Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 11/Απριλίου/2017 ώρα 19:33
ΕΛΕΟΣ το ψευδωνυμο ΕΛΕΟΣ λεω και εγω που διαβασα το μηνυμα σου. Ρε αγορι μου αν το εχεις καταλαβει σε λιγοτερο απο ενα μηνα επιλεγω κατευθυνση. Το να ψαχνομαι ειναι κατι που κανουν ΟΛΑ τα παιδια στην ηλικια μου. Σε 2 χρονια ακριβως θα ξεκιναν οι πανελλαδικες για μενα. Οταν παω Γ Λυκειου θα εννοειτε οτι εχω ΗΔΗ επιλεξω που θελω να παω και το εχω κλειδωσει. Στην Γ Γυμνασιου ας πουμε δεν με ενδιεφερε ουτε λιγο το που θα περασω. Τωρα που μπηκα Λυκειο και κοντευω Β Λυκειου (Αν περασω την Α) με εχει φαει το αγχος...
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2017 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από johnny13

ΕΛΕΟΣ το ψευδωνυμο ΕΛΕΟΣ λεω και εγω που διαβασα το μηνυμα σου. Ρε αγορι μου αν το εχεις καταλαβει σε λιγοτερο απο ενα μηνα επιλεγω κατευθυνση. Το να ψαχνομαι ειναι κατι που κανουν ΟΛΑ τα παιδια στην ηλικια μου. Σε 2 χρονια ακριβως θα ξεκιναν οι πανελλαδικες για μενα. Οταν παω Γ Λυκειου θα εννοειτε οτι εχω ΗΔΗ επιλεξω που θελω να παω και το εχω κλειδωσει. Στην Γ Γυμνασιου ας πουμε δεν με ενδιεφερε ουτε λιγο το που θα περασω. Τωρα που μπηκα Λυκειο και κοντευω Β Λυκειου (Αν περασω την Α) με εχει φαει το αγχος...

Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί στα προηγούμενα μηνύματα εγώ στέκομαι σε αυτά που γράφεις τώρα, δεν είσαι σίγουρος αν περάσεις την Α Λυκείου και θέλεις να μπεις στη Πυροσβεστική που θέλει 16-17.000 μόρια;
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2017 ώρα 16:42
Γιατι πολυ απλα δεν ειμαι καλος στα Μαθηματικα, ε δεν με χωνευει με εριξε εκει 2 9αρια ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... Εγω θεωρητικη θα παω τα εχω γραψει εδω και ΧΡΟΝΙΑ τα Μαθηματικα οποτε... Και να ξες οι βαθμοι δεν παιζουν κανεναν ρολο με τις πανελληνιες. Ξερω ατομα που ισα ισα περνουσαν την ταξη και περασαν σε υψηλοβαθμες σχολες...
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2017 ώρα 17:02
Αρχικά αποστάλθηκε από johnny13

Γιατι πολυ απλα δεν ειμαι καλος στα Μαθηματικα, ε δεν με χωνευει με εριξε εκει 2 9αρια ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... Εγω θεωρητικη θα παω τα εχω γραψει εδω και ΧΡΟΝΙΑ τα Μαθηματικα οποτε... Και να ξες οι βαθμοι δεν παιζουν κανεναν ρολο με τις πανελληνιες. Ξερω ατομα που ισα ισα περνουσαν την ταξη και περασαν σε υψηλοβαθμες σχολες...

Οι βαθμοί το γνωρίζω πως δεν παίζουν ρόλο. Αλλά αν έχεις πολλά κενά. Δεν γίνεται να τα καλύψεις όσο και αν λιώσεις στην Γ Λυκείου στο διάβασμα. Ειδικά σε μαθήματα όπως Μαθηματικά και Φυσική.

