Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 51>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:27
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Οντως θελω να παρω αναβολη το πολυ ενος χρονου και οχι απαλλαγη!
το θεμα ειναι οτι προς το παρον ειμαι ανυποτακτος
θα επηρεασει αυτο στο να μου δωσουν αναβολη, αφου φυσικα διακοψω πρωτα την ανυποταξια!
θα βοηθησει να εχω μαζι μου και καποια διαγνωση καποιου γιατρου, οπου πιθανον θα αναφερει αγχωδη διαταραχη κτλ;

δεν παίζει κάνενα ρόλο που είσαι ανυπότακτος, θα βοηθήσει να έχεις διάγνωση αν και θα μιλήσεις και με στρατιωτικό γιατρό
Επιστροφή στην κορυφή
kampf Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 07/Αυγούστου/2009
  Παράθεση kampf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:37
Οταν πας εκει Πες τους. "οταν μου δωσετε οπλο Θα εχω 20 λυσεις + 1 για τα προβληματα σας". Βραδυ θα σε διωξουν πιστεψε με. Πουλα τους τρελα ρε. Χεζονται αμα ακουν τετοια.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Επιστροφή στην κορυφή
kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:40
Καλα δεν εχω διαθεση να το παιξω τρελλος και ουτε και ειμαι
το μονο που θελω ειναι να παρω μια αναβολη να βαλω σε μια ταξη στη ζωη μου
και μετα να παω φανταρος, γιατι τωρα ειμαι σε ασχημη φαση και νομιζω πως μεσα δε θα τα καταφερω
αυτο ειναι ολο!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2010 ώρα 23:25
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Καλα δεν εχω διαθεση να το παιξω τρελλος και ουτε και ειμαι
το μονο που θελω ειναι να παρω μια αναβολη να βαλω σε μια ταξη στη ζωη μου
και μετα να παω φανταρος, γιατι τωρα ειμαι σε ασχημη φαση και νομιζω πως μεσα δε θα τα καταφερω
αυτο ειναι ολο!

καταλαβαίνω. Πες του τι πρόβλημα έχεις και θα στην δώσει.
Επιστροφή στην κορυφή
sissy89 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση sissy89 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2010 ώρα 14:48
τ αγορι μ ειχε μπει στο μεγαλο πευκο στις 8\2\2010... Του εδοσαν αναβολη επιδι εκανε χορτο κ του τ βρικανε με εξετασεις... Λιπον χθες μπικε στν τριπολη πεζικο. Αλλα σημερα τοθς πιγανε παλι για τοξιλογικες κ εδοσε οθρα ενο προχθες ειχε κανει παλι ενα τσιγαρο... Τους ειπανε οτι θα παρουνε αβριο τα αποτελεσματα. Τι θα γινει; Θα παρει παλι αναβολη; Απαντισε μ αν μπορεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2010 ώρα 19:54
Αρχικά αποστάλθηκε από sissy89

τ αγορι μ ειχε μπει στο μεγαλο πευκο στις 8\2\2010... Του εδοσαν αναβολη επιδι εκανε χορτο κ του τ βρικανε με εξετασεις... Λιπον χθες μπικε στν τριπολη πεζικο. Αλλα σημερα τοθς πιγανε παλι για τοξιλογικες κ εδοσε οθρα ενο προχθες ειχε κανει παλι ενα τσιγαρο... Τους ειπανε οτι θα παρουνε αβριο τα αποτελεσματα. Τι θα γινει; Θα παρει παλι αναβολη; Απαντισε μ αν μπορεις.

