Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εποχικοί Πυροσβέστες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 92939495>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Βμκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βμκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εποχικοί Πυροσβέστες
    Αποστολή: 31/Μαΐου/2020 ώρα 12:04
Αδερφέ κ εσύ αν εβγαινεσ πέρυσι 14οσ σε περιοχή που έπαιρνε 14 οδηγούς κ εμενεσ εξω αππ κλήρωση και φετοσ δε προλαβαινεσ να βγάλει το διπλώμα δ κατηγορίασ για 2 μερεσ λόγω κοροναϊού το ιδιο ακριβώς θα έκανες.. Και ναι. Φετοσ εκανα και επαιρνε 24 οδηγουσ κ ειμαι 50 θεση με 5000.. εγω δν μπορω να κτλβω γιατί τοση κοντρα σε παιδιά που κυνηγάνε το δικαιο.. Να εισαι καλά...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος15 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Μαΐου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Γιωργος15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2020 ώρα 13:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Βμκ

Αδερφέ κ εσύ αν εβγαινεσ πέρυσι 14οσ σε περιοχή που έπαιρνε 14 οδηγούς κ εμενεσ εξω αππ κλήρωση και φετοσ δε προλαβαινεσ να βγάλει το διπλώμα δ κατηγορίασ για 2 μερεσ λόγω κοροναϊού το ιδιο ακριβώς θα έκανες.. Και ναι. Φετοσ εκανα και επαιρνε 24 οδηγουσ κ ειμαι 50 θεση με 5000.. εγω δν μπορω να κτλβω γιατί τοση κοντρα σε παιδιά που κυνηγάνε το δικαιο.. Να εισαι καλά...
Ναι ρε φιλε αλλα μου λεει ο αλλος οτι μιλαω αντισυναδελφικα, ενω το ιδιο ειναι για μενα οι επιλαχοντες του 19 με τους επιλαχοντες του 20, για μενα μακαρι να γινοταν να μπουνε ολοι, απλα λεω τη γνωμη βαση της δικης μου λογικης και τιποτα παραπερα, εγω ουτε επιλαχοντας τπυ 20 ειμαι ουτε καν εχω γνωστο μου επιλαχοντα, απλα ειπα τη γνωμη μου
Επιστροφή στην κορυφή
Firefighter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Firefighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2020 ώρα 18:12
ΒΜΚ το δικαιο ποιο είναι; Να κρατήσεις την περσινή σου θέση επειδή ήταν καλύτερη; Φιλικά πάντα!
Επιστροφή στην κορυφή
Stelios27 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 31/Μαΐου/2020
  Παράθεση Stelios27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2020 ώρα 19:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος15

Αρχικά αποστάλθηκε από Βμκ

Ναι ρε φιλε αλλα μου λεει ο αλλος οτι μιλαω αντισυναδελφικα, ενω το ιδιο ειναι για μενα οι επιλαχοντες του 19 με τους επιλαχοντες του 20, για μενα μακαρι να γινοταν να μπουνε ολοι, απλα λεω τη γνωμη βαση της δικης μου λογικης και τιποτα παραπερα, εγω ουτε επιλαχοντας τπυ 20 ειμαι ουτε καν εχω γνωστο μου επιλαχοντα, απλα ειπα τη γνωμη μου
Μην ασχολεισαι φιλε, χανεις το χρονο σου
Επιστροφή στην κορυφή
Panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2020 ώρα 21:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Επιλαχών εποχ.019

Καλησπέρα σας, όποιος είναι στην ίδια δύσκολη θέση με εμένα παρακαλώ να απαντήσει στο μνμ μου διότι αυτή τη στιγμή το ΑΠΣ έχουν εντολές απο άνωθεν καταστρατηγεί κάθε αξία και ανθρώπινο δικαίωμα στην εργασία καθώς ενδέχεται να καλύψει τα κενά της προκήρυξης του 2019 με επιλαχοντες της προκήρυξης του 2020. Αντισυνταγματικη αναγγελία της κυβέρνησης, δεν θα είναι η πρώτη άλλωστε, παρακαλω πολύ ενημερωστε τους κατά τόπους κυβερνητικους βουλευτες σας διοτι ετοιμάζεται ερώτηση για την βουλή των Ελλήνων.

Θα αφορά εμάς τους επιλαχοντες εποχικους του 2019 που πρέπει να καλύψουμε τα κενά που αφησανε πολλοί και πήγανε ειδικοί φρουροί κλπ. Ο αρχηγός δύναται με συμπληρωματικη προκήρυξη να μας καλέσει. Αυτό δεν θα το κάνει αλλά θα προσπαθήσουν να βάλουν ε επιλαχοντες εποχικουςαπο διάφορους άλλους νομούς. Ενημερώστε τους βουλευτές της ΝΔ για την επερχόμενη ερώτηση και αφήστε μνμ εδώ έτσι ώστε να επικοινωνούμε, διότι είναι παράφορα άδικο αυτό που ενδεχομένως να θέλουν να κάνουν.

