Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)
    Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2010 ώρα 17:09
ΣΕ ΜΕΙΩΣΗ Της θητείας στους 19 μήνες θα προβεί η κυβέρνηση τον προσεχή Δεκέμβριο σύμφωνα με καλά ενημερωμένες πηγές.

Ως γνωστό, η μείωση της θητείας στους 19 μήνες ήταν μια από τις προεκλογικές εξαγγελίες του Δημήτρη Χριστόφια. Για το σκοπό αυτό, αμέσως μετά την ανάληψη του Υπουργείου ’μυνας από τον κ. Παπακώστα, συγκροτήθηκε επιτροπή από ανώτατους αξιωματικούς οι οποία ανέλαβε να ετοιμάσει μελέτη στην οποία να διαφαίνεται κατά πόσο είναι δυνατή η μείωση της θητείας στους 19 μήνες και κάτω από ποιές προϋποθέσεις, χωρίς από την άλλη να μειωθεί το μαχητικό επίπεδο της ΕΦ.

Η μελέτη ετοιμάσθηκε και στο πόρισμά της, κατέληγε Ότι μπορεί να γίνει η μείωση, κάτω όμως από ορισμένες προϋποθέσεις, μεταξύ των οποίων ήταν και η πρόσληψη 1000 περίπου ΕΠΥ, αλλά και η δυνατότητα παραμονής στην υπηρεσία έναντι μισθού όσων ήθελαν να ολοκληρώσουν τη θητεία τους. Αυτό βέβαια σήμαινε μεγάλο οικονομικό κόστος και συνυπάρχουσας της οικονομικής κρίσης, η μελέτη μπήκε προσωρινά στις Ελληνικές καλένδες.

...

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες που λάβαμε, το ΓΕΕΦ που έλαβε την εντολή από το κ. Παπακώστα να ετοιμασθεί για την μείωση, τρέχει και δεν προλαμβαίνει, αφού με τη μείωση στους 19 μήνες, σημαίνει ότι η δύναμη της ΕΦ από τον Φεβρουάριο του 2011, οπότε θα απολυθεί η 2009Β΄ ΕΣΣΟ, Μειώνεται στο 50% περίπου.

Με δεδομένο δε ότι καμιά πρόσληψη ΕΠΥ ή άλλης κατηγορίας προσωπικού θα πραγματοποιηθεί λόγω οικονομικής κρίσης, αυτό σημαίνει ότι καμιά Μονάδα της ΕΦ δεν θα μπορεί να λειτουργήσει, με μειωμένο κατά 50% το προσωπικό της. Έτσι η μόνη λύση που απομένει είναι η διάλυση του 50% των Μονάδων της ΕΦ, κάτι που προβληματίζει το ΓΕΕΦ, προσπαθώντας να τετραγωνίσει το κύκλο. Β

έβαια, το ΑΚΕΛ και τη κυβέρνηση ουδόλως τους ενοχλεί το γεγονός ότι με το μέτρο της μείωσης της θητείας χωρίς πρόσληψη μόνιμου προσωπικού, ουσιαστικά διαλύεται η ΕΦ. Οι άνθρωποι ουδέποτε πίστεψαν στην άμυνα, γι΄αυτό άλλωστε και μια από τις πρώτες συμφωνίες που έκαμε ο πρόεδρος με το Ταλάτ, ήταν η πλήρης αποστρατιωτικοποίηση της Κύπρου μετά τη λύση, αγνοώντας ο πρόεδρος και το ΑΚΕΛ, ότι Η αποστρατιωτικοποίηση ήταν πάγιο αίτημα της Τουρκίας από το 1956 και περιλαμβανόταν στις γνωστές προτάσεις του Νιχάτ Ερίμ αναφορικά με το Κυπριακό.

