Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προκήρυξη Ειδικών Φρουρών (2019)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 422423424425426 511>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
wolver Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προκήρυξη Ειδικών Φρουρών (2019)
    Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:20
slade θεωρω ακραιο να παει η βαση 2700 που λες ακομα και ετσι. Απο την εικονα που εχουν στα τμηματα απο οτι μεταφερουν και τα παιδια οι περισσοτεροι ειναι κατω απο 2600 ανεξαρτητως κατηγοριας. Εγω π. χ με 2750 οταν εκανα τα χαρτια μου και ειχε κοντα στις 150 αιτησεις μου ειπε εχεις μακραν τα πιο πολλα μορια.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:30
Απο ναυτικο λυκειο συμμετεχουμε
Επιστροφή στην κορυφή
Storm Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Storm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:32
Φιλε slade7 αυτο που λες για χωρια, γιδοβοσκους που εβγαλαν το σχολειο με 18-19 επειδη ειχαν δικους τους δεν ισχυει, αλλα το οτι με τα επαλ στην α κατηγορια ανεβαινει ο ανταγωνισμος γτ οι βαθμοι εκει γενικα ηταν πιο χαλαροι, αληθεια ειναι για μενα...
Ειμαι απο χωριο νησιου κιολας, με μονιμους κατοικους 13 χιλιαδες...
Οσοι ηταν γιδοβοσκοι, ειτε πηγαν επαλ αλλα κυριως γενικο, γιδοβοσκοι εμειναν εκτος ελάχιστων εξαιρεσεων..
Ασε που ντοπιοι καθηγητες ανα κατευθυνση να ταν 2-3, οι υπολοιποι ηταν ολοι απο αθηνα και γενικα ολη την ελλαδα οποτε μη νομιζεις οτι χαριζονταν...
Οσοι ηταν καλοι μαθητες και πηγαιναν για ψηλα πανελλαδικες, ειχαν και βαθμους οι υπολοιποι απο συμμαθητες μου που ξερω 12-13-14 ηταν...
Τωρα στα επαλ, οσοι πηγαιναν δεν ηθελαν να διαβασουν μια και γενικα ελαχιστοι εδιναν πανελλαδικες και ειχαν καλους βαθμους οποτε μια η αλλη ειναι...
Δεν εχει σημασια που πηγες σχολειο, σημασια ειχε πως διαχειριζοσουν τα μαθητικα χρονια και τι προσωπο εβγαζες. : Ρ
Ξερω παιδια απο κεντρο αθηνα και πειραια που δεν ανοιξαν βιβλιο ποτε σε επαλ και εβγαλαν χαλαρα 15-16...
Επιστροφή στην κορυφή
Γρηγόρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γρηγόρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:33
Γνωρίζεις εάν το 2011 μπορούσες να συμμετάσχεις σε κάποια κατηγορία;
Επιστροφή στην κορυφή
Bill931 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Μαΐου/2019
  Παράθεση Bill931 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:36
Στην προκηρυξη του 2011 έλεγε για απολυτηρια τεχνικών λυκείων στην Α κατηγορία. Αυτά τι ήταν ακριβώς; ’λλο το πτυχίο και άλλο το απολυτηριο από επαλ είναι διαφορετικά εκει αν δν κάνω λάθος... Ας μας πει κάποιος που ξέρει
Επιστροφή στην κορυφή
Slade7 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 24/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Slade7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:53
Αρχικά αποστάλθηκε από wolver

