Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

2020 Α ΕΣΣΟ - 298Μ/Κ ΤΠ (Σάμος)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ppl Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ppl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 2020 Α ΕΣΣΟ - 298Μ/Κ ΤΠ (Σάμος)
    Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 18:06
Για πάμε λίγο να δούμε και ποιοι είμαστε για Σάμο
Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 09:55
22/1 παρουσιάζομαι
Επιστροφή στην κορυφή
Neos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Neos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 15:59
Εγώ 23. Ξέρεις τίποτα για αυτή την μονάδα;
Επιστροφή στην κορυφή
ppl Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση ppl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 17:59
Εγώ 23. Σε τι όπλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Mrt Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mrt Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 09:26
Και εγώ 23 παρουσιαζομαι εφοδιασμού μεταφορών
Επιστροφή στην κορυφή
ppl Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση ppl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 17:29
Εγώ διαβιβάσεις. Έχετε ακούσει τίποτα γι αυτό το στρατόπεδο;

Επιστροφή στην κορυφή
PanaitIstrati Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2020 ώρα 12:21
Καλημέρα, παίδες και καλή χρονιά με υγεία, καλή θητεία να έχετε.
Εάν έχετε τυχόν απορίες που μπορώ να απαντήσω, ευπρόσδεκτες.
Αναφορικά με τα όσα έχετε ήδη γράψει, όσοι ΔΕΝ είστε πεζικό, ΔΕ θα μείνετε στο 298 Μ/Κ ΤΕ. Μετά τη βασική εκπαίδευση (ΒΣΕ) και την προχωρημένη (ΣΠΕΝ) θα μετατεθείτε σε άλλες μονάδες στις οποίες θα παραμείνετε. Για παράδειγμα, το πυροβολικό είναι στο 164 ΤΕ, το εφοδιασμού μεταφορών είναι στο 79 ΤΥΠΕΘ κλπ. Ακόμα κι αν είστε πεζικό, δεν είναι σίγουρο ότι θα μείνετε στο 298 γιατί υπάρχουν κι άλλα τάγματα στο νησί. Κάποιοι μπορεί απλώς να παρουσιαστείτε εκεί. Η προηγούμενη σειρά από εσάς π. Χ. Παρουσιάστηκε στο 298, έκανε ΒΣΕ και ΣΠΕΝ σε άλλο τάγμα και τέλος μετατέθηκαν στις μονάδες τους.
Το 298 θεωρείται σχετικά προβλεπόμενο στρατόπεδο εν συγκρίσει με άλλα της Σάμου. Βρίσκεται στο Ηραίο (πολύ κοντά στο αεροδρόμιο) κι οι εγκαταστάσεις του είναι καινούριες.
Επιστροφή στην κορυφή
ppl Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση ppl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2020 ώρα 15:01
Καλή χρονιά! Το κινητό επιτρέπεται; Έχει πλυντήρια το στρατόπεδο ή γενικά που πλένεις τα ρούχα; Τέλος εγώ που είμαι διαβιβάσεις που θα με πάνε; Ξέρεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2020 ώρα 23:26
Ναι, το κινητό επιτρέπεται. Αμέσως μόλις φθάσετε στο στρατόπεδο, θα αρχίσετε να κάνετε διάφορα στρατολογικά, "ιατρικές εξετάσεις" και θα υπάρξει και μια ενημέρωση για διάφορα θέματα στο ΚΨΜ/εστιατόρια της μονάδας (περί ΕΛΔΥΚ, ΕΔ, ΔΕΑ κλπ.). Εκεί -αν συνεχιστεί ό, τι έγινε και με τη δική μου ΕΣΣΟ αλλά και τις προηγούμενες- θα υπογράψετε μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ότι δε θα βγάζετε φωτογραφίες εντός στρατοπέδου ή φωτογραφίες από τα φυλάκια και τις αποθήκες. Κινητό είχαμε κανονικά στα φανερά όλοι από την πρώτη ημέρα γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Βέβαια, σε καμία περίπτωση δε συνιστώ να πας γυρεύοντας και να το χρησιμοποιείς συνεχώς επιδεικτικά μπροστά σε στελέχη γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα στραβώσει. Θα σου πουν όμως κι οι ίδιοι να παίρνεις τηλέφωνο (ειδικά την πρώτη μέρα) την οικογένειά σου/γκόμενά σου κλπ.