Ποντικι

Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2010
  Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2010 ώρα 22:38
Στην Μεγαλόνησο ο Χριστόφιας και η παρέα του αποδεικνύονται μεγάλοι προδότες. Η θητεία στην Κύπρο έπρεπε να ήταν 3 με 4 έτη. Έχουν που έχουν μια δύναμη 12.500 ανδρών θέλουν και να τους μειώσουν...

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:24
Δε νομίζω ότι μπορεί να επιβιώσει χώρα με θητεία 3 ή 4 ετών.

Μάλλον πήγες στο άλλο άκρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:26
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Δε νομίζω ότι μπορεί να επιβιώσει χώρα με θητεία 3 ή 4 ετών.

Μάλλον πήγες στο άλλο άκρο.

Eν πάσει περιπτώσει δέχομαι πως αυτό που λεω είναι ελαφρώς υπερβολικό αν και άλλες χώρες βλέπε Ισραηλ έχει θητεία 3 έτη για τον ανδρικό πληθυσμό και 2 για τον γυναικείο.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Νοεμβρίου/2010 ώρα 17:52
Το Ισραήλ όμως βρίσκεται σε συνεχή εμπόλεμη κατάσταση και γενικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει πυρηνικά και την αμέριστη πολιτική και (πάνω από όλα) στρατιωτική υποστήριξη της δύσης.

Τέλος πάντων, και με 12 χρόνια θητεία η Κύπρος δεν μπορεί να προβάλλει σοβαρές αντιστάσεις σε ενδεχόμενη στρατιωτική εισβολή από την Τουρκία.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν οφείλει να επενδύει (σύμφωνα με τις δυνατότητές της) στην εθνική της ασφάλεια, αλλά το μέτρο που θα το κάνει καθορίζεται από τους ίδιους τους Κυπρίους.

Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:40
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Το Ισραήλ όμως βρίσκεται σε συνεχή εμπόλεμη κατάσταση και γενικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει πυρηνικά και την αμέριστη πολιτική και (πάνω από όλα) στρατιωτική υποστήριξη της δύσης.

Τέλος πάντων, και με 12 χρόνια θητεία η Κύπρος δεν μπορεί να προβάλλει σοβαρές αντιστάσεις σε ενδεχόμενη στρατιωτική εισβολή από την Τουρκία.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν οφείλει να επενδύει (σύμφωνα με τις δυνατότητές της) στην εθνική της ασφάλεια, αλλά το μέτρο που θα το κάνει καθορίζεται από τους ίδιους τους Κυπρίους.

Για μένα από πολλές πλευρές το Ισραήλ αποτελεί παράδειγμα και για εμάς αλλά και για την Κύπρο. Η Κύπρος μπορεί να κρατήσει μια στατική άμυνα μέχρι να έρθουν ενισχύσεις από την μητέρα Ελλάδα. Γενικά, θεωρώ πως και εμείς θα έπρεπε να βρισκόμαστε σε συνεχή εμπόλεμη κατάσταση. Όσο για τα όπλα μαζικής καταστροφής ας κάνουμε όλα τα άλλα που έκανε το Ισραήλ και μετά τα έχουμε (λέμε τώρα... ) και αυτά. Εν πάσει περιπτώση αν είμασταν έξυπνοι στην διπλωματία μας την ίδια υποστήριξη θα μπορούσαμε να είχαμε και εμείς. Τέλος πάντων όντως κάθε περίπτωση έχει και τις ιδιομορφίες της αλλά εμείς οφείλουμε να παίρνουμε οτι μας ευνοεί και ταιριάζει στα δεδομένα μας και ειδικά από το Ισραήλ μπορούμε να αντιγράψουμε πάρα πολλά.
...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2011 ώρα 13:56
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΜΥΝΑΣ

Παρά τις επιφυλάξεις και ενστάσεις των κομμάτων της αντιπολίτευσης, αλλά και της συμπολίτευσης, ο Υπουργός ’μυνας, Κώστας Παπακώστας, επιμένει στη βεβιασμένη απόφασή του για μείωση της στρατιωτικής θητείας, χωρίς προϋποθέσεις, οι οποίες επιβάλλονται για να διατηρηθεί το αξιόμαχο της Εθνικής Φρουράς.

