Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 49505152>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

michaliskats Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Ιουνίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση michaliskats Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 18/Ιουνίου/2020 ώρα 18:08
Καλησπέρα σε όλους!

Είχα πάρει αναβολή τον Μάρτη για κοινωνικού λόγους (περίμενα να εγκριθεί ένα διδακτορικό) και είναι να μπω τώρα Ιούλη. Το θέμα είναι πως περίμενα κανονικά να πάρω λόγω διδακτορικού αναβολή εκπαιδευτικού σκοπού αλλά επειδή ο ελάχιστος χρόνος φοίτησης υπερβαίνει το όριο αναβολής (31/12/22), μου είπαν οτι θα απορριφθεί.

Τώρα σκέφτομαι να πάρω για ψυχολογικούς λόγους. Έχω ελπίδες αν πάω με χαρτί ιδιώτη; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2020 ώρα 22:50
Λογικά ναι αλλά ενημέρωσε μας
Αλλά νομίζω τώρα την αναβολή πρέπει να την πάρεις από το φρουραρχείο
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2020 ώρα 19:06
Γεια σας παιδιά. Όταν η επιτροπή σου δίνει αναβολή 6 μήνες,1 χρόνο παράλληλα σου αναγράφει και την σωματική σου ικανότητα ή όχι; Η μόνο στην απαλλαγή γίνεται αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Jim Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jim Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2020 ώρα 12:11
Καλησπέρα σε όλους. Παρουσιάζομαι 23/07 και θέλω να αιτηθώ αναβολής για ψυχολογικούς λόγους. Με παρακολουθεί γιατρός εδώ και 6 μήνες. Τι θα πρέπει να να αναγράφει η γνωμάτευση έτσι ώστε να δεχθούν την αίτηση μου;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2020 ώρα 15:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Jim

Καλησπέρα σε όλους. Παρουσιάζομαι 23/07 και θέλω να αιτηθώ αναβολής για ψυχολογικούς λόγους. Με παρακολουθεί γιατρός εδώ και 6 μήνες. Τι θα πρέπει να να αναγράφει η γνωμάτευση έτσι ώστε να δεχθούν την αίτηση μου;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Στο 424 εγώ είχα ψυχολογική εκτίμηση από ιδιώτη ψυχολόγο και δεν την δέχτηκαν. Είχα παλαιότερες γνωματεύσεις από δημόσιο νοσοκομείο και ευτυχώς κράτησαν αυτές. Και παραπεμπτικό για φάρμακα είχα αλλά ούτε αυτό δέχτηκαν. Γενικότερα δεν είχα κάποιο πρόβλημα και έτσι, στο να πάρω την απαλλαγή. Καλό είναι να έχεις από δημόσιο νοσοκομείο μια ψυχιατρική γνωμάτευση για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με κάποια αγωγή. Έτσι θα σε εντάξουν λογικά στο 340 του ΦΕΚ που είναι Ι5.
Επιστροφή στην κορυφή
Christos1192 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Απριλίου/2020
  Παράθεση Christos1192 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2020 ώρα 18:29
Καλησπερα Μακη. Εγω παω για 1η αναβολη με χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο. Με βαση αυτα που λες δεν θα τη δεχτουν την γνωματευση?
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2020 ώρα 20:01
Παιδια γνωματευση απο ψυχιατρο θελουν ειτε ιδιωτη ειτε δημοσιο
Απο ψυχολογο δεν γινεται δεκτη
Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2020 ώρα 22:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Christos1192

