Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2223242526 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:07
Αρχικά αποστάλθηκε από vetmed1

Μα επικοινώνησα! Θα κατέβω κάτω για να πάω εγώ ο ίδιος! Άλλωστε τους είπα ότι θα έχω χαρτί γιατρού από το εξωτερικό και μου είπαν φτάνει να είναι μεταφρασμένη επίσημα... Κλπ κλπ κλπ... Επίσης θέλουν να δουν ότι όντως σπούδαζα κατά την διάρκεια της αναβολής... Τα έχω φτιάξει και αυτά τα χαρτιά... Βεβαίωση σπουδών/αναλυτική βαθμολογία... Τώρα για την ψυχολογοκοινωνική αναβολή βάση των εγγράφων που είπαμε... Ότι μπορεί να γίνει από το εξωτερικό δεν το ήξερα... Και πως θα επικαλεστώ ψυχολογικούς λόγους ενώ βρίσκομαι στο εξωτερικό; Δεν θα απαιτηθεί η φυσική μου παρουσία;

Για την αλληλογραφία των εγγράφων εννοούσα ότι γίνεται διαμέσω της προξενικής αρχής.
Επίσης, εννούσα ότι για να μάθεις εαν γινεται να τους καταθέσεις χαρτί απο την ειδικότητα του ιατρού που μου ανάφερες, να ρωτήσεις μια στρατολογική υπηρεσία. Ευχαριστώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 31/Μαΐου/2015
  Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:10

Μα επικοινώνησα για να αναφέρω τα οικογενειακά μου προβλήματα και ότι δεν έχω τελειώσει σπουδές... Στην αρχή μια μου λέει ελάτε πριν το γράμμα κατάταξης με όλα τα χαρτιά να δούμε τι θα γίνει... Σε δεύτερη επικοινωνία μου είπε ότι μόνο αναβολή για λόγους υγείας αν δεν μου φτάνει και η δίμηνη... Τες πα... Θα κατέβω κάτω για να πάω εγώ ο ίδιος! Άλλωστε τους είπα ότι θα έχω χαρτί γιατρού από το εξωτερικό και μου είπαν φτάνει να είναι μεταφρασμένη επίσημα... Κλπ κλπ κλπ... Επίσης θέλουν να δουν ότι όντως σπούδαζα κατά την διάρκεια της αναβολής... Τα έχω φτιάξει και αυτά τα χαρτιά... Βεβαίωση σπουδών/αναλυτική βαθμολογία... Τώρα για την ψυχολογοκοινωνική αναβολή βάση των εγγράφων που είπαμε... Ότι μπορεί να γίνει από το εξωτερικό δεν το ήξερα... Και πως θα επικαλεστώ ψυχολογικούς λόγους ενώ βρίσκομαι στο εξωτερικό; Δεν θα απαιτηθεί η φυσική μου παρουσία στους γιατρούς; Στην στρατολογία μου είπαν δε... Με νόημα... Ελάτε και από εδώ να σας τα πούμε και από κοντά... Να μιλήσετε και με τους γιατρούς μας εδώ... Αφού μου εξήγησε ότι από το ΚΕΝ θα ξεμπερδέψω σε μια μέρα... Όπως σου είπα φίλε μου!
Εμένα ο γιατρός με καίει τώρα!
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:11
ΑΑΑ! Συγνώμη φίλε μου τότε! Ευχαριστώ για την υπομονή!:)
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:15

Εμένα ο γιατρός με καίει τώρα!

Και σου επαναλαμβάνω καθότι έχω καθήκον απέναντι σε όλα τα παιδιά που περιμμένουν απο εδώ μέσα μια απάντηση, ξαναπάρτους τηλέφωνο, και ρώτησε τους εάν κρίνουν ότι θα καλύψει την υγειονομική επιτροπή, χαρτί του ιατρού παρεμφερής ειδικότητας (οπως μου τον ανάφερες), και όχι νευρολόγου ή ψυχιάτρου (σου συστήνω ψυχιάτρου καθότι ειδικεύεται στην διάγνωση ψυχικών νοσημάτων), λόγω ότι βρίσκεσαι στο εξωτερικό, και αυτή η ειδικότητα είναι διαδεδομένη έξω. Λογικά, θα σου πούν ναι. Έτσι, αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη σε περίπτωση που στην υγειονομική επιτροπή πέσεις σε κανάν περίεργο.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:19
Μάλιστα! Ευχαριστώ και πάλι! Από την διαδικασία μέσω στρατοπέδου υπάρχει πάλι επιτροπή; Και κάτι ακόμα ως προς αυτά που πρέπει να απαντήσω εγώ... Επειδή το διάβασα εδώ σε ποστ άλλου παιδιού που τον ρώτησαν για την αναβολή λόγω σπουδών... Αν με ρωτήσει κάτι για την αναβολή σπουδών τι θα ήταν καλό να πω?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:30

Μάλιστα! Ευχαριστώ και πάλι! Από την διαδικασία μέσω στρατοπέδου υπάρχει πάλι επιτροπή; Και κάτι ακόμα ως προς αυτά που πρέπει να απαντήσω εγώ... Επειδή το διάβασα εδώ σε ποστ άλλου παιδιού που τον ρώτησαν για την αναβολή λόγω σπουδών... Αν με ρωτήσει κάτι για την αναβολή σπουδών τι θα ήταν καλό να πω;

Θα σε στειλουν σε ΣΤΕΠ, ή εαν δεν υπάρχει, στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:35
Ευχαριστώ πολύ! Αυτή η μετακίνηση -αν γνωρίζεις- γίνεται με λεωφορείο του στρατού;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:55
[QUOTE=vetmed1] Ευχαριστώ πολύ! Αυτή η μετακίνηση -αν γνωρίζεις- γίνεται με λεωφορείο του στρατού;[/QUOTE]

Θα τους ρωτήσεις, εάν υπάρχει κίνηση Του στρατοπέδου πρός το ιατρείο (ΣΤΕΠ) ή το στρατιωτικό νοσοκομείο που θα σε στειλουν, εάν δεν στο πουν δηλαδή απο μόνοι τους.
Πιο απλά αν σε μπερδεύω, θα τους πείς εαν γίνεται να πας με όχημα του στρατού καθότι δεν έχεις χρήματα για τις μετακινήσεις. Και ίσως κανονίσουν κίνηση για να σε μεταφέρουν, άλλωστε πιθανόν να μην είσαι και ο μόνος για αναβολή.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 20:10
Από ότι διαβάζω σίγουρα δεν θα είμαι... Μακάρι να είμαι και κάπου κοντά στην Αττική! Ευχαριστώ για την υπομονή!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 20:17

Από ότι διαβάζω σίγουρα δεν θα είμαι... Μακάρι να είμαι και κάπου κοντά στην Αττική! Ευχαριστώ για την υπομονή!

Εμείς σε ευχαριστούμε, για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 01:51
Γεια σας παιδιά, καλημέρα. Στις 31/12 έληξε η αναβολή μου για λόγους σπουδών,(σε ΑΕΙ), και είναι να μπω το μάρτη. Για μια σειρά από λόγους (ψυχολογικές συνθήκες, και ότι είχα μπει σε άλλη σχολή αρχικά), έχω ