Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Soulcalibur Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Soulcalibur Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία
    Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 00:14
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Ειμαι 23 στα 24 (1992) Πέρασα το 2010 με πανελλαδικες σε ΑΕΙ , έλαβα αναβολή που ισχύει εώς 31 δεκ 2019.
Στο 4ο ετος λόγο προσωπικων λόγων , πέρασα με πανελλαδικες σε ΑΕΝ (ακαδημία εμπορικού ναυτικου) Πλοιάρχων.
Η διαρκεία σπουδών στην αεν θα είναι από το 2014-2018 . Δεν χρειάζομαι ουτε εξτρα παράταση ουτε τιποτα.

Το χαρτί της αναβολής γράφει οτι πρέπει να επικοινωνισω με το στρατολογικο γραφειο σε περιπτωση που Εγγραφώ σε σχολη διαφορετικης βαθμιδας.

Ρωτησα λοιπον την γραμματεια της σχολης μου και μου απαντησε χαρακτηριστικα '' δεν ξερουμε ουτε εμεις σε ποια βαθμιδα βρισκόμαστε ''
Παιρνω λοιπον τηλεφωνο στο στρατολογικο γραφειο και τους λεω την κατασταση μου και αυτοι μου απαντουν '' λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα ''.

Παρακολούθησα Α εξαμηνο + Εκπαιδευτικο ταξιδι σε ποντοπορο πλοιο για 6 μηνες , Β εξαμ Και τωρα βρισκομαι στο Γ.
Εχω παρει το επαγγελμα στα σοβαρά, δεν χρωστάω κανενα μαθημα και έχω μέσο όρο 8.9

Επειδη ειμαι παρα πολυ αγχωμενος, Διοτι ενας φίλος μου έλαβε το χαρτι να παρουσιαστεί. Κακος αφησα Το θέμα χωρίς να ψαξω σε φορουμ... Όμως ημουνα τοτε καθησυχασμένος και τώρα Εχω αγχωθεί ξανα... Σας παρακαλω απαντιστε μου οποτε μπορέσετε.

Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 08:44
Δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Κάνε τη σχολή σου και με το καλό παρουσιάζεσαι.
Υπάρχει η περίπτωση αν θες και εφόσον έχεις το πτυχίο στα χέρια σου μπορείς να κάνεις και μετάταξη στο ναυτικό.
Με το καλό το πτυχίο σου και καλές θάλασσες.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Αυγούστου/2016 ώρα 16:39
Μερικες αποριες αν καποιος γνωριζει.
Εχω παρει αναβολη απο στρατολογια. Με ειχαν καλεσει πριν το 2010 δυο φορες στον στρατο ξηρας και πηρα αναβολες. Τελειωσα το Ναυτικο Λυκειο και μπηκα στις ΑΕΝ. Τωρα εχω τελειωσει πλευσιμα και εξαμηνα και ειμαι στο πτυχιο με χρωστουμενα 3-4 μαθηματα...
Σκεφτομαι να κοψω την αναβολη.
Γνωριζει κανεις αν θα με παρουν στο ΠΝ χωρις να εχω ακομα το πτυχίο;
Και αν με παρουν θα ειμαι σαν ναυτης, σαν διοπος ή σαν ΣΕΑ... ;
Και κατι τελευταιο.
Για να παω στο ΠΝ θα πρεπει να κανω καποια μεταταξη στην στρατολογια ή με εχουν ηδη βαλει αυτοματως στο ΠΝ απο τοτε που πηρα αναβολη λογω εισαγωγης μου στις ΑΕΝ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos93 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Αυγούστου/2016
  Παράθεση Nikos93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Αυγούστου/2016 ώρα 17:50
Σε περιπτωση διακοπης της αναβολης κατα την διαρκεια των σπουδων που παρουσιαζεσαι; Στρατο ξηρας ή Π. Ν?
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 13:26
Φιλε αν ρωτας εμενα ειδα οτι με εχουν καταταξει στον Στρατο Ξηρας. Αυτο το μαθαινεις τελικα ευκολα απο την Στρατολογια...
Εκανα ηδη αιτημα μεταταξης στο ΠΝ αλλά μου ειπαν οτι αν δεν εχω το πτυχιο ενδεχομενως θα απορριφθει.
Και το βρισκω μαλλον γελοιο...
Εχω βγαλει Ναυτικο Λυκειο. Φοιτησα 4 χρονια στις ΑΕΝ εχω κανει το δωδεκαμηνο ταξιδι μου και τελικα επειδη χρωσταω 2-3 μαθηματα και την πτυχιακη, μου λενε οτι θα απορριφθει το αιτημα μου...
Τι να πω;
Αν δεν μπορουμε να παμε ουτε απλοι ναυτες στο ΠΝ εμεις που ειμαστε ανθρωποι της θαλασσας ποιος μπορει τελικα... ; Και τι εγκεφαλοι υπαρχουν μεσα εκει στο ΓΕΕΘΑ; Γιατι μου ειπαν οτι εκει αποφασιζονται ολα...
Επιστροφή στην κορυφή
Φοιτητης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Φοιτητης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 19:31
Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής στην ΑΕΝ [Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού], εχω δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και εχω να θέσω το εξής ερώτημα:
  1. Λόγο της σχολής θα με στείλουν Ναυτικό ή Ξηρά;
  • Ναυτικό: Θα εχω την Δυνατότητα να επιλέξω τις Ε. Δ.[ΜΥΚ];(Και επειδή ακούω οτι δεν φταίνει η χρονική περίοδος με τη θητεία γινεται να παω ΥΕΑ ΜΥΚ;)
  • Ξηρά: Θα εχω την Δυνατότητα να δηλώσω Ε. Δ. ΥΕΑ στους αμφίβιους [ΜΑΚ];

