Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 414243
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 14:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας2903

Καλησπέρα

Να κανω κι εγώ μια ερώτηση.

Αν παρουσιαστώ στο στρατόπεδο να παρω αναβολη και παω στην επιτροπη και την παρω μετα θα μπορω να ταξιδεψω αμεσα (μεσα σε 2 βδομαδες) για εξωτερικο;

Ερχομαι μονο για αυτο αλλα δεν θελω να εχω θεματα στο αεροδρομιο όταν φευγω.

Ευχαριστω

θα μπορείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού θα έχεις πολιτική ταυτότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
randomnick Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Απριλίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση randomnick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 03:00
Καλησπέρα, μόλις εχθές (Μ. Πέμπτη) ενημερώθηκα πως πρέπει να παρουσιαστώ στις 6 Μα'ί'ου και σύμφωνα με το χαρτί τελευταία μέρα που μπορώ να προσκομίσω αίτηση αναβολής για ψυχολογικούς λόγους είναι στις 30 Απριλίου (5 μέρες πριν παρουσιαστώ). Ωστόσο λόγω των ημερών δεν μπορώ να συναντηθώ με τον γιατρό που με παρακολουθεί για να μου δώσει τα απαραίτητα έγγραφα και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάω κάποια άλλη μέρα αργότερα πριν παρουσιαστώ π. Χ.2 Μα'ί'ου στο Φρουραρχείο. Είδα κάτι σχετικό πιο πάνω απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση.
Ανατρέχοντας στο forum καταλαβαίνω πως τελικά μπορώ να ζητήσω αναβολή τις τελευταίες 5 μέρες και όχι πριν τις 5 μέρες που είχα καταλάβει αρχικά, είναι σωστό αυτό;
Επίσης αν μπορώ να πάω στο φρουραρχείο της πόλης που βρίσκομαι αντί για το φρουραρχείο της πόλης που μου ήρθε το χαρτί.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Μάριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μάριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 03:16
Αρχικά αποστάλθηκε από randomnick

Καλησπέρα, μόλις εχθές (Μ. Πέμπτη) ενημερώθηκα πως πρέπει να παρουσιαστώ στις 6 Μα'ί'ου και σύμφωνα με το χαρτί τελευταία μέρα που μπορώ να προσκομίσω αίτηση αναβολής για ψυχολογικούς λόγους είναι στις 30 Απριλίου (5 μέρες πριν παρουσιαστώ). Ωστόσο λόγω των ημερών δεν μπορώ να συναντηθώ με τον γιατρό που με παρακολουθεί για να μου δώσει τα απαραίτητα έγγραφα και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάω κάποια άλλη μέρα αργότερα πριν παρουσιαστώ π. Χ.2 Μα'ί'ου στο Φρουραρχείο.
Επίσης αν μπορώ να πάω στο φρουραρχείο της πόλης που βρίσκομαι αντί για το φρουραρχείο της πόλης που μου ήρθε το χαρτί.

Φίλε το δικό μου χαρτί κατάταξης λέει ότι μπορείς να πας στο φρουραρχείο από πέντε μέρες πριν εώς την ημερμομηνια κατάταξης, οπότε θεωρώ ότι μπορεις να πας στις 2 Μαΐου. Για το θέμα του αν μπορείς να πας σε άλλο φρουραρχειο δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα αλλα καλύτερα πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις η περιμενε να απαντήσει καποιος που ξέρει σίγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 13:27
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Θέλω να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και δεν έχω χαρτί γιατρού. Παρουσιαζομαι 6 Μαΐου, εάν πάω και ζητήσω θα μου δώσουν ή όχι ; Και μέχρι πότε πρέπει να πάω στο φρουραρχειο στην Αθήνα
Επιστροφή στην κορυφή
marioscs Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2019
  Παράθεση marioscs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2019 ώρα 16:25
Αρχικά αποστάλθηκε από randomnick

