Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Strouthos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Strouthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 19:16
Δεν με ενδιαφερει εαν ειναι σαν εφεδρος η οχι. Εαν γινετε με οποιοδηποτε τροπο να κανω το σχολειο ΟΥΚ ειτε Ελλαδα είτε Κυπρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Μάριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μάριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2010 ώρα 10:51
Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα.
Πλέον δεν μπορείς να μπεις Ο. Υ. Κ σαν απλός στρατιώτης;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2010 ώρα 13:15
Όχι δεν μπορείς
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris mak Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
  Παράθεση dimitris mak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2010 ώρα 14:28
Μονο οι μονυμοι και οι εποπ του στρατου ξηρας και του ναυτικου μπορουν να περασουν το σχολειο των ουκ...
Επιστροφή στην κορυφή
Magkas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Απριλίου/2010
  Παράθεση Magkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 01:25
Ευχαριστω πολυ... ! Να ρωτησω και κατι αλλο, εχω ακουσει Οτι Μεστην θητεια σου (στις ειδικες δυναμεις) μπορεις να την διακοψεις και να περασεις απο σχολεια (υποβρυχιου καταστροφεα κτλ) τα οποια χρειαζονται για να μπεις ως μονιμος στη ΜΥΚ, ισχιει οτι μπορεις στην θητεια σου να περασεις απο σχολεια ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 01:35
Όχι
Επιστροφή στην κορυφή
Magkas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Magkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 04:28
Οκ, αλλα εωας φιλος μου στη θητεια του στα ΛΟΚ μου ειπε οτι περασε ολα τα σχολεια που μπορεις να περασεις (στη θητεια σου) πως το εκανε αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 19:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Magkas

Οκ, αλλα εωας φιλος μου στη θητεια του στα ΛΟΚ μου ειπε οτι περασε ολα τα σχολεια που μπορεις να περασεις (στη θητεια σου) πως το εκανε αυτο;

Πές το φίλο σου να μη λέει και πολλές λαλακίες.

Εκτος και αν είναι πλέον των 50 ετών και είχε τη δυνατότητα όταν η θητεία ήταν 28 μήνες να περάσει και το σχολείο των ΟΥΚ. Μιλάμε για πριν τη δεκαετία του 1980.
Επιστροφή στην κορυφή
Magkas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Magkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2010 ώρα 02:49
Εεε, οχι περσι πηγε και ειναι 19, αλλα δεν λεει λαλακιες οντωσ, οταν λεω οτι περασε Το σχολιο του υποβρυχιου καταστροφεα δεν ενοω οτι πηγε ΟΥΚ ενοω οτι περασε ενα μηνα Μονο στο σχολιο αυτο (οπως ειναι και το ΚΕΑΠ) ... Δεν ξερω και εγω τι να πω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2010 ώρα 23:16
Οι μόνοι έφεδροι που περνάνε Σχολείο είναι οι Δόκιμοι και μόνο το ΚΕΑΠ στη Ρεντίνα. Παλαιά που η θητεία ήταν 28 μήνες (και βάλε) οι Καταδρομείς πέρναγαν και άλλα Σχολεία.

Τα άλλα Σχολεία (Αλεξίπτωτα, Δυτών Μάχης, Υποβρυχίων Καταστροφέων- τα ΟΥΚ με άλλα λόγια, Χιονοδρόμων κλπ.) μόνο μόνιμα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων.

Πήγε για 1 μήνα; Ναι, και εγώ αν πάρω μια συσκευή κλειστού κυκλώματος (κατάδυσης) θα λέω ότι έγινα Υποβρύχιος Καταστροφέας.

Μην πιστεύεις ό, τι σου λένε. Δεν είσαι βέβαια ο πρώτος που ακούει αυτά τα πράγματα από κάποιους που θέλουν να το παίζουν "γαμάουα" επειδή πήραν πράσινο μπερέ.

Επεξεργάστηκε από Nassos - 14/Ιουνίου/2010 ώρα 23:20
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSSE Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση KostasSSE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 01:43
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις στην θητεια σου να μπεις στα ΟΥΚ (οχι μονιμος). Ζητω συγχωμη αν εχει απαντηθει σε μια απο τις 36 σελιδες αλλα πραγματικα δεν διαθετω χρονο να τις διαβασω ολες
Επιστροφή στην κορυφή
Cpt.Tsakalof Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 13/Απριλίου/2010
  Παράθεση Cpt.Tsakalof Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 01:55
Αρχικά αποστάλθηκε από KostasSSE

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις στην θητεια σου να μπεις στα ΟΥΚ (οχι μονιμος). Ζητω συγχωμη αν εχει απαντηθει σε μια απο τις 36 σελιδες αλλα πραγματικα δεν διαθετω χρονο να τις διαβασω ολες

Όχι φίλε μου δεν παίρνουν κληρωτούς (φαντάρους) εδώ και καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
  Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 02:43
Αρχικά αποστάλθηκε από KostasSSE

Απο το 2004 πανε μονο μονοιμοι. Εγω θα σου ελεγα να απς ως μονιμος αμα το πολυ.
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 19:00
Ειμαι 17 χρονων και αυτο που θελω να κανω στη ζωη μου ειναι ο στρατος. Εχω ψαξει αρκετα τις μοναδες και τα τμηματα αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το τι χρειαζεσε για να μπεις πχ στα Ο. Υ. Κ.(σχολες ευελπιδων και τα λειπα εχουν καμια σχεση; ) ευχαριστω οπιον μπορεσει και με διαφοτισει
Επιστροφή στην κορυφή
ikarus260 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Απριλίου/2009
  Παράθεση ikarus260 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 22:15
Θέλει γερά κότσια για να μπεις στα ΟΥΚ. Μπαίνεις ή από ΕΠΟΠ στο ναυτικό, ή πρέπει να είσαι ήδη μόνιμο στέλεχος στις ειδικές δυνάμεις. Έχει μερικά βιντεάκια στο youtube όπου μπορείς να πάρεις μία γεύση από τι περνάνε εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
  Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 22:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Χρηστος

Ειμαι 17 χρονων και αυτο που θελω να κανω στη ζωη μου ειναι ο στρατος. Εχω ψαξει αρκετα τις μοναδες και τα τμηματα αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το τι χρειαζεσε για να μπεις πχ στα Ο. Υ. Κ.(σχολες ευελπιδων και τα λειπα εχουν καμια σχεση;) ευχαριστω οπιον μπορεσει και με διαφοτισει
Διαβασε και της προηγουμενες σελιδες και θα καταλαβεις
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
ikarus260 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Απριλίου/2009
  Παράθεση ikarus260 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2010 ώρα 23:17
Πριν να πάτε, σκεφτείτε το πάντως. Δείτε και αυτό:http://www.hellenicnavy.gr/new_details.asp?hn_new_id=1898. Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά είναι αρκετά δύσκολα
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
  Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2010 ώρα 01:07
Αρχικά αποστάλθηκε από ikarus260

Θέλει γερά κότσια για να μπεις στα ΟΥΚ. Μπαίνεις ή από ΕΠΟΠ στο ναυτικό, ή πρέπει να είσαι ήδη μόνιμο στέλεχος στις ειδικές δυνάμεις. Έχει μερικά βιντεάκια στο youtube όπου μπορείς να πάρεις μία γεύση από τι περνάνε εκεί.
Ριξε μερικα στο θεμα των ουκ να παρουν μια εικονα απο εκπαιδευση αν και σαφως οτι κ να δουν, αμα δεν περασουν απο κει δεν καταλαβαινεις και πολλα
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678 29>