Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 19:36
Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΣΣ

Αν τελειωσεις τη θητεια σου σαν καταδρομεας στις ειδικες δυναμεις. Π. Χ σαν αμφιβιος η σαν ΛΟΚ! Μετα μπορεις αν θελεις να περασεις και απο αλλο σχολειο; Δηλαδη τον ΟΥΚ; Αλλα θα πρεπει να εισαι μονιμος ετσι; Η γινεται και χωρις να μεινεις μονιμος να περασεις και την ΔΥΚ σαν ΕΠ. ΟΠ για 3-5χρονια δε γνωριζω ακριβος ποσα ειναι... Ευχαριστω προκαταβολικα αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Μπορει και να ειναι χαζη ερωτηση
Μόνο Στελέχοι περνάνε το σχολείο των βατραχανθρώπων φίλε μου... Κυρίως του Πολεμικού Ναυτικού αλλά και άλλων κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:38
Καλισπερα σας θα ηθελα να με βοηθεισετε στο θεμα που με εχει ταλαιπωρησει πολυ ως προς την λυση του, εγω ειχα δηλωσει ο. Υ. Κ στο περιοδευον και τωρα τον φεβρουαριο φευγω ως εθελοντησ, το θεμα ειναι πωσ καποια ατομα μεσα στο φορουμ λενε πως κοπηκαν τα ο. Υ. Κ και μονο εποπ πασ. Τι εχει μπει στην θεση του και αν ειναι παραμφερεσ, αν οχι εσεις τι θα προτινατε ως δευτερη λυση; Ξερετε ειναι ονειρο ζωης να θητησω για την πατριδα μου στις ειδικες δυναμεις και να κανω και εγω οτι μπορω ωστε να γινουμε καλητερη χωρα αλλα ειναι και καμαρι μου, σας παρακαλω βοηθιστε με εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas13 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση Kostas13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:42
Αν σαρεσει τοσο πολυ γιατι δεν εκανες τα χαρτια σου για εποπ στις ειδικες δυναμεις;
κ οταν λες φευγεις εθελοντης, για που;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Στρατος18Πατρα

Καλισπερα σας θα ηθελα να με βοηθεισετε στο θεμα που με εχει ταλαιπωρησει πολυ ως προς την λυση του, εγω ειχα δηλωσει ο. Υ. Κ στο περιοδευον και τωρα τον φεβρουαριο φευγω ως εθελοντησ, το θεμα ειναι πως καποια ατομα μεσα στο φορουμ λενε πως κοπηκαν τα ο. Υ. Κ και μονο εποπ πασ. Τι εχει μπει στην θεση του και αν ειναι παραμφερεσ, αν οχι εσεις τι θα προτινατε ως δευτερη λυση; Ξερετε ειναι ονειρο ζωης να θητησω για την πατριδα μου στις ειδικες δυναμεις και να κανω και εγω οτι μπορω ωστε να γινουμε καλητερη χωρα αλλα ειναι και καμαρι μου, σας παρακαλω βοηθιστε με εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!

Καλά πήγαινε πρώτα και κάνε την θητεία σου στις ειδικές δυνάμεις. Και μετα ξαναδές αν έιναι το όνειρο ζωής σου
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 03:04
Δεν ειχα κλεισει τοτε τα 18 για αυτο δεν εκανα χαρτια για εποπ
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas13 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση Kostas13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 03:19
Βασικα καλα σου λεει ο ΓΜΑΚ. Πηγαινε πρωτα ειδικες δυναμεις απλη θητεια και μετα αν σου αρεσει πας μονιμος. Απο κει κ υστερα σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου
Επιστροφή στην κορυφή
Re4cTiV3 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση Re4cTiV3 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 06:52
Παιδιά είμαι 16 χρονών και θέλω να μάθω πως γίνεται να περάσεις ΟΥΚ έστω πληροφοριακά.
πρέπει να είσαι μόνιμος;
Επιστροφή στην κορυφή
lazarosSF Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση lazarosSF Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 22:46

Καλησπερα παιδια Ειμαι 17 χρονων σημερα εδωσα τα δελτια για το περιοδευον! Δηλωσα πολεμικο ναυτικο την ΟΥΚ. Ειμαι 1,70 και 75 κιλα Και επισης δηλωσα οτι Κανω απο 8 χρονων πολεμικες τεχνες ! Θελω Παρα πολυ να παω στην ΟΥΚ το βλεπετε ευκολο η δυσκολο για το σωματοτυπο μου;

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 22:54
ΟΥΚ πάνε μόνο μόνιμοι. Επομένως ή θα πάς σαν Επαγγελματίας Οπλίτης ή ξέχασε το.
Επιστροφή στην κορυφή
lazarosSF Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση lazarosSF Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:29

Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2010 ώρα 01:48
Αρχικά αποστάλθηκε από lazarosSF

Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;

Δεν γίνετε οχι
Επιστροφή στην κορυφή
TheFasm4 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2009
  Παράθεση TheFasm4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2010 ώρα 05:18
Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.
Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;
Επιστροφή στην κορυφή
kostaslou Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση kostaslou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2010 ώρα 06:39
Αρχικά αποστάλθηκε από TheFasm4

Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.
Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;
πιστευω οτι πρεπει να πας στα βουνα! Ασε το αν θα μπορεις να βουτας. Το θεμα ειναι αν θα μπορεσεις να μπεις γενικα λογο του προβληματος στα ματια σου! Κια δν σου λεω οτι δν θα βλεπεις. Απλα πως θα το δουν εκει και αν θα σε κρινουν καταλληλο! Παντως η καταδυση δν νομιζω να επηρεαζει τα ματια εκτος της πιεσης που δεχεται η μασκα απο το βαθος και πιεζει γυρω γυρω απο τα ματια
Επιστροφή στην κορυφή
Strouthos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Απριλίου/2010
  Παράθεση Strouthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 05:19
Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 12:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Strouthos

Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Νομίζω δεν μπορείς να υπηρετήσεις δύο φορές θητεία (αν και οι δύο χώρες είναι στο ΝΑΤΟ)
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 12:42
Η Κύπρος δεν είναι στο ΝΑΤΟ.

Στρούθο, δεν ξέρω τι ισχύει για τους Κύπρίους που θέλουν να υπηρετήσουν στη ΔΥΚ. Καλύτερα επικοινώνησε με το ΓΕΝ.

http://www.hellenicnavy.gr/contact.asp
Επιστροφή στην κορυφή
Strouthos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Απριλίου/2010
  Παράθεση Strouthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 18:26
Ενταξυ, αυτο θα κανω οταν τα καταφερω. Αλλα εχει κανεις σας υποψη ποσο ειναι η ελαχιστη θητεια που θα προηποθετει για να κανεις το σχολειο της ΔΥΚ, εαν τελικα ειναι δυνατο να μπω εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 19:13
Δες εδώ

Επιχειρησιακή Εκπαίδευση Υ/ΚΤ

Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα σου κατάλαβα ότι θές να κάνεις το Σχολείο σαν έφεδρος, έτσι δεν είναι; Ή σαν μόνιμο στέλεχος; Αν ισχύει το πρώτο, δεν γίνεται.

Να ξέρεις ότι εν αντιθέσει με τη Κύπρο, στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια δεν παίρνουν έφεδρους στα ΟΥΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 29>