Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1415161718 24>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
panos2171 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση panos2171 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)
    Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2015 ώρα 17:34
’λλο η πιστοποίηση για να δουλέψεις ως σεκιούριτι που θέλει ένα σεμινάριο ενός μήνα περίπου και άλλο αυτό που δίνεται από τα ΙΕΚ που θέλει 2 χρόνια.
Αυτό το τελευταίο δεν το ξέρω είναι η αλήθεια. Δηλαδή πέρυσι δε μπορούσες να πάρεις την πιστοποίηση αυτή και τώρα μπορείς;
Επιστροφή στην κορυφή
PetrosGn Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση PetrosGn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2015 ώρα 17:43
Κοιτα βγηκε μια πιστοποιηση πριν απο 5 μηνες περιπου που εγω δεν μπορεσα να συμμετασχο λογο το οτι ημουνα διακοπες και δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ... Πριν απο 5 μερες εβγαλαν και αλλη αλλα γενικα πιστοποιηση ειχε να βγει απο το 2012
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:03
Κριτήρια μοριοδότησης ειδικών φρουρών

Τα υπόλοιπα / παραπάνω δεν αφορούν το παρόν νήμα παιδιά.

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
PetrosGn Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση PetrosGn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:08
Μιλαμε περι Ε. Φ. Απλη αναφορα καναμε σε αυτα τα θεματα DYK
Επιστροφή στην κορυφή
glock Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση glock Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 21:45
Καλησπερα παιδια, μπορει να παει ε. Φ στην ΕΥΠ ;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 12:10
Αρχικά αποστάλθηκε από glock

Καλησπερα παιδια, μπορει να παει ε. Φ στην ΕΥΠ ;

Μέχρι στιγμής όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
pame_pali Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 28/Σεπτεμβρίου/2014
  Παράθεση pame_pali Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 12:07
Καλημερα. Το φρεσκο νεο το μαθατε; Πλεον το 5% της αστυνομιας θα πρεπει να αποτελειται απο αλλοδαπους οπως λενε και στ εξωτερικο... Δηλωσεις του υπουργου σημερα στην εκπομπη του σκαι...

αυτο σημαινει οτι αφηνει καποιο παραθυρο για νεες προσληψεις... Εστω αλλοδαπυ προσωπικου;
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris mak Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
  Παράθεση dimitris mak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 12:29
Tα σχέδια του Γιάννη Πανούση για την ΕΛ. ΑΣ

Ο φιλος Γιαννης Νικητας πηρε συνεντευξη απο τον υπουργο Γιαννη Πανουση. Αν διαβασετε το λινκ θα μεθετε πολλα με θεμα το τι εχει στο μυαλο του ο υπουργος.
Επιστροφή στην κορυφή
giota.mp Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση giota.mp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 12:27
Καλημερα καταρχην. θελω να ρωτησω καποια πραγματακια και σε σας αφου εχω καιρο που το ψαχνω το θεμα και εχω συλλεξει αρκετες πληροφοριες μεχρι στιγμης. ειμαι 26 χρονων, θελω να γινω ειδικος φρουρος, διαβασα καποιες απο τις προκυρηξεισ... εχω χαμηλο βαθμο απολυτηριο λυκειου... ειμαι τεκνο μονογονεικης οικογενειας (παιρνω μορια; ) αν ο εθελοντισμος σου δινει μορια;(ειμαι στο μακε a wish ελλαδος) αν εχεις πιστοποιηση οτι γνωριζεις πρωτες βοηθειες παιρνεις μορια; Απο ξενες γλωσςες παιρνεις; Πολλες οι ερωτησεις ομως και σε οσα αρθρα διαβασα στο τελος ψιλομπερδευτηκα. δεν θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα καθαρα για τα λεφτα... εχω στην οικογενεια μου αρκετους και ακουγοντας τοσα χρονια διαφορες ιστοριες αποφασιςα να βοηθησω και γω αν τα καταφερω φυσικα να μπω στην εξαλειψη ολης αυτης της μαυριλας που επικρατει εκει εξω.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 16:38
Αρχικά αποστάλθηκε από giota.mp

Καλημερα καταρχην. Θελω να ρωτησω καποια πραγματακια και σε σας αφου εχω καιρο που το ψαχνω το θεμα και εχω συλλεξει αρκετες πληροφοριες μεχρι στιγμης. Ειμαι 26 χρονων, θελω να γινω ειδικος φρουρος, διαβασα καποιες απο τις προκυρηξεισ... Εχω χαμηλο βαθμο απολυτηριο λυκειου... Ειμαι τεκνο μονογονεικης οικογενειας (παιρνω μορια;) αν ο εθελοντισμος σου δινει μορια;(ειμαι στο μακε a wish ελλαδος) αν εχεις πιστοποιηση οτι γνωριζεις πρωτες βοηθειες παιρνεις μορια; Απο ξενες γλωσςες παιρνεις; Πολλες οι ερωτησεις ομως και σε οσα αρθρα διαβασα στο τελος ψιλομπερδευτηκα. Δεν θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα καθαρα για τα λεφτα... Εχω στην οικογενεια μου αρκετους και ακουγοντας τοσα χρονια διαφορες ιστοριες αποφασιςα να βοηθησω και γω αν τα καταφερω φυσικα να μπω στην εξαλειψη ολης αυτης της μαυριλας που επικρατει εκει εξω.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά από τις ερωτήσεις που κάνεις μάλλον φαίνεται ότι δεν το έχεις ψάξει καθόλου.
Δεν είναι κακό φυσικά.
Δυστυχώς δεν παίρνεις μόρια από τίποτα από τα παραπάνω που αναφέρεις και θα σε παραπέμψω στο Κριτήρια μοριοδότησης Ειδικών Φρουρών για περισσότερες πληροφορίες.
Καλή ανάγνωση
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 16:48
Αρχικά αποστάλθηκε από giota.mp

