Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4748495051 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 07/Ιουνίου/2020 ώρα 22:01
Καλησπέρα, είχα διετή αναβολή για λόγους υγείας και τώρα πρέπει να παρουσιαστώ πάλι και θέλω να το πάω για απαλλαγή το θέμα. Έχω ήδη γνωμάτευση από ψυχίατρο λόγω ψυχοσωματικού θέματος. Θα παρουσιαστώ στο στρατόπεδο για να ξεμπερδέψω γρηγορότερα σε σχέση με το φρουραρχείο που πρέπει να ξαναπαρουσιαστείς μετά από έναν μήνα. Ξέρει κανείς αν κρατάνε τις ταυτότητες και πούνε θα μείνεις μέσα σε περίπτωση που δεν δεχτούν τα δικαιολογητικά που θα τους παρουσιάσω για την απαλλαγή;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Κατάσταση: Online
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2020 ώρα 19:58
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario91

Καλησπέρα, είχα διετή αναβολή για λόγους υγείας και τώρα πρέπει να παρουσιαστώ πάλι και θέλω να το πάω για απαλλαγή το θέμα. Έχω ήδη γνωμάτευση από ψυχίατρο λόγω ψυχοσωματικού θέματος. Θα παρουσιαστώ στο στρατόπεδο για να ξεμπερδέψω γρηγορότερα σε σχέση με το φρουραρχείο που πρέπει να ξαναπαρουσιαστείς μετά από έναν μήνα. Ξέρει κανείς αν κρατάνε τις ταυτότητες και πούνε θα μείνεις μέσα σε περίπτωση που δεν δεχτούν τα δικαιολογητικά που θα τους παρουσιάσω για την απαλλαγή;

Εξαρταται που θα παρουσιαστεις... Συνηθως οσοι ειναι απο αναβολη παρουσιαζονται Θηβα, φετος στην Θηβα φερανε επιτροπη απαλλαγων μεσα στο στρατοπεδο, που σημαινει οτι και μονος να πας, θα παρεις την ιδια μερα την απαλλαγη, απλα ισως χρειαστεις να περιμενεις μεχρι τις 6 το απογευμα για να βγει η αποφαση με υπογραφη κλπ ετοιμη να την παρεις... Θα ταλαιπωρηθεις λιγο μετα περα δοθε κλπ αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα τελειωσεις την ιδια μερα... Αν εχεις συνοδο μπορεις να φυγεις αν δεν θες να περιμενεις μεχρι τις 6 το απογευμα και να παρεις τηλεφωνο να μαθεις για την αποφαση της επιτροπης, σου δινουν κατι χαρτια που κανεις διαδικασια μεσω ταχυδρομειου (θα σου πουν εκει τι να κανεις) και σου ταχυδρομουν πισω την ταυτοτητα με την αποφαση της επιτροπης...
Επιστροφή στην κορυφή
supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
  Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 16:41
Κάτσε κάτσε, επειδή έχω πάρει μία φορά αναβολή και την πήρα αυθημερόν η οποία άργησε όπως είπες μέχρι τις 6-7 το απόγευμα όταν θυμήθηκε να έρθει η επιτροπή. Τώρα είναι να παρουσιαστώ στην Άσσηρο στο στρατόπεδο Προκοπίδη, όταν ήμουν πριν λίγες μέρες όλοι θα τελείωναν το αργότερο στις 6 είπαν. Όσοι είναι για αναβολή ή απαλλαγή στην ίδια επιτροπή δεν περνάνε; Μου έχουν πει υπάρχει πιθανότητα να πρέπει να κοιμηθώ εκεί ένα βράδυ ανάλογα με το πόσα άτομα είναι αλλά όχι να πρέπει να πάω σε άλλη πόλη που είναι η επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
nikos11 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nikos11 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 11:58
Καλημερα εχει παει κανεις 401 μετα απ το φρουραρχειο; Γιατι δεν απαντανε μερες τωρα τα εκει! Τ γινετε με την αναβολη δινει οσο κ ο γιατρος στο φρουραρχειο για ψυχολογικους λογοθς?
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:26
Καλησπέρα παιδιά παρουσιαζομαι ναυτικό στις 28 Ιουνίου
Έχω άγχος ψυχοσωματικα περνώ χάπι για τις ταχυπαλμιες και δύο φορές τον τελευταίο χρόνο πήγα σε εφημερεύον νοσοκομείο επειδή νόμιζα ότι πάθαινα εγκεφαλικό
Ταυτόχρονα δουλεύω και λόγω της δουλειάς έχω πολύ άγχος και τώρα με τον στρατό ... η μητέρα μου είναι 70 % αναπηρία και πάνω
Δεν έχω πάει σε ψυχιατρο ψυχολόγο για τυχών ίσως αναβολή αν μπω κανονικά στις 18 υπάρχει περίπτωση να εξεταστώ εκεί και αν κρίνουν στην επιτροπή να μου δώσουν αναβολή ;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:28
18 Ιούνη όχι 28
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:33
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario91

