Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3637383940 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 03/Ιουνίου/2018 ώρα 18:41
Καλησπέρα σας,
Διαμένω στο εξωτερικο. Πως μπορώ να πάρω αναβολή;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πολίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2018 ώρα 16:23
Καλησπέρα, Πρίν ένα χρόνο είχα πάρει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους διάρκειας 2 έτους. Έκανα την ίδια διαδικασία φέτος με τα ίδια χαρτιά και χωρις να με ρωτήσει κάτι ο γιατρος μου είπαν θα πάρω 6 μήνες αναβολή και μετά δεν έχω άλλη επιλογή παρά μόνο να παρουσιαστώ και πως δέν μπορώ να πάρω ι5. Τους είπα μάλιστα πως ο γιατρός δημοσίου που με παρακολουθεί 5 χρόνια τώρα διαφωνεί μαζί τους και δεν συμφωνει στην κατάταξή μου στον στρατό. Η απάντηση τους ήταν καταφατική ότι έαν πάω σε 6 μήνες δεν θα μου δώσουν άλλη αναβολή ακόμα και με το χαρτί του γιατρού μου. Τί να κάνω; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πολίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2018 ώρα 16:51
Έγραψα λάθος πρίν, το σωστό:
Καλησπέρα, Πρίν ένα χρόνο είχα πάρει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους διάρκειας 1 έτους. Έκανα την ίδια διαδικασία φέτος με τα ίδια χαρτιά και χωρις να με ρωτήσει κάτι ο γιατρος μου είπαν θα πάρω 6 μήνες αναβολή και μετά δεν έχω άλλη επιλογή παρά μόνο να παρουσιαστώ και πως δέν μπορώ να πάρω ι5. Τους είπα μάλιστα πως ο γιατρός δημοσίου που με παρακολουθεί 5 χρόνια τώρα διαφωνεί μαζί τους και δεν συμφωνει στην κατάταξή μου στον στρατό. Η απάντηση τους ήταν καταφατική ότι έαν πάω σε 6 μήνες δεν θα μου δώσουν άλλη αναβολή ακόμα και με το χαρτί του γιατρού μου. Τί να κάνω; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2018 ώρα 17:39
Εχω δει κοσμο να παιρνει Ι-5 χωρις σοβαρο θεμα. Τωρα αν εχεις προβλημα με διαγνωση απο δημοσιο νοσοκομειο κανενας
δεν προκειται να σε κρατησει μεσα με το ζορι. Απλα σε ψαρωσε ο γιατρος.
Επιστροφή στην κορυφή
Asterix Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιουνίου/2018
  Παράθεση Asterix Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2018 ώρα 22:01
Καλησπέρα, πρόσφατα έκοψα την αναβολή και είναι να καταταχθω με την εσσο του Ιουλίου, το θέμα είναι ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικα για να αντιμετωπίσω τα συμπτώματα της. Το φεκ για τις σωματικές ικανότητες αναφέρει για αυτή την ασθένεια πως σε περίπτωση που είναι έντονη βγαίνεις Ι5 ενώ αν τα συμπτώματα είναι ήπια και είσαι λειτουργικός κατατάσεσαι σαν Ι2-Ι4. Με τα φάρμακα που παίρνω είμαι αρκετά καλά και μπορώ και θέλω να υπηρετήσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν αναφέρω ότι παίρνω φαρμακα μπορεί να μου δώσουν διετή αναβολή κάτι το οποίο δεν το θέλω γιατί θέλω να υπηρετήσω τώρα ωστε να ξεμπερδευω. Πρέπει να τους πω για τη ασθένεια και τα φάρμακα ή είναι καλύτερα να τα παίρνω στα κρυφά για να αποφύγω να μου δώσουν αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2018 ώρα 10:53
Καλό θα ήταν να το αναφέρεις γιατί αν κατά τη διάρκεια της θητείας σου υποτροπιάσεις και πάθεις κάτι χωρίς να αφέρεις προηγούμενως ότι λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή θα τρέχεις στο Στρατοδικείο και αντε μετά να βρείς το δίκιο σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2018 ώρα 12:40
Φιλε αν πεις οτι νιωθω καλα και θελω να υπηρετησω δεν θα σου δοσουν αναβολη. Θα βγεις ενα ωραιοτατο Ι-4 αοπλο
και θα κανεις μια σχετικα χαλαρη θητεια. Οπως ειπε ο Νασσος δεν κρυβουμε κανενα προβλημα υγειας ιδιαιτερα κατι
το τοσο σοβαρο γιατι αν υποτροπιασεις μεσα και καταλαβουν οτι το εκρυβες θα μπλεξεις.

