Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 151617
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Dravis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Dravis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;
    Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 00:36
Μπορεί να ακουστεί ως τρολλιά αλλά είναι σοβαρές ερωτήσεις.
Σύντομα (σε 3 μέρες) κατατάσσομαι στις ειδικές δυνάμεις στο μαυρ... Μεγάλο πεύκο στη Νέα Πέραμο και το δελτίο καιρού (όχι μόνο το μέτεο) έλεγε βροχή. Να πάρω ομπρέλα μαζί μου και αν ναι... Θα περάσει από έλεγχο, και αν πάλι ναι θα επιτρέπεται να την χρησιμοποιώ κάθε τόσο που θα βρέχει ή τσάμπα θα την έχω, πλειν της πρώτης μέρας;

Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη με το πρώτο. Πόσο εντατικός είναι ο έλεγχος στα σακίδια; Πχ ανοίγουν τις θήκες και κοιτάνε μέχρι τη μέση να δουν τι έχουν ή τα βγάζουν όλα έξω μέχρι πυθμένα να βεβαιωθούν ότι δεν θα περάσει τίποτα περίεργο;

Και κάτι τελευταίο. Γίνεται και σωματικός έλεχγος κατά της εισαγωγή στο κέντρο εκπαίδευσης ή ψάχνουν μόνο τους σάκους που θα φέρεις μαζί;

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 09:44
Τσάμπα θα την έχεις, μόνο όταν θα βγαίνεις εξοδούχος θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς. Στη θητεία ή poncho θα φοράς ή το τζάκετ.

Σωματικός έλεγχος δεν γίνεται, για τα σακίδια είναι που θα πέσεις. Μπορεί όντως να στα βγάλουν όλα και να δούν. Ας πούν και παιδιά που παρουσιάστηκαν πρόσφατα στο ΚΕΕΔ.
Επιστροφή στην κορυφή
Christofer Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση Christofer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 19:11
Οσοι ειχατε δανεικα σλιπινγκ μπαγκ πως τα κανατε καλη απολυμανση για να τα χρησιμοποιησετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 18:06
Καλησπερα. Παρουσιαζομαι Δευτερα, και εχω μια απορια σας παρακαλω οποιος ξερει σιγουρα να πει, εκτος απτο λουκανικο, θα μας δωσουν εκει στρατιωτικο σακο?; Μην δωσω τσαμπα λεφτα
Επιστροφή στην κορυφή
Xanthos Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος

Μέλος από: 20/Μαΐου/2019
  Παράθεση Xanthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 18:43
Οχι φιλε απο οτι θυμαμαι απο το 2010 δεν εδιναν σακο μονο λουκανικο.. απο τοτε μεχρι τωρα δεν νομιζω να αλλαξε κατι γιατι οικονομικα ειμαστε χειροτερα απο οτι τοτε.. ισως να. μην. δινουν κ λουκανικο πλεων.. χαχχα(πλακα κανω)παρε ενα σακο κανονικο μην παρεις στρατιοτικο σεν. πειραζει τιποτα.. οτι εχεις στο σπιτι.. εναν μαυρο πχ
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 21:42
Τις καλές εποχές έδιναν έναν στρατιωτικό σάκο μαζί με το "λουκάνικο" (aka σάκο εκστρατείας). Πάνε τώρα αυτά, εδώ πλέον είσαι υποχρεωμένος να επιστρέφεις ό, τι σου χορηγούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Ashen Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 28/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση Ashen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 22:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Νεκταριος Κ

Καλησπερα. Παρουσιαζομαι Δευτερα, και εχω μια απορια σας παρακαλω οποιος ξερει σιγουρα να πει, εκτος απτο λουκανικο, θα μας δωσουν εκει στρατιωτικο σακο; Μην δωσω τσαμπα λεφτα

Όχι σάκο δεν δίνουν, μόνο το λουκάνικο. Άρα φρόντισε να πάρεις έναν μεγάλο να χωράει μπόλικο μπράγμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 22:52
Σε ευχαριστω ρε φιλε με παιδευε μερες. Θα παρω εναν στρατιωτικο κανονικα να ειμαι στο mood χαχαχαχαχ. Επισης, ειδα κατι δερματινα γαντια και τα βαλα στο ματι, να παρω, (και επειδη χειμωνα θα μαι μεσα) η θα μας δωσουν εκει;
Επιστροφή στην κορυφή
PanosNikol Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2019
  Παράθεση PanosNikol Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2019 ώρα 14:59
Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις για όποιον ξέρει.1ον τι παίζει με κινητά στην 485 στην Λάρισα και 2ον για τον προσωπικό μας σάκο επιτρέπεται σακίδιο τύπου backpack - κάμπινγκ μαυρο με κάποια κομμάτια μπλε ραφές ή να πάω σε σίγουρη λύση μαύρο σακ βουαγιαζ ;
Επιστροφή στην κορυφή
ArmySpreadsheet Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2019
  Παράθεση ArmySpreadsheet Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2019 ώρα 09:25

Καλησπέρα και καλή τύχη στους νεοσύλλεκτους!

