Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 24>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
NIΚΟΣ Α/Β ε.α. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση NIΚΟΣ Α/Β ε.α. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ειδικοί φρουροί (ΕΦ)
    Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2011 ώρα 02:08
Αρχικά αποστάλθηκε από COMBAT MEDIC

Ουτε αυτοι δεν περνανε αυτα τα σχολεια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πας στα εκαμ δεν εχει δυστυχως αλλα σχολεια
Δηλαδή εσύ πιστεύεις φίλε μου ότι οι 30 Αλεξιπτωτιστές της Ε. Κ. Α. Μ.[ που είναι και οι μοναδικοί Αστυνομικοί που φέρουν νομίμως Την Πτέρυγα στη στολή τους ], κατά την διάρκεια των τριμηνιαίων προγραμμάτων συντηρητικής Εκπαίδευσής τους κάθε χρόνο, δεν εκτελούν άλματα συντήρησης;
Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2011 ώρα 03:50
Μπα δεν ειμαστε και τοσο μαχιμοι για να παμε στην εκαμ... Σε ποιες αλλες υπηρεσιες πανε ειδικοι φρουροι;
Επιστροφή στην κορυφή
COMBAT MEDIC Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 04/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση COMBAT MEDIC Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2011 ώρα 09:26

ΝΙΚΟΣ Α/Β ε. Α

οταν ρωτησα ποια σχολεια μπορει καποιος να περασει απο ειδικος φρουρος η απαντηση κανενα μονο σεμιναρια γινονται μιας ή 2 ημερες ή να πας στην Ε. Κ. Α. Μ, αυτο που λες με την πουλαδα δεν το ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι μοναδα των ειδικων δυναμεων στρατου εκπαιδευεται απο τα εκαμ αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα εκαμ, "περαν της εκπαιδευσης στα εκαμ δεν υπαρχει αλλο σχολειο να περασεις" αυτα ηταν τα λογια του αστυνομικου στην ερωτηση μου
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 16:08
Επιστροφή στην κορυφή
kostas77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση kostas77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2012 ώρα 14:15
Καλησπερα γιατι ειμαι 18 χρονων και ψαχνομαι για Ενα τετοιο σωμα (αστυνομια ή ειδικος φρουρος) θα ηθελα να ρωτησω πως μπορεις να μπεις σε ενα τετοιο σωμα (Συγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα ειναι τεραστιες η απαντησεις) επισης π. Χ ο θειος μου που ηταν ειδικος φρουρος μετα μπηκε στην διας και τωρα ειναι στην αστυνομια εδω στην ναξο... Γινεται εγω μετα απο χρονια να παω σε αστυνομια; Ευχαριστω α και κατι αλλο ηταν στα Ο. Υ. Κ παιζει ρολο αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2012 ώρα 20:26
Επιστροφή στην κορυφή
tommasgr21 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση tommasgr21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 17:31
Καλησπερα! Ρε παιδια μια ερωτηση. Μετα απο την ενταξει στο σωμα των ειδικων φρουρων μπορεις αργοτερα να ενταχθεις καπου αλλου. Οπως για παραδειγμα σε καποια υπηρεσια ασφαλειας. Διαβασα στο φορουμ οτι μετα μπορεις να μπεις στην εκαμ αλλα εκτος απο εκει υπαρχει κατι αλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 17:50
Αρχικά αποστάλθηκε από SREK

Ως ειδικος φρουρος μπορεις να πας μονο τμημα, τροχαια, διας, μεταγωγων κ τωρα εκαμ. Δεν μπορεις να πας στις υπολοιπες υπηρεσιες.
Αρχικά αποστάλθηκε από SREK

Οταν γινεις αστ/κας στα 8 ετη υπηρεσιας (3 μετα την μονημοποιηση δηλ 5+3=8) μπορεις να πας σε οποιαδηποτε υπηρεσια.
πριν μπορεις μονο σε αυτες που προανεφερα.
τμημα, τροχαια, διας, μεταγωγων κ εκαμ
...
Επιστροφή στην κορυφή
30ΦΥΛΛΟΣ Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση 30ΦΥΛΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2012 ώρα 00:22
Μπορεις επισης να πας και σε υποδιευθυνση ασφαλειας σαν ε. Φ. Αλλα δεν το συνιστω γιατι τα κυρια καθηκοντα τους ειναι οι μεταγωγες κρατουμενων...

Επιστροφή στην κορυφή
vasilis1989 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση vasilis1989 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:03
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για αυτο το καταπληκτικό ενημερωτικό forum! Θα ήθελα να ρωτησω εάν απο τις προκυρήξεις ΕΦ μπορείς να μπεις σιγουρα στην Ομαδα ΔΙΑΣ.
Επισης, μια κοπελα που ειχα γνωρισει πριν λιγο καιρο μου ειπε οτι ο αδερφος της ειχε κανει χαρτια για ΕΦ και τον βαλανε χωρις να θελει στα ΜΑΤ. Ισχυει αυτο; Οτι σε βαζουν οπου θελουν;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 20:58

ΔΙΑΣ - Ομάδα Δίκυκλης Αστυνόμευσης

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Y. Γ πες στην κοπέλα που γνώρισες ότι κάνει μόνο για κουζίνα και να τα αφήσει τα υπόλοιπα