Αν δεν βγάλουμε άκρη με την ερώτηση θα πάμε δικαστικα. Πρέπει όμως να πάρει δύναμη η ερωτηση συνυπογράφοντας την αρκετοί βουλευτές ταυτόχρονα. Αφήστε τα ονόματα των βουλευτών που εενμερωσατε σε μνμ εδώ για να τους ειδοποιήσει το γραφείο του βουλευτή μου την Δευτέρα το πρωί. Καλή δύναμη σε όλους.

Είμαστε γύρω στα 100 άτομα από πέρσυ και άλλα 100 από τα νέα κενά που θα δημιουργηθούν λόγω της νέας προκήρυξης του 2020. Να στε καλά
Γνωρίζεται ποτέ θα γνωρίζουν τις κενές θέσεις, και πότε θα καλυφθούν;
Επιστροφή στην κορυφή
Panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2020 ώρα 21:08
Υπάρχει κάποιο νέο για τις κενές θέσεις και τους επιλαχόντες;
Επιστροφή στην κορυφή
2 Μαλ Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 01/Ιουνίου/2019
  Παράθεση 2 Μαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 00:34
Το μόνο που ξέρω είναι πως έχουν φύγει 2-3 γνωστοί μου οπότε υποθέτω πως υπάρχουν αρκετοί...
Επιστροφή στην κορυφή
Firefighter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Firefighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 12:45
Δες τον τελευταίο πίνακα και θα δεις τα κενά σε κάθε περιοχή! Από κει και πέρα νομίζω θα δημιουργούνται νέα κενά, αν γνωρίζει κάποιος ας πει και σε ποιες περιοχές!
Επιστροφή στην κορυφή
Τπρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τπρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2020 ώρα 02:16
Περνάνε κάθε η χρονιά εξετάσεις η εποχιακή και πρέπει να δίνουν κο6 κάθε χρονια;
Επιστροφή στην κορυφή
Firefighter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Firefighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 18:11
Τώρα που ανοίγουν τα φυλάκια γνωρίζει κάποιος πότε θα ασχοληθούν με κενά και επιλαχόντες;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 15:33
Ν. Χαρδαλιάς: Πρόσληψη 1300 επιπλέον δασοπυροσβεστών

Στην εγκατάσταση του εποχικού κλιμακίου της Πυροσβεστικής στην περιοχή του δήμου Πρεσπών προχώρησε σήμερα ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς, ικανοποιώντας ένα πάγιο αίτημα της αυτοδιοίκησης και των κάτοικων της περιοχής στο πλαίσιο της δασοπυρόσβεσης σε έναν από τους πιο σπάνιους βιότοπους και προστατευόμενη περιοχή της Ευρώπης.

Στον σύντομο χαιρετισμό του και απευθυνόμενος στον δήμαρχο Παναγιώτη Πασχαλίδη και το δημοτικό συμβούλιο, ο κ. Χαρδαλιάς προανήγγειλε ότι "το κλιμάκιο θα έχει μόνιμα χαρακτηριστικά", τονίζοντας ότι "με εντολή της πολιτικής ηγεσίας και τη σύμφωνη γνώμη του Αρχηγού της Πυροσβεστικής, σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ολοκληρωθούν όλες οι εφαρμοστικές διαδικασίες των κανονισμών που διέπουν τη λειτουργία τέτοιων δομών, ώστε η πράσινη κιβωτός -όπως αποκάλεσε την Πρέσπα- Θα έχει μόνιμο φρουρό στην περιοχή".

"Προχωράμε στη δημιουργία 80 εποχικών πυροσβεστικών κλιμακίων σε όλη την Ελλάδα" σε περιοχές που υπάρχει αναγκαιότητα λόγω προηγούμενων εμπειριών από πυρκαγιές, ανέφερε ο κ. Χαρδαλιάς και ανακοίνωσε ότι στο πλαίσιο της πρόληψης και της ενίσχυσης αυτών των περιοχών "προχωράμε στην πρόσληψη εποχικού προσωπικού με 1300 επιπλέον δασοπυροσβέστες".

Σε ότι αφορά την ετοιμότητα των εναέριων μέσων κατάσβεσης ανακοίνωσε ότι προστίθενται τρία επιπλέον ελικόπτερα, δηλαδή από τα 6 θα υπάρχουν 9 ελικόπτερα βαρέως τύπου κατάσβεσης πυρκαγιών. Συμπλήρωσε δε, πως για την προστασία της νησιωτικής Ελλάδας δημιουργούνται δύο αερομεταφερόμενες μονάδες άμεσης επέμβασης, μια στον άξονα του Αιγαίου και μια για τα νησιά του Ιονίου, για τις ανάγκες του θέρους.

