Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4546474849 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 27/Απριλίου/2020 ώρα 12:47
Γενικότερα λένε αναβολή δίνεται πιο εύκολα, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε μια γνωμάτευση
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2020 ώρα 15:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Christos1192

Καλημερα φιλε μου. Γνωριζεις εαν δινουν ευκολα αναβολη σε καποιον χωρις κανενα χαρτι εαν απλα τους πει οτι δεν αισθανεται καλα να μπει σε αυτη την φαση της ζωης του στον στρατο; Επισης εαν χρειαστει να παω σε γιατρο θα μου προτεινες να παω σε ιδιωτη ή στο δημοσιο και τι ακριβως θα ζητησω να μου γραψει; Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη. Ευχαριστω!
Συνήθως δεν πολύ λογαριάζουν το χαρτί ιδιώτη γιατρού
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2020 ώρα 15:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Nikos

Γενικότερα λένε αναβολή δίνεται πιο εύκολα, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε μια γνωμάτευση
Ανάλογα και το τι θα δηλώσεις για την αναβολή σου αν δηλώσεις θέμα υγείας τότε ναι θα περάσεις ιατρικές εξετάσεις. Υπάρχουν όμως ένα σωρό τρόποι να πάρεις αναβολή και χωρίς να δηλώσεις θέμα υγείας..
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 17:40
Εκτός από λίγους υγείας για ποιο άλλο λόγο μπορείς να πάρεις αναβολή ;
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 18:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Grteo

Εκτός από λίγους υγείας για ποιο άλλο λόγο μπορείς να πάρεις αναβολή ;
Προσωπικούς, σπουδών και ακόμη μπορείς να τους πεις στην ψύχρα το και το ότι δεν θέλεις προς το παρών να υπηρετήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 21:37
Ιούνη μπαίνω κανονικά για πόλεμικο ναυτικό προλαβαίνω την φάση γενικά;
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 21:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Grteo

Ιούνη μπαίνω κανονικά για πόλεμικο ναυτικό προλαβαίνω την φάση γενικά;
Προλαβαίνεις
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2020 ώρα 01:14
Από πού να ξεκινήσω;
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2020 ώρα 11:30
Ιούνιο είναι να μπω, για 3η φορά (2 ετήσιες αναβολές). Λόγω των περιορισμών δεν θα μπορέσω να έχω χαρτί από δημόσιο γιατρό... Θα μπορέσω -αν βρω- από ιδιώτη να πάρω την απαλλαγή ή θα είναι πολύ ζόρικα; Χωρίς κανένα χαρτί να υποθέσω δεν παίζει να την πάρω;