Μπορει να εχει νοημα να το πεις και στον διοικητη στη μοναδα οτι παιρνεις αγωγη για να μην σε παραζορισουν.
Στους αλλους στρατιωτες μην πεις κατι, παιζουν και αουγκανοι μεσα και μπορει να μην δειξουν ευαισθησια.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2018 ώρα 21:42
Καλησπέρα!
Ήρθε η ώρα να παρουσιαστώ και εγώ μετά από 2 αναβολές για λόγους υγείας (ψυχολογικούς). Έπρεπε να πάρω πτυχίο, να δουλέψω κλπ κλπ κλπ. Την πρώτη την πήρα χωρίς χαρτί, την δεύτερη με χαρτί για αγχώδεις διαταραχές με ένα αγχολυτικό φάρμακο και καλά. Τώρα πια θέλω να υπηρετήσω κανονικά, αφού έλυσα τα προσωπικά μου θέματα. Πήρα και χαρτί από το γιατρό ότι είμαι καλά και δεν λαμβάνω αγωγή. Τι Ι λέτε να με ρίξουν; Θα με παιδέψουν με νοσηλείες τις πρώτες μέρες; Υπάρχει το ενδεχόμενο "μπούλινγκ" από τους γιατρούς επειδή πήρα τις δύο αναβολές; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Gayros_os_to_kokalo Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Ιουλίου/2018
  Παράθεση Gayros_os_to_kokalo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2018 ώρα 18:57
Καλησπέρα Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όταν σου έρχεται το παραπεπτικο από το φρουραρχείο , έπειτα τι κανείς ; Κλείνεις ραντεβού για την επιτροπή απαλαγων ή η υπάρχει μια ορισμένη ημερομηνία
Επιστροφή στην κορυφή
Jasper Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jasper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2018 ώρα 15:54
Καλησπέρα. Ειχα παρει 6 μήνες αναβολή για ψυχολογικούς λόγους τον Μάρτιο. Τον άλλο μήνα είναι να παρουσιαστώ αλλά σκοπεύω να ξαναπάω για αναβολή μέσω φρουραρχείου όπως και την 1η φορά. Θα παρουσιάζομαι κανονικά με την ΕΣΣΟ στις 11-12-13 του Νοεμβρίου ή ισχύει κάτι άλλο για τους εξ αναβολής υγείας;(πχ να παρουσιαζόμαστε 1 εβδομάδα νωρίτερα ή κάτι τετοιο που ίσως κάπου είχα διαβάσει εδώ περα; ) . Η ερώτηση μου είναι καθαρά για λογους προγραμματισμού ώστε να υπολογίσω τις 5 εργάσιμες που απαιτούνται για την διαδικασία του Φρουραρχείου.
Επιστροφή στην κορυφή
thesprotos Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2018
  Παράθεση thesprotos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:46
Γνωρίζεις οτι είναι 11-13 Νοεμβρίου οι ημερομηνίες κατάταξης;
Επιστροφή στην κορυφή
KOTTAS Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Σεπτεμβρίου/2018
  Παράθεση KOTTAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:59
11 Νοεμβρίου είναι Κυριακή. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάνε Κυριακή οι κατατάξεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Jasper Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jasper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:17
Γραψε λάθος,12-13-14 γιατι σχεδον παντα τοτε ειναι, ημερες Δευτερα-Τριτη-Τεταρτη.
