Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια
    Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2017 ώρα 01:12
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Εχω την επιλογη να παω σε κρουαζιεροπλοιο εκτος ελλαδος απο το πρωτο μπαρκο.. να παω η να ταξιδεψω με αλλο ειδος πλοιου για να παρω λιγες εμπειριες πρωτα πια ειναι η γνωμη σας. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
αλεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αλεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:28
Καλησπερα. Ειμαι πρωτοετης μηχανικος και φετος εχω το 1ο εκπαιδευτικο μπαρκο. Ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια αυτη ως μορια για να δηλωσω με το 10% τη σχολη πλοιαρχων του χρονου;

ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 10:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Εχω την επιλογη να παω σε κρουαζιεροπλοιο εκτος ελλαδος απο το πρωτο μπαρκο. Να παω η να ταξιδεψω με αλλο ειδος πλοιου για να παρω λιγες εμπειριες πρωτα πια ειναι η γνωμη σας. Ευχαριστω.

Τι είδους εμπειρίες; Μια χαρά είναι τα κρουαζιερόπλοια αλλά προσοχή όμως γιατί πολλές σοβαρές (ξένες κυρίως) εταιρείες δεν ναυτολογούν δόκιμους.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 10:07
Αρχικά αποστάλθηκε από αλεξ

Καλησπερα. Ειμαι πρωτοετης μηχανικος και φετος εχω το 1ο εκπαιδευτικο μπαρκο. Ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια αυτη ως μορια για να δηλωσω με το 10% τη σχολη πλοιαρχων του χρονου;

ευχαριστω εκ των προτερων!

Το 10% είναι υποκατηγορία επι των πανελληνίων οπότε δεν μετράει κανένα μπάρκο.
Αν το εκπαιδευτικό ταξίδι μετρά ως μόρια να ξαναδώσεις του χρόνου δε το ξέρω. Ρώτα στη γραμματεία της σχολής σου να είσαι βέβαιος.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΙΚΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΙΚΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 00:52
Μου λενε καποιοι οτι πρεπει να πας στα δυσκολα πρωτα και μετα στα κρουαζιεροπλοια... Αυτο μονο. Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:40
Στα κρουαζιερόπλοια που έχεις σχεδόν όλους τους τύπους μηχανών και ένα μηχανοστάσιο όσο το μήκος του καραβιού θα είναι εύκολο;
Παλαιολιθικές χαζομάρες κολλημένων.
Ότι σου αρέσει εσένα να κάνεις, ότι αγαπάς.
Ήμουν στα φορτηγά και τώρα στην κρουαζιέρα.
Ο κάθε τύπος πλοίου με τις δυσκολίες του και τις ομορφιές του.
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos321 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2017
  Παράθεση giorgos321 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2017 ώρα 01:09
Φετος δινω πανελληνιες και σκεφτομαι να δηλωσω εμπορικο ναυτικο. Επειδη δεν εχω καποιο μεσον αλλα μου αρεσει παρα πολυ η θαλλασα και πιστευω θα αντεξω εκει τι λετε θα βρω ευκολα καραβι για να μπαρκαρω?
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2017 ώρα 17:56
Πως να το ξέρουμε για 1 έτος από τώρα;
Αν περάσεις όλα τα μαθήματα, έχεις αγγλικά και είσαι από σχολή μηχανικών έχεις αρκετές ακόμα πιθανότητες.
Αν είσαι από Πλοιάρχων είναι κομματάκι πιο δύσκολα αλλα όχι ακατόρθωτα...
Πέρνα με το καλό και βλέπεις. Πολύ νωρίς είναι ακόμα να ασχολείσαι με αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos321 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2017
  Παράθεση giorgos321 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2017 ώρα 18:11
Πρεπει να γνωριζω ομως αν θα βρω καραβι γιατι αμα δεν βρισκω καραβια ουτε το εξαμηνο θα κανω ουτε χρηματα θα εχω. Γενικα σκεφτομαι για πλοιαρχων
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2017 ώρα 10:28
Και πως να σου δώσουμε εγγύηση από τώρα; Τι ήμαστε;
Αν δε περάσεις εσύ τα μαθήματα;
Παράλογα πράγματα... Συνετιστείτε!
Δεν πάτε για καφέ... Δεν πάτε για καρέκλες γραφείου...
Ναυτικοί θα γίνετε.
Επιστροφή στην κορυφή
kill_bill Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kill_bill Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2017 ώρα 15:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ειμαι πρωτοετης σπουδαστης μπαρκαρισμενος σε καραβι ελληνικης εταιριας αλλα με ξενη σημαια kai δεν ξερω αν ειναι συμβεβλημενο με το ΝΑΤ
με μεικτο μισθο 1200Ε θα ηθελα να μαθω ποσες θα ειναι οι συνολικες μου εισφορες σε ΝΑΤ και εφορια (Αν ειναι ευκολο και στην περιπτωση που ειναι συμβεβλημενο και στην περιπτωση που δεν ειναι!) γτ εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζω
...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2017 ώρα 19:37
300-400 ευρώ είναι το Ν. Α. Τ.
Λογικά εφορία δεν θα έχεις εφόσον το εισόδημά σου θα είναι κάτω του ορίου για το αφορολόγητο εκτός αν έχεις κάτι στην ιδιοκτησία σου.
Με πάσα επιφύλαξη.
Το ποσό θα στο υπολογίσει το Ν. Α. Τ και δεν μπορείς ως δόκιμος να μην το πληρώσεις γιατί δεν θα πάρεις το δίπλωμά σου.(Γ'Μηχανικού ή Ανθυποπλοίαρχου).
Υπάρχουν βέβαια εταιρείες οι οποίες σου δίνουν το ποσό αυτές για την εξαγορά.
Επιστροφή στην κορυφή
Shiplover Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Shiplover Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2017 ώρα 11:41
Καλημέρα. Καταρχάς όταν λέτε κρουαζιέρα πλοία εννοείται τα ποσταλια της ακτοπλοΐας η με την κανονική σημασία κρουαζιέρα. Ρωτάω γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για ποσταλια και θέλω να μάθω καταρχάς πόσο εύκολα βρίσκεις τέτοια εταιρεία για μπαρκο και τι μισθοί παίζουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2017 ώρα 21:34
Η κρουαζιέρα είναι κρουαζιέρα... Πόσο πιο καθαρά;
Το εύκολο και το δύσκολο είναι υποκειμενικό... Αν έχεις βύσμα ή όχι αν η εταιρεία έχει παραλαβές πλοίων ή αλλαγή πληρωμάτων και θέλει κόσμο και πολλά πολλά άλλα.
Με του μισθούς φαγωθήκατε λες και θα είστε δόκιμοι για μια ζωή...
Πρακτική κάνετε και παίρνετε 800 ευρώ. Αρκούν. Ως 3οι θα έχετε μισθό πάνω από 4000 ευρώ... Κάνετε κομμάτι υπομονή πια... Λες και άλλοι που σπουδάζουν 4 χρόνια βγάζουν κάτι.
Μισθους σε ακτοπλοΐα δεν ξέρω ακριβώς φίλε αλλά δεν είναι υψηλοί...
Υπολόγιζε από 2800-3000 ο τρίτος μέχρι κανά 6000 ο 1ος.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:59
Πως μπορει καποιος να βρει εταιρεια για να μπαρκαρει, τον βοηθαει η σχολη; Επειδή δεν εχω ιδεα από αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos61

