Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ΜΙΧΑΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΙΧΑΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία
    Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2012 ώρα 20:42
Γειά σε όλους &Σε όλες,

Φέτος τελειώνω το Λύκειο &Έχω μια απορία για το τι να κάνω! Να παω στον στρατο (Ειδικές Δυνάμεις - Πεζοναύτης) που θελω ή να πάω πρώτα στην σχολή που θέλω (Α. Ε. Ν.) κ μετα να μπω (αναγκαστικα) στο Π. Ν. Επι πληρωμής;://///
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2012 ώρα 00:43
Αφού θεωρείς λοιπόν θεωρείς ότι θα "αναγκαστείς" να πας στο ΠΝ γιατί δεν κάνεις το στρατιωτικό σου να ξεμπερδεύεις εκεί που θές και μετά να πας στην Σχολή;
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΙΚΠΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΙΚΠΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:53
Καλησπερα. Ειμαι 17 χρονων και με ενδιαφερει η σχολη εμποροπλοιαρχων.

το ερωτημα μ ειναι τι επιδραση θα εχει αυτο στη στρατιωτικη μ θητεια. Καποιοι μου παν οτι αμα παω εμποροπλοιαρχων αναγκαστικα θα παω πολεμικο ναυτικο στο στρατο.
παρολα αυτα θα προτιμουσα να παω σε ποιο μαχητικη θεση, δηλ ειδικες δυναμεις.

