Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2930313233 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Πολιτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2016 ώρα 07:20
Καλημερα παιδια παρασκευη περναω ανυε εχω ειδη μια ετησια αναβολη για ψυχολογικους λογους. τελειωσε περασα απο φρουραρχεια κλπ και μ εχει μενει η ανυε να περασω υπαρχη περιπτωση να με νοσηλευσουν μεσα σαββατο κυριακη πχ για να παρω αναβολη ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
φσ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση φσ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 08:58
Καλημερα εχω αναβολη, για ψυχολογικους λογους μεχρι 28 αυγουστου. Ποτε θα παρουσιαστω΄?
Επιστροφή στην κορυφή
Alder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 13:12
Καλησπέρα, είχα αναβολή μέχρι τις 16 Νοεμβρίου. Επειδή λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή για αντιμετώπιση κατάθλιψης θα χρειαστώ μερικούς μήνες ακόμη πριν μπορέσω να στρατευτω. Δεν ξέρω τι διαδικασία ακολουθείται για περαταίρω αναβολή. Χρειάζεται να περιμένω νέο σημείωμα κατάταξης; Το προηγούμενο σημείωμα μετά την χορήγηση της αναβολής έγραφε πως με την λήξη της θα πρέπει να έρθω σε επικοινωνία με την υπηρεσία για να λάβω οδηγίες. Αυτό το κάνω αφού πάρω το σημείωμα κατάταξης;
Επιστροφή στην κορυφή
Anavoliasmenos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anavoliasmenos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:44
Στο τηλέφωνο θα σου πουν πότε παρουσιάζεσαι. Θα μπεις κατευθείαν με την επόμενη εσσό (μια εβδομάδα πιο νωρίς με τους υπόλοιπους εξ αναβολής) που είναι το Ιανουάριο. Απο εκεί και πέρα στο χέρι σου είναι να επιλέξεις με ποιον τρόπο θα πάρεις αναβολής (Φρουραρχείο ή θα παρουσιαστείς και την πάρεις από εκεί) εκ νέου.
Επιστροφή στην κορυφή
mil3 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση mil3 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:10
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κανω μερικές ερωτησεις για την αναβολή αλλα και τον τρόπο κατάταξης. Αρχικά να εξηγήςω οτι ενδιαφερομαι για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, λαμβάνω αντικαταθλιπτικό και βλέπω ψυχίατρο εδω και πολύ καιρό οπότε θα έχω χαρτί γιατρού. Πάσχω απο κρίσεις αγχους, κρίσεις πανικού και καταθλιψη.

1) Πως γινεται η κατάταξη; Ονομαστικά; Δηλαδή αν το επιθετό σου αρχίζει απο Ψ μπαίνεις με την τελευταία ΕΣΣΟ της κλάσης σου; Γίνεται με αλλον τρόπο (π. Χ. Ημερομηνια γεννησης; )

2) Το σαιτ της στρατολογιας σε ενημερωνει έγκερα; Η μπορει να υπαρχει χαρτι και να καθυστερει να ανανεωθει το σαιτ;

3) Η Διαδικασια αναβολής (την γνωριζω) γίνεται μονο 5 μέρες πριν παρουσιαστεις;7 η 10 μερες πριν δεν γινεται;

