Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 31323334>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες
    Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:58
Συμφωνω απολυτα φιλε μιυ μαζι σου και εγω αυτό σκεφτομουν. Εγω εχω 3.75 και με βλεπω να κανω λειζερ για να γινω πλοίαρχος.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos61

Συμφωνω απολυτα φιλε μιυ μαζι σου και εγω αυτό σκεφτομουν. Εγω εχω 3.75 και με βλεπω να κανω λειζερ για να γινω πλοίαρχος. Μακαρι να το αλλαξουν αυτό καποια στιγμη
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Sailor123

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι κάποιος που έχει μυωπία δε μπορεί να κάνει αυτά που λες. Όποιος έχει μυωπία βλέπει κανονικοτατα με τα γυαλιά του η με φακούς επαφής. Δεν έχει καμία διαφορά με κάποιον που δεν έχει μυωπία είτε είναι μέρα είτε νύχτα ή δεν ξέρω εγώ τι. Βεβαίως συζήτηση κάνουμε δεν θα αλλάξουμε εμείς τα κριτήρια εισαγωγής στην εμποροπλοιάρχων προφανώς.

Καλησπέρα.
Σε συγκεκριμένη ερώτηση, έδωσα συγκεκριμένη απάντηση, δίχως "σάλτσες"/σχολιασμό περεταίρω.
Επιπροσθέτως, τα όρια δε θα τα κρίνω, δεν είμαι ούτε ιατρός του ΠΝ που κρίνουν τα εν λόγω όρια οπτικής οξύτητας, αλλά δεν είμαι ούτε και Αξιωματικός της γέφυρας ώστε να ορίσω το πόσο είναι ανεκτό να βλέπει κανείς για να εξασκήσει τα καθήκοντά του.

Εάν δεν υπήρχαν όρια, δεν θα υπήρχε μία βάση και ένα μέτρο σύγκρισης, ώστε να κρίνουν οι ιατροί το ποιός μπορεί και ποιός όχι, επομένως θα ετίθεντο θέμα υποκειμενικότητας σε πρόκληση ναυτικού ατυχήματος φερειπείν, και έτσι ένας που δεν βλέπει, σε περίπτωση που αθωονόταν, θα δημιουργούσε δεδικασμένο Έναντι κάποιου ο οποίος προκάλεσε ναυτικό ατύχημα και έβλεπε με την οπτική του οξύτητα στο απόλυτο και καταδικάστηκε. Έτσι θα εδημιουργείτο σύγχυση, δεδικασμένο, και υποκειμενική δικαστική κρίση.
Επομένως μπορεί κάποιος να το δεί κι έτσι.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2017
  Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2018 ώρα 09:34

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι κάποιος που έχει μυωπία δε μπορεί να κάνει αυτά που λες. Όποιος έχει μυωπία βλέπει κανονικοτατα με τα γυαλιά του η με φακούς επαφής. Δεν έχει καμία διαφορά με κάποιον που δεν έχει μυωπία είτε είναι μέρα είτε νύχτα ή δεν ξέρω εγώ τι. Βεβαίως συζήτηση κάνουμε δεν θα αλλάξουμε εμείς τα κριτήρια εισαγωγής στην εμποροπλοιάρχων προφανώς.
Με τα γυαλια θα κοιτας με τα κυαλια φιλε; Φακους επαφης δεν φορανε ολοι ουτε ξερει ο αλλος που σε ελεγχει αν θα τους φορας. Καλως η κακως ειναι μια θεση οπου η οραση παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:35
Σαν κυπριος μπορω αμα θελω να δουλεψω στην ελληνικη ακτοπλοια?
Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:19
Αρχικά αποστάλθηκε από mattypocket

Με τα γυαλια θα κοιτας με τα κυαλια φιλε; Φακους επαφης δεν φορανε ολοι ουτε ξερει ο αλλος που σε ελεγχει αν θα τους φορας. Καλως η κακως ειναι μια θεση οπου η οραση παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο.

