Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εισαγωγή στις ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου ΓΕΛ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ign77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ign77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εισαγωγή στις ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου ΓΕΛ
    Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 17:14
Καλησπέρα σε όλη την παρέα, νέος στο forum αν και κοιτούσα διάφορα topic παλαιότερα χωρίς να είμαι μέλος. Λοιπόν έχω κάποιες απορίες όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει :), Είμαι 3η λυκείου σε ΕΠΑ. Λ τομέα πληροφορικής θέλω να περάσω σε ΑΕΝ και συγκεκριμένα πλοιάρχων άλλα όχι μέσω πανελληνίων καθώς πιστεύω πως θα με δυσκολέψει περισσότερο από ότι με τον γενικό μέσο όρο, για να τα διευκρινίσω στο 1ο τετράμηνο έβγαλα 16 μ. Ο στο δεύτερο είναι δεδομένο πως θα ανέβει σίγουρα στα 17 συν ότι έχω και ένα Lower που με σώζει μου δίνει δηλαδή 2.000 μόρια, λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις και θα τις θέσω παρακάτω:1) Αν γνωρίζει κάποιος τι Μ. Ο ζητάνε συνήθως;2) Ποια είναι η διαδικασία εισαγωγής (Προκήρυξη;) και αν είναι προκήρυξη βγάζουν κάθε χρόνο και αν ναι ποιους μήνες συνήθως;3) Που πρέπει να δηλώσω;
Αυτά αν μου έρθει άλλη απορία θα την αναφέρω κάτω.
Ευχαριστώ πολύ :)
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 17:51
Προσωπικα αν έχεις ένα τελικό μέσο όρο απολυτηρίου γύρω στο 17 και το Lower (νομίζω ότι δίνει 1000 μόρια όμως)
έχεις αρκετές ελπίδες εισαγωγής.
Είναι διαφορετική κατηγορία για τα ΕΠΑΛ και για ΓΕΛ.
Δεν ζητάει η ΑΕΝ κάποιο μέσο όρο αλλά πάει ανάλογα με τη ζήτηση. Σαν τις βάσεις ακριβώς
το 17,2 πχ μεταφράζεται ως 17,100 μόρια + τα 1000 των αγγλικών πας στα 18,100 μόρια
Προκύρυξη βγάζουν κάθε χρόνο περίπου μέσα Ιούνη.
Μπορείς στο ίντερνετ να βρεις παλιές και να δεις τι άλλα ζητάν.
Καταθέτεις τα χαρτιά σου στη πλησιέστερη ΑΕΝ που έχεις στο τόπο σου.
Επιστροφή στην κορυφή
ign77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ign77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 17:57
Πρώτον να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον που έδειξες, δίνει 2000 μόρια και το κάνανε αναγκαστικό να έχεις πτυχίο αγγλικών 100% σίγουρα, την παρούσα στιγμή δηλαδή δεν κάνω τίποτα απλά περιμένω να βγάλουν προκήρυξη σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:58
Ναι ακριβώς.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι αυτή τη στιγμή αν και θα πρότεινα να δώσεις και πανελλήνιες.
Σου δίνει το δικαίωμα ο διαγωνισμός να συμμετέχεις και με τους 2 τρόπους,
αφού το θες γιατί όχι;

Επιστροφή στην κορυφή
ign77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ign77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:01
Τα μαθήματα που εξετάζομαι είναι: Προγραμματισμός-Δίκτυα και ’λγεβρα-Έκθεση
Δίκτυα και ’λγεβρα έχω θέμα αν γράψω στα άλλα καλά αυτά τα δύο θα με ρίξουν πολύ. Δεν νομίζω τα καταφέρω μέσω πανελληνίων.
Επιστροφή στην κορυφή
ZAFOS123 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2015
  Παράθεση ZAFOS123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:01
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Και κατι ακομα με την διαδικασια του απολυτηριου μπαινεις μονο αν υπαρχουν κενες θεσεις η υπαρχουν παντα και ποσο καιρο περιπου ειναι το πολυ που περιμενεις να σε παρουν με το απολυτηριο. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:07
Αρχικά αποστάλθηκε από ZAFOS123