Είμαι στρατιώτης της 2019Γ ΕΣΣΟ και ετοίμασα αυτή τη λίστα με όλα τα πράγματα που πιστεύω ότι πρέπει να πάρει κάποιος μαζί του για μια άνετη θητεία, την οποία ανανεώνω συνεχώς: https://docs.google.com/spreadsheets/d/17hL9SLSkWT_kWDvuO7YR8SU3FSqqUafD9C0ErAkGavo/edit?usp=sharing

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη.

Προτάσεις, σχόλια, βελτιώσεις ευπρόσδεκτα!

Καλή αρχή!

Επιστροφή στην κορυφή
echas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Οκτωβρίου/2019
  Παράθεση echas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 15:55
Ποιες διαστάσεις προτείνετε; Στο κέντρο που θα τον βάλουμε; Θα υπάρχει χώρος; Ευχαριστώ.

Αυτή που πήρα είναι 71χ34χ36 (Ύψος). Είναι μεγάλη?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 18:24
1) Μια χαρά είναι οι διαστάσεις.

2) Κάτω από τα κρεβάτια μπαίνουν τα σακίδια, και ναι υπάρχει χώρος.
Επιστροφή στην κορυφή
vasilis401 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Απριλίου/2019
  Παράθεση vasilis401 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 14:09
Έχω κάποια αμφιλεγόμενα αντικείμενα (αμφιλεγόμενα για το στρατό, όχι γενικά) που θέλω να πάρω μαζί μου. Πως το βλέπετε οι παλιότεροι; Ποια θα περάσουν;

1) Chest expander / λάστιχα αντιστάσεων για γυμναστική

2) Σουγιάς (κουτάλι - πιρούνι - μαχαίρι - ανοιχτήρι) -- Βλέπω υπάρχει σε πολλά σετ νεοσύλλεκτων σε μαγαζιά, και με παραξενεύει είναι η αλήθεια.

3) Κουτάλι κανονικό κι ένα κυπελλάκι γυάλινο

4) Δικά μου φαγητά -- Σκέφτομαι αμύγδαλα, καρύδια, μέλι σε smart pack, μπάρες πρωτεΐνης, κρόκο κοζάνης σε σκόνη και τονοσαλάτες σε κονσέρβα. Θα έχω πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάτι από αυτά στο ΚΨΜ;

5) Ψαλιδάκι νυχιών -- Το χρειάζομαι οπωσδήποτε για τα νύχια των ποδιών (με νυχοκόπτη μπαίνουν τα νύχια στο δέρμα)

6) Βιβλία -- Επιτρέπονται χωρίς λογοκρισία; Πχ σκέφτομαι να διαβάσω το Γυναίκες του Μπουκόφσκι με αυτό το εξώφυλλο: www.ianos.gr/ginaikes-0326826.html

7) MP3 Player -- Ξέρω ότι λέτε ναι, αλλά οι επίσημες οδηγίες λένε όχι στο ραδιόφωνο

8) Φάρμακα που δίνονται χωρίς συνταγή: Ρινικό σπρέυ,physiomer (κάτι σαν ορός-αλατόνερο),depon,vertigo vomex (για ζαλάδες-ίλιγγο),voltaren

Και συνεχίζω με ερωτήσεις:

9) Πέρσυ τέτοια εποχή ο στρατός είχε βγάλει βιντεάκι για να ανακοινώσει την κάλυψη wi-fi όλων των στρατοπέδων. Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό, αν απαγορεύονται τα smartphones και τα laptop;

10) Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με το χρώμα του σακ βουαγιάζ που θα πας; Θα πάρω αυτό το στρατιωτικό που πουλάνε τα σχετικά μαγαζιά, αλλά λέω να το διαλέξω σε μαύρο χρώμα για να μου μείνει στο μέλλον.

11) Επίσης με το χρώμα των πετσετών (έχω άσπρες) και του sleeping bag (έχω μπλε) υπάρχει θέμα;

12) Μετά τα επισκεπτήρια σε ψάχνουν;

13) Για κάνα τρέξιμο επιτρέπεται να πας;

14) Κάποιοι που διαβάζουν για τη σχολή τους που ακριβώς το κάνουν ρε παιδιά; Και κάτω από τι συνθήκες;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 151617
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.