Φυσικά και μπορείς να κοιτάς με τα γυαλιά μέσα από τα κυάλια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και βλέπεις και μια χαρά καθαρά. Στην πολεμική αεροπορία απ' τη μία το καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να έχεις μυωπία καθώς εκεί δεν επιτρέπεται το παραμικρό λάθος και είναι πολύ δύσκολο αν σου φύγει ο φακός επαφής ή τα γυαλιά μυωπίας να ανταπεξέλθεις εκεινή τη στιγμή (πχ σε ένα f-16) ειδικά όταν είσαι σε ένα αεροιπλάνο μόνος σου. Τέλος πάντων κουβέντα κάνουμε, μπορεί να έχουν δίκιο όσοι βάζουν όρια στη μυωπία, δε ξέρω, απλώς λέω τη γνώμη ότι στο εμπορικό ναυτικό δε θεωρώ ότι χρειάζεται, το θεωρώ πιο φυσιολογικό να θεωρούνταν απαραίτητο όσοι έχουν μυωπία υποχρεωτικά να εργάζονταν με φακούς επαφής (έχοντας πάντα μαζί τους ενα ζευγάρι γυαλιά μυωπίας) και οι υπόλοιποι (που δε χρησιμοποιούν φακούς επαφής) να εργάζονται πάντα με τα γυαλιά μυωπίας τους.
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2018 ώρα 02:14

Σαν κυπριος μπορω αμα θελω να δουλεψω στην ελληνικη ακτοπλοια;

Με Ελληνικό ναυτικό φυλλάδιο και όχι Κυπριακό, και Ελληνικά πιστοποιητικά όπως πχ σωστικά, φυσικά και μπορείς. Πάντα για την ακτοπλοΐα μιλώντας.
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΝΝΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΑΝΝΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:25
Μέχρι ποια ηλικία μπορείς να βρεις δουλειά ως δόκιμος;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2018 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΝΝΑ

Μέχρι ποια ηλικία μπορείς να βρεις δουλειά ως δόκιμος;

Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο. Ίσως κάποιες ναυτιλιακές αν είναι κάποιος πάνω από 30 να κάνουν διπλές σκέψεις ως προς την χρησιμότητα αυτού του ανθρώπου στην ηλικία αυτή, αλλά αν πληρούνται άλλα κριτήρια, όπως θέληση για μάθηση, πτυχία ξενόγλωσσα, σοβαρή εικόνα στη συνέντευξη, και καλοί βαθμοί στο προπτυχιακό πτυχίο (με βεβαίωση αναλυτικής βαθμολογίας για τους αποφοίτους ή εν ενεργεία σπουδαστές) ή στις προπτυχιακές σπουδές (αν αυτές δεν έχουν περατωθεί), τότε δε τίθεται απολύτως κανένα θέμα ηλικιακό.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2018 ώρα 17:12
Ποσο δυσκολα είναι τα μαθηματα και ποσο καλα πρεπει να είναι τα αγγλικα μου?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2018 ώρα 21:45

Ποσο δυσκολα είναι τα μαθηματα και ποσο καλα πρεπει να είναι τα αγγλικα μου;

Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:08
Πολλοι λενε ότι αυτό το επαγγελμα εχει αρκετες δυσκολιες ποιες είναι αυτές?
Επιστροφή στην κορυφή
OTN Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση OTN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 17:07
Ασχετη ερωτηση. Ειναι κανενας αεν ασπροπυργου; Ειμαι πλοιαρχος πρωτοετης. Σε 8 μερες ειναι η παρελαση. Τι στο διαολο θα γινει τιποτα καμια προβα η εστω καμια ενημερωση για το εαν θα γινει συμμετοχη απο μερους μας, δηλαδη ελεος με αυτην την συγκεκριμενη Αεν.2 links ολα και ολα για μεριμνα και γραμματεια(τ α οποια σπανια βγαζουν ανακοινωση) και η απαντηση στα τηλεφωνηματα :"Οτι σας εχουν πει". Στα μαθηματα ακομα δεν εχουν υπογραψει για καθηγητες εκτακτου προσωπικου(τα υπουργεια μου μεσα) και κανουμε με τα χιλια ζορια 3 μαθηματα και συνολο 6 ωρες την εβδομαδα. Δεν μπορω να πω αμα εισαι ευγενικος και οργανωτικος με τα εγραφα σου(δικαιολογητικα) εχεις εναν σεβασμο. Αλλα πλεον ντρεπομαστε να ρωτησουμε για τοσα βασικα πραγματα. Για αυτο ρωταω μηπως εχει κανεις μια ιδεα για το τι γινεται για το θεμα αυτο.