Για Θεωρητική δεν ξέρω μεγάλε, δεν ξέρω πως μπορείς να περάσεις στη Πυροσβεστική από την συγκεκριμένη κατεύθυνση. Αλλά και πάλι. Στη σχολή μέσα θα βρεις μαθηματικά-φυσικές-χημείες. Εκεί πως θα ανταποκριθείς. Αυτό να σε τρομάξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Τασος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τασος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2017 ώρα 13:47
http://panelladikes24.blogspot.gr/2017/04/blog-post_25.html?m=1
Επιστροφή στην κορυφή
On Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση On Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2017 ώρα 16:03
Δινω δευτερη φορα παννεληνιες στα 25 μου ετη φετος για να μπω πυροσβεστικη ή αστυνομια. Το εκανα γτ το νεο συστημα με τα 4 μαθηματα ειναι πιο βατο... ειμαι θεωρητικη και τα μαθηματικα οικονομια π ειχα παρει αναγκαστικα στα 18 μου με εριξαν στο πατο γιατι δε μπορουσα να τα διαβασω. Τα απεχθανομαι γενικα. Λογικα φετος πρωτα ο Θεος πιστευω θα πετυχω και αυτο που εχω να σου πω ειναι πως αν εξαιρεσεις το αγνωστο που θελει καποιες βασεις τα υπολοιπα μαθηματα εξαρτωνται εντελως απο σενα τον ιδιο. Στη θεωρητικη θες 7ωρο ποιοτικο διαβασμα για να ανταποκριθεις στις απαιτησεις των μαθηματων. Τα θεματα των παννεληνιων πλεον ειναι πιο "εξυπνα" και οι παπαγαλοι δεν εχουν καμια τυχη. Καλη αποστηθιση να χεις, συγκεντρωση, προσηλωση και ορεξη για διαβασμα αν επιλεξεις τελικα την θεωρητικη...
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2017 ώρα 22:19
Το ορεξη για διαβασμα ειναι ενα θεματακι. Για ολους εμας τους εφηβους. Καλα η Ιστορια σιγα. Αποστηθιση... Δεν θελει και πολυ ωρα. Εχω ταλεντο στην αποστηθιση... Λατινικα ακομη δεν ξερω. Εκθεση ειμαι καλος. Αρχαια ειναι το ζορι. Πιστευω οτι την ποιο πολυ ωρα διαβασματος την σπαταλας στα Αρχαια που ειναι φρικτο μαθημα... Αλλα γενικα 7 ωρες διαβασμα στην Γ Λυκειου ριχνουν ΟΛΟΙ σιγουρα... Φρικτη χρονια... Δραματικη εμπειρια
Επιστροφή στην κορυφή
glock Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση glock Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2017 ώρα 22:01
http://policenet.gr/article/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-2017-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AE%CF%81%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2017 ώρα 23:06
Φ ετος που θα βρισκεται η σχολη Πυροσβεστων πάλι στην Πτολεμαιδα;
Επιστροφή στην κορυφή
TZITZIKAKOS Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 10/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση TZITZIKAKOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2017 ώρα 01:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

Φ ετος που θα βρισκεται η σχολη Πυροσβεστων πάλι στην Πτολεμαιδα;
ναι δυστηχως
Επιστροφή στην κορυφή
osfp7 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2017
  Παράθεση osfp7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2017 ώρα 16:29
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/161707/panellinies-2017-ksekinoyn-oi-aitiseis-gia-tin-eisagogi-stin-pyrosvestiki?m=1
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2017 ώρα 17:10
Περσι με 17 600 Και 10% φετος για αξιωματικων αστυνομιας -ανθυποπυραγων - πυροσβεστων Τι πιστευετε οτι θα πιασω;
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2017 ώρα 20:29
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιάννης

Περσι με 17 600 Και 10% φετος για αξιωματικων αστυνομιας -ανθυποπυραγων - πυροσβεστων Τι πιστευετε οτι θα πιασω;

για ολα εχεις πιθανοτητες αλλα περισσοτερο για πυροσβεστων κατα πασα πιθανοτατα. Πως και δεν μπηκες περσυ 16700 ειχε βαση η πυροσβεστων;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2017 ώρα 22:57
Ναι τοσο ειχε
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2017 ώρα 17:14
Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Αυγούστου/2017 ώρα 14:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο

ισχυει οι αξιωματικοι θηβα και οι πυροσβεστες αυλωνα και μετα σχολη αλλα οχι ιανουαριο. Περσυ πηγαν τοτε γτ δεν ηατν ετοιμη η σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
konstantinos123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2017
  Παράθεση konstantinos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2017 ώρα 17:17
Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές απορίες για τη Σχολή πυροσβεστών που θα μπορούσε να μου λύσει κάποιος απο "μέσα"
- η διάρκεια είναι 3 χρόνια στην Αθήνα;
- είσαι εσώκλειστος ή όσο διαρκούν τα μαθήματα και μετά φεύγεις;
-σαν απόφοιτος της συγκεκριμένης σχολής, αναφέρεται ως καθήκον " ανακριτικός υπάλληλος". Αυτο σημαίνει πως δε παίρνεις μερος σε κατάσβεση; Είσαι μόνο υπάλληλος γραφείου;
- η σχολή θεωρείται μεγάλης δυσκολίας απο άποψη εκπαίδευσης, διάφορα καψόνια;
- εάν έχεις καλυμμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, περνάς πάλι την στρατιωτική εκπαίδευση;
ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
firefight Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση firefight Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2017 ώρα 20:30
1) οχι,2 και μισο στη Πτολεμαίδα. Καλοκαίρια πρακτική στον τόπο σου.
2) εσώκλειστος. Τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, τον δεύτερο... "θα δούμε "
3) μην το πεις πουθενά αυτό. Ανακριτικός υπάλληλος σημαίνει ότι μπορείς να ασκείς προανάκριση σε περιπτώσεις πυρκαγιάς.(καθήκον που είχαν μέχρι τώρα υπάλληλοι από τον βαθμό του αρχστη παρ/κης) ’ρα απλά παραπάνω καθήκοντα.
4) όχι
5) δεν κάνεις μαζί με τους άλλους και πας στον στρατό ξανά φορώντας τα παρατημένα σου χακί μόνο για μηχανοδήγηση.
Παρακαλώ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>