Επιστροφή στην κορυφή
naglorious Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Απριλίου/2014
  Παράθεση naglorious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 00:58
Καλησπέρα σας παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο. Πριν παρουσιαστώ και συγκεκριμένα το καλοκαίρι είχα άγχος κρίσεις πανικού και σκέψεις αυτοκτονίας. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία καθώς δούλευα όλη μέρα και στο μέρος όπου εργαζόμουν δεν υπήρχε αντίστοιχος γιατρός. Η πρώτη εβδομάδα ήταν καλά στη Θήβα παρόλαυτα απτην 2η εβδομάδα άρχισα ξανά τα ίδια άγχος, κρίσεις πανικού και πολλές φορές έμενα άυπνος. Δεν ανέφερα τίποτα επειδή φοβόμουν ότι θα στηγματιστώ και περίμενα με την άδεια ορκομωσίας ότι θα νιώσω καλύτερα. Δυστυχώς παρόλο που είμαι σε άδεια συνεχίζω τα ίδια. Πάω στο 401 να μιλήσω με ψυχολόγο ή περιμένω να παρουσιαστώ στην μονάδα και συγκεκριμένα στη Σάμο και εκεί με πάνε σε γιατρό;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 02:13
Αρχικά αποστάλθηκε από naglorious

Καλησπέρα σας παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο. Πριν παρουσιαστώ και συγκεκριμένα το καλοκαίρι είχα άγχος κρίσεις πανικού και σκέψεις αυτοκτονίας. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία καθώς δούλευα όλη μέρα και στο μέρος όπου εργαζόμουν δεν υπήρχε αντίστοιχος γιατρός. Η πρώτη εβδομάδα ήταν καλά στη Θήβα παρόλαυτα απτην 2η εβδομάδα άρχισα ξανά τα ίδια άγχος, κρίσεις πανικού και πολλές φορές έμενα άυπνος. Δεν ανέφερα τίποτα επειδή φοβόμουν ότι θα στηγματιστώ και περίμενα με την άδεια ορκομωσίας ότι θα νιώσω καλύτερα. Δυστυχώς παρόλο που είμαι σε άδεια συνεχίζω τα ίδια. Πάω στο 401 να μιλήσω με ψυχολόγο ή περιμένω να παρουσιαστώ στην μονάδα και συγκεκριμένα στη Σάμο και εκεί με πάνε σε γιατρό;

Πας στο φρουραρχείο να ζητήσεις παραπεμπτικό για 401 άμεσα, δε χρειάζεται να περιμένεις να πας Σάμο όπου κι έτσι γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:43
Καλησπέρα σας. Εχω παρει 2 χρονια αναβολων και θελω να παρω απαλαγη πασχω απο κρισεις πανικου και καταθληψη. Η αναβολη μου λειγει 16 νοεμβριου. Με ποια εσσο μπαινω; Και επεισης αν μπο γεναρη ποσο του μηνα μπαινουν συνυθως; Και επεισης δικαιομαι με αθτο το πρβλημα απαλαγη; Η διαδικασια που κανω ειναι η ιδια; Δηλαδη μεχρι την ημερα που παρουσιαζομε και 4 μερες πριν παω φρουραρχειο; Επεισης συμφωνα ΦΕΚ τη δικαιουμαι; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
σακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση σακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:19
Καλησπερα. Εχω 2 ετη αναβολων κ μπαινω με την εσσο ιανουαριου. Την διαδικασια αναβολης μπόρω να την κανω και την μερα που παρουσιαζομε μεσω φρουραρχειου; Δηλαδ 5 μερες πριν και μεχρι την μερα που μπαινεις λει ο νομος; Και μια τυπικη ερωτησση. Περιπου πανω κατω ξέρουμε ποτε θα μπουν περιπου οι εξ αναβολης το γεναρι; Ρωταω γτ βρισκομαι εκτος ελλαδά΄ς
ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
paulCx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση paulCx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 20:16
Μάγκες διαφωτιστε με. Θελω να κινήσω διαδικασία απαλλαγής μέσω στρατοπεδου. Εχω ολοκληρώσει 2 έτη αναβολών. Την ημέρα που παρουσιάζομαι συνοδευόμενος από γονέα θα πάω στην πύλη και θα τους πω ότι έχω έρθει για απαλλαγή; Μετά τι γίνεται; Με βάζουν κάπου να περιμένω μέχρι να με δει ο γιατρός που θα βρίσκεται εκείνη την ημέρα; Μετά θα μου δώσει παραπεμπτικό για 414 να υποθέσω. Ειναι αναγκαστικό να διανυκτερευσω στο στρατόπεδο ή με ευθύνη του γονέα μπορώ να επιστρέψω στο σπίτι και την επόμενη μέρα να πάω 414;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3637383940 52>