Πως μπορει καποιος να βρει εταιρεια για να μπαρκαρει, τον βοηθαει η σχολη; Επειδή δεν εχω ιδεα από αυτά.

Οι σχολές δεν ανακατεύονται με το θέμα αυτό.
Λογικά θα ισχύει ακόμα το εξής : Κάθε χρόνο περνάν σχεδόν από όλες τις ΑΕΝ κάποιες εταιρείες να κάνουν παρουσιάσεις και παράλληλα δίνουν και έντυπα να συμπληρώσετε για συνέντευξη ή εργασία κλπ κλπ.

Αλλά και εσύ μπορείς να κατέβεις στον Πειραιά να συμπληρώσεις αιτήσεις προσωπικά στα γραφεία των εταιριών.
Τέλη Νοεμβρίου με Δεκέμβρη είναι καλή περίοδος να κάνεις αιτήσεις στις εταιρείες.
Επιστροφή στην κορυφή
Zeus2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Zeus2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 20:47
Παιδιά καλησπέρα σας ξέρει κανείς τι παίζει με την Andriaki από θέμα μισθοδοσίας σε δόκιμους 1ο και 2ο και αξιωματικούς και αν μπορείτε λίγα πράγματα για την εταιρεία σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 01:08
Στην andriaki πρέπει να είναι κοντά στο 1000 καθαρό (θα ρωτήσω εναν γείτονα που δουλεύει στο operations department αν τον πετύχω και θα μάθω) αλλά κοιτάξτε και την blue planet shipping φιλαράκι που είχε πάει παλιότερα έβγαζε 1550 καθαρά (βέβαια είχε πάει με δόντι γερό μέσα αλλά τέσπα)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.