Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 14151617>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Gryfos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Gryfos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού
    Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 13:22
Καλησπερα. Ξεκινανε οπου νανε οι σειρες καταταξης του Μαρτιου. Σκευτομαι να παω ΥΕΑ. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μας πει ποιες ειναι οι συνθηκες σημερα μεσα στη ΣΕΑΠ; Ισχυουν ολα αυτα που λενε περι καψωνια, τραμπουκισμους και εξεφτελιστικο χλευασμο των αλφαδων;
Επιστροφή στην κορυφή
TheKnown Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TheKnown Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαρτίου/2018 ώρα 12:13
Ναι όσα ακούγονται για τη ΣΕΑΠ ισχύουν μετά από βάσιμες πληροφορίες. Η σχολή λένε ότι είναι τίγκα στο κάψονι σε αρρωστημένο επίπεδο, κάνουν τους φαντάρους να αισθάνονται σκουπίδια και σου κάνουν μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο σου σπάνε το ηθικό σε σημείο να φοβάσαι ακόμα και τη σκιά σου. Όποιος είναι αδύναμος σαν χαρακτήρας λένε να μην πάει καλύτερα γιατί θα βάλει τα κλάματα. Υπάρχουν και πολλές καταγγελίες από γονείς από ότι διάβασα για άγριους τραμπούκος μους και κάψονι απέναντι σε μαθητές της ΣΕΑΠ
Επιστροφή στην κορυφή
Nimda Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nimda Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαρτίου/2018 ώρα 13:29
Τα πράγματα στην ΣΕΑΠ έχουν ηρεμήσει αρκετά με σχέση το παρελθόν για τους ΥΕΑ...

Κατά τα άλλα η ΣΕΑΠ παραμένει ένα από τα καλύτερα στρατόπεδα στην Νότια Ελλάδα για τους φαντάρους και το πιο βυσματικό στην Κρήτη (όλοι θέλουν να έρθουν). Αν σας κάτσει μετάθεση είστε τυχεροί.
Επιστροφή στην κορυφή
TheTruth Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TheTruth Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2018 ώρα 16:24
Καλησπερα. Εχω να κανω μερικες ερωτησεις. Σας παρακαλω αν ειναι εφικτο να απαντησει καποιος ο οποιος γνωριζει ακριβως τι παιζει.

1. Επιτρεπεται στη ΣΕΑΠ υπνοσακος (sleeping bag)
2. Κινητο smartphone με καμερα.
3. Στρατιωτικα αρβυλα σε μαυρο χρωμα σε περιπτωση αγορας αλλα λιγο διαφορετικου τυπου σε σχεση με αυτα που μας εδωσαν στα κεντρα καταταξης.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
υεα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση υεα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2018 ώρα 16:24
Αν πας 2ο Λόχο επιτρέπονται όλα αυτά που είπες
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2018 ώρα 22:35
Αν πας σε άλλο λόχο τι απαγορεύεται?
Και από ποιον εξαρτάτε σε ποιο λόγο απαγορεύεται τι ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή
nasossss Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nasossss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2018 ώρα 14:46
Καλησπερα. Για τους Υεα, στις εξοδους μπορουν να γυρνανε το βραδυ μεσα; Η νοικιαζουν σπιτι ηρακλειο;
Επιστροφή στην κορυφή
Konkas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Konkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2018 ώρα 23:26
Οι υπνοσακοι επιτεπονται κανονικα οπως επισης και τα κινητα με καμερα, διαφορετικα αρβυλα μπορεις να παρεις σαν Βητα αλλα και παλι ειναι στο χερι του Λοχαγου εαν θα σας αφησει. Υπαρχουν καψονια στους Αλφα αλλα αυτο αλλαζει αναλογα με το τι Βηταδες θα εχεις. Οταν γινεις Βητα εισαι σαν αρχηγος ΓΕΕΘΑ, απλα μετρας τις μερες για την ονομασια ΔΕΑ. Στη σειρα μου υπηρχαν πολλοι γιωταδες και παιδια με αδυναμο χαρακτηρα αλλα τα καταφεραν και ονομαστηκαν ΔΕΑ. Οι εξοδοι ειναι Τεταρτη, Παρασκευη 18:00-22:30 και Σαββατο, Κυριακη 13:00-22:30. Αμα εχεις 2ωρο επιπλεον γυρνας στις 00:00 Δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις εκτος σχολης, μονο εαν εισαι ΔΕΑ και κανεις ειδικοτητα και εισαι απο Ηρακλειο.
Αξιζει να πατε γιατι το Ηρακλειο ειναι πολυ ομορφη πολη.
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2015
  Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2018 ώρα 21:42
Για στρατιώτες οι υπηρεσίες είναι μόνο εντός της ΣΕΑΠ ή ακολουθούν και στην εκπαίδευση που γίνεται σε χώρους εκτός σχολής για κάποιες μέρες;
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 05:25
Εγω εχω απολυτιριο λυκειου με 15 μο και ενα πτυχειο αγγλικων και εχω καιντα υπολιπα προσοντα να να μπω ΥΕΑ. Μπορω να μπω ΥΕΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 23:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Εγω εχω απολυτιριο λυκειου με 15 μο και ενα πτυχειο αγγλικων και εχω καιντα υπολιπα προσοντα να να μπω ΥΕΑ. Μπορω να μπω ΥΕΑ;
Αν δεν εχεις θεμα με τις αθλητικές δοκιμασίες και το θέλεις, θα τα καταφέρεις να πας ΥΕΑ.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Επιστροφή στην κορυφή
AESSO2019 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση AESSO2019 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 00:18
Παιδιά καλησπέρα.. μ ήρθε το χαρτί για τεθωρακισμένα.. Εγώ ήθελα να πάω σεαπ και μετά κεαπ για ειδικές δυνάμεις.. γίνεται να πάω τώρα η αν πάω δόκιμος θα είναι για τεθωρακισμένα;