Συγγνωμη για το επιθετικο υφος δεν μπορω να κρυψω την αγανακτηση μου.
Γραφω σαν πολιτης μιας και εχω θεμα με τον κωδικο στον λογαριασμο. Θα το τακτοποιησω αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 00:11
Αρχικά αποστάλθηκε από OTN

Ασχετη ερωτηση. Ειναι κανενας αεν ασπροπυργου; Ειμαι πλοιαρχος πρωτοετης. Σε 8 μερες ειναι η παρελαση. Τι στο διαολο θα γινει τιποτα καμια προβα η εστω καμια ενημερωση για το εαν θα γινει συμμετοχη απο μερους μας, δηλαδη ελεος με αυτην την συγκεκριμενη Αεν.2 links ολα και ολα για μεριμνα και γραμματεια (τ α οποια σπανια βγαζουν ανακοινωση) και η απαντηση στα τηλεφωνηματα : "Οτι σας εχουν πει". Στα μαθηματα ακομα δεν εχουν υπογραψει για καθηγητες εκτακτου προσωπικου (τα υπουργεια μου μεσα) και κανουμε με τα χιλια ζορια 3 μαθηματα και συνολο 6 ωρες την εβδομαδα. Δεν μπορω να πω αμα εισαι ευγενικος και οργανωτικος με τα εγραφα σου (δικαιολογητικα) εχεις εναν σεβασμο. Αλλα πλεον ντρεπομαστε να ρωτησουμε για τοσα βασικα πραγματα. Για αυτο ρωταω μηπως εχει κανεις μια ιδεα για το τι γινεται για το θεμα αυτο.

Συγγνωμη για το επιθετικο υφος δεν μπορω να κρυψω την αγανακτηση μου.
Γραφω σαν πολιτης μιας και εχω θεμα με τον κωδικο στον λογαριασμο. Θα το τακτοποιησω αυτο.

Ξεκινήσατε πριν 10 μέρες, και πρόλαβες και σαν πρωτοετής να αγανακτήσεις;
Δεν είχες ακούσει τίποτα για τα χάλια της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης γενικότερα στην Ελλάδα;
Πλοίαρχο το πλοίο θα σε κάνει, παρόλα αυτά κάνε λίγη υπομονή, τώρα μπήκες, θα πάρεις τα θεωρητικά εφόδια που χρειάζονται από τη σχολή σου.
Όσο αφορά τις πρόβες, λογικά θα έπρεπε να είχαν ξεκινήσει. Αν ήδη δεν έχουν ξεκινήσει, τη Δευτέρα πιστεύω σίγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΤΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΟΤΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 11:10
Αγανακτώ από την ώρα που δεν σέβονται τίποτα. Κάνω 1ώρα και 20 λεπτά για να πάω να δω το "καινούργιο" πρόγραμμα που βγάλανε, και στην ίδια ανακοίνωση της γραμματείας δεν διευκρινίζεται εάν είναι πλοιάρχων ή μηχανικών. Είναι τόσο τεμπέληδες που ούτε ένα pdf δεν μπορούν να ανεβάσουν με το πρόγραμμα.11 το πρωί βγήκε η ανακοίνωση στις 22 Για ισχύ από 22 του μηνός! Είναι απίστευτο.