slade θεωρω ακραιο να παει η βαση 2700 που λες ακομα και ετσι. Απο την εικονα που εχουν στα τμηματα απο οτι μεταφερουν και τα παιδια οι περισσοτεροι ειναι κατω απο 2600 ανεξαρτητως κατηγοριας. Εγω π. χ με 2750 οταν εκανα τα χαρτια μου και ειχε κοντα στις 150 αιτησεις μου ειπε εχεις μακραν τα πιο πολλα μορια.
Φίλε μου μακάρι για να μπεις εσύ και αλλά παιδιά που το αξίζουν διότι είναι τέρμα άδικο αυτό να συγκρίνουν το γελ με το επαλ και να μπαίνουν στην ίδια κατηγορία εγώ υπόθεση κάνω εκεί που έλεγα ότι η βάση θα είναι 2500 με 2600 τώρα που κατάλαβα τι παίζει και με το επαλ λέω θα πάει σίγουρα 2700+ σκέψου ότι ΤΕΕ δεν υπάρχει πλέον ο τελευταίος που πήγε ήταν 1990 ωστόσο με λίγα λόγια έχουν φτιάξει μια Α κατηγορία 80% που έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ με γελ και επαλ και μια β κατηγορία 20% όπου επίσης έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ δεν στέκει καθόλου αυτό διότι ποιος με επαλ 17 18 19 θα πάει β κατηγορία; όλοι θα πανε στην εύκολη Α
Επιστροφή στην κορυφή
ypopsifios Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Αυγούστου/2019
  Παράθεση ypopsifios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Slade7

Φίλε μου μακάρι για να μπεις εσύ και αλλά παιδιά που το αξίζουν διότι είναι τέρμα άδικο αυτό να συγκρίνουν το γελ με το επαλ και να μπαίνουν στην ίδια κατηγορία εγώ υπόθεση κάνω εκεί που έλεγα ότι η βάση θα είναι 2500 με 2600 τώρα που κατάλαβα τι παίζει και με το επαλ λέω θα πάει σίγουρα 2700+ σκέψου ότι ΤΕΕ δεν υπάρχει πλέον ο τελευταίος που πήγε ήταν 1990 ωστόσο με λίγα λόγια έχουν φτιάξει μια Α κατηγορία 80% που έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ με γελ και επαλ και μια β κατηγορία 20% όπου επίσης έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ δεν στέκει καθόλου αυτό διότι ποιος με επαλ 17 18 19 θα πάει β κατηγορία; Όλοι θα πανε στην εύκολη Α

είπαμε στις πίσω σελίδες. Η βάση 3000+
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:57

Φίλε μου μακάρι για να μπεις εσύ και αλλά παιδιά που το αξίζουν διότι είναι τέρμα άδικο αυτό να συγκρίνουν το γελ με το επαλ και να μπαίνουν στην ίδια κατηγορία εγώ υπόθεση κάνω εκεί που έλεγα ότι η βάση θα είναι 2500 με 2600 τώρα που κατάλαβα τι παίζει και με το επαλ λέω θα πάει σίγουρα 2700+ σκέψου ότι ΤΕΕ δεν υπάρχει πλέον ο τελευταίος που πήγε ήταν 1990 ωστόσο με λίγα λόγια έχουν φτιάξει μια Α κατηγορία 80% που έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ με γελ και επαλ και μια β κατηγορία 20% όπου επίσης έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ δεν στέκει καθόλου αυτό διότι ποιος με επαλ 17 18 19 θα πάει β κατηγορία; Όλοι θα πανε στην εύκολη Α

Τα πτυχία με τα απολυτήρια δεν έχουν το ίδιο βαθμό. Ξέρω φίλο που έχει πτυχίο 16 και απολυτήριο 14.
Επιστροφή στην κορυφή
ypopsifios Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Αυγούστου/2019
  Παράθεση ypopsifios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 12:57
Αρχικά αποστάλθηκε από wolver

slade θεωρω ακραιο να παει η βαση 2700 που λες ακομα και ετσι. Απο την εικονα που εχουν στα τμηματα απο οτι μεταφερουν και τα παιδια οι περισσοτεροι ειναι κατω απο 2600 ανεξαρτητως κατηγοριας. Εγω π. Χ με 2750 οταν εκανα τα χαρτια μου και ειχε κοντα στις 150 αιτησεις μου ειπε εχεις μακραν τα πιο πολλα μορια.

