνωριζεις καποιον, και οταν μαθαινει για τη δουλεια σου, σου λεει "Σωπα ρε φιλε, και πως τα καταφερνεις εκει... " και διαφορα τετοια θαυμαστα. Ε απο την στιγμη που τα εχεις κανει και συνεχιζεις να τα κανεις, δεν ειναι τοσο θαυμαστα πια...

Επισης, εαν και εχω σε μεγαλη εκτιμηση οσους ναυταιους υπηρετουν στις υποβρυχιες καταστροφες, προσωπικα δε θα ηθελα να μετασχω. Το βλεπω σαν μεγαλη καταπονηση του κορμιου για πολλα χρονια. Να ξερετε οτι πολλοι απο τους ανθρωπους αυτους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας και ψυχικης ηρεμιας. Απο την συνεχη και σκληρη εκπαιδευση και τις κακουχιες μαζευεις ενα σωρο κουσουρια στο κορμι και γινεσαι σκληρος και ορισμενες φορες απανθρωπος. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθενος...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα όσα είπες!
Αλλα έχω να συμπληρώσω και κατί και σίγουρα θα συμφωνήσεις και εσυ...
Τα παιδιά (περισσοτερο της εφηβηκής ηλικίας αλλα και ακόμα και μεγαλύτεροι) θέλουν να υπηρετήσουν σε ένα τετοιο σώμα γιατί προφανώς θέλουν να λενε μετά εξώ στις κοπελίτσες '' Ω, εμενα με πνίγουν, με κανουν, με ράνουν'' κτλ κτλ. Ξέρεις...
Αυτο έχει ως αποτέλεσμα οσοι δοκιμάζουν να αποτυχγάνουν και οσοι δεν δοκιμάζουν να λένε δεν ειναι και δύσκολο κτλ...
Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι οτι αυτο που κάνουμε πρεπει να το κανουμε γιατι το θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι για να αποδείξουμε κάτι στους αλλους για να τους εντυπωσιάσουμε...
Ενα μύνημα στους πιτσιρικάδες (και εγω τωρα παω στρατο αλλα μιλαω για τους 15-16 κτλ)... Μη εντυπωσιάζεστε απο εικόνες και βίντεο...
Τα ΟΥΚ είναι για λίγους... Περνουν πολλα για να τους βλέπετε εσεις στα βίντεο.
Καλό ειναι να κάνετε όνειρα αλλα μη λέτε θα παω και εγω στα ΟΥΚ αλλα αν δε μπορω παω πρωτα στΑ ΛΟΚ (οπως είπε ο αλλος λες και θα παει για καφε και μετα μπουζούκια)...
Κρατάτε πισινή...
’ντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Antonis21 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Antonis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:34
Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:41

Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...

Δηλαδή αν είσαι σε τελεια φυσική και ψυχολογική κατάσταση και έχεις ΨΥΧΗ τα καταφέρνεις...
Απ οτι φαίνεται ομως οτι λίγοι είναι αυτοί...
’ντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Antonis21 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Antonis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:55
Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:59

Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.

Πολύ σωστά.
Συμφωνω.
Το θέμα είναι αυτοί που αντιπροσωπεύουν τις ΥΚ να το αξιζούν και να είναι διατεθημένοι να ''θυσιαστούν'' γι αυτο...
Αν δεν μπορούν να βγάλουν την εκπαίδευση στην πραγματική αποστολή θα ειναι 10 φορές πιο δύσκολα τα πράγματα...
Δηλαδή αντιγράφω αυτα που έγραψες!
Συμφωνώ μαζι σου , μιας και γνωρίζεις καλύτερα απο μενα περι του θέματος!
Επιστροφή στην κορυφή
oysak. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση oysak. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 03:39

γεια σε ολους παρουσιαζωμε 1 μαλ. Αλλα θελω πολυ να παω στα ο. Υ. Κ ξερει κανεισ Τιποτα για αυους, λενε οτι τους καταργυσανε , τους κανανε μονιμους και κατι τετοια. Οποιος ξερει Ας μου πει.

Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από oysak.

]

γεια σε ολους παρουσιαζωμε 1 μαλ. Αλλα θελω πολυ να παω στα ο. Υ. Κ ξερει κανεισ Τιποτα για αυους, λενε οτι τους καταργυσανε , τους κανανε μονιμους και κατι τετοια. Οποιος ξερει Ας μου πει.

Oχι φίλε το έχουμε ξαναπει και υπαρχει και σχετικό θεμα σε σχεση με τους ΟΥΚ...
Μονο τα μόνιμα στελεχη στους ΟΥΚ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2009 ώρα 23:08
Θελω οπωσδηποτε να παω στους βατραχανθρωπους, την δευτερα παω ρεντινα να περασω κεαπ, ειμαι δοκιμος, μετα εχω μεταθεση για 2 μαλ, υπαρχει εστω κ 1 παραθηρακι να περασω σχολειο ουκαδων.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2009 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από DEA

Θελω οπωσδηποτε να παω στους βατραχανθρωπους, την δευτερα παω ρεντινα να περασω κεαπ, ειμαι δοκιμος, μετα εχω μεταθεση για 2 μαλ, υπαρχει εστω κ 1 παραθηρακι να περασω σχολειο ουκαδων.

Μόνο μόνιμοι περνάνε Σχολείο ΟΥΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
muaha Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Ιουνίου/2009
  Παράθεση muaha Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 15:03
Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για το forum. Θέλω να καταταγω στα ΟΥΚ και εχω ακουσει 8000 διαφορετικες εκδοχες και δε ξερω τι ισχυει. Εχω 2 αδερφια και θελω να κανω τη θητεια μου. Εχω ακουσει πως μπορεις να πας μονο ως μονιμος αλλα δεν ειμαι διατεθειμενος να παω 5ετια. Γινεται αν αυτη ειναι η μονη επιλογη να δηλωσω μονιμος και μολις ολοκληρωσω μετα καπως να το ακυρωσω; Αν γινεται αυτο θα υπαρχουν κυρωσεις; Αν αυτη η επιλογη δεν ειναι διαθεσιμη εχω αλλες εναλακτικές; Ευχαριστω προκαταβολικα
Επιστροφή στην κορυφή
muaha Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Ιουνίου/2009
  Παράθεση muaha Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 16:49
ΕΠΟΠ κανουν 5ετια; Μπορω να παω και να διακοψω τη θητεία; Θα έχω κυρώσεις; Αν παω ειδικες δυναμεις μετα μπορω να κανω τη θητεια ΟΥΚ; Δώστε καμια ελπίδα ρε παιδια... Φαντάζομαι θα αφιερώνουν και πολύ χρόνο σε τακτικές διίσδυσης, ως πολυ σηματικο κομματι του ανορθοδοξου πολεμου. Ειναι αληθεια;
Επιστροφή στην κορυφή
kagouras Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 21/Ιουλίου/2009
  Παράθεση kagouras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2009 ώρα 00:20
Παιδια ενας φιλος μου ειναι πορωμενος με ουκ ειναι και καρατεγκας και αθλητης κολύμβησης. Θα τα καταφερει λετε; Γενικα ειναι αλανι και εχει δειρει αρκετο κοσμος σε καυγαδες. Απλα δε γουσταρει να του αντιμιλας και σκεφτομαι αν φαει ξυλο εκει μεσα που θα φαει τη διαβολοδομαδα θα κτυπησει κανενα. Επειδη δεν παιρνει κληρωτους σκεφτετε εποπ πρωτα. Παντως δεν ειναι ντουλαπα, θα αντεξει τετοια εκπαιδευση. Τι προτείνετε;