Χθες ο κ. Παπακώστας κατά την επίσκεψή του στο ΚΕΝ Αναρίτα της Πάφου στα πλαίσια επιθεώρησης της κατάταξης των νεοσυλλέκτων της 2009 Β ΕΣΣΟ, επανέλαβε ότι από τη μελέτη που έχει γίνει για την αναδιοργάνωση της Εθνικής Φρουράς, έχει διαφανεί ότι είναι δυνατή και η μείωση της θητείας στην Εθνική Φρουρά στους 19 μήνες, αλλά σημείωσε πως τον τελικό λόγο θα τον έχει το Υπουργικό Συμβούλιο. Πάντως, αντιδράσεις για τη βεβιασμένη απόφαση του κ. Παπακώστα ακούγονται και από ανώτερα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, τα οποία εκφράζουν έντονες ανησυχίες και επιφυλάξεις, και ως προς το γενικότερο σχεδιασμό για αναδιοργάνωση της Ε. Φ, υποστηρίζοντας ότι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να διατηρηθεί το στράτευμα σε υψηλά επίπεδα ετοιμότητας.

Με βάση την πρόταση του κ. Παπακώστα, η σειρά που κατατάσσεται τον Ιανουάριο, θα είναι η πρώτη σειρά που θα επωφεληθεί της μείωσης της στρατιωτικής θητείας στους 19 μήνες, είπε.

Ελλάδα News
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:01
Και στην Ελλάδα όταν κάνανε τις συνεχόμενες μειώσεις θητείας τα ίδια ακριβώς λέγανε. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε σήμερα με τα χάλια της επάνδρωσης των μονάδων και την εξαιρετικά μεγάλη λειψανδία που τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Αρε ξεφτύλες!
Επιστροφή στην κορυφή
Leandros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Leandros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2011 ώρα 04:26
Καλα ρε πας καλα, ακουσε εκει 3-4 χρονια... Να πας εσυ να υπηρετησεις και 4 και 5 και οσα χρονια θες... Εμεις που θελουμε να σπουδασουμε πρεπει να κατσουμε στο στρατο αντι για σπουδες...
Επιστροφή στην κορυφή
BILL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση BILL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2011 ώρα 16:42
Τα 3,4,5 χρονια που τα ειδες;
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2011 ώρα 18:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Leandros

Καλα ρε πας καλα, ακουσε εκει 3-4 χρονια... Να πας εσυ να υπηρετησεις και 4 και 5 και οσα χρονια θες... Εμεις που θελουμε να σπουδασουμε πρεπει να κατσουμε στο στρατο αντι για σπουδες...

Μια χαρά είναι. Εγώ υπηρέτησα ως ΔΕΑ στους ΠΖΝ 28 μήνες. Και ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου. Σήμερα, είναι υπερ της θητείας 2 ετων στις τάξεις του Ε. Σ. Τα 3 χρόνια τα είπα για την θητεία στην Κύπρο που έχουν μια εθνική φρουρά με 12.000 άτομα και τώρα πάνε να την μειώσουν κι άλλο. Μια χαρούλα μπορείς να σπουδάσεις. Δεν σου είπα να μην σπουδάσεις. Δλδ αν τελειώσεις τις σπουδές σου και καταχθείς αμέως για 2 χρονάκια ποιό το πρόβλημα; Λες και με το που βγαίνεις από τις σχολές ΑΕΙ- ΤΕΙ κατευθείαν πας να δουλέψεις... Εν τω μεταξύ για να είμαι και δίκαιος αφου οι γυναίκες θέλουν ισοτητα ας πηγαίνουν και αυτές στον Ε. Σ και υπηρετούν όχι σε μάχιμες μονάδες δλδ στα όπλα αλλά στα σώματα. Έτσι απλά λύνουμε το πρόβλημα της λειψανδρίας. Ενδεικτικά, Τρεις ΕΠΟΠ κοστίζουν τον χρόνο περι τα 63.000 ευρω όταν 500 κληρωτοί 51.000. Ας μειωθούν οι ΕΠΟΠ και ας αυξηθεί η θητεία στους 24 μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
DNT04 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 17/Ιουλίου/2010
  Παράθεση DNT04 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2011 ώρα 03:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Giannis Ni