Στις προηγούμενες 2 αναβολές είχα γνωμάτευση από δημόσιο ίδρυμα.
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2020 ώρα 03:25
Αν και λίγη σημασία έχει, τελική απαλλαγή παίρνει καποιος πιο εύκολα έχοντας γνωματεύσεις από δημόσιο ή ιδιωτικό ιατρείο; ή δε παίζει τόσο ρόλο εν τέλει;
Επιστροφή στην κορυφή
Μανώλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μανώλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2020 ώρα 03:27
Παιδιά καλησπέρα, εγώ πέρυσι πήρα την πρώτη με ιδιώτη πολύ γρήγορη και τυπική διαδικασία. Γενικά λιγομίλητος και ανταλλάξαμε κάποιες κουβεντες μόνο και μου έδωσε ένα χρόνο. Προλαβαίνετε ακόμα γενικά. Αν έχετε πρόβλημα ψάξτε στα επείγοντα αν εφημερεύει κάποιος ψυχίατρος και πείτε του είτε την αλήθεια είτε ότι δεν μπορείτε να κλείσετε ραντεβου (με το παλιό χαρτί αν έχετε) και θέλετε αν γίνεται να σας γράψει μια γνωμάτευση.
Επιστροφή στην κορυφή
Σωτηρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σωτηρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2020 ώρα 13:58
Τώρα για τη δεύτερη συνεχίζεις με τον ίδιο ιδιώτη ή σκέφτεσαι να στραφείς σε δημόσιο για να το χεις πιο σίγουρο;
Επιστροφή στην κορυφή
Alex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2020 ώρα 15:27
Εγώ έχω 2 χ ετήσιες αναβολές με χαρτί από δημόσιο ΚΨΥ. Τώρα όμως με τις καταστάσεις είναι δύσκολο να ξανά πάρω το χαρτί, καθώς δεν επιτρέπονται οι μετακινήσεις...
Με χαρτί από ιδιώτη, θα μπορέσω να πάρω την απαλλαγή;
Επιστροφή στην κορυφή
rigasman Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση rigasman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 10:47
Καλημέρα, έχω και εγώ 2 ετήσιες αναβολές από δημόσιο και τώρα για την τελευταία θα πάω σε ιδιώτη. Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ γνωρίζω αν δυσκολεύει την κατάσταση το να έχεις χαρτί αλλά όχι από δημόσιο. Εμένα στο σημείωμα κατάταξης μου γράφει πως είμαι υπόχρεος 1 μήνα πρόσθετης θητείας. Γνωρίζει κάποιος για ποιους λόγους το αναφέρουν αυτό; Ήμουν τυπικός σε όλα τα χρονοδιαγράμματα με τις επιτροπές.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 12:03
Μήπως δεν δικαιολόγησης την αρχική αναβολή; Π. Χ. Με το πτυχίο σου; Και εγώ υποτίθεται ότι έχω 1 μήνα εξτρά, επειδή δεν πήγα στο περιθώριο που θέλαν το πτυχίο. Αλλιώς είναι 90€ εξαγοράσιμος. Σε ποια πόλη είσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 17:45
Αρχικά αποστάλθηκε από rigasman

Εμένα στο σημείωμα κατάταξης μου γράφει πως είμαι υπόχρεος 1 μήνα πρόσθετης θητείας. Γνωρίζει κάποιος για ποιους λόγους το αναφέρουν αυτό; Ήμουν τυπικός σε όλα τα χρονοδιαγράμματα με τις επιτροπές.

Και εδω το ιδιο. Επειδη ειχα παρει αναβολη για διδακτορικο και δεν τους το εχω παει ακομα. Μολις πας το πτυχιο για το οποιο πηρες αναβολη τοτε σβηνεται. Αν δεν εχεις παρει το πτυχιο τοτε πληρωνεις προστιμο 90 ευρω που οριζει ο στρατιωτικος νομος για "κακη χρηση αναβολης".
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:29
Καλησπέρα. Διαβάζω στο φόρουμ οτι αιτήσεις αναβολής για κοινωνικούς λόγους δεν γίνονται πλέον δεκτές και σκέφτομαι αν υπάρχει η πιθανότητα να γίνει και για λόγους υγείας το ίδιο. Με παρακολουθεί ψυχίατρος εδώ και τρία χρόνια και παίρνω και αγωγή. Την πρώτη φορά πήγα χαρτι από το γιατρό μου και μου έδωσαν 1 χρόνο αναβολή μέσα στον οποίο η κατάστασή μου έχει χειροτερέψει (θα μου ξαναδώσει ξανά χαρτι να πάω). Μόνο στην ιδέα του στρατού με πιάνει δυσπνοια και αυτή τη περίοδο έχουν βγει όλα τα ψυχοσωματικά
Επιστροφή στην κορυφή
G Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 19:06
Καλησπέρα

Είχα πάρει μέσω της διαδικασίας του φρουράρχειου Αθηνών 1 ετος αναβολή υγειας. Τώρα ομως θα ερθει χαρτι να παρουσιαστώ στο 251ΓΝΑ. Μπορώ να το αποφύγω και να ξαναπάω μεσω του φρουραρχειου;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4546474849 52>