Capital.gr

Επιστροφή στην κορυφή
Panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Ν. Χαρδαλιάς: Πρόσληψη 1300 επιπλέον δασοπυροσβεστών

Στην εγκατάσταση του εποχικού κλιμακίου της Πυροσβεστικής στην περιοχή του δήμου Πρεσπών προχώρησε σήμερα ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς, ικανοποιώντας ένα πάγιο αίτημα της αυτοδιοίκησης και των κάτοικων της περιοχής στο πλαίσιο της δασοπυρόσβεσης σε έναν από τους πιο σπάνιους βιότοπους και προστατευόμενη περιοχή της Ευρώπης.

Στον σύντομο χαιρετισμό του και απευθυνόμενος στον δήμαρχο Παναγιώτη Πασχαλίδη και το δημοτικό συμβούλιο, ο κ. Χαρδαλιάς προανήγγειλε ότι "το κλιμάκιο θα έχει μόνιμα χαρακτηριστικά", τονίζοντας ότι "με εντολή της πολιτικής ηγεσίας και τη σύμφωνη γνώμη του Αρχηγού της Πυροσβεστικής, σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ολοκληρωθούν όλες οι εφαρμοστικές διαδικασίες των κανονισμών που διέπουν τη λειτουργία τέτοιων δομών, ώστε η πράσινη κιβωτός -όπως αποκάλεσε την Πρέσπα- Θα έχει μόνιμο φρουρό στην περιοχή".

"Προχωράμε στη δημιουργία 80 εποχικών πυροσβεστικών κλιμακίων σε όλη την Ελλάδα" σε περιοχές που υπάρχει αναγκαιότητα λόγω προηγούμενων εμπειριών από πυρκαγιές, ανέφερε ο κ. Χαρδαλιάς και ανακοίνωσε ότι στο πλαίσιο της πρόληψης και της ενίσχυσης αυτών των περιοχών "προχωράμε στην πρόσληψη εποχικού προσωπικού με 1300 επιπλέον δασοπυροσβέστες".

Σε ότι αφορά την ετοιμότητα των εναέριων μέσων κατάσβεσης ανακοίνωσε ότι προστίθενται τρία επιπλέον ελικόπτερα, δηλαδή από τα 6 θα υπάρχουν 9 ελικόπτερα βαρέως τύπου κατάσβεσης πυρκαγιών. Συμπλήρωσε δε, πως για την προστασία της νησιωτικής Ελλάδας δημιουργούνται δύο αερομεταφερόμενες μονάδες άμεσης επέμβασης, μια στον άξονα του Αιγαίου και μια για τα νησιά του Ιονίου, για τις ανάγκες του θέρους.

Capital.gr

οι προσληψεις θα είναι από την ίδια προκήρυξη η θα βγει καινούργια;
Επιστροφή στην κορυφή
Βμκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βμκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:31
Μάλλον τους φετινουσ εννοει..
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλαχων Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επιλαχων Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2020 ώρα 19:56
Τέλος του μήνα θα κινηθούν διαδικασίες για να καλυφθούν οι κενές θέσεις της προκύρηξης του 20.. Σχετικά με τις θέσεις που έχουν μείνει κενές από τη σειρά του 19 είναι άγνωστο το τι θα γίνει. Νομικά πρέπει να πάρει του 20 γιατί όταν γίνεται προκυρηξη ι δια με την προηγούμενη οι επιλαχόντες της πρώτης διαγράφονται. Ηθικά πρέπει να πάρει του 19 ομως.. Του 19 αντιδράνε (με το δίκιο τους) οπότε έχει πολύ μέλλον ακόμα!
Επιστροφή στην κορυφή
Panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2020 ώρα 21:25
Μήπως γνωρίζεται σε ποιες Π. Υ θα δημιουργηθούν τα εποχικά κλιμάκια;
Επιστροφή στην κορυφή
Vaskos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vaskos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2020 ώρα 12:11
Φίλε μου Επιλαχων είχαμε κάτι νεότερο με τις κινήσεις που έκανες; Ίδιο πρόβλημα κ απορία έχω κ εγώ όσο αφορά τα κενά από τα παιδιά που παραιτήθηκαν από την σειρά εποχικών του 19. Τι μπορεί να γίνει για αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλαχών Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επιλαχών Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2020 ώρα 09:58
Φίλε καμία εξέλιξη. Δεν έκανα εγώ κάποια κίνηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Εθελοντης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εθελοντης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2020 ώρα 23:08
Καλησπερα παιδια!! Η προκήρυξη αφορά και άτομα π δν συμμετείχαν καθόλου στην προηγουμενη η αφορά παλιά και επιλλαχοντες από την προηγουμενη ο βγήκε;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 92939495>