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 20:15
Ναυτικό θα υπηρετήσεις υποχρεωτικά.

Για ΜΥΚ πλέον παίρνουν οπλίτες θητείας αλλά να ξέρεις θα πρέπει να μείνεις 3 χρόνια ως ΟΒΑ (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης) αφού ολοκληρώσεις το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών.

Επιστροφή στην κορυφή
Gr_Ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Gr_Ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Φοιτητης

Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής στην ΑΕΝ [Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού], εχω δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και εχω να θέσω το εξής ερώτημα:
  • Ναυτικό: Θα εχω την Δυνατότητα να επιλέξω τις Ε. Δ.[ΜΥΚ];(Και επειδή ακούω οτι δεν φταίνει η χρονική περίοδος με τη θητεία γινεται να παω ΥΕΑ ΜΥΚ;)

Έχετε μάθει μια λέξη και την πετάτε έτσι χωρίς να ψάξετε να δείτε τι ακριβώς σημαίνει, τι ΥΕΑ ΜΥΚ ρε μεγάλε;
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 20:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Φοιτητης

Δεν σε στέλνουν πουθενά επειδή τελειώσες ΑΕΝ. Αν επιθυμείς όμως να υπηρετήσεις στο Π. Ν κάνεις αίτηση στη στρατολογική σου υπηρεσία αφού ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ.
Για τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Επιστροφή στην κορυφή
mpampis_sin Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mpampis_sin Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 01:53
Περασα Μηχανικος ΑΕΝ και ακουσα οτι η στρατιωτικη μου θητεια θα ειναι στο πολεμικο ναυτικο υποχρεωτικα αλλα επι πληρωμης ισχυει κατι τετοιο ;
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
  Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 12:50
[QUOTE=mpampis_sin]Περασα Μηχανικος ΑΕΝ και ακουσα οτι η στρατιωτικη μου θητεια θα ειναι στο πολεμικο ναυτικο υποχρεωτικα αλλα επι πληρωμης ισχυει κατι τετοιο ;[/QUOTE

Ναι θα κάνεις την θητεία σου στο πολεμικό ναυτικό αλλα δεν πληρώνεσαι. Εκτός αν πας ΣΕΑ έφεδρος αξιωματικός δηλ
(το αντίστοιχο ΥΕΑ του πεζικού) και υπηρετήσεις παραπάνω.
Είς οιωνὸ ς άριστος, αμύνεσθαι περὶ πάτρης
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2017
  Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:20
Δεν ειναι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:52
Αρχικά αποστάλθηκε από mattypocket

Δεν ειναι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο.