Λογικά, το δικό σου σημείωμα κατάταξης (ή αυτό στο ίντερνετ της Στρατολογίας) λέει πάνω ένα 'ΕΟΔ' (Εκτός Οργανικής Δύναμης). Αυτό σημαίνει ότι θα παρουσιαστείς στο 298 και δε θα μείνεις εκεί, θα μετατεθείς σε άλλη μονάδα. Το πότε, δε μπορώ να το γνωρίζω, ούτε εγώ, ούτε εσύ. Μπορεί την ίδια μέρα (αν πας νωρίς το πρωί και χρεωθείς υλικά), μπορεί την επόμενη (αν φτάσεις απόγευμα ή βράδυ), μπορεί μετά τη ΒΣΕ (και την άδεια ορκωμοσίας), μπορεί ακόμα και μετά τα ΣΠΕΝ. Όταν έκανα εγώ ΒΣΕ και ΣΠΕΝ πάντως, οι διαβιβαστές ήταν στο 298 κι εμείς σε άλλο στρατόπεδο (για την ίδια εκπαίδευση).

Αναφορικά με τη μονάδα σου, νομίζω πως θα είναι το 79 ΛΔΒΕΘ (79ος Λόχος Διαβιβάσεων Εθνοφυλακής) που βρίσκεται στο Βαθύ Σάμου. Όταν με το καλό πας εκεί, θα λάβεις εκπαίδευση και μπορεί να πας είτε σε παρατηρητήρια/ραντάρ άλλων μονάδων της Σάμου, είτε ακόμα και σε φυλάκια (π. Χ. Ικαρία) για κάποιες μέρες. Κι έτσι κυλά γενικά η θητεία.

Για πλυντήρια στο 298 δε γνωρίζω, θα σε γελάσω. Εκεί που ήμουν εγώ είχε αλλά δε βόλευε πολλές φορές λόγω κακοκαιρίας και τα ρούχα μας μπερδεύονταν με άλλων. Υπάρχουν πολλά στεγνοκαθαριστήρια έξω τα οποία χρεώνουν 5€ - 10€ για μια μεγάλη μαύρη σακούλα σκουπιδιών με άπλυτα, πολλά εκ των οποίων έρχονται και τα παραλαμβάνουν κιόλας. Πάντως, εάν το στρατόπεδο έχει πλυντήρια, τότε θα έχει και τα απαραίτητα υλικά το ΚΨΜ (σε φτηνότερες λογικά τιμές από την αγορά έξω) για να πλύνεις τα ρούχα.
Επιστροφή στην κορυφή
ppl Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση ppl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 00:15
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κάτι τελευταίο (μέχρι να σκεφτώ και κάτι άλλο), μέχρι την ορκομωσία πως πάνε οι έξοδοι;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 00:47
Τίποτα, να είσαι καλά. Ό, τι άλλο χρειάζεστε γενικά περί θητείας στη Σάμο, στρατού κλπ. πείτε το κι αν ξέρω, θα απαντήσω. Κι εγώ στην ίδια φάση ήμουν πριν κάποιους μήνες.

Οι έξοδοι είναι συνάρτηση του αριθμού των στρατιωτών που βρίσκονται σε ένα στρατόπεδο και των υπηρεσιών που είναι ανοικτές. Παρόλο που δε θα έχετε σίγουρα κάθε μέρα υπηρεσία (μπορεί να κάνετε 2-3 υπηρεσίες στη ΒΣΕ -θαλαμοφύλακες ή ΗΣΑ γιατί ένοπλες δε θα κάνετε-), εξόδους θα έχετε λογικά μόνο τα Σ/Κ. Ίσως και τις δύο μέρες συνεχόμενα.
Επιστροφή στην κορυφή
dimi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dimi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 01:33
Καλή χρονιά ! Πόσα στρατόπεδα έχει η Σάμος ; Που μπορώ να το δω ; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Mrt Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mrt Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 09:31
Την πρώτη μέρα τι είδους πράγματα θα κάνουμε?(πχ. εξετασεις)
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 12:24
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2020 ώρα 12:40
Υποτίθεται ότι σε εξετάζουν για να δουν τη σωματική σου ικανότητα ("το Ι") αλλά δεν έχει καμία σχέση με ουρές αναμονής σε νοσοκομείο ή ιατρεία. Κοιτάνε να δουν αν έχεις κάνει όλα τα εμβόλια, κάνεις δύο επιπλέον (αντιτετανικό μακράς διαρκείας κι ένα που δείχνει αν έχεις ηπατίτιδα νομίζω), εξετάζουν εν περιλήψει τα δόντια σου, την ακοή σου και σε ρωτάνε για προβλήματα όρασης. Επιπλέον, περνάς κι από ψυχολόγο όπου σου κάνει διάφορες ερωτήσεις αλλά σε καμία περίπτωση κάτι τρομερά σημαντικό. Αυτά για τα ιατρικά.

