Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΜητροπάνοςΔημήτριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜητροπάνοςΔημήτριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας
    Αποστολή: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:24
Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:34
Για αρχή ψάξε σε περιοδικά όπως "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" ή "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ".

Μια εταιρία επίσης είναι η Target Security. Στην εκπομπή του ALPHA "Αυτοψία" είχαν μιλήσει εκπαιδευτές της.

http://www.target-security.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:44
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜητροπάνοςΔημήτριος

Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)

Έχεις υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜητροπάνοςΔημήτριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2013 ώρα 04:31
Ναι, υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις ως οπλίτης.

Στην προαναφερθήσα εταιρεία μόλις έστειλα e mail αναζητώντας οποιαδήποτε πληροφορία.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜητροπάνοςΔημήτριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2013 ώρα 19:59
Κανείς δεν ξέρει;
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στρατος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2013 ώρα 03:03
ολοι νομιζουν οτι ειναι ευκολο να σε παρουν μισθοφορο στα πλοια. θελει χοντροτατο βυσμα. η πλειοψηφια εκει ειναι Ο. Υ. Κ. αδεσ και ολοι οι υπολοιποι κολλητοι στρατιωτικων. ξαφνικα γινατε ολοι υπερκομμαντα και ραμπο και θελετε να σκοτωσετε σομαλους. τι να πω.
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2013 ώρα 13:14
Έψαξα στο φορουμ μέσο της αναζήτησης και είδα ότι λείπει αυτό το θέμα. Οι καιροί έχουν αλλάξει, οι πειρατείες αυξάνονται η φρούρηση γίνεται έμμεσα αναγκαία.
Ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα προσόντα για τις εταιρίες (γιατί πρώτα σε παίρνει κάποια εταιρία φρουρών σε εκπαιδεύει και σε προωθεί) που πρέπει να έχει κάποιος ; Τα ταξίδια πόσες μέρες κρατάνε, τι μισθοί παίζουν κλπ ; Γενικές πληροφορίες δηλαδή για αυτούς που είναι ένα επάγγελμα δύσκολο (όπως όλων των ναυτικών) αλλά ταυτόχρονα και πιο επικίνδυνο γιατί έχεις να αντιμετωπήσεις πειρατές νέας τεχνολογίας
Επιστροφή στην κορυφή
elias17 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2012
  Παράθεση elias17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2013 ώρα 13:19
Χθες ειχε ενα σχετικο θεμα στην ΑΥΤΟΨΙΑ και ελεγε οτι οι μισθοι ειναι στα 400 ευρω την ημερα. Τα ταξιδια παλι ειπε οτι μπορουν να κρατησουν απο 10 μερες εως εναμιση μηνα. Τωρα παραπανω δεν ξερω να σου πω.
Επιστροφή στην κορυφή
stratos. Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση stratos. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2013 ώρα 02:27
Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για το πως μπορει κάποιος να γίνει φρουρός εμπορικών πλοίων; Για οσους δεν γνωρίζουν τα πλοία αυτά κινούντε στην ευρύτερη περιοχή της Σομαλίας.
Όποιος γνωρίζει ας γράψει σχετίκα ιδιωτικά σχολελια πανω ς' αυτον τον τομέα και εταιριές που ασχολούνται με την ασφάλεια πλοίων και που εδρεύουν κυρίως στον Πειραιά.
Επιστροφή στην κορυφή
VALLGOX Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 07/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση VALLGOX Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2014 ώρα 00:03
Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει

Επιστροφή στην κορυφή
Panos011 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση Panos011 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2014 ώρα 00:25
Ξέρω λίγα, όχι πολλά.

Λοιπόν, μισθοφόροι υπαρχουν παντού, όπως και στα πλοία. Τεσπα, αρκετοί, η πλειοψηφία απο αυτούς είναι πρώην στρατιωτικοί (αρκετοί ειδικοδυναμίτες), αστυνομικοί κλπ. Περνάς κάποια εκπαίδευση και βρίσκεις δουλειά σε εταιρία ασφαλείας. Μετά οι ναυτιλιακές εταιρίες, αν δεν κάνω λάθος, συνεργάζονται με τις εταιρίες security και αυτές στέλνουν ομάδες στα πλοία για την προστασία τους σε περιοχές της Αφρικής.
Επιστροφή στην κορυφή
VALLGOX Δες τη Λίστα

Μέλος από: 07/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση VALLGOX Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2014 ώρα 02:14
Για οποιον ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια εδω εχει πολλες σχετικες πληροφοριες
http://www.marinecombatives.com/home-maritime-security.php
Επιστροφή στην κορυφή
zikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 12:18
Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα
Επιστροφή στην κορυφή
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 15:34
Αρχικά αποστάλθηκε από zikos

Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα

Aπο ατομο που ειναι αυτη τη στιγμη στη δουλεια εχω ακουσει τη συμβουλη ποτε σε συμβολαια πολλων μηνων. Κανε κανονικα τα ταξιδακια σου οσες μερες διαρκουνε και μετα πισω.