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Και κατι ακομα με την διαδικασια του απολυτηριου μπαινεις μονο αν υπαρχουν κενες θεσεις η υπαρχουν παντα και ποσο καιρο περιπου ειναι το πολυ που περιμενεις να σε παρουν με το απολυτηριο. Ευχαριστω

Όχι, είναι κατοχυρωμένες οι θέσεις του απολυτηρίου, ασχέτως του τι θα γίνει στις πανελληνιες, και συγκεκριμένα είναι το 30% των εισακτέων οι του απολυτηρίου, τουλάχιστον με την περυσινή προκήρυξη, όμως η αίσθηση μου είναι ότι το ίδιο θα είναι και φέτος.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:08
Πάντα δίνεται ένα ποσοστό για διαγωνισθέντες μέσο απολυτηρίων.
Τα αποτελέσματα βγαίνουν μαζί και ξεκινάτε όλοι μαζί πλην των επιλαχόντων (θέσεις που έμειναν κενές πχ καποιος δε πήγε να γραφτεί).

Κατεβάστε την περσινή προκύρηξη και θα σας λυθούν πολλές απορίες, αναγράφονται ξεκάθαρα και τα ποσοστά απο ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, ΤΕΕ.
Επίσης αναφέρονται τα προσόντα που μοριοδοτούνται όπως αγγλικά, προυπηρεσία σε πλοια και τα σχετικά
Επιστροφή στην κορυφή
ign77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ign77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:29
Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας ψάχνω σχετικά με το επάγγελμα εδώ και μήνες απλά μου διέφυγαν αυτές οι λεπτομέρειες. ’μα ξέρετε κάτι χρήσιμο μπορείτε να το αναφέρεται εδώ. Και πάλι ευχαριστώ!
’ρα πάντα υπάρχουν θέσεις για άτομα που δηλώνουν με απολυτήριο;**
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:31
Αρχικά αποστάλθηκε από ign77

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας ψάχνω σχετικά με το επάγγελμα εδώ και μήνες απλά μου διέφυγαν αυτές οι λεπτομέρειες. ’μα ξέρετε κάτι χρήσιμο μπορείτε να το αναφέρεται εδώ. Και πάλι ευχαριστώ!
’ρα πάντα υπάρχουν θέσεις για άτομα που δηλώνουν με απολυτήριο;**

30% (με το καθεστώς της περυσινής προκηρύξεως) κατοχυρωμένες.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
ign77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ign77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:50
Πολύ καλά πιστεύω, μακάρι να κάτσει!
Επιστροφή στην κορυφή
SpirosV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2018
  Παράθεση SpirosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:03
Έχω βγάλει απολυτηριο 18,6 και εχω advanced και συνολικά εχω 20800 μορια. Θεωρουνται αρκετα για την εισαγωγη στην ΑΕΝ πλοιαρχων ή μηχανικών; Ανηκω και στην ειδικη κατηγορια των τριτεκνων.
Επιστροφή στην κορυφή
SpirosV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση SpirosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:08
Να προσθεσω οτι ειμαι απο ΓΕΛ
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:09
Συμφωνα με την περσινη εισαγωγη παιδιων ναι ειναι αρκετα!
Επιστροφή στην κορυφή
SpirosV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση SpirosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:11
Και εγω αυτο πιστευω, επισης δεν εισαγωνται και συμπληρωματικα?
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:13
Αν οχι για πλοιαρχων τοτε μηχανικος περνας σιγουρα σχεδον. Ναι περσι πηραν ακομα 300 ατομα νομιζω στην μεση του εξαμηνου. Δεν ξερω αν γινει και φετος
Επιστροφή στην κορυφή
SpirosV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση SpirosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:36
Μακαρι, εβαλα πρωτη επιλογη πλοιαρχος γιατι μενω Κεφαλλονια και εχουμε στο Αργοστολι πλοιαρχων και γι αυτο προσανατολιζομαι προς τα εκει, αλλα και η μηχανικων δεν με πειραζει καθολου.
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 11:04
Καλη επιτυχια
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>