Και στην Ελλάδα όταν κάνανε τις συνεχόμενες μειώσεις θητείας τα ίδια ακριβώς λέγανε. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε σήμερα με τα χάλια της επάνδρωσης των μονάδων και την εξαιρετικά μεγάλη λειψανδία που τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Αρε ξεφτύλες!

βάλε και το κλείσιμο στρατοπέδων και κέντρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2011 ώρα 03:41
Αρχικά αποστάλθηκε από DNT04

βάλε και το κλείσιμο στρατοπέδων και κέντρων!

Ακριβώς!
Επιστροφή στην κορυφή
Λεανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λεανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2011 ώρα 09:54
Στο πιο πανω μυνημα μου σε σενα απευθυνομουνα Giannis Ni και θα προσθεσω :
Και γω για κυπρο μιλαω... Κυπριος ειμαι, τελιωνω τωρα το 2ο ετος του πτυχιου μου και μεχρι τωρα σκοπευω να κανω 2 μεταπτυχιακα δηλαδη μεχρι τα 26 μου θα σπουδαζω ακομη, αν εκανα τη θητεια μου στα 18-20 θα γινομουνα 28 να τελιωσω, θα ημουνα 28 και θα ζητουσα απο τους Γονεις μου να με συντηρουν;
Εχουμε την μεγαλυτερη υποχρεωτικη θητεια παγκοσμιως μετα το Ισραηλ (το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι)
Επιπλεον δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω μελος στο χουντικο συστημα του στρατου που τοσα δινα εφερε στην ελλαδα αλλα πολυ χειροτερα στην Κυπρο.
Απο ολα οσα εγραψες το μονο σωστο και λογικο που Διαβασα Και ειμαι Υπερ ειναι η υποχρεωτικη θητεια και για τις γυναικες (αφου θελουνε ισοτητα ας παρουν ισοτητα).
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2011 ώρα 11:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Λεανδρος

το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι
Η Κύπρος έχει χάσει το 1/3 των (πρώην) εδαφών της, ενώ το Ισραήλ όχι.
Κανονικά, το αντίθετο θα έπρεπε να συνέβαινε αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί δεν μου πέφτει λόγος.

Επιπλεον δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω μελος στο χουντικο συστημα του στρατου που τοσα δινα εφερε στην ελλαδα αλλα πολυ χειροτερα στην Κυπρο.
Πήξαμε στους αντιχουντικούς στην Ελλάδα (και στην Κύπρο). Παντού φασίστες και χούντες βλέπετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2011 ώρα 18:43

Στο πιο πανω μυνημα μου σε σενα απευθυνομουνα Giannis Ni και θα προσθεσω :
Και γω για κυπρο μιλαω... Κυπριος ειμαι, τελιωνω τωρα το 2ο ετος του πτυχιου μου και μεχρι τωρα σκοπευω να κανω 2 μεταπτυχιακα δηλαδη μεχρι τα 26 μου θα σπουδαζω ακομη, αν εκανα τη θητεια μου στα 18-20 θα γινομουνα 28 να τελιωσω, θα ημουνα 28 και θα ζητουσα απο τους Γονεις μου να με συντηρουν;
Εχουμε την μεγαλυτερη υποχρεωτικη θητεια παγκοσμιως μετα το Ισραηλ (το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι)