Καλησπέρα, μόλις εχθές (Μ. Πέμπτη) ενημερώθηκα πως πρέπει να παρουσιαστώ στις 6 Μα'ί'ου και σύμφωνα με το χαρτί τελευταία μέρα που μπορώ να προσκομίσω αίτηση αναβολής για ψυχολογικούς λόγους είναι στις 30 Απριλίου (5 μέρες πριν παρουσιαστώ). Ωστόσο λόγω των ημερών δεν μπορώ να συναντηθώ με τον γιατρό που με παρακολουθεί για να μου δώσει τα απαραίτητα έγγραφα και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάω κάποια άλλη μέρα αργότερα πριν παρουσιαστώ π. Χ.2 Μα'ί'ου στο Φρουραρχείο. Είδα κάτι σχετικό πιο πάνω απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση.
Ανατρέχοντας στο forum καταλαβαίνω πως τελικά μπορώ να ζητήσω αναβολή τις τελευταίες 5 μέρες και όχι πριν τις 5 μέρες που είχα καταλάβει αρχικά, είναι σωστό αυτό;
Τελικά έμαθες αν μπορείς να πάς στο φρουραρχείο της πόλης που βρίσκεσαι αντί για το φρουραρχείο της πόλης που ήρθε το χαρτί; Ξέρει καποιος άλλος; Ρώτησα και εγώ το ίδιο εδω. Έπαιρνα σήμερα στη στρατολογία τηλ. Αλλά δεν απάντησε κανείς.
Επιστροφή στην κορυφή
kos_b_esso_2018 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kos_b_esso_2018 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2019 ώρα 17:48
Αρχικά αποστάλθηκε από marioscs

Τελικά έμαθες αν μπορείς να πάς στο φρουραρχείο της πόλης που βρίσκεσαι αντί για το φρουραρχείο της πόλης που ήρθε το χαρτί; Ξέρει καποιος άλλος; Ρώτησα και εγώ το ίδιο εδω. Έπαιρνα σήμερα στη στρατολογία τηλ. Αλλά δεν απάντησε κανείς.

Εχω περασει δυο φορες απο το Φρουραρχειο Αθηνων και πηρα 2 αναβολες (1 χρονος,6 μηνες) και το αντιστοιχο χαρτι μου ελεγε να παρουσιαστω στην Κω και στον Εβρο αντιστοιχα.

Αρα πας στο Φρουραρχειο που μενεις.
Επιστροφή στην κορυφή
randomnick Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Απριλίου/2019
  Παράθεση randomnick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2019 ώρα 20:17
Μου είπαν πως πρέπει να πάω στο φρουραρχείο της πόλης που ήρθε το χαρτί και αντί για στρατιωτικό νοσοκομείο θα περάσω από κάποια επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Stratos95 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stratos95 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2019 ώρα 16:02
Καλησπέρα στο φόρουμ. Δίνω πανελλήνιες του χρόνου, με πρώτη επιλογή την Αστυφυλάκων. Στα 25 μου πλέον που πήρα την απόφαση για τις πανελλήνιες, πρέπει να εξομολογηθώ ότι δεν έχω υπηρετήσει ακόμη. Προσωρινά είμαι με αναβολή για λόγους υγείας ως αγχώδης αντίδραση προσαρμογής κοκ (δεν έχω τίποτα απλά δεν είχαν τι άλλο να γράψουν εν πολλοίς). Αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής: Θα σταθούν εμπόδιο οι λόγοι αναβολής στο να επιχειρήσω να μπω αστυφυλάκων, ή όχι; Αυτό μήπως εξαρτάται από την εκάστοτε ψυχοτεχνική επιτροπή; Γιατί σίγουρα στα 25 μου θα με ρωτήσουν αν έχω υπηρετήσει στο στρατό κλπ. Οπότε, μήπως απλά να μη τους πω την αλήθεια στα ψυχοτεχνικά; Τελικώς, αν δεν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει, μπορεί να μου πει τουλάχιστον πού μπορώ να απευθυνθώ για ένα τέτοιο ζήτημα?
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2019 ώρα 11:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Stratos95