Καλησπερα Μακη. Εγω παω για 1η αναβολη με χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο. Με βαση αυτα που λες δεν θα τη δεχτουν την γνωματευση?
Αν είναι το μοναδικό χαρτί που έχεις, θα την δεχτούν. Εγώ επειδή είχα και από δημόσιο και ιδιώτη, κράτησαν μόνο του δημοσίου. Μην αγχώνεσαι άδικα, δεν θα ασχοληθούν πολύ. Για το τυπικό της υπόθεσης κρατάνε το χαρτί. Μέσα σε 1’ θα έχεις τελειώσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Christos1192 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Απριλίου/2020
  Παράθεση Christos1192 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2020 ώρα 14:42
Μαλιστα καταλαβα. Εσυ ειπες οτι ειχες χαρτι απο ψυχολογο ή μηπως ηθελες να πεις απο ψυχιατρο; Γιατι απ'οσο γνωριζω το χαρτι απο ψυχολογο δεν το δεχονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Sakan Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Sakan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2020 ώρα 17:36
Καλησπέρα σε όλους! Πέρασα προχθές από γιατρό στο 424 (η διαδικασία κλασσική-δεν εξέταζαν καν) είχα 2 χρόνια αναβολές για ψυχολογικούς λόγους και πάω για απαλλαγή. Παίζει η επιτροπή να αλλάξει την απόφαση του γιατρού για κάποιο λόγο; Μου έγραψε ξεκαθαρα Ι5 ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Krsone Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Krsone Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2020 ώρα 00:34
Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος κάποιον ψυχίατρο ρε παιδιά να πάω; που θα βρω ;
Επιστροφή στην κορυφή
Αγνωστος Χ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγνωστος Χ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2020 ώρα 12:39
Μπαινω στις 23 Ροδο.. Η μητερα μου βρίσκεται μισο σταδιο πριν το τελικο αλλα εδω κ 6 χρονια ειναι στασιμη η κατασταση της. Εσχατως εχει στομαχικες διαταραχες εχει χασει πολλα κιλα κ ειναι σκια του εαυτου της.. Είναι χηρα κ δεν εχει αλλα παιδια. Οπως καταλαβαινετε δεν νιωθω καλα να την αφησω, δεν θελω να μπω τωρα. Μπορω να επικαλεστω ψυχολογικους λογους; Κ αν ναι ποια διαδικασία ακολουθειται;
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2020 ώρα 09:54
Καλημέρα παιδιά, παρουσιάζομαι Τετάρτη στο μεγάλο πεύκο και πάω για πρωτη αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω χαρτί γιατρού, τα προβλήματα που εχω με απασχολούν χρόνια και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία από την διαδικασία από αυτό το στρατόπεδο.

Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2020 ώρα 18:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Παύλος

Καλημέρα παιδιά, παρουσιάζομαι Τετάρτη στο μεγάλο πεύκο και πάω για πρωτη αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω χαρτί γιατρού, τα προβλήματα που εχω με απασχολούν χρόνια και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία από την διαδικασία από αυτό το στρατόπεδο.

Ευχαριστώ πολύ

Για αναβολη απο στρατοπεδο δες το σχετολπ τοπικ:

Ενημερωσε επισης πως πηγε η διαδικασια απο μεγαλο πευκο οταν με το καλο καθαρισεις την Τεταρτη
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
  Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 18:29
έχω 1 χρόνο αναβολή λόγω κατάθλιψης. Αμα γίνει επιστράτευση θα με καλέσουν;
Επιστροφή στην κορυφή
lazer Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
  Παράθεση lazer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 18:35
Όσο είναι η Ελλάδα υπο Γερμανική κυριαρχία δε θα γίνει ούτε επιστράτευση ούτε πόλεμος. Μη διαβάζετε πολύ makeleio.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 19:04
Ναι, σαν το "δεν θα πάμε στο ΔΝΤ" του Γιωργάκη πριν 10 χρόνια.

Και να απαντήσω στον ερωτόμενο, ιδού το απόσπασμα από το ΦΕΚ για το τι ισχύει σε έκτακτη ανάγκη
ΝΟΜΟΣ 3421/2005 - ΦΕΚ 302/Α'/13.12.2005

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ -ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

7. Σε περίοδο γενικής επιστράτευσης ή πολέμου μπορεί με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που δε δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, να αναστέλλεται η εφαρμογή διατάξεων του άρθρου αυτού για κατηγορίες απαλλασσομένων και να διακόπτεται η απαλλαγή τους.

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3421_05.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
  Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 19:56
Δηλαδή με ποιό κριτήριο θα πουν ελάτε οσοι δεν κάνατε θητεια να πολεμησετε;

αυτο ισχυεί και για αυτους που μόλις πήραν αναβολη/απαλλαγή;

θελω να πω, κάποιος μπορει να έχει απαλλαγη 10 χρόνια οπότε να τον περάσουν ξανά, απο εξέταση για να πολεμήσει.

θα κάνουν το ίδιο και για κάποιον που μόλις πριν,3 μήνες πήρε απαλλαγή/αναβολή για κατάθλιψη;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 49505152>