εγω του προτεινα να πάει νεοσυλλεκτος στην 124ΠΒΕ μιας και ειναι καλωδιομενος με γερό βύσμα.
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 17:25
Αρχικά αποστάλθηκε από kagouras

Παιδια ενας φιλος μου ειναι πορωμενος με ουκ ειναι και καρατεγκας και αθλητης κολύμβησης. Θα τα καταφερει λετε; Γενικα ειναι αλανι και εχει δειρει αρκετο κοσμος σε καυγαδες. Απλα δε γουσταρει να του αντιμιλας και σκεφτομαι αν φαει ξυλο εκει μεσα που θα φαει τη διαβολοδομαδα θα κτυπησει κανενα. Επειδη δεν παιρνει κληρωτους σκεφτετε εποπ πρωτα. Παντως δεν ειναι ντουλαπα, θα αντεξει τετοια εκπαιδευση. Τι προτείνετε;

εγω του προτεινα να πάει νεοσυλλεκτος στην 124ΠΒΕ μιας και ειναι καλωδιομενος με γερό βύσμα.
Το ότι ο φίλος σου αντιμιλάει και το ότι "δέρνει" τον κόσμο δε νομίζω πως θα τον βοηθήσει στο στρατό και ειδικά στα Ο. Υ. Κ.
Το μόνο που μπορεί να του κάνουν αυτά είναι μόνο κακό και δεν εννοώ ότι θα τον δείρουν αλλά απότις "καμπανιές" τις "φυλακές" κ. Λπ. Εκτώς του ότι αν πάει ΕΠ. ΟΠ. Και τα κάνει αυτά μπορούν άνετα να τον διώξουν!
Τώρα εάν θα αντέξει την εκπαίδευση το ξέρει μόνο Ο Θεός και η ψυχή του!
Επιστροφή στην κορυφή
Athan Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση Athan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2009 ώρα 13:28
Αρχικά αποστάλθηκε από kagouras

Με τετειο χαρακτηρα μονο αν περνουν γιοταδες...no offence!

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:23
Μια ερωτιση να κανω και τιποτα αλλο. Για να πας ο. Υ. Κ τι σχολεια χρειαζετε να περασεισ; Παρακαλω απαντηστω. Ευχαριστω εκ τον προτερον
Επιστροφή στην κορυφή
Κωτσος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Αυγούστου/2009
  Παράθεση Κωτσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 04:38
Χρειάζεται να περασεις το σχολειο της ΜΥΚ όντας στέλεχος του στρατού η απλα μόνιμος
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 15:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννις Προτ.

Μια ερωτιση να κανω και τιποτα αλλο. Για να πας ο. Υ. Κ τι σχολεια χρειαζετε να περασεισ; Παρακαλω απαντηστω. Ευχαριστω εκ τον προτερον
Λογικά θα ρωτάς για τους μόνιμους γιατί δεν παίρνουν κληρωρούς στα Ο. Υ. Κ. Πλέον!
Αν πας Ο. Υ. Κ. Σαν μόνιμος, ειναι απλό: Θα κάνεις κανονικά την εκπαίδευση που περνάνε οι Ο. Υ. Κ. ’δες. Όλες τις ακήσεις και τις δοκιμασίες!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 19:30
Αν τελειωσεις τη θητεια σου σαν καταδρομεας στις ειδικες δυναμεις. Π. Χ σαν αμφιβιος η σαν ΛΟΚ! Μετα μπορεις αν θελεις να περασεις και απο αλλο σχολειο; Δηλαδη τον ΟΥΚ; Αλλα θα πρεπει να εισαι μονιμος ετσι; Η γινεται και χωρις να μεινεις μονιμος να περασεις και την ΔΥΚ σαν ΕΠ. ΟΠ για 3-5χρονια δε γνωριζω ακριβος ποσα ειναι... Ευχαριστω προκαταβολικα αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Μπορει και να ειναι χαζη ερωτηση
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 29>