Επιστροφή στην κορυφή
keyp-eldyk-11-2018 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 31/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση keyp-eldyk-11-2018 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2019 ώρα 19:08
Έχει η ΣΕΑΠ πρατήριο;
Επιστροφή στην κορυφή
vangelis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαρτίου/2017
  Παράθεση vangelis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2019 ώρα 19:36
Καλησπέρα.

Τι ηλικίας ή μορφωτικού επιπέδου ήταν κυρίως οι σειρές σας στη ΣΕΑΠ; Το ρωτάω γιατί η επιλογή των ΥΕΑ γίνεται βάσει μορίων και ό, τι κερδίζω σαν απόφοιτος ΑΕΙ το χάνω επειδή θα έχω κλείσει τα 29.
Επιστροφή στην κορυφή
sada Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2019 ώρα 21:26
Αρχικά αποστάλθηκε από vangelis

Καλησπέρα.

Τι ηλικίας ή μορφωτικού επιπέδου ήταν κυρίως οι σειρές σας στη ΣΕΑΠ; Το ρωτάω γιατί η επιλογή των ΥΕΑ γίνεται βάσει μορίων και ό, τι κερδίζω σαν απόφοιτος ΑΕΙ το χάνω επειδή θα έχω κλείσει τα 29.

Συνήθως φοιτητές είναι. Μέχρι 23-24 το πολύ. Μεγαλύτερες ηλικίες δεν θα βρεις λογικά.
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2019 ώρα 23:13
Αρχικά αποστάλθηκε από vangelis

Καλησπέρα.

Καλησπέρα, στη σειρά μου οι περισσότεροι ήταν 19 με 24-25, αλλά υπήρχαν και λίγοι που ήταν γύρω στα 28 τότε, οπότε μην αποκλείσεις κάτι απο πριν. Αν ενδιαφέρεσαι κάνε την προσπάθειά σου και θα το δεις στην πορεία.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Επιστροφή στην κορυφή
alexandros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση alexandros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2019 ώρα 16:58
Καλησπερα, τελιωσα με τη σχολη μου φετος στα 24 και τον αυγουστο μπενω στρατο σκευτομαι να μπω σα δοκιμος και εχω μερικες αποριες αν μπορει να καποιος να με βοηθησει γιατι με αυτα που ακουω δε ξερω αμα θα τη παλεψω τους 4 μηνες. Αρχικα μπορει καπιος να μου πει τι θα κανω σαν αλφα πιο ειναι το καθημερινο προγραμμα που θα εχω και τι εξοδους θα εχω; Δευτερον τα καψονια που ακουω ειναι λιγο τραβιγμενα ακομα ετσι ειναι; Και τελευταιο μου ειχε ερθει το χαρτι μου πεζικο δεα στο λυκειο οταν πηρα την αναβολη τι πιθανοτητες εχω να μου ερθει το ιδιο; Γιατι θα ηθελα να μπω στη σεαπ αφου εδω εκανα φοιτητης και ξερω τη πολη οποτε ισως να μου ειναι λιγο πιο ευκολο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_93 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2018
  Παράθεση Nikolas_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2019 ώρα 19:04
ΥΕΑ ’λφα θα είσαι τους 2 πρώτους μήνες, τους αλλους 2 θα είσαι ΥΕΑ Βήτα
Βητάδες θα έχεις ομως για 5 βδομάδες περίπου. Μετά θα ορκιστούν ΔΕΑ και θα είστε μονοί σας.
Να είσαι έτοιμος για τα κλασσικά καψόνια (κάμψεις, ξέστρωμα κρεβατιού κλπ.) αλλά σε ελαφριά μορφή σε σχέση με αυτά που έχεις τώρα στο μυαλό σου.
Γενικά θα την παλέψεις και θα σου αρέσει από τι στιγμή που θα έχεις έναν Στόχο για να γίνεις ΔΕΑ (δόκιμος). Πέρνεις κανονικό μισθό, αλλά υπηρετείς επιπλέον 5 μήνες
Καθημερινά εκπαίδευση στα καθήκοντα σας, στα οπλικά συστήματα και τακτικές μάχης. Εννοείται και σωματική Αγωγή
Εξόδους κάθε Τετάρτη Παρασκευή και Σαββατοκύριακο (εάν δεν είσαι υπηρεσία)
Το ίδιο χαρτί θα σου έρθει λογικά (Πεζικό με ένδειξη ΥΕΑ)

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 14151617>