Αν αποφητήσεις απο ακαδημία εμπορικού ναυτικού, και έχεις πάρει αναβολή λόγω σπουδών , κατατάσσεσαι στο πολεμικό ναυτικό, δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις στην πορεία.
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:11
Ισως αν εχεις παρει αναβολη ενω εισαι σε ΑΕΝ. Αλλιως δεν ξερουν απο που εχεις αποφοιτησει πρεπει εσυ να τους πας το πτυχιο κλπ οποτε αμα θες το κανεις. Εγω οταν πηγα να παρω μια βεβαιωση αναβολης μου ειπε μολις τελειωσω την σχολη να τους παω το πτυχιο να με βαλουν πολεμικο ναυτικο. Αρα αν δεν το παω καθομαι κανονικα εκει που με ειχαν βαλει στην αρχη.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:26

Ισως αν εχεις παρει αναβολη ενω εισαι σε ΑΕΝ. Αλλιως δεν ξερουν απο που εχεις αποφοιτησει πρεπει εσυ να τους πας το πτυχιο κλπ οποτε αμα θες το κανεις. Εγω οταν πηγα να παρω μια βεβαιωση αναβολης μου ειπε μολις τελειωσω την σχολη να τους παω το πτυχιο να με βαλουν πολεμικο ναυτικο. Αρα αν δεν το παω καθομαι κανονικα εκει που με ειχαν βαλει στην αρχη.

Αυτά γίνονται κατευθείαν απο το ΚΕΣΕΝ και ενημερώνονται φίλε μου. Βλέπουν ποιοι απέκτησαν δίπλωμα γ μηχανικου η γ πλοιάρχου και δν εχουν υπηρετήσει και τους καλούν εκεί. Αν μείνεις μόνο με το πτυχίο απο την αεν χωρίς να πάρεις το δίπλωμα απο το Κεσεν (γτ έτσι είναι τωρα) δεν το βλέπουν αλλά δεν πας εκεί που σε έίχαν καλέσει στην αρχή. Αν πάρεις αναβολή αλλάζει μερος που πρέπει να παρουσιαστείς.
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 17:13
Εχω γνωστο παντως ανθυποπλοιαρχο που τωρα ειναι κυπρο. Πηγε πρωτα μεγαλο πευκο εδ κλπ. Και καταταχθηκε αφου ειχε ηδη κανει 1 ταξιδι ως ανθυποπλοιαρχος. Αρα ξερω οτι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο δεν ειναι. Τωρα οποιον ενδιαφερει μπορει να το ψαξει περισσοτερο με ενα τηλεφωνο σε ενα στρατολογικο γραφειο.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 19:10

Εχω γνωστο παντως ανθυποπλοιαρχο που τωρα ειναι κυπρο. Πηγε πρωτα μεγαλο πευκο εδ κλπ. Και καταταχθηκε αφου ειχε ηδη κανει 1 ταξιδι ως ανθυποπλοιαρχος. Αρα ξερω οτι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο δεν ειναι. Τωρα οποιον ενδιαφερει μπορει να το ψαξει περισσοτερο με ενα τηλεφωνο σε ενα στρατολογικο γραφειο.

Δεν είπα ότι έίναι υποχρεωτικό αλλά σχεδόν πάντα έτσι συμβαίνει.. Όταν πήρε αναβολή πρώτ η φορά για που του είχε έρθει χαρτι θυμασαι μηπως ;
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 19:29
Δεν ξερω φιλε, αλλα οταν μιλαγαμε μου προτεινε να παω και γω στρατο ξηρας που σημαινει οτι εχεις επιλογη. Και νταξει το πολεμικο ναυτικο δεν ειναι κακο αλλα γιατι να κανεις 12μηνο ενω μπορεις 9μηνο?
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>