’λλαξα σχολή έχω δει κάποια πράγματα, αλλά Εφόσον αναφέρομαι για το Ε. Ν. Δεν θα το γενικεύσω και ας θέλω να επεκταθώ και να συζητήσω περί αυτού. Το ότι παντού τα ίδια χάλια είναι δεν αναιρεί το ίδιο γεγονός για τις ΑΕΝ και με απογοητεύει. Ειδικά για μία ακαδημία που είναι Βασικό στοιχείο για αυτήν την χώρα. Θέλω να κάνω μάθημα, θέλω να τιμήσω την ιστορία της ναυτιλίας συνεχίζοντας την και θα ήθελα να υπήρχε ένας σεβασμός για αυτό το επάγγελμα.

Καταστρέφεται η νοοτροπία από την αρχή κιόλας που είναι η σχολή. Συγγνώμη δεν έχω την ουτοπική ιδέα ότι θα γίνω πλοίαρχος από την πρώτη στιγμή, απλά είναι ο τρόπος προσφώνησης για τους μαθητές ώστε να κατηγοριοποιούνται. Έτσι μας ξεχωρίζουν και μέσα στις Αεν. Τελικά δεν θα γίνει συμμετοχή από την Αεν ασπροπύργου. Ρώτησα στην Μέριμνα και μου είπαν ότι αργήσανε. Εθελοντικά τώρα αν (που δεν το βλέπω) για Αγ. Νικόλα.

Κύριε dn24 (δεν υπάρχει ειρωνεία σας απευθύνομαι έτσι διότι είστε μηχανικός και έχετε έναν σεβασμό) δεν πιστεύω να είμαι υπερβολικός Αλλά ίσως να αγαπάω υπερβολικά αυτό το επάγγελμα, αλλά όπως είπατε πλοίαρχο θα με κάνει το πλοίο.
Επιστροφή στην κορυφή
Billmerke Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Billmerke Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2018 ώρα 15:19
Χαιρετω τα μελη της ομαδας... εχω ξοδεψει ωρες ψαχνοντας στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να ρω κατι σχετικα με την ερωτηση που θα σας παραθεσω... οσον αφορα την μονιμη απαλλαγη απο τον στρατο κοινως Ι5 .. υπαρχουνε επιπτωσεις για την πορεια καποιου στο ναυτικο επαγγελμα..( αναφερομαι ως προς φοιτηση σε καπια ακαδημια Ε. Ν. . αλλα και μη! Εκδοση ναυτικου φυλαδιου και γενικα οτι αφορα το θεμα των επιπτωσεων) θα παρακαλεσω να απαντησουνε οσοι/ες ειναι πραγματικα γνωστες του θεματος... ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2018 ώρα 15:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Billmerke

Χαιρετω τα μελη της ομαδας... Εχω ξοδεψει ωρες ψαχνοντας στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να ρω κατι σχετικα με την ερωτηση που θα σας παραθεσω... Οσον αφορα την μονιμη απαλλαγη απο τον στρατο κοινως Ι5. Υπαρχουνε επιπτωσεις για την πορεια καποιου στο ναυτικο επαγγελμα.(αναφερομαι ως προς φοιτηση σε καπια ακαδημια Ε. Ν.. Αλλα και μη! Εκδοση ναυτικου φυλαδιου και γενικα οτι αφορα το θεμα των επιπτωσεων) θα παρακαλεσω να απαντησουνε οσοι/ες ειναι πραγματικα γνωστες του θεματος... Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γενικά σε όλα όσα είπες.
Στις αιτήσεις για υποψήφια πρόσληψη σε ναυτιλιακή, στο πεδίο "Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις", θα συμπληρώνει όποιος έχει Ι5 "Ναι".

Επιστροφή στην κορυφή
Billmerke Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Billmerke Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:15
Ο κυριος προβληματισμος μου αφορουσε την φοιτηση στην ακαδημια και την εκδοση του φυλαδιου... με λιγα λογια να μην κριθει εσφαλμενα απο καπιον αρμοδιο, διακοπτοντας την οπια πορια εχω διανυσει.. σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.. καλη συνεχεια ευχομαι σε ολους
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 31323334>