Η υπόλοιπη μέρα περνάει με στρατολογικά θέματα. Ό, τι σε ρωτήσανε στη Στρατολογία (αν πήγες από κοντά) κι ό, τι δήλωσες στο ίντερνετ στην καρτέλα σου (αν δήλωσες), τα ξαναδηλώνεις αναλυτικά. Ύψος, βάρος, διαστάσεις σώματος, οικογενειακή κατάσταση, οικονομική κατάσταση, σπουδές, ενδιαφέροντα κι ικανότητες, επιθυμητά μέρη μετάθεσης (θα σας πουν να διαλέξετε τρία μέρη που επιθυμείτε να μετατεθείτε στο 5μηνο, αυτό δεν είναι ούτε δεσμευτικό, ούτε σημαίνει ότι κατ' ανάγκη θα μετατεθείτε εκεί), αν είστε υπόχρεοι ολόκληρης ή μειωμένης θητείας (αν ναι, να φέρετε τα αποδεικτικά όλα) θα χρεωθείτε σάκο στρατιωτικού ιματισμού ("λουκάνικο") μαζί με τα ρούχα, τα άρβυλα κι ό, τι άλλο παρέχει ο στρατός (φαίνονται πολλά αλλά πρέπει να έχετε κι εσείς δικά σας πράγματα π. Χ. Κάλτσες και φανελάκια). Τέλος, θα παραδώσετε τις πολιτικές σας ταυτότητες, θα βγάλετε φωτογραφίες για τις στρατιωτικές που θα παραλάβετε μετά από κάποιες μέρες και θα σας ενημερώσουν διάφοροι για διάφορα θέματα (ΕΛΔΥΚ, Ειδικές Δυνάμεις, Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί κι ίσως Στρατονομία, Προεδρική Φρουρά κλπ.).

Γενικά, η πρώτη μέρα στο Στρατό θα είναι ίσως κι η δυσκολότερη γιατί δε θα ξέρετε ούτε πού είστε ούτε τι κάνετε ακριβώς αλλά όλοι είναι στην ίδια φάση με σας, οπότε χαλαρά, θα περάσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2020 ώρα 16:06
Καλησπέρα, παρουσιαζομαι 23/1, αλλά βλέπω οτι έχει καράβι μόνο 21 (που σημαίνει οτι θα φτάσω 22/1) και μετά 24/1. Σε αυτην την περίπτωση μπορώ να μπώ μια μέρα πιο πρίν ;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση PanaitIstrati Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2020 ώρα 10:54
Λογικά ναι. Δε θα αφήσουν κανέναν σας στο δρόμο. Τόσο στο λιμάνι, όσο και στο αεροδρόμιο, τις ώρες που έχει αφίξεις πλοίων κι αεροπλάνων (οποτεδήποτε κι αν είναι), θα σας περιμένει όχημα του Στρατού να σας πάει στο 298. Για σιγουριά όμως, πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτα τους τι μπορείς να κάνεις.
ΑΡΧΗ ΗΜΙΣΥ ΠΑΝΤΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
ChristosG Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση ChristosG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2020 ώρα 11:31
Φίλε για την σωματική ικανότητα πως σας εξέτασαν; Ισχύει αυτό που λέμε ότι κοιτάνε τους όρχεις;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>