Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία
    Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2005 ώρα 06:22

Παρακαλώ εάν ξέρει κανείς καμία πληροφορία για Υ. Ε. Α. Αεροπορίας (εάν υπάρχει) και κατά πόσο λέει να πάει κάποιος. Είμαι 26, απόφοιτος Α. Ε. Ι. Και θα μπώ Φεβρουάριο. Επίσης αν ξέρει κανείς καμιά καλή ειδικότητα/μονάδα για αεροπορία να κατευθύνω το βύσμα (δεν είναι γαλονάς). Θα ήμουν ευγνώμων Να μάθω οτιδήποτε. Πάντως τρελό βύσμα δεν έχω οπότε λογικά Αθήνα αποκλείεται

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2005 ώρα 12:58

Αν είναι να πας αεροπορία γιατί να πας ΥΕΑ;

Στη θέση σου θα πήγαινα απλά στρατιώτης και θα κατεύθυνα το βύσμα σε ευνοϊκή μετάθεση.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 04:33

Παιδια με ΔΕΑ Αεροποριας τι παιζει; Ακουσα οτι δεν υπαρχουν αθλητικες δοκιμασιες εκει. Αληθευει; Γενικοτερα τι παιζει; Υπαρχουν αλφαδες και βηταδες οπως και στο πεζικο; Ειναι πιο χαλαρα απο πεζικο; Οποιως ξερει κατι ας μου πει.

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 04:55
Ξερει κανεις τι παιζει με ΔΕΑ στην Αεροπορια;
Πως μπαινεις, αν ειναι δυσκολη η εκπαιδευση, αν υπαρχουν αλφαδες και βηταδες οπως και στο πεζικο κλπ κλπ ;
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:37
Μιλατε ρε ψαρακες!
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:50
Καταργηθηκε ο θεσμος των εφεδρων στην αεροπορια ρε παλιουρα
Επιστροφή στην κορυφή
tomtoup Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση tomtoup Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:33
Καλησπερα για να παω υεα στην αεροπορια και με ηρθε το χαρτι επρεπε να το λεει πουθενα πανω;
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:56
Αρχικά αποστάλθηκε από tomtoup

Καλησπερα για να παω υεα στην αεροπορια και με ηρθε το χαρτι επρεπε να το λεει πουθενα πανω;
Πρεπει καπου να το αναφερει την ενδειξη υεα στο χαρτι σου αν οχι πιθανον δεν εισαι
Επιστροφή στην κορυφή
tomtoup Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση tomtoup Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:58
Απλα ειναι χειρογραφο και δεν εχει καν επιλογη αν εισαι υεα η οχι...
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από tomtoup

Απλα ειναι χειρογραφο και δεν εχει καν επιλογη αν εισαι υεα η οχι...
Ειχες καταθεσει χαρτια για υεα; Αν δεν γραφει δεν εισαι
Επιστροφή στην κορυφή
tomtoup Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση tomtoup Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 20:04
Ε μαλλον δεν ειμαι... Δεν πειραζει :)

http://www.haf.gr/el/career/stratologia/pdfs/s_katataxis.pdf

Αν ειμουν θα πρεπει να το ελεγε καπου;
Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2010 ώρα 22:39
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω ’μα η πολεμική αεροπορία παίρνει ΥΕΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2010 ώρα 01:46
Πρέπει να έχεις τελείωσει την αντίστοιχη σχολή
Επιστροφή στην κορυφή
evros21 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση evros21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2010 ώρα 20:25
Τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα τα έχω δει. Αν γίνεται θα ήθελα περαιτέρω πληροφορίες με το τι παίζει με τους δόκιμους. Στο στρατολογικο γραφειο τους είπα οτι θέλω να παω για δοκιμος και μου είπαν αυτο δεν το δηλώνεις εδω, αλλα στο κεντρο που θα με στείλουν. Οτι γνωσεις έχω τις εγραψα σε ένα χαρτι που μου έδωσαν. Περιμένω το χαρτί να έρθει τώρα. Με το θέμα της αργοπορίας μου όσον αφορά το κόψιμο της αναβολής και αν θα με πάρουν τελικά Αύγουστο υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι παραπάνω; Θα βρω απαντήσεις σε άλλο θέμα του φόρουμ και αν ναι σε ποιό;
Επιστροφή στην κορυφή
OMEGA Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση OMEGA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2010 ώρα 20:42
Αρχικά αποστάλθηκε από evros21

Τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα τα έχω δει. Αν γίνεται θα ήθελα περαιτέρω πληροφορίες με το τι παίζει με τους δόκιμους. Στο στρατολογικο γραφειο τους είπα οτι θέλω να παω για δοκιμος και μου είπαν αυτο δεν το δηλώνεις εδω, αλλα στο κεντρο που θα με στείλουν. Οτι γνωσεις έχω τις εγραψα σε ένα χαρτι που μου έδωσαν. Περιμένω το χαρτί να έρθει τώρα. Με το θέμα της αργοπορίας μου όσον αφορά το κόψιμο της αναβολής και αν θα με πάρουν τελικά Αύγουστο υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι παραπάνω; Θα βρω απαντήσεις σε άλλο θέμα του φόρουμ και αν ναι σε ποιό;
εμενα φιλε μου με ειπαν να συμπληρωσω μια αιτηση αν θελω να υπηρετησω ως δεα και αρνηθηκα φυσικα γιατι θελω να παω Ε. Δ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2010 ώρα 22:15
Αρχικά αποστάλθηκε από evros21

Δεν μπορείς να πας δόκιμος στην αεροπορία πρέπει να έχεις βγάλει και την αντίστοιχη σχολή, τώρα αν ανήκεις στον στρατό ξηράς και θέλεις να πας δόκιμος αν δεν σου έρθει το χαρτί για ΥΕΑ και έχεις τα προσόντα μπορείς να το δηλώσεις την πρώτη μέρα που θα παρουσιαστείς

Επεξεργάστηκε από Greek_Army - 21/Ιουνίου/2010 ώρα 22:17
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΙΚ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΙΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2010 ώρα 13:40
Παιδια γεια σας ει μαι δοκιμος στην ΠΑ μπορειται να μου πειτε ποσες και τι αδειες δικαουμαι;
σας ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:14
Παιδιά θέλω να ενημερωθώ για υ. Ε. Α. Αεροπορίας...18 είμαι κ ειμαι μονο απόφοιτος λυκείου μπορώ να μπώ χωρίς βίζμα;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>