Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3738394041 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

paulCx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση paulCx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 20:50
Σε συνέχεια από το προηγούμενο μήνυμα μου. Ο γιατρός που θα είναι στο στρατόπεδο εκείνη την ημέρα μπορεί να μου δώσει απαλλαγή την ίδια μέρα που θα παρουσιαστώ ή θα πάω στο 414 και εκεί θα κρινουν; Τέλος θα περάσω από επιτροπή απαλλαγών αργότερα ή αρκεί η εξέταση από τον γιατρό του 414 π. χ.
Επιστροφή στην κορυφή
Στέργιος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Στέργιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:54
Γειά σας. Είμαι γεννημένος 24-6-2000. Ξεκίνησα να πηγαίνω σε ένα δημόσιο ΙΕΚ αλλά για ψυχολογικούς λόγους έχω αποφασίσει να σταματήσω τουλάχιστον για αυτήν την χρονιά. Αναβολή λόγο φοίτησης δεν θέλω να ρισκάρω γιατί υπάρχει περίπτωση να ενημερώσει το ΙΕΚ μου την στρατολογία ότι έχει διακοπεί η φοίτηση μου λόγο απουσιών και τέλος να διακόψουν την αναβολή μου και ίσως να πέσει και ποινή. Θέλω να το αποφύγω αυτό και να αποφύγω τον στρατό για τουλάχιστον περίπου ένα χρόνο μέχρι και την αρχή της νέας χρονιας στο ΙΕΚ όπου θα φοιτήσω τοτε κανονικά. Οποτε θα μπορέσω να πάρω και νόμιμη αναβολή λόγο φοιτησης χωρίς κίνδυνο διακοπής της. Τι αναβολή μπορώ να πάρω για εναν χρόνο; Όπως είπα αντιμετωπιζω ψυχολογικά προβλήματα όπως κοινωνική φοβία ή διαταραχή κοινωνικού ανχους καθώς ίσως και κατάθλιψη. Γνωμάτευση από γιατρό δεν έχω αλλά ότι έχω ψυχολογικά είμαι σίγουρος. Μπορώ να πάρω αναβολη για ψυχολογικούς λόγους; Και αν ναι, πότε και πώς μπορώ να την πάρω; Θα χρειαστώ γνωμάτευση από ψυχολόγο; Ευχαριστώ πολύ όποιος απαντήσει, είμαι πάρα πολύ αγχομένος τον τελευταίο καιρό και εχω πάθει και μια κριση πανικού.
Επιστροφή στην κορυφή
paulCx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση paulCx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:51
Ξέρει κανείς αν παραστώ με γονέα την ημέρα που παρουσιάζομαι και ζητήσω απαλλαγή,(έχω συμπληρώσει 2 έτη αναβολων), με δει ο γιατρός εκεί μέσα και μου βγάλει παραπεμπτικό για 414 αν μπορώ να φύγω την ίδια μέρα με τον γονέα που με συνοδεύει για το σπίτι μου;Ή πρέπει αναγκαστικά να διανυκτέρευσω;
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2018 ώρα 09:26
Καλημερα σας. Εχω συμπληρωση 2 χρονια αναβολων. Η απαλαγη αμα δε δοθει απο ο φροθραρχειο μετα με ποια εσσο μπενουμε; Και επισης αμα φαω ακυρο μετα μπορω να ξανακανω τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου; Η πρεπι ν τρεξω τη διαδικασια μεσψ στρατοπεδου; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
μν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2018 ώρα 09:54
Καμια απαντηση?
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:07
Αν δεν πάρεις αναβολή μέσω φρουραρχειου νομίζω γίνεται κατάταξη εκτός εσσο πέντε μέρες μετά την απόφαση της επιτροπής. Μπορει να κάνω και σοβαρό λάθος. Ναι μετά μπορείς και μέσω στρατοπέδου να κινήσεις διαδικασια αναβολής. Παντως καλύτερα είναι μέσω στρατοπέδου.

Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:09
*** απαλλαγή εννοούσα
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2018 ώρα 10:34
Μετα μπορεις αν αποριφτει η απαλαγη να ξανακανεις μεσω φρουραρχειου;
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2018 ώρα 21:25
Καμια απαντηση?
Επιστροφή στην κορυφή
ΓιώργοςΠαπ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓιώργοςΠαπ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2018 ώρα 14:58
Καλησπέρα,
Με παρακολουθεί ψηχίατρος του δημοσίου τα τελευταια 4 χρονια. Εχω αγχώδης διαταραχή και συχνά έχω κρίσεις πανικού, αυπνίες, και πάρα πολλά νεύρα.
Έχω πάρει αναβολή για ένα χρόνο και μετά μου έδωσαν για 6 μήνες, και μου είπαν πώς είναι η τελευταία αναβολή που μου δίνουν. Έαν ξαναπάω λένε με αυτό το χαρτί θα μπώ κανονικά στρατό και εάν θέλω να πάρω απαλαγή μόνο μέσα στο στρατό.