Κάτσε κάτσε, επειδή έχω πάρει μία φορά αναβολή και την πήρα αυθημερόν η οποία άργησε όπως είπες μέχρι τις 6-7 το απόγευμα όταν θυμήθηκε να έρθει η επιτροπή. Τώρα είναι να παρουσιαστώ στην Άσσηρο στο στρατόπεδο Προκοπίδη, όταν ήμουν πριν λίγες μέρες όλοι θα τελείωναν το αργότερο στις 6 είπαν. Όσοι είναι για αναβολή ή απαλλαγή στην ίδια επιτροπή δεν περνάνε; Μου έχουν πει υπάρχει πιθανότητα να πρέπει να κοιμηθώ εκεί ένα βράδυ ανάλογα με το πόσα άτομα είναι αλλά όχι να πρέπει να πάω σε άλλη πόλη που είναι η επιτροπή.
Οσα σου ειπα ισχυουν για την Θηβα. Τωρα στην περιοχη που λες δεν ξερω τι ισχυει. Το πιθανοτερο αν δεν εχει επιτροπη απαλλαγων μεσα στο στρατοπεδο αν πας μονος να σε κρατησουν το βραδυ εκει...
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Grteo

Καλησπέρα παιδιά παρουσιαζομαι ναυτικό στις 28 Ιουνίου
Έχω άγχος ψυχοσωματικα περνώ χάπι για τις ταχυπαλμιες και δύο φορές τον τελευταίο χρόνο πήγα σε εφημερεύον νοσοκομείο επειδή νόμιζα ότι πάθαινα εγκεφαλικό
Ταυτόχρονα δουλεύω και λόγω της δουλειάς έχω πολύ άγχος και τώρα με τον στρατό ... Η μητέρα μου είναι 70 % αναπηρία και πάνω
Δεν έχω πάει σε ψυχιατρο ψυχολόγο για τυχών ίσως αναβολή αν μπω κανονικά στις 18 υπάρχει περίπτωση να εξεταστώ εκεί και αν κρίνουν στην επιτροπή να μου δώσουν αναβολή ;
Ευχαριστώ

Εχε χαρτι αποδεικτικο για την αναπηρια της μητερας σου, οταν παρουσιαστεις αν θες για αναβολη, θα πεις απο την εισοδο οτι εχεις ερθει για αναβολη, αν θες οντως να παρεις αναβολη... Θα σε περασουν απο ψυχολογο και θα πεις το προβλημα σου και το πιθανοτερο να σου δωσουν 6 μηνες αναβολη. Αν εχεις και καποιο χαρτι απο ψυχιατρο ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο θα σου δωσουν 1 χρονο αναβολης.
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:44
Από ψυχολόγο η ψυχίατρο δεν έχω κανένα χαρτί μέχρι τώρα επειδή δεν έχω πάει όλο το άφηνα παρακάτω το θέμα γενικά και παλευω με ψυχοσωματικά κάθε μέρα σχεδόν από υπερβολικό άγχος λογικά...
Να έχω μαζί μου την πιο πρόσφατη για την μητέρα μου απόφαση της επιτροπής?
Τέλος να πω στον καρδιολόγο να μου γράψει κάποια βεβαίωση για το χάπι που περνώ εδώ και 1.5 χρόνο περίπου?

Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 16:02

Από ψυχολόγο η ψυχίατρο δεν έχω κανένα χαρτί μέχρι τώρα επειδή δεν έχω πάει όλο το άφηνα παρακάτω το θέμα γενικά και παλευω με ψυχοσωματικά κάθε μέρα σχεδόν από υπερβολικό άγχος λογικά...
Να έχω μαζί μου την πιο πρόσφατη για την μητέρα μου απόφαση της επιτροπής;
Τέλος να πω στον καρδιολόγο να μου γράψει κάποια βεβαίωση για το χάπι που περνώ εδώ και 1.5 χρόνο περίπου;

Ναι να εχεις μαζι σου την αποφαση για την μητερα σου, αν μπορεις πες και στον γιατρο σου να σου βγαλει καποιο χαρτι για το χαπι που λες... Γενικα οτι χαρτι απο γιατρο εχεις μαζι σου βοηθαει...
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 16:11
Έγινε σε ευχαριστώ :)
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 09:28
Η διαδικασία για αναβολή την ημέρα που παρουσιαζομαι είναι ίδια και τον πόρο στο ναυτικο?
Επιστροφή στην κορυφή
τζον Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση τζον Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 12:37
Εχουμε εικονα πως ειναι η επιτροπη 401?
Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 13:06
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90

Καλησπερα μου εδωσαν 2 ετη αναβολης για διαταραχη πανικου απο την επιτροπη απαλλαγων στο στρατοπεδο
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι οταν ληξη θα παρω σιγουρα το Ι5 η θα με στειλουν ως Ι4;
Το εδαφιο του ΦΕΚ ειναι το 341

Φίλε τελικά τι είχε γίνει τότε; Πάω για οριστική απαλλαγή μετά από 2 ετήσιες αναβολές. Έχω ένδειξη 341 στην γνωμάτευση. Παίζει να με βγάλουν Ι4 βάσει του ΦΕΚ;
Επιστροφή στην κορυφή
dimVsk Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση dimVsk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 23:30
Αρχικά αποστάλθηκε από τζον

Εχουμε εικονα πως ειναι η επιτροπη 401;
Πηγα σημερα 401
επιτροπη είναι μονο ενα ατομο, εμενα προσωπικα μου εβγαλε τη πιστη και επειδη πηγαινα για απαλλαγη μου ελεγε οτι θα παρω 3ετη αναβολη (εχω παρει ηδη 2χρονια) κι οτι πρεπει να ερχομαι καθε 3 χρονια μεχρι τα 45 μου για παρουσια επειδη αλλαξε η νομοθεσια!
δεν μου ειπε κατι αλλο και δε ξερω τι να κανω τωρα
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2020 ώρα 13:08
Αρχικά αποστάλθηκε από dimVsk

Πηγα σημερα 401
επιτροπη είναι μονο ενα ατομο, εμενα προσωπικα μου εβγαλε τη πιστη και επειδη πηγαινα για απαλλαγη μου ελεγε οτι θα παρω 3ετη αναβολη (εχω παρει ηδη 2χρονια) κι οτι πρεπει να ερχομαι καθε 3 χρονια μεχρι τα 45 μου για παρουσια επειδη αλλαξε η νομοθεσια!
δεν μου ειπε κατι αλλο και δε ξερω τι να κανω τωρα

Δεν ισχυει κατι τετοιο... Δεν αλλαξε η νομοθεσια... Η ιδια νομοθεσια ισχυει απο το 2005... Δεν ειναι απαραιτητο οτι καθε 3 χρονια θα σε καλουν για παρουσια... Απλά ισχύει ότι αμα θέλουν αυτεπαγγελτα μπορουν να καλεσουν για επανεξεταση οσους εχουν παρει απαλλαγη εως τα 45 τους... Χωρις αυτο να σημαίνει οτι κάθε 3 χρόνια υποχρεωτικα θα σε καλούν για παρουσία... Δεν ισχύει αυτό και δεν είναι γραμμένο σε κανεναν νομο... Στο είπε καθαρά για ψάρωμα...
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 13:03

Η διαδικασία για αναβολή την ημέρα που παρουσιαζομαι είναι ίδια και τον πόρο στο ναυτικο;

Μπορεις οταν παρουσιαστεις να πεις εχω ερθει για αναβολη... Πιστευω θα στην δωσουν... Τις αναβολες τις δινουν ευκολα...
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 14:38
Εμένα η περίπτωση μου είναι διάφορετικη
Παρουσιαζομαι 18 Ιούνη ναυτικό στον Πόρο
Έχω βεβαίωση από τον καρδιολόγο ότι παρακολουθούμαι για αρυθμιες και ότι περνώ φαρμακευτική αγωγή όπως και ότι η μητέρα μου είναι 80% ανάπηρη (έχω και την απόφαση της επιτροπής για να τους δείξω)
Και όπως καταλαβαίνετε συντηρώ και εγώ το σπίτι με την σειρά μου και πραγματικα είναι πολύ δύσκολο να υπηρετήσω
Σε αυτήν την περίπτωση δικαιούμαι αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4748495051 52>