σου απάντησα και με προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες. Γιατί γίνεσαι κουραστική;
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Νοεμβρίου/2010 ώρα 14:52
Καλησπερα σας, μολις χθες πηρα αναβολη 1 ετους για λογους αγχωδων διαταραχων με προβλημα στο γαστρεντερικο.
Γνωριζετε ποσες αναβολες χρειαζομαι για να βγω Ι5 και να απαλλαγω απο τον στρατο;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Καλησπερα σας, μολις χθες πηρα αναβολη 1 ετους για λογους αγχωδων διαταραχων με προβλημα στο γαστρεντερικο.
Γνωριζετε ποσες αναβολες χρειαζομαι για να βγω Ι5 και να απαλλαγω απο τον στρατο;

άλλη μια 12μηνη για να συμπληρώσεις 2χρόνια αναβολών και μετά αν οι γιατροί κρίνουνε ότι πρέπει να πάρεις Ι5 θα στο δώσουνε
Επιστροφή στην κορυφή
BabyLiNOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση BabyLiNOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:39
Γεια σας... Θελω να κανω μια ερωτιση... Αν παρω ι5 ψυχολογικο... Τι επιπτοσις εχω στην ζωη μου... Απο διπλομα, δουλεια... Και γενικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:48
Καμία, φυσικά αποκλείεσαι από προκυρήξεις για Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας.

Στον Ιδιωτικό τομέα δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί να έχεις τελειώσει με το θέμα του Στρατού.

Σωματική Ικανότητα και Εργασία
...
Επιστροφή στην κορυφή
akpe Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση akpe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2011 ώρα 06:45
Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από akpe

Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...

1.Aν κρίνουνε οι γιατροί ότι το προβλημά σου είναι σοβαρό και πρέπει να πάρεις Ι5 εκτός και αν τους πεις ότι θέλεις να υπηρέτησεις
2. Υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα, αλλά και παλί θα μετρήσει η γνώμη σου
3. Τελείωνε όσο νωρίτερα μπορείς

Επιστροφή στην κορυφή
νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 08:17
Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 14:11
Αρχικά αποστάλθηκε από νικος

Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;

Θα σου δώσουνε και δεύτερη αναβολή (Συνήθως σε ρωτάνε πόσους μήνες θέλεις). Εσύ απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να πάρεις απαλλαγή σε αυτή την περίπτωση όταν έρθει εκείνη η ώρα θα πρέπει να έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με γνωμάτευση και την θεραπεία που θα ακολουθείς
Επιστροφή στην κορυφή
κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 01:24
Θελω να παρω 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους απλα και μονο για να κανω την πρακτικη μου και να παω με το πτυχιο φανταρος και οχι γιατι εχω καποιο προβλημα. Αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι οτι απο τη στιγμη που θα παρω μια τετοια αναβολη μετα θα μετραει το πτυχιο του κοινωνικου λειτουργου στο στρατο η δε θα χει καμια αξια και δεν θα με βαλουν σαν κοινωνικο λειτουργο στην αρτα και θα με στειλουν οπουδηποτε απο τη στιγμη που θα χω παρει μια τετοια αναβολη οποτε δεν εχει κανενα νοημα αυτο που σκεφτομαι να κανω.

Γιατι εκατσα και το σκεφτημα οτι απο τη στιγμη που παιρνω μια τετοια αναβολη ισως να κριθω και ανικανος μετα οτι μπορω να κανω τον κοινωνικο λειτουργο και να υποστηριζω ατομα ψυχολογικα μεσα στο στρατο. Αν παω στη στρατολογια αυτη τη βδομαδα την αναλυτικη οτι δε χρωσταω κανενα μαθημα εχω ελπιδα να παω υγειονομικο και ας αφησω την πρακτικη μολις τελειωσω τη θητεια μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 01:43
Όχι μεγάλε μην αγχώνεσαι. Πες τους για ποιο λόγο θα την πάρεις την αναβολή και όλα κομπλέ.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 16:41
Φιλε κωστα
οι αναβολες λογω υγειας δεν επηρεαζουν σε κατι τη δουλεια σου
και στο απολυτηριο που θα παρεις οταν υπηρετησεις δε θα φαινονται πουθενα
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 18:31
Δεν θα έχεις πρόβλημα κώστα.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 51>