Δηλαδή αμα υπηρετείτε και εσείς οι Κύπριοι και εμείς οι Ελλαδίτες 3 χρόνια ποιό το πρόβλημα; Εγώ είμαι της άποψης πάντως να ισχύσει το σύστημα στην Κύπρο όπως και στην Ελλάδα. Να υπηρετείτε δηλαδή μετά το πέρας των σπουδών για 2 χρόνια. Αλλά δύο χρόνια πραγματικής παραγωγικής θητείας γεμάτη εκπαίδευση. Πιστεύω πως το να πηγαίνει κάποιος είτε στις Ε. Δ είτε σε στρατιωτικές σχολές σε ηλικία 18 ετών είναι λάθος. Ο νέος ούτε ψημένος με την ζωή είναι ούτε τα μυαλά του είναι μέσα στο κεφάλι του. Και σιγά σιγά θα πρέπει να αδειάζουν και οι Ε. Δ από τους ΕΠ. ΟΠ. Για 5 χρόνια μπήκανε εφόρου ζωής. Να μείνουν μόνον εκεί που χρειάζονται σε κρίσιμες ειδικότητες.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2011 ώρα 18:49
Και φυσικά να υπάρχει και μετά το πέρας της στρατιωτικής θητείας συνεχή εκπαίδευση. Λόγου χάρη ας σε καλούν μια φορά το εξάμηνο για ένα εξαήμερο εκπαίδευσης το οποίο όμως θα στο καλύπτουν χρηματικά για να μην έχεις πρόβλημα με την δουλειά σου. Αυτό θα πρέπει να γίνεται εως τα 35 χρόνια. Από εκει και πέρα από τα 45 εως τα 50 σου ένα εξαήμερο εκπαίδευσης ετησίως αρκεί. Και ενδιάμεσα ας σε καλούν 15 Κυριακές τον χρόνο για βολές κτλ. Και να ενισχύσουν φυσικά σε υλικά και παροχή υποστήριξης από τον στρατό και όλες τις λέσχες, συνδέσμους και γενικότερα σωματεία των εφέδρων. Θα μπορούσαν να χορηγούν και φορολογικές ελαφρύνσεις σε αυτούς που θα ανήκουν σε αυτά τα σωματεία εφέδρων ως κίνητρα ένταξης σε αυτά. Όμως να υπάρχουν αυστηρότατα κριτήρια γιατί σίγουρα θα πάνε κάποιοι "μάγκες" Έλληνες μόνον και μόνον για τις παροχές.
Επιστροφή στην κορυφή
asds Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση asds Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2011 ώρα 19:57

Και φυσικά να υπάρχει και μετά το πέρας της στρατιωτικής θητείας συνεχή εκπαίδευση. Λόγου χάρη ας σε καλούν μια φορά το εξάμηνο για ένα εξαήμερο εκπαίδευσης το οποίο όμως θα στο καλύπτουν χρηματικά για να μην έχεις πρόβλημα με την δουλειά σου. Αυτό θα πρέπει να γίνεται εως τα 35 χρόνια. Από εκει και πέρα από τα 45 εως τα 50 σου ένα εξαήμερο εκπαίδευσης ετησίως αρκεί. Και ενδιάμεσα ας σε καλούν 15 Κυριακές τον χρόνο για βολές κτλ. Και να ενισχύσουν φυσικά σε υλικά και παροχή υποστήριξης από τον στρατό και όλες τις λέσχες, συνδέσμους και γενικότερα σωματεία των εφέδρων. Θα μπορούσαν να χορηγούν και φορολογικές ελαφρύνσεις σε αυτούς που θα ανήκουν σε αυτά τα σωματεία εφέδρων ως κίνητρα ένταξης σε αυτά. Όμως να υπάρχουν αυστηρότατα κριτήρια γιατί σίγουρα θα πάνε κάποιοι "μάγκες" Έλληνες μόνον και μόνον για τις παροχές.
Εχεις Ξεφύγει Τελείως!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>