Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2829303132 34>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες
    Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2017 ώρα 17:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Στέλιος

Αν υποθέσουμε οτι ο μεγάλος όγκος των υποψηφίων για ναυτικό φυλλάδιο είναι γύρω στον Φεβρουάριο που τελειώνει το α' εξάμηνο στις ΑΕΝ, αν εγώ πάω τον Δεκέμβριο να το βγάλω λογικά δεν θα έχω καθυστερήσεις σωστά; Το θέλω για εύρεση θαλάσσιας υπηρεσίας για μόρια για να μπώ στη σχολή

Ναι φίλε μου σωστά το σκέφτεσαι.
Είς οιωνὸ ς άριστος, αμύνεσθαι περὶ πάτρης
Επιστροφή στην κορυφή
Στέλιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στέλιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:43
Ευχαριστώ φίλε
Επιστροφή στην κορυφή
NIKOS_01 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση NIKOS_01 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2017 ώρα 19:30
Γεια σας παιδιά. Σε μερικούς μήνες δίνω πανελλαδικές και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το εμπορικό ναυτικό ως μία επιλογη. Βέβαια δεν ξέρω πολλά πράγματα γι αυτό θα ήθελα οποιος γνωρίζει να μου απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις μέσα στη σχολή εκτός από θεωρητικά είναι και πρακτικά μαθήματα σε καράβι γενικως θα ήθελα να μάθω πως ειναι η ζωη μέσα στο αυτό σχετικά με το τι θα χρειαστώ μαζί μου σε ένα ταξίδι, απο φαγητό, υπάρχουν καμπινες( ο καθένας μονος του η μαζί με άλλα άτομα) οποίος θέλει να σταματήσει έχει το δικαίωμα όπου κι αν βρίσκεται ανά πόσα ταξιδ θα ανεβαίνεις σε β και αντίστοιχα σε γ μηχανικός και πλοίαρχος είναι καλύτερα πλοίαρχος η μηχανικός στην στεριά μπορεί να βρει κάποιος δουλειά έπειτα από κάποια χρόνια εδώ στην Ελλάδα βέβαια για μερικοι ίσως τις θεωρήσουν χαζομάρα αλλά θα εκτιμούσα οποίος είναι επίκαιρος πάνω στο εμπορικό ναυτικό να μου απαντήσει ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
spirospless Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Νοεμβρίου/2017
  Παράθεση spirospless Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Νοεμβρίου/2017 ώρα 20:17
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο όλα τα θέματα του forum μιας και θα σου λύσουν αρκετές από τις απορίες σου και για ότι άλλο εδώ είμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΚ10 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΚ10 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2018 ώρα 15:05
Χαιρετώ . Θα μπαρκαρω σε ποσταλι σαν δοκιμος πλοιαρχος. Μπορει κάποιος να μου πει που κυμαίνονται οι μισθοί και αν θα μένω μόνος ή με αλλον στην καμπίνα ;
Επιστροφή στην κορυφή
AntonyK Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση AntonyK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2018 ώρα 16:57
Καλησπερα, ειμαι απο επαγγελματικο λυκειο (ΕΠΑ. Λ) και θελω να ενταχθω στην ΑΕΝ με πανελληνιες. Εκτος απο τα 4 μαθηματα που δινουμε μπορουμε να ανοιξουμε και αλλο πεδιο (Αγγλικα) στις πανελληνιες; Εχω ακουστα πως δινονται 2000 μορια με αριστα το 20. Ισχυει αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
nikos124 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση nikos124 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2018 ώρα 22:40
Καλησπερα σας! Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις. Καταρχας εχει καποιο προνομιο παραπανω ενας υποψηφιος πανελληνιων απο εναν υποψηφιο με απολυτηριο για την εισοδο στις σχολες εμπορικου ναυτικου; Ακομη, ενα ατομο με απολυτηριο περιπου στο 17 με λόουερ στα αγγλικα εχει αρκετες πιθανοτητες να μπει (χωρις πανεληνιες); Ευχαριστω προκαταληπτικα!
Επιστροφή στην κορυφή
TRISOR Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαρτίου/2018
  Παράθεση TRISOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2018 ώρα 11:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Είμαι πρώτο έτος στην ΑΕΝ με την ειδικότητα των μηχανικών και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω ειδικότητα και να πάω για καπετάνιος! Θα ήθελα να ρωτησω αρχικά αν γίνεται. Και αν ναι. Θα πρέπει να κάνω πάλι 10% και να περάσω απ όλες τις εξετάσεις; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος! Ευχαριστώ!