ξερει κανεις τι απο ολα ισχυει και τι μπορω να κανω;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:44
Μπορείς να δηλώσεις όταν περάσεις στη Σχολή ότι θέλεις πρώτα να κάνεις τη στρατιωτική σου θητεία και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου. Έτσι θα μπορείς να πάς στις Ειδικές Δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2013 ώρα 03:16
Γεια σας,
σκευτομαι και γω να περασω στην ΑΕΝ και απ'οτι βλεπω μετα την αποφοιτηση ειναι υποχρεωτικο να υπηρετησεις στο Π. Ναυτικο
τωρα που μας καλουν να παμε στην στρατολογια να δηλοσουμε που θελουμε να παμε, τι πρεπει να δηλοσω, μπορω να παω πεζικο και τι επιλογες εχω...
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2013 ώρα 12:28
Μπορείς να πας όπου θες αν δεν τελειώσει τη σχολή και πας πρώτα στρατό. Αν τελειώσεις τη σχολή θα σε ρίξουν στο ΠΝ.
Το λέει ξεκάθαρα και πιο πάνω ο Νάσος!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2013 ώρα 15:45
Για τους επιτυχοντες της σχολης-ΦΟΙΤΗΤΕΣ υπαρχει κανονισμος που τους επιτρεπει να παρουν αναβολη φοιτησης ΕΩΣ 2 ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΕΤΗ. Επειδη στις ΑΕΝ υπαρχει ακομα η υποχρεωτικη παρουσια στα θεωρητικα μαθηματα οπως και στα εργαστηρια, οσοι απο τους επιτυχοντες-φοιτητες επιθυμουν να κανουν την στρατιωτικη τους θητεια πριν απο την ολοκληρωση των σπουδων τους να παραδωσουν τα απαραιτητα δικαιολογητικα στις γραμματειες των οικειων σχολων τους ή να αναζητησουν περισσοτερες πληροφοριες.
Επιστροφή στην κορυφή
Pilonas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαρτίου/2013
  Παράθεση Pilonas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2013 ώρα 20:06
Σε λίγο καιρό τελειώνω μηχανολόγος μηχανικός από το Τ. Ε. Ι. Σερρών...
Ας υποθέσουμε ότι κάνω αίτηση για "δόκιμος" 12 μήνες για την απόκτηση του διπλώματος μηχανικού Ε. Ν. Γ' τάξης... Υπάρχει καμία δυνατότητα "συμψηφισμού" αυτού του διαστήματος με την στρατιωτική θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2013 ώρα 20:11
Επιστροφή στην κορυφή
Pilonas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Pilonas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2013 ώρα 00:27
Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά όντας παντελώς άσχετος στα θέματα αυτά δε μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη απ'αυτές τις συζητήσεις! Θα μπορούσες ίσως να μου το κάνεις πιο λιανά;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2013 ώρα 00:45
Με λίγα λόγια δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Pilonas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Pilonas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2013 ώρα 00:56
Ναι, απ'ότι κατάλαβα κι εγώ θέλουν να έχεις ήδη στην κατοχή σου το πτυχίο Γ' τάξης!
Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2013 ώρα 20:14
Me liga logia πρεπει να βρεις ναυτιλιακη εταιρεια να μπαρκαρεις! Μετα το περας του 12μηνου ως δοκιμος μηχανικος εχεις το δικαιωμα να αποκτησεις του διπλωματος του Γ μηχανικου. Η στρατιωτικη θητεια συμψηφιζετε μονο για την συνταξη!
Επιστροφή στην κορυφή
Μητσιδης Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Μητσιδης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 20:14
Καλησπερα σε ολους... Ενδιαφερομαι για την σχολη και θελω να ρωτισω κατι για την στρατιωτικη θητεια... Καπου ειχα δει να συζητανε για αυτο αλλα δεν πολυ καταλαβα τι παιζει. Θελω να ξερω τι κερδιζω αν κανω κανω πρωτα την θητεια μου... Δηλαδη πρωτα ο Θεος να περασω με επιτυχια στην σχολη και να παρω αναβολη ενος ετους σπουδων. Σε τι θα με βοηθησει αυτο αργοτερα. Κατι ειχα δει οτι μετραει οταν μετα θα παω σε εταιριες για το εκπαιδευτικο ταξιδι. Ισχυει; Αν ναι θελω να το ξερω. Ακομη να παω δεν ξερω τι παιζει. Ακομα μονο πολεμικο ναυτικο μπορουμε να παμε. Και να ναι εχουμε τιποτα συν εκει... Τελος θελω να ρωτισω στο να βρω εταιρια για εκπαιδευτικο ταξιδι ειναι συν να εχω ενα πτυχιο αγγλικων; ... Αν ναι θελω να ξερω και για την εισαγωγη μ στην σχολη αναγωνοριζονται μονο καποια συγκεκριμενα πτυχια... Παιφια συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις και σας παρακαλω απαντηστε μ ενα δεν βαριεστε και ας υπαρχει καπου η απαντηση στο υπολοιπο φορουμ. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
thess Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thess Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2015 ώρα 17:15
Παιδιά ξέρετε πόση υπηρεσία παίρνουμε οι του Εμπορικού Ναυτικού; Εγώ για παράδειγμα είμαι μηχανικός και είμαι σε φρεγάτα
Επιστροφή στην κορυφή
Sysplen Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Απριλίου/2015
  Παράθεση Sysplen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2015 ώρα 00:02
Γεια σας, πριν λίγες μέρες κατάφερα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους για να βοηθήσω την οικογένεια μου οικονομικά για όσο μπορώ. Εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να μπω στο ναυτικό, και συγκεκριμένα εμπορικό ναυτικό.1. Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορώ να το κάνω μέσω στρατού;2. Μπορώ να αλλάξω απο ξηράς σε ναυτικό;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2015 ώρα 10:00
Τι σχέση έχει το Εμπορικό Ναυτικό με το Πολεμικό Ναυτικό;

Εννοείται δεν υπάρχει δυνατότητα θητείας στο Εμπορικό Ναυτικό, επομένως ή θα υπηρετήσεις στο Στρατό Ξηράς ή θα επιλάξεις μια Σχολή Εμπορικού Ναυτικού (Μηχανικών ή Εμποροπλοιάρχων) για να κάνεις θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό.

Για τις μετατάξεις δες εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2015 ώρα 01:30
Αρχικά αποστάλθηκε από thess

Παιδιά ξέρετε πόση υπηρεσία παίρνουμε οι του Εμπορικού Ναυτικού; Εγώ για παράδειγμα είμαι μηχανικός και είμαι σε φρεγάτα

Το σύνολο της θητείας περνάει κάποτε όταν θα έρθει η ώρα να βγείς σε σύνταξη. Κάτι σαν τα πλασματικά χρόνια που λένε στο δημόσιο.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>