πέστα ρε wolver
Π. Φ 344
Επιστροφή στην κορυφή
Spyros D. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Spyros D. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:02

Η προκήρυξη αναφέρει πως για τη Β θέλει: " α) πτυχίο Τεχνικού Επαγγελματικού
Εκπαιδευτηρίου (Τ. Ε. Ε.) Β’ κύκλου ή β) απολυτήριο τίτλο όλων των τύπων Λυκείου
κατά τα ανωτέρω και επιπλέον κατέχουν πτυχίο ΕΠΑ. Λ. "

Επομένως αλήθεια ποίους αφορά; Τα 5 άτομα που έχουν τελειώσει τα παλιά ΤΕΕ και πληρούν και τα ηλικιακά όρια ακόμα και τα άλλα 4 άτομα που έχουν τελειώσει ΓΕΛ ΚΑΙ ΕΠΑΛ μετά; Περίεργο μου φαίνεται και θέλω να πιστεύω πως ξέρω να διαβάζω.
Επιστροφή στην κορυφή
Ι' Μ.Α.Κ Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Ι' Μ.Α.Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:06
Αν οι θεσεις της Β κατηγοριας δε καλυφτουν... θα τις καλυψουν με ατομα απο. την Α κατηγορια σωστα;
Επιστροφή στην κορυφή
Spyros D. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Spyros D. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:09
Υποθέτω...

Αλλά αν είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω, όσοι πληρούν τις αρχικές προδιαγραφές για Β, θα μπουν αέρα πατέρα χωρίς μόρια και ιστορίες...
Επιστροφή στην κορυφή
Vasiliki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Vasiliki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:10
Πως είναι δυνατόν μια γυναίκα να "ανταγωνιστεί" με όλους εσάς με τόσα μόρια που παίρνεται από στρατό κτλ; Κ από ότι είδα δεν αναγράφεται πουθενά τον αριθμό γυναικών που θέλει να πάρει.
Επιστροφή στην κορυφή
Spyros D. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Spyros D. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Vasiliki

Πως είναι δυνατόν μια γυναίκα να "ανταγωνιστεί" με όλους εσάς με τόσα μόρια που παίρνεται από στρατό κτλ; Κ από ότι είδα δεν αναγράφεται πουθενά τον αριθμό γυναικών που θέλει να πάρει.

Με καλό απολυτήριο, ένα C2 στα αγγλικά και ένα B2 σε μια άλλη γλώσσα, συν διπλώματα πχ, έχεις φτάσει 2500+ που είναι μόρια με αξιώσεις πια. Τέλος, όσοι άντρες δεν έχουν πάει ειδικές δυνάμεις, δεα κλπ (Κοινώς, οι περισσότεροι) παίρνουν 0 μόρια απ'το στρατό.

Επόμενος !
Επιστροφή στην κορυφή
Ι' Μ.Α.Κ Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Ι' Μ.Α.Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:14
Ουτε στο δικο μου τμημα εχει γινει αιτηση για Β κατηγορια!
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Vasiliki

Δεν μπορεί και δεν υπάρχει ποσόστωση για γυναίκες, είναι αυτό είχατε διεκδικήσει και ονομάζεται ισότητα των 2 φύλων νομίζω.

Θέλεις να σου πω εγώ το άλλο, πως είναι δυνατόν να ανταγωνιστώ εγώ εσένα που όταν θα μπεις θα κάνεις παιδί. Και θα δουλεύεις μειωμένο ωράριο για μεγάλο χρονικό διάστημα (δεν υπολογίζω άδεια εγκυμοσύνης και ανατροφής) ; Η αστυνομία καλώς κακώς στους Ε. Φ δεν χρειάζεται γυναίκες.

Με καλό απολυτήριο + γνώση αγγλικών + διπλώματα άνετα μπαίνει γυναίκα, το θέμα είναι πως οι περισσότεροι/ρες έρχεστε στο φόρουμ γιατί ξαφνικά είδατε μια προκήρυξη. Δεν μαζεύετε ικανοποιητικό αριθμό μορίων. Και ξεκινάτε την κλάψα.
Επιστροφή στην κορυφή
wolver Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:22
Ρε παιδιά αν δεν συμπληρωθούν οι θέσεις για Β κατηγορία θα δώσει παραπάνω θέσεις στην Α. Αφού 1500 θα πάρει σύνολο. Αν από την στιγμή που είναι όλοι Α έτσι όπως τα λέτε τότε πολύ λογικό όλες οι θέσεις να είναι για την Α στην πράξη!
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
Storm Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Storm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 13:26
Καλα δε μπορει,300 αιτησεις στη Β σε ολη την ελλαδα θα γινουν, αποκλειεται να μη βρεθουν 300 ατομα!

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 422423424425426 511>