Καλησπέρα στο φόρουμ. Δίνω πανελλήνιες του χρόνου, με πρώτη επιλογή την Αστυφυλάκων. Στα 25 μου πλέον που πήρα την απόφαση για τις πανελλήνιες, πρέπει να εξομολογηθώ ότι δεν έχω υπηρετήσει ακόμη. Προσωρινά είμαι με αναβολή για λόγους υγείας ως αγχώδης αντίδραση προσαρμογής κοκ (δεν έχω τίποτα απλά δεν είχαν τι άλλο να γράψουν εν πολλοίς). Αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής: Θα σταθούν εμπόδιο οι λόγοι αναβολής στο να επιχειρήσω να μπω αστυφυλάκων, ή όχι; Αυτό μήπως εξαρτάται από την εκάστοτε ψυχοτεχνική επιτροπή; Γιατί σίγουρα στα 25 μου θα με ρωτήσουν αν έχω υπηρετήσει στο στρατό κλπ. Οπότε, μήπως απλά να μη τους πω την αλήθεια στα ψυχοτεχνικά; Τελικώς, αν δεν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει, μπορεί να μου πει τουλάχιστον πού μπορώ να απευθυνθώ για ένα τέτοιο ζήτημα;

Εγω στη θεση σου θα τους ελεγα οτι εχω αναβολη σπουδων εως τα 28. Εδωσες καποτε πανελληνιες, περασες σε μια σχολη, πηρες αναβολη σπουδων για το στρατο εως τα 28, δεν σου αρεσε η σχολη και την παρατησες. Τωρα θελεις να γινεις αστυφυλακας, οποτε δινεις ξανα πανελληνιες. Δεν εισαι ουτε ο πρωτος, ουτε ο τελευταιος που αλλαζει σχολη! Καλη τυχη.
Επιστροφή στην κορυφή
Stratos95 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stratos95 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2019 ώρα 16:09
Σε ευχαριστώ πολύ, αδελφέ. Μήπως ξέρει κανείς, αν αυτά που τους λες στις ψυχοτεχνικές επιτροπές των παραγωγικών σχολών, καλείσαι να τα αποδείξεις γενικά; Ή εκείνη τη στιγμή, ή μεταγενέστερα στη σχολή;
Επιστροφή στην κορυφή
paulCx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση paulCx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2019 ώρα 23:33
Μάγκες ξέρει κανείς αν έχοντας πάρει απαλλαγή Ι5 ψυχολογικό σε καλούν σε κάποια φάση για επανεξέταση π. χ. σε 2 -3 χρόνια ή είναι κάτι σπάνιο; Αν γνωρίζει κανείς ας απαντησει. Εψαξα και στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση που να με καλύπτει.
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
  Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2019 ώρα 19:59
1) η αναβολή μου ληγει στις 31 Δεκεμβρη και θα ηθελα να ρωτησω τι προβλεπεται για ανθρώπους που πασχουν από ψυχαναγκασμους και ιδεοληψίες;2) αν παω στον ψυχιατρο και του πω το πρόβλημα μου, θα μου δωσει απευθειας χαρτι που λεει οτι εχω πρόβλημα, για να το δειξω στην επιτροπή;3) ποσο ευκολα ενας ψυχιατρος εκτος στρατου δινει χαρτι ότι δεν είμαι καλα;4) μπορει ο ψυχιατρος να μου δωσει το χαρτι πριν καν ληξει η αναβολή μου;5) μπορω να περασω από επιτροπή πριν ληξει η αναβολή μου;6) τι μειονεκτήματα υπαρχουν για καποιον που παιρνει αναβολή και απαλλαγη?
Επιστροφή στην κορυφή
Μαρκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 10:37
Παρουσιαστικα στον Εβρο πριν 2 χρονια περιπου με κανανε ι1 και υπηρετισα μια εβδομαδα. Αργοτερα πηρα αναβολη επειδη ειχα ανχος και τωρα που παρουσιαστικα με κανανε ι3 ψυχολογικο αοπλο. Με εγραψαν οτι ειχα προβλημα προσαρμογης. Ζητησα επανεξεταση του ι και μου ειπαν πρεπει να υπηρετισω 6 μηνες πρωτα. Μετα τους 6 μηνες αν δουνε οτι δεν εχω το ιδιο προβλημα που ειχα τοτε θα με κανουν ι1 παλι στην επανεξεταση?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 414243
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.