Καλημερα καταρχην. Θελω να ρωτησω καποια πραγματακια και σε σας αφου εχω καιρο που το ψαχνω το θεμα και εχω συλλεξει αρκετες πληροφοριες μεχρι στιγμης. Ειμαι 26 χρονων, θελω να γινω ειδικος φρουρος, διαβασα καποιες απο τις προκυρηξεισ... Εχω χαμηλο βαθμο απολυτηριο λυκειου... Ειμαι τεκνο μονογονεικης οικογενειας (παιρνω μορια;) αν ο εθελοντισμος σου δινει μορια;(ειμαι στο μακε a wish ελλαδος) αν εχεις πιστοποιηση οτι γνωριζεις πρωτες βοηθειες παιρνεις μορια; Απο ξενες γλωσςες παιρνεις; Πολλες οι ερωτησεις ομως και σε οσα αρθρα διαβασα στο τελος ψιλομπερδευτηκα. Δεν θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα καθαρα για τα λεφτα... Εχω στην οικογενεια μου αρκετους και ακουγοντας τοσα χρονια διαφορες ιστοριες αποφασιςα να βοηθησω και γω αν τα καταφερω φυσικα να μπω στην εξαλειψη ολης αυτης της μαυριλας που επικρατει εκει εξω.

Είσαι στο όριο όμως. Οπότε αν δεν βγει φέτος ή νωρίς το 16, απλά ξέχνα το για ΕΛ. ΑΣ. Να πας να βγάλεις αν δεν έχεις διπλώματα αγγλικών και μια δεύτερη ξένης γλώσσας σου προτείνω. Ο εθελοντισμός δεν δίνει ΠΟΥΘΕΝΑ μόρια στο Δημόσιο και ειδικότερα στα Σώματα Ασφαλείας.

Η εξάλειψη της μαυρίλας δεν επιτυγχάνεται από έναν ρομπέν των δασών. Φιλικά στο γράφω. Να κοιτάξεις και του Λιμενικού που όριο βάζουν τα 30 έτη, μήπως εκεί πετύχεις κάτι, πάντως στον ορίζοντα προκήρυξη δεν φαίνεται. Θα κοιτάς συνέχεια φυσικά, αλλά αν βγει κάτι θα βγει η πριν το καλοκαίρι ή μετά, για τώρα δεν έχω ακούσει κάτι. Να ενημερώνεσαι πάντως διαρκώς γιατί όριο θα έχει το πολύ 5 μερούλες... Οπότε να είσαι έτοιμος με τα χαρτιά.
Επιστροφή στην κορυφή
giota26 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση giota26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 22:50
Τι χαρτια χρειαζονται να βγουν σε περιπτωση που βγει προκυρηξη; Δεν το παιζω ρομπεν των δασων (και γω φιλικα απανταω). δηλαδη για μια γυναικα που θελει να μπει ειδικος φρουρος πως μαζευει μορια; Μου ειπατε οριακα ειμαι ηλικιακα (το μαη κλεινω τα 26).
Επιστροφή στην κορυφή
panos2171 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
  Παράθεση panos2171 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 22:57
MΌρια παίρνεις βάσει βαθμού απολυτηρίου πρώτα από όλα και μετά από διπλώματα οδήγησης (μηχανή, αυτοκίνητο, φορτηγό) και από ξένες γλώσσες εσύ συγκεκριμένα. Οι άνδρες παίρνουν και από το στρατό. Το όριο ηλικίας είναι μέχρι τα 28.
Επιστροφή στην κορυφή
giota26 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση giota26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 00:23
Δηλαδη εγω που εχω απολυτηριο 10,3 πρεπει οπωσδηποτε να παρω lower; Εχω διπλοωμα αυτοκινητου
Επιστροφή στην κορυφή
giota26 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση giota26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 00:26
Αρχικά αποστάλθηκε από giota26

δηλαδη εγω που εχω απολυτηριο 10,3 πρεπει οπωσδηποτε να παρω lower; εχω διπλοωμα αυτοκινητου. τα τρια βασικα για μια γυναικα που θελει να μπει ειναι απολυτηριο ξενες γλωσςες και διπλωματα; και το θεμα υψους βαρους ειναι 1,70 υψος και το αναλογο βαρος φυσικα φανταζομαι.
Επιστροφή στην κορυφή
pame_pali Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 28/Σεπτεμβρίου/2014
  Παράθεση pame_pali Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 00:30

Δηλαδη εγω που εχω απολυτηριο 10,3 πρεπει οπωσδηποτε να παρω lower; Εχω διπλοωμα αυτοκινητου

οτι μπορεις περισσοτερα...
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 00:59

Δυστυχώς είναι χαμηλός ο βαθμός. Κοίταξε για ξένες γλώσσες να τσιμπήσεις κανά πτυχίο, ώστε να σε βοηθήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
giota26. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση giota26. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 16:10
Ωραια. να ρωτησω και κατι ακομα. οι υπολογιστες που εχω παρει ecdl εχω μορια; Και αν δεν κανω λαθος οι συγγενεις πρωτου βαθμου παιρνουν μορια. αν ομως ειναι δευτερου αλλα υπηρξε μεγαλοβαθμος στην ελλας και παρασημοφορημενος ως αντιστασιακος μετραει η το ξεχναμε?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1415161718 24>