Σε ποια εταιρια εισαι;
Επιστροφή στην κορυφή
George77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Μαρτίου/2015
  Παράθεση George77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 13:38
Καλημέρα Όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν για ένοπλη φρουρά πλοίων. Ο κολλητός μου κάνει αυτή την δουλειά και θα σας πω ακριβώς τι μου είπε. Τι χρειάζεται για να πάει κάποιος...

1. Προτιμούνται όσοι έχουν περάσει από Ειδικές δυνάμεις, Αστυνομία, Λιμενικό ΕΚΑΜ κλπ...
2. Αν είσαι αθλητής ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες χρήση όπλων κλπ...
3. Εννοείται ότι χρειάζεται χοντρό βύσμα...
4. Εννοείται ότι πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον μια ξένη γλώσσα. Μπορεί να χρειαστεί να συνεργαστείς με ναυτικές δυνάμεις άλλων κρατών...
5. Η εταιρεία σε εκπαιδεύει με το ανάλογο αντίτιμο...
6. Η εταιρεία σου προσφέρει τον οπλισμό γιλέκα, κράνη, όπλα, πιστόλια κλπ...
7. Έχεις ασφαλιστική κάλυψη από την εταιρεία σε περίπτωση ατυχήματος, τραυματισμού, ομηρία κλπ...
8. Οι αμοιβές κυμαίνονται από 150,00-600,00 ευρώ. Οι παλιοί παίρνουν περισσότερα...
9. Τα ταξίδια μπορεί να διαρκέσουν από 10 μέρες έως 4 και 5 μήνες. Ανάλογα με τα συμβόλαια που κάνεις...
10 Οι αμοιβές μπορούν να δηλωθούν στην εφορία Αυτό με την εφορία θέλει λίγο ψάξιμο.

Αυτά για να φτάσεις μέχρι την εκπαίδευση. Το αν θα περάσεις την εκπαίδευση είναι άλλο θέμα. Αν περάσεις την εκπαίδευση τι γίνεται. Σε ειδοποιούν για ταξίδι και έφυγες. Η φρουρά διαμένει σε καμπίνα του πλοίου. Κάποιος/οι φυλάνε σκοπιά οι άλλοι ξεκουράζονται στην καμπίνα. Λίγο πριν φτάσει το πλοίο στην επικίνδυνη περιοχή αρχίζουν και το φορτώνουν αγκαθωτά σύρματα, ηλεκτροφόρα καλώδια κλπ.

Αν γίνει επίθεση στο πλοίο ξεκινάει η διαδικασία που πρέπει να γίνει. Υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που γίνεται με βάση το Διεθνές Ναυτικό Δίκαιο. Από εκεί και πέρα είτε το πλοίο πηγαίνει ήσυχα και ωραία στον προορισμό του είτε ξεκινάει η μάχη. Το ίδιο γίνεται και στην επιστροφή αν ακολουθήσει το πλοίο το ίδιο δρομολόγιο.

Ο κολλητός μου που έχει πάει τρία ταξίδια δεν του έτυχε καμία επίθεση. Οι πειρατείες έχουν μειωθεί λόγω των φρουρών που έχουν τα πλοία και επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση για το επάγγελμα οι αμοιβές θα μειωθούν και άλλο. Εν τω μεταξύ οι εταιρείες φρουρών πλοίων ξεπετάγονται σαν μανιτάρια πλέον. Κάποιος που θέλει να πάει μπορεί να ξεκινήσει με άοπλη φρουρά πλοίων στην Μεσόγειο και αν του αρέσει ας κάνει αίτηση για ένοπλη φρουρά. Δύο πράγματα που μου είπε ο κολλητός μου.

1. Πολύ καλό ψάξιμο στις εταιρείες γιατί υπάρχουν κάποιες με αμφιβόλου ποιότητας εκπαίδευση και
2. Να έχεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου. Αυτά από μένα. Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες σας.
Επιστροφή στην κορυφή
GGOYROY Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GGOYROY Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 13:59
Αρχικά αποστάλθηκε από VALLGOX

Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει

Στο τελος μιλαει λεγεωναριος οτι ποιο ευκολο και καλυτερο να παει κανεις για καραβια προτιμουν μπατσους στρατιωτικους κλπ θελει καλο βυσμα για να πας αν δεν εισαι κατι απο αυτα λεγεωνα και ξερω ψωμι
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 22:49
Παίδες υπάρχουν εταιρίες. Όπως η Τσέχικη Thor. Που κάνει τέτοιες εκπαιδεύσεις. Απλά πρέπει να ζητήσεις τι θες! Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες αλλά στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Εδώ κακώς επιλέγουν απόστρατους γιατί όλοι αυτοί πάνε μόνο για τα φράγκα και όχι να προσφέρουν πραγματική υπηρεσία. Ναι έχουν εμπειρία. Αλλά τα παιδιά που έχουν εκπαιδευθεί από μισθοφορικές εταιρίες είναι κλάσεις ανώτερα!
Επιστροφή στην κορυφή
tryphon Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Απριλίου/2011
  Παράθεση tryphon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 23:43
Το 90% των ξενων εταιρειων εχεις ως προυποθεση την προυπηρεσια τουλαχιστον 5 ετων σε στρατο η καποιο σωμα ασφαλειας. Στην Ελλαδα υπαρχουν περιπου 70+ εταιρειες. Σιγουρα καποιο βυσμα θα βοηθουσε αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζετε μερικοι. Οι αποστρατοι απο Δυκ, Ειδικες δυναμεις κλπ πηγαινουν σε συγκεκριμενες εταιρειες. Οι πιο πολλες εταιρειες ζητουν θητεια σε ειδικες δυναμεις και συνηθως αγγλικα για να μπορεις να συννενοηθεις. Τα χαρτια που χρειαζεται καποιος καποιος για να φυγει ειναι:
1. Ναυτικο φυλλαδιο (ειτε ελληνικο, ειτε κυπριακο, ειτε παναμεζικο που συνηθως πληρωνεις και το περνεις πολυ συντομα)
2. Καθαρο ποινικο μητρωο
3. Εμβολιο κιτρινου πυρετου
4. Ειδικες δυναμεις
Οποιοδηποτε αλλο χαρτι οπως πρωτες βοηθειες. Πολεμικες τεχνες, σκοποβολη κλπ σιγουρα βοηθαει.

Για τα λεφτα που ειδα λιγο πιο πανω να αναφερει καποιος φιλος νομιζω οτι ειναι πλασματικα τα ποσα αυτα. Καταρχην αλλες εταιρειες εχουν συμβολαια με προκαθορισμενα ποσα (μηνιαια η 2μηνα συνηθως) και αλλες πληρωνουν ανα μερα. Ανα μερα αλλα περνεις εν πλω, αλλα οσο ταξιδευεις με αεροπλανα κλπ και αλλα οσο εισαι σε καποιο ξενοδοχειο στην αναμονη. Πλεον ειναι μετρημενες στα δαχτυλα των χεριων οι εταιρειες που δινουν ποσα γυρω στα 100 ευρω. Τα μεροκαματα πλεον ειναι πιο κατω. Μιλαω παντα για απλα μελη καθως οι Team Leader περνουν κατι παραπανω. Τα λεφτα ειναι "μαυρα". Εγω δεν ξερω κανεναν που να τα δηλωσε στην εφορια. Ακουγοταν οτι αν ζηταγες χαρτι για την εφορια απο την εταιρεια θα σου εδιναν αλλα κανενας δεν το εκανε ποτε. Οι πρωην στατιωτικοι φυσικα δεν μπορουν λογο συνταξης.

Επισης για εκπαιδευσεις κλπ επειδη κ εγω ειχα κανει κατι αναλογο στο εξωτερικο για μενα πρωτα απο ολα και μετα για να εμπλουτισω το βιογραφικο μου εχω να πω οτι κανενα μα κανενα πολιτικο "σχολειο" δεν συγκρινεται με την εμπειρια που αποκτα καποιος που ηταν 20+ χρονια στις Ειδικες Δυναμεις η στο Π. Ν. Τα πρωτα 2 η 3 ταξιδια ειναι εκπαιδευτικα οπου εκει μαθαινεις τι ζηταει η εταιρεια σε θεωρητικο και πρακτικο επιπεδο. Μια εταιρεια σε κοβει αν εισαι τελειως ηλιθιος και συγγνωμη για την εκφραση! Να μην τηρεις τους κανονες ασφαλειας, να το παιζεις πονηρος στους αρχηγους και ξερολας η να αργεις συνεχως στην βαρδια σου η στις συναντησεις τις ομαδας. Αυτοι ειναι οι λογοι να κοπεις. Εγω οσους εφεδρους γνωρισα κανενας δεν ειχε παει σε κανενα σχολειο για να κανει την συγκεκριμενη δουλεια.

Τελος, επειδη πολλοι νομιζουν οτι θα πανε εκει κατω (μιλωντας για Ινδικο Ωκεανο και οχι για Δυτικη Αφρικη) και θα συναντησουν εμπολεμη ζωνη τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Ολα τα πλοια πλεον εχουν φρουρους οταν περνανε απο την επικινδυνη ζωνη, οι επιδοξοι πειρατες το γνωριζουν πολυ καλα και τα πραγματα ειναι παρα πολυ ησυχα στην συγκεκριμενη περιοχη τα τελευταια χρονια.3ωρη η 4ωρη ειναι η βαρδια στην γεφυρα του πλοιου 2 φορες την μερα μαζι με καποια "γυμνασια" που κανει καθε εταιρεια κατα την διαρκεια της μερας.

Aυτα απο μενα! Ειμαι προθυμος να σας λυσω οποιαδηποτε αλλη απορια μπορω και να βοηθησω οσους ενδιαφερονται!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>