Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας
    Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 00:32
Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus μου ειπαν σαν νεος αρχιζει καποιος με 50-60 ευρω τη μερα, υπαρχει και η δυνατοτητα συμβολαιου 6μηνου ταξιδιου 2.000 ευρω ανα μηνα. Και με αλλο γνωστο που ρωτησα που ηταν σε αλλη εταιρια γυρο στο 60αρι ανα μερα επαιζε το μεροκαματο.

Και καλο ειναι να μιλαμε με ονοματα εταιριων οσοι γνωριζουν για να ενημερωνονται και οσοι ειναι στο ψαξιμο επι του θεματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 02:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus

Tι εταιρία είναι αυτή; Ελληνική; Ξένη;
Επιστροφή στην κορυφή
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 09:27
EΛληνικη ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή
George77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Μαρτίου/2015
  Παράθεση George77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 21:04
Οι περισσότερες εταιρείες security πλέον εκπαιδεύουν και φρουρούς πλοίων. Θέλω να πω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί εύκολα να βρεί. Για την Ελλάδα μιλάω. Κάποιος φίλος που έγραψε για τις ξένες εταιρείες. Εκεί πάμε σε άλλο κομμάτι. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτές τις εταιρείες. Καμία σχέση με τις ελληνικές. Οι ευρωπαϊκές και οι αμερικάνικες εταιρείες υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα ενώ οι ελληνικές ξεπετάχτηκαν τώρα τελευταία. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Επιστροφή στην κορυφή
George77 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Μαρτίου/2015
  Παράθεση George77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 22:40
Ότι βρήκα στο Internet που έχει να κάνει με ασφάλεια πλοίων.Target security.gr Mega Group Security.gr ekepkek.gr Security forces.gr ssu.gr Telesector.gr appds-maritime-security.com Blackeagle.gr Bodyguardsecurity.gr Επίσης υπάρχουν σεμινάρια ασφάλειας πλοίων από διάφορα ΙΕΚ, ΚΕΚ ΚΕΚ Αγάλαιω ΚΕΚ Eurotraining IEK korelko sguardian.com triaena-ms.com zeusmaritimesecurity.com defendory.com Το αν είναι απάτη δεν το ξέρω. Όσοι ενδιαφέρονται ας το ψάξουν και ας μας πουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Iron_Skinhead Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Iron_Skinhead Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 00:48
Παιδιά το θέμα το ψάχνω απο το 2010, βρήκα αρκετούς που κάνανε αυτή τη δουλειά και πριν μερικούς μήνες βρήκα ένα απο τα 5 άτομα που επάνδρωσαν για 1η φορά ελληνικο πλοιο το 2009 και μου είπε κι αυτός μερικά πραγματάκια. Καταρχήν, για να πας σε τέτοια εταιρία, θέλει να εχεις καλό βύσμα! Εγώ είχα άτομο που μου είπε να με χώσει αν ήθελα αλλα δεν πήγα και θα σας πω γιατί. Οι καλές εποχές που παίρνανε 500-600ε τη μέρα... ΤΕΛΟΣ! Αν πας τώρα, παίρνεις 80 με 100 το πολύ, και αυτο γιατί έχουν βγει πολλές εταιρίες απο κίνα, ιαπωνία, ινδία κλπ και για τον λόγο ότι οι φρουροί εκει είναι πάμφθηνοι, περνουν πλέον αυτές τις εταιρίες. Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχεις πάει ειδικές δυνάμεις.
Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΕΛΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα

Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 22:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Iron_Skinhead

Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...

Τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
tryphon Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Απριλίου/2011
  Παράθεση tryphon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 00:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Kourtembeu

Αρχικά αποστάλθηκε από Iron_Skinhead

Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...

Τι εννοείς;

Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 00:20
Αρχικά αποστάλθηκε από tryphon

Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.

