Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1011121314 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
been there... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση been there... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 08:29
Λέω να δηλώσω ΕΜΑΚ Θεσαλονίκη μια και είμαι απο εκεί να φύγω απο τη αθήνα Μια και φετος ζητάει εσωτερικά δύτες και λένε απο εκέι στέλνουν στα σχολεία του στρατού στελέχη ξέρει κανέις αν μπορώ να περάσω σχολέιο ΟΥΚ γιατί το έχω καιμό απο μικρός εδω δεν ξερει κανεις δυστηχώς οταν υπηρέτησα πριν δεκα χρόνια με παρασηρανε και πήγα αλεξίπτωτα μου είχε φανεί θυμάμε κολέγιο το μόνο καλό ειναι οτι μπήκα στο σώμα. Ηλικιακα ειμαι 28 ισα που κρατιέμαι ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 11:30
Οι της ΕΜΑΚ περνάνε Σχολείο Αυτοδυτών και όχι Υ/Κ.
Επιστροφή στην κορυφή
been there... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση been there... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 12:00
Φίλε nasso αλλο τι περνάνε αναγκαστικά οσοι πάνε για δύτες και άλλο αν έχω το δικαίωμα να περάσω Υ/Κ με δικια μου θέληση και με λιγο βύσμα αμα βάλω θα ρωτήσω και γώ βεβαία αλλα εδώ δεν ξέρει κανείς
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 01:10
Τα μηνύματα για το πρόγραμμα των υποψηφίων Βατραχανθρώπων μεταφέρθηκε εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
νοσταλγός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νοσταλγός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 19:38
Ξανανοιχτε τη μυκ για τους εφεδρους μη χαλατε τη παραδοση της ελλας τα καλυτερα βατραχια ηταν εφεδροι με τα πρωτεια στα σχολεια ομαδες υποβρυχιων καταστροφων για παντα
Επιστροφή στην κορυφή
Καραϊσκάκης Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2011
  Παράθεση Καραϊσκάκης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2011 ώρα 01:31
ΟΥΚ ή ΜΥΚ οι κληρωτοί έφεδροι δεν προβλέπεται πλέον να πάνε. Το σχολείο διαρκεί 7 μήνες και η συνολική θητεία είναι 9 μήνες...
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:07
Εκτος αν η θητεια ξαναγινει 12μηνη η 14μηνη... Τοτε θα μπορουν να περνανε κληρωτοι απλα δεν ξερω αν θα δεχονται...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:27
Από 18μηνο και άνω. Γιατι απαιτείται υπόλοιπο θητείας 12 μηνών μετά τη βασική εκπαίδευση.
Επιστροφή στην κορυφή
Geo123 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 16/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Geo123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:21
Και κατι ακομα. Εχω ακουσει οτι σε περνανε απο καποια τεστ. Δηλαδη αν κοπεις σε μερικα τι γινεται ; Δεν μπορεις να πας ΟΥΚ; Εγω δεν ξερω αν ακουγετε τρελο αλλα ειμαι 17 χρονων και το σκεφτομαι αυτο το πραγμα απο τα 13-14. Ειμαι πωρομενος με αυτο το πραγμα δηλαδη ειμαι ετοιμος να πεθανω για την σημαια και το προτιμω απο το να πεθανω στα γεραματα χωρις να εχω καταφερει τιποτα στην ζωη μου... Προτιμω να πεθανω σε καποια αποστολη. Θα ειναι μεγαλη βλακεια να κοπεις απο τεστ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2011 ώρα 10:58
Geo... Τ Αθλήματα Πιστεύω Οτι Είναι Αρκετά Εύκολα... Μετά Είναι Το Ζόρι!:)
Επιστροφή στην κορυφή
iraklis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση iraklis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2011 ώρα 18:10
Για σας θα Ήθελα Να Μάθω Τι Γίνετε Εαν Ένας Νέος ΕΠ. ΟΠ. Πολεμικού Ναυτικού Θέλει Να μπει στα ΟΥΚ και Έχει Τατουάζ Σε Σημείο Πού Δεν Φαίνεται , θα Έχει Πρόβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2011 ώρα 01:28
Αρχικά αποστάλθηκε από iraklis

Για σας θα Ήθελα Να Μάθω Τι Γίνετε Εαν Ένας Νέος ΕΠ. ΟΠ. Πολεμικού Ναυτικού Θέλει Να μπει στα ΟΥΚ και Έχει Τατουάζ Σε Σημείο Πού Δεν Φαίνεται, θα Έχει Πρόβλημα;

Όχι φίλε μου δεν θα έχεις πρόβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή
nikstifler Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση nikstifler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2011 ώρα 12:05
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους πεζοναύτες, μετα τη θητεία μου ως πεζοναύτης υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να μπω στο σχολείο των ΟΥΚ; Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2011 ώρα 13:00
Αρχικά αποστάλθηκε από nikstifler

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους πεζοναύτες, μετα τη θητεία μου ως πεζοναύτης υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να μπω στο σχολείο των ΟΥΚ; Ευχαριστώ πολύ

Δυστυχώς όχι. Μόνο μόνιμοι μπορούν να παρακολουθήσουν το σχολείο πλέον καθώς η διαταγή ορίζει πως θα πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο θητείας 12 μηνών για να μπορέσει έφεδρος να το παρακολουθήσει. Εσείς υπηρετείται 9μηνο, άντε 8μηνο!
Επιστροφή στην κορυφή
nikstifler Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση nikstifler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2011 ώρα 16:49
Ευχαριστώ που μου απάντησες... Δηλαδή Εγώ που θα υπηρετήσω 9 μήνες σαν πεζονάυτης υπάρχει κάποιος τρόπος να φητοίσω στην σχολή ΟΥΚ; Γιατί έχω ακούσει οτι αν τελειώσεις σαν ΟΒΑ η σαν πενταετείς μόνιμος μπορείς να πάς εκεί...
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:24
Οι ΟΒΑ καταργήθηκαν, οι 5-ετής αντικαταστάθηκαν από ΕΠΟΠ και αυτοί (κατά τα φαινόμενα) επίσης καταργήθηκαν.

Για τα υπόλοιπα μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες.

Επιστροφή στην κορυφή
Johny Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2011
  Παράθεση Johny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2011 ώρα 15:17
Θα ηθελα να μπω στα ΟΥΚ. Εχω λιγη μυωπία.(καπου στα 2,5) Υπαρχει καποιο προβλημα; Θα μπορω να μπω; Αν υπαρχει προβλημα μπορω να το λυσω;(κάνοντας Λειζερ)
Επιστροφή στην κορυφή
nikos_TT Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nikos_TT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 20:08
Να Κάνω μια ερώτηση;
Είμαι 19 και μου ήρθε το χαρτί να παρουσιαστώ και θέλω να μπω ΟΥΚ. Γίνετε;
Και αν γίνετε τι πρέπει να κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1011121314 29>