4) Επίσης εφόςων την ολοκληρωσεις και σου πουν να περιμενεις για να περασεις επιτροπη, ποσο καιρο θα παρει; Και εφοςων εχει μεσολαβησει η ημερομηνια που ηταν να παρουσιαστεις, πρεπει να πας στο στρατοπεδο ενω εχεις κανει την διαδικασια αναβολης (φρουραρχεια-νοσοκομειο-φρουραρχειο) και να παρουσιαστεις; Η δεν παρουσιαζεσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Gr_Ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Gr_Ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:26
Για όλα τα ερωτήματα σου υπάρχουν ξεχωριστά μηνύματα ή έχουν απαντηθεί σε παλαιότερες αναρτήσεις, τα διαβάζεις και σου λύνονται οι απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 31/Μαΐου/2015
  Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:16
Καλησπέρα σας!
Έχω ετήσια αναβολή για λόγους υγείας (ανέφερα στο ψυχίατρο τους οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους)που μου χορηγήθηκε 3 Μαρτίου του 2016. Επειδή οι οικονομικοί και οικογενειακοί λόγοι θα παραμείνουν και το 2017 από ότι βλέπω. Θα ήθελα να ρωτήσω (από την εμπειρία σας), η δεύτερη ετήσια αναβολή θα είναι τόσο εύκολη όσο η πρώτη; Και επίσης γνωρίζετε με ποια ΕΣΣΟ θα μπω το 2017; Ευχαριστώ και καλή χρονιά!
Επιστροφή στην κορυφή
Alder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2017 ώρα 17:06
Ευχαριστώ για την απαντηση! Μια επιπλεον ερώτηση προς όποιον μπορεί να απαντήσει διότι είναι επείγον! Είναι να παρουσιαστώ την Δευτέρα αλλα δεν έχω ακόμη το σημείωμα κατάταξης για να υποβάλλω αίτηση αναβολής. Πηγα στο αστυνομικο τμήμα και δεν τους εχει ερθει ακομη. Τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω; Ακομη και αν παρουσιαζομουν κανονικα, αυτο δεν ειναι αδυνατο απο την στιγμη που δεν εχω το χαρτι καταταξης; Παρασκευη ειναι αργια και η μονη ημερα που μενει ειναι η αυριανη.
Επιστροφή στην κορυφή
mike792 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mike792 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2017 ώρα 17:48
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας. Μπαίνω την άλλη Τρίτη και ταυτόχρονα κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Είχα κόψει την αναβολή για να μπω Νοέμβρη αλλά γέμισε η σειρά και με μεταφέραν. Το θέμα μου είναι ότι θα πρέπει να παω εξωτερικό στα τέλη Σεπτεμβρίου και σκέφτομαι να πάρω μέσα στον στρατό αναβολή για λόγους υγείας ή ψυχολογικούς, αφήνοντας ένα με δύο μήνες για να τους κάνω στο μέλλον.
Το θέμα μου είναι το εξής. Αν για παράδειγμα πάρω ένα χρόνο αναβολή και δεν παρουσιαστώ με το τέλος της, θα βγω ανυπότακτος εξωτερικού ή λιποτάκτης; Γιατι το δεύτερο απ' ότι καταλαβαίνω είναι ιδιαίτερα σοβαρό αδίκημα και δεν έχω σκοπό να μπλέξω.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:46
Ανυπότακτος εξωτερικού και διοικητικό πρόστιμο 6000 Ευρώ. Διάβασε και το παρακάτω θέμα, ο Monimos Anypotaktos έχεις δώσεις αναλυτικές λεπτομέρειες τι ισχύει και τι πρέπει να κάνεις.

Ανυπότακτοι Εξωτερικού
Επιστροφή στην κορυφή
Κιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 09:12
Καλημερα σας. εχω αναβολη μεχρι τις 20 αυγουστου κ ειναι η πρωτη ετησια για λογους υγειας. ποτε παρουσιαζομαι. με ποια εσοο; για να ξαναπαρω ποια ειναι η διαδικασια; ειναι δυσκολο ν παρεισ δευτερη ετησια; ευχαριστω για τ χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
KIOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση KIOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 08:36
Θα απαντησει καποιος?
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:53
Αν έκανες το παραμικρό κόπο θα έβρισκες αυτό το site.
http://www.army.gr/default.php?pname=8_page_katatajh&la=1
Επίσημο από το Γενικό επιτελείο Στρατού.
Άρα πας Νοέμβρη και αν έχει πολλούς τότες πας Γενάρη.
Αν ο λόγος υγείας σου είναι σοβαρός τότε θα πάρεις και 2η ετήσια.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 07:33
Την άποψη σας παρακαλώ...
Πέρυσι τον Μάρτιο παρουσιάστηκα στο κεντρο και επειδή δεν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου, έτρεχαν οικογενειακά προβλήματα κλπ πήρα αναβολή για "αγχώδεις" διαταραχές. Εφέτος παρουσιάζομαι τον Μάιο, επειδή τα προβλήματα παραμένουν θέλω άλλο ένα έτος αναβολή για να κάνω τα κουμάντα μου σε οικονομικό επίπεδο. Με συμβουλεύετε να παρουσιαστώ στην βάση όπως πέρυσι ή να πάω μέσω φρουραρχείου; Θα είναι εύκολο; Επειδή θέλω να υπηρετήσω κανονικά, το Ι μου θα επηρεαστεί από την δεύτερη αναβολή; Να σημειωθεί πως πέρυσι καμιά 10ρια άτομα πείραμε αναβολή από Τρίπολη και κανένας δεν είχε χαρτί από γιατρό. Εφέτος σκοπεύω να έχω χαρτί.
Ξέρω ότι έχουν απαντηθεί ήδη πολλά τέτοια ερωτήματα, αλλά θα ήθελα μια απάντηση επί προσωπικού.
Ευχαριστώ πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή
Giannakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giannakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 11:52
Καλημερα σας, Θα ηθελα την συμβουλη σας.
Παρουσιαζομαι τον επομενο μηνα αλλα λογου οικονομικων προβληματων και υγειας (δοντια) μου φενεται αδυνατο να υπηρετησω αυτο τν καιρο. Ποσο ευκολο θα ηταν να παρω μια 6μηνη αναβολη;
Το θεμα ειναι οτι δν εχω καποιο χαρτι απο γιατρο να αποδικνυει καποιο προβλημα (ψυχολογικο), και οτι ξεκινησα αυτο τν Μηνα να πηγαινω οδοντιατρο και θα πρεπει να συνεχισω να πηγαινω για αρκετο καιρο ακομα, καθως εχω να φτιαξω πολλα ακομη. Και οπως καταλαβαινετε εχω ηδη παρα πολλα εξοδα μπροστα μου και καποια που ηδη χρωσταω στν γιατρο.
Πιστευτε να μπορουν να μου δωσουν μια 6μηνη μεσω Κεντρου (οταν παρουσιαζομε) η να προσπαθησω μεσω Φρουραρχειου ( Αν και δεν εχω καποιο χαρτι)
Ευχαριστω Εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας

Την άποψη σας παρακαλώ...
Πέρυσι τον Μάρτιο παρουσιάστηκα στο κεντρο και επειδή δεν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου, έτρεχαν οικογενειακά προβλήματα κλπ πήρα αναβολή για "αγχώδεις" διαταραχές. Εφέτος παρουσιάζομαι τον Μάιο, επειδή τα προβλήματα παραμένουν θέλω άλλο ένα έτος αναβολή για να κάνω τα κουμάντα μου σε οικονομικό επίπεδο. Με συμβουλεύετε να παρουσιαστώ στην βάση όπως πέρυσι ή να πάω μέσω φρουραρχείου; Θα είναι εύκολο; Επειδή θέλω να υπηρετήσω κανονικά, το Ι μου θα επηρεαστεί από την δεύτερη αναβολή;Να σημειωθεί πως πέρυσι καμιά 10ρια άτομα πείραμε αναβολή από Τρίπολη και κανένας δεν είχε χαρτί από γιατρό. Εφέτος σκοπεύω να έχω χαρτί.
Ξέρω ότι έχουν απαντηθεί ήδη πολλά τέτοια ερωτήματα, αλλά θα ήθελα μια απάντηση επί προσωπικού.
Ευχαριστώ πολύ...

Αν παρουσιαστείς στο κέντρο σε 2 ημέρες θα έχεις ξεμπερδέψει, από φρουραρχείο η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα, υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ για αναβολή μέσω Φρουραρχείου.

Θεωρητικά δεν επηρεάζεται αλλά δύσκολα θα βγεις Ι1, συνήθως Ι2 ή Ι3 ένοπλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 22:35
Εαν πάω ΣΕΑΠ 5 μερες πριν την κατάταξή μου και μετα περιμένω 1-2 εβδομάδες για να κλείσω ραντεβού για Χανιά, συν μεχρι να πάω εκει και μετά να περιμένω την επιτροπή, θα περάσει σχεδόν μήνας αφότου θα έπρεπε να παρουσιαστώ. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα;
εγώ ξέρω που και πότε παρουσιάζομαι, μπορώ να ξεκινήσω τώρα τη διαδικασία;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
μουσικός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μουσικός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 23:09
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για το θέμα της αναβολής για ψυχολογικούς λόγους. Επισκέπτομαι γιατρό και απο τώρα μου είπε πως και βέβαια θα μου δώσει γνωμάτευση ώστε να μην παρουσιαστώ τον αλλο μήνα. Με ρώτησε πόσους μήνες θα προτιμούσα εγώ να έχω αναβολή. Πιστεύετε πως είναι δύσκολο να κυνηγήσω την απαλαγή, ή καλύτερα να πάω γαι 1 χρόνο αναβολή; Θα μπορώ μετά να πάρω και δεύτερο χρόνο αναβολή και τέλος απαλαγη γαι τον ίδιο λόγο; Ή γίνεται ποιο δύσκολο;
Δεν θα είμαι ποτέ σε θέση να παρουσιαστώ πιστεύω, καθώς γίνομαι όλο κ χειρότερα. Εγώ και βέβαια θα ήθελα αναβολή αλλα δεν μπορώ να ρισκάρω πολλά και στο τέλος να πρεπει να παρουσιαστώ. Θα ειναι η καταστροφή μου. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2930313233 52>