Επιστροφή στην κορυφή
Καλαμοος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Καλαμοος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2018 ώρα 20:23
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει σίτιση σε ΟΛΕΣ τις σχολές και αν ναι πόσα γευματα την ημέρα δικαιουμαστε;
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
  Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2018 ώρα 13:27
Είχε ψηφιστεί για το ξεκίνημα του φετινού έτους , δηλ για τον περασμένο Οκτώβρη , πως θα επιστρέψει η σύτιση στις Αεν αλλά μέχρι τώρα εκεί έμεινε..
Είς οιωνὸ ς άριστος, αμύνεσθαι περὶ πάτρης
Επιστροφή στην κορυφή
Finrodd Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2018
  Παράθεση Finrodd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2018 ώρα 15:28
Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες εταιρείες της ποντοπόρου παίρνουν Έλληνες δόκιμους ηλεκτρολόγους. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2018 ώρα 20:28
Προφανώς όλες οι εταιρείες ζητάν τέτοιου είδους εργαζόμενους το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις και να στείλεις βιογραφικά σε αρκετές εταιρείες.
Επιστροφή στην κορυφή
ΚρητικόΑιμα Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 08/Μαΐου/2018
  Παράθεση ΚρητικόΑιμα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2018 ώρα 18:27
KΑλησπέρα ! Μια ερώτηση θέλω να κανω σχετικα με την σχολή εμποροπλοιάρχων! Ειμαι σπουδαστής της Γυμναστικής Ακαδημίας και καλως η κακως τωρα πλεον στο δευτερο έτος σκεφτομαι για την σχολη αυτη. Αφότου παρω το πτυχιο εννοείται. Θα ήθελα να μαθω αρχικα αν γινεται να εισαχθεις μεσω κατατακτηριων η αν το δεκαεφτα απολυτηριο και προφισενσι αρκουν για να μπεις στην σχολη. Επισης θα ηθελα να μαθω γενικα για την ζωη του ναυτικου και αν αξίζει. Παντα με εψηναν τα πλοια αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετο για να κρατηθω σε αυτή την δουλειά. Τέλος θεωρείται αργα τα 23 χρόνια για να εισαχθώ σε αυτη την σχολή?
Επιστροφή στην κορυφή
Καλαμοος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Καλαμοος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 16:23
Καλησπέρα σας. Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω αν η μοριοδοτηση αθλητών μετράει και για τις αεν. Γιατι όλο για τει και πανεπιστήμια ακούω.
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 19:40
Δεν ισχυει. Ισχυει μονο για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Οχι για ακαδημιες (αεν, αστυνομια, πυροσβεστικη, στρατο)
Επιστροφή στην κορυφή
panagiota_mp Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Ιουνίου/2018
  Παράθεση panagiota_mp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 14:58
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει να μου πει εαν η σχολη εμπορικου ναυτικου της πρεβεζας ειναι καλη! Ευχαριστω!

Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 15:35
Το μόνο που ξέρω είναι η σχολή είναι μόνο πλοιαρχων. Σε ότι άλλο μπορώ να σε βοηθήσω στείλε μου μήνυμα μιας και είμαι φοιτητής στην Κρήτη
Επιστροφή στην κορυφή
panagiota_mp Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Ιουνίου/2018
  Παράθεση panagiota_mp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 15:48
Σε ευχαριστω και εγω ψαχνομαι τωρα γιατι θα κανω 10% και σκεφτομαι να βαλω πρωτη επιλογη εμπορικο ναυτικο αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα σε ποια περιοχη να βαλω.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2829303132 34>