Επιβεβαιώνω, πως αυτά ισχύουν.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 01:21
AΥτο που ξερω γω ειναι οτι επειδη τα τελευταια χρονια παιρνουν και ατομα χωρις στρατιωτικη προυπηρεσια (τη θητεια δε τη μετραω ειναι αυτονοητη) εχουν ριξει αρκετα τα στανταρ τους αρα και τα μεροκαματα. Λιγες εταιριες κρατανε ακομα τα παλια λεφτα αλλα αυτες δουλευουν ειτε με ατομα εμπειρα στο χωρο ειτε με αποστρατους των ενοπλων δυναμεων-σωματων ασφαλειας. Ενας πρωταρης νεος στο επαγγελμα με μονο μια θητεια στις ειδικες δυναμεις κτλ δε θα ξεκινησει σε καμια περιπτωση απο τις καλες εταιριες εκτος και αν εχει καμια γνωριμια οπως προανεφεραν και οι φιλοι πιο πανω.

Αλλα για τους ρεαλιστες, απο 40 εως 60 τα πρωτα μεροκαματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα

Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 02:13
Έστειλα μερικά email και τους ρώτησα για τις εκπαιδεύσεις και πόσο κοστίζουν, έστειλα και σε ξένες και σε Ελληνικές, μόλις έχω νέα θα ενημερώσω.

δλδ πόσο κοστίζει να εκπαιδευτεί κάποιος που είναι άσχετος με αυτό το αντικείμενο, ένας απλός πολίτης δλδ (χωρίς Ειδικές Δυνάμεις) διάρκεια εκπαίδευσης. Τι χαρτί παίρνει κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
leon Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση leon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 10:39
Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;
Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.
Επιστροφή στην κορυφή
sicelian Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sicelian Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 13:26
Αρχικά αποστάλθηκε από leon

Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.
Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2015 ώρα 08:19
Αρχικά αποστάλθηκε από sicelian

Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια;

Απο το '10-'13 πιθανόν να ισχύει το νούμερο αυτό. Απο το '14 και μετά σχεδόν το αποκλείω κ τα νούμερα θανόντων είναι σχεδόν μηδενικά, γιατί πέρυσι πέρασα κ απο Νιγηρία, κ απο Σομαλία, έχω μιλήσει πολύ πάνω στο πλοίο με τους φρουρούς, κ υπάρχει γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2015 ώρα 08:28

Το πέρασμα απο Σομαλία μέχρι Σρί Λάνκα που ξεμπαρκάρουν οι φρουροί είναι γύρω στις 10 μέρες, λεπτομερειακά δεν δύναται να θυμηθώ ακριβή αριθμό ημερών. Μην τα υπολογίζετε έτσι ρε παιδιά, γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς μας το πόσες φορές θα σου ζητήσει η εταιρεία παροχής φύλαξης να περάσεις, οι φρουροί τελευταία στιγμή το μαθαίνουν αν θα ξανακαβαλήσουν πλοίο στο ξέμπαρκο τους στο ξενοδοχείο. Δεν έχουν λίστα των πλοίων που θα πάνε για φύλαξη ώετε αυτά να πάνε προγραμματισμένα απο καιρό. Ανάλογα την εταιρεία πόσο θα σε κρατήσει μπαρκαρισμένο, χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρείας παροχής ασφαλείας, κράταγε και 4 κ 5 μήνες μπάρκα τους φυλακές της. ΙΣΩΣ να σε αφήνουν μεσα σε αυτο το 5μηνο πχ να πας Ελλαδα για 20 μέρες το πολύ, και μετά πάλι Σομαλία.
Επιστροφή στην κορυφή
electrolisa Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 15/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση electrolisa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2015 ώρα 19:55
τι παιζει με τα ναυτικα φυλλαδια; πολλες εταιρειες λενε πχ να σου βγαλουμε εμεις κυπριακο, καναδεζικο, παναμεζικο κλπ
βασικα επειδη δν το κατεχω με τα ναυτικα, υπαρχει νομικο προβλημα; μην βρουμε και τον μπελα μας δηλαδη.
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Επιστροφή στην κορυφή
TSOUKALAS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TSOUKALAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2015 ώρα 02:36
Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;

Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2015 ώρα 12:06
Αρχικά αποστάλθηκε από TSOUKALAS

Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;

Ναι υπάρχουν. Αυτό εξαρτάται και απο την εταιρεία φυλάξεων, όμως ναι, έχουν ρίξει τα στάνταρ τους οι εταιρείες, και σίγουρα θα βρείς και εταιρεία με τα στάνταρ που ζητάς εσυ.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 8>