Επιστροφή στην κορυφή
vasilis1989 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση vasilis1989 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 22:03
Ευχαριστω Greek_Army!Tι να σου πω ετσι μ ειχε πει οταν ειχαμε πιασει σχετικη κουβεντα. Πλεον δεν αποκλειω ο αδερφος της να ειναι στην ΔΙΑΣ και να νομιζει αυτη οτι λεγονται ΜΑΤατζηδες αυτοι με τις μπλε στολες και τις μηχανες!
Επιστροφή στην κορυφή
Atakas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Νοεμβρίου/2012
  Παράθεση Atakas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2012 ώρα 17:56
Καλησπέρα, μόλις τελείωσα το λύκειο και αν και πέρασα σε σχολή δε νιώθω πως με γεμίζει και από χαζομάρα δε δήλωσα την αστυφυλάκων. Είμαι 18 ετών,1,72 μέτρα ύψος, τι διαδικασίες πρέπει να κινήσω ώστε να μπω ειδικός φρουρός; Απαιτεί εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων λογικά έτσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2012 ώρα 18:43
Τελείωσε πρώτα με το στρατιωτικό σου και όποτε βγει η προκήρυξη θα μάθεις τις διαδικασίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελένη_18 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2013
  Παράθεση Ελένη_18 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:07

Καλησπέρα... Εγώ είμαι 16,5 ετών... Το όνειρό μου απο μικρή ήταν να γίνω ή στρατιωτκός ή αστυνομικός. Στην αρχή περνώντας από απο πανελλήνιες θα δήλωνα αστυφυλάκων... Και στη συνέχεια την επιλογή που θα έκανα... Τώρα όμως δεν θα μπώ σε τσάμπα κόπο για πανελληνιες μιάς και έχουν παγώσει τις σχολές... Φοίτω σε επαγγελματικό Λύκειο ομάδας Α... Σκεύτομαι όταν τελιώσω να καταθέσω χαρτιά αν θα ξαναβγει προκηρυξη όταν έχω τελιώσει... Δεν έχω καταλάβει όμως... Οι προκηρύξεις χρειάζονται μόρια πανελληνίων;

Υπεράνω Ολων η Πατρίς
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:29
Ποιος είπε ότι έχουν παγώσει οι σχολές ;
Δεν μπορείς να ξέρεις ότι όταν βγει προκήρυξη για ειδικούς φρουρούς θα είσαι και επιτυχών...
Σίγουρα ξέρεις τι κάνει ο ειδικός φρουρός ; Ανά πότε ανεβαίνει και πόσα παίρνει ;(προφανώς και δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη ρωτάω απλώς για να ψαχτείς και όλα αυτά υπάρχουν στο φορουμ)
Τα μόρια κρίνονται ανάλογα την προκήρυξη, η τελευταία βαθμολόγιση βρίσκεται εδώ-->http://www.ellinikos-stratos.com/arthra/moria-ypologismos.asp?proclamation=4
Ψάξε στο γοογλε για τους υποψήφιους να δεις τις βάσεις και για το πόσους πήρανε. Μπορείς να βρεις και την προκήρυξη των ΕΦ (το 2011 ήταν η τελευταία) στο γοογλε πανέυκολο είναι
Οι ειδικοί φρουροί δεν έχουν καμία σχέση με πανελλήνιες
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2013 ώρα 00:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Ελένη_18

Καλησπέρα... Εγώ είμαι 16,5 ετών... Το όνειρό μου απο μικρή ήταν να γίνω ή στρατιωτκός ή αστυνομικός. Στην αρχή περνώντας από απο πανελλήνιες θα δήλωνα αστυφυλάκων... Και στη συνέχεια την επιλογή που θα έκανα... Τώρα όμως δεν θα μπώ σε τσάμπα κόπο για πανελληνιες μιάς και έχουν παγώσει τις σχολές... Φοίτω σε επαγγελματικό Λύκειο ομάδας Α... Σκεύτομαι όταν τελιώσω να καταθέσω χαρτιά αν θα ξαναβγει προκηρυξη όταν έχω τελιώσει... Δεν έχω καταλάβει όμως... Οι προκηρύξεις χρειάζονται μόρια πανελληνίων;

1. Διάβασε την προκήρυξη και δες σε ποια από τις 2 κατηγορίες ανήκεις Α η Β, αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί στην Α παίρνουν περισσότερα άτομα.
2. Διάβασε τα αποτελέσματα της τελευταία προκήρυξης και δες πόσα μόρια περίπου χρειάζεσαι για να είσαι επιτυχών η στους πρώτους επιλαχόντες
3. Δώσε πανελλήνιες και αν δεν καταφέρεις να μπεις σε αστυνομική η στρατιωτική σχολή βρες κάτι άλλο που να σου αρέσει γιατί έρχονται δύσκολοι καιροί στο θέμα των προκηρύξεων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελένη_18 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2013
  Παράθεση Ελένη_18 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2013 ώρα 14:24
Ευχαριστώ πολύ...
Υπεράνω Ολων η Πατρίς
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 24>