Επίσης η γιατρός του δημοσίου μου κλείνει 1 ραντεβού τους 3 μήνες και μου έχουν ακυρώσει τα τελευταία 2. Κανείς λοιπόν δεν ενδιαφέρεται για μένα και έαν εγώ μπορώ να κάνω κακό στον εαυτό μου, η ακόμα χειρότερα σε άλλους.
Να τα παρατήσω όλα και να παω φαντάρος και ότι γίνει; Ή να βρώ έναν ιδιώτη γιατρό να μου κάνει το χαρτί και να προσπαθήσω να πάρω ακόμα 2 αναβολές και τελικά απαλαγή;
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2018 ώρα 16:36
Γιώργο παρόμοια συμπτώματα με τα δικά σου είχα και γω. Προσπαθησα να κάνω την θητεία μου αλλά στους 3 μήνες δεν την παλεψα. Ειχα την τύχη βέβαια που ήμουν στο υγειονομικό και πήρα αναβολή 2 ετών με την μία. Μετα από 2 έτη με χαρτί γιατρού από δημόσιο πήρα την απαλλαγή χωρίς πολλά πολλά. Μου κάνει απορία που σου είπαν ότι δεν θα σου δώσουν άλλη αναβολή από την στιγμή που έχεις ακόμη προβλήματα αλλά ακόμη πιο πολύ ότι σου ακυρώνουν τα ραντεβού. Ποτε μπαίνεις πρώτα απ' όλα; Έχεις κάποιο χαρτί γιατρού στα χέρια σου; Για την απαλλαγή ισχύει οτι προτιμότερο είναι να πηγαίνεις μέσω στρατοπεδου.
Επιστροφή στην κορυφή
ΓιώργοςΠαπ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓιώργοςΠαπ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2018 ώρα 19:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ναι εκείνη την μέρα στους μισούς δώσανε 6 μήνες, στους αλλους μισούς ένα χρόνο αναβολή. Έχω κάνει 2 χαρτιά (ένα για κάθε αναβολή που πήρα) που λένε ότι παίρνω φαρμακευτική αγωγή και με παρακολουθεί γιατρος. Στο δημόσιο ιατρείο εκεί που πήγαινα κάθε μήνα τώρα μου κλείνουν ραντεβού κάθε 3 μήνες, και εχω να πάω τώρα κοντα 8 μήνες. Πηγαίνω μόνο για να μου γράψουν τα φάρμακα.
Παρουσιάζομαι Γενάρη και όταν επισκέυτηκα τώρα τη γιατρο μου λέει ότι έχει καιρό να με δει και δεν μπορει να μου δώσει το χαρτι. Μου κλείσανε το επόμενο ραντεβού για Φλεβάρη, αλλα θα κάνω προσπάθεια να επισκευτω και νωρίτερα εαν και κάθε φορα που πηγαίνω μου λένε μόνο με ραντεβου θα με δεχτούν.
Εαν τελικά τα κατεφέρω και πάρω απο δημόσιο ή ιδιώτη γιατρο το χαρτί, να κάνω δοκιμή μέσω φρουραρχίου πάλι ή να πάω μέσω στρατοπέδου; Γνωρίζεις μέχρι πόσο παλιό μπορει να είναι το χαρτί για να το δεχτούν;
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Νοεμβρίου/2018 ώρα 22:24
Γιωργο θα κανεις διαδικασια απαναλγης μεσω φρουραρχειο; Τι ακριβος λεει το χαρτι και ποτε περιπου μπενουμε το γεναρι?
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:37
Παιδια η αναβολη επ αοριστον ποτε δίνετε; Υπαρχει περιπτοωση ν παρεις επ αοριστον αναβολη μετα απο 2 χρόνια αναβολων; Ξερει κανεις?
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:43
αν απορίψει η επιτρόπη τν απαλλαγή μπορέις να ξαναπεράσεις απο επιτροπη; Μέσω φρουραχειο ενοο
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 21:32
Παιδια η καταθλιψη με κρισεις πανικου ειναι λογος απαλαγης μετα απο 2 χρονια αναβολων?
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 19:32
Παιδια καμια απαντηση?
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 11:58
Θελω να πιστευω οτι εχεις χαρτι ψυχιατρου που σε παρακολουθει. Ακολουθεις καποια φαρμακευτικη αγωγη αυτη την περιοδο; Κανεις μηπως και ψυχοθεραπειες ταυτοχρονα; Με χαρτι ψυχιατρου που να αναγραφει το προβλημα σου και οτι παρα την φαρμακευτικη αγωγη δεν υπαρχει βελτιωση και οτι πρεπει να παρακολουθεισαι τακτικα και το περιβαλλον του στρατου θα επιδεινωσει την κατασταση σου δεν θα εχεις προβλημα. Πληροφοριακα για να ξερεις αυτοι που ειναι απο αναβολη παρουσιαζονται μια βδομαδα νωριτερα απο την προγραμματισμενη ΕΣΣΟ και θεωρω πως η Επιτροπη ειναι πιο επιεικης σε αυτους. Κρινοντας βεβαια απο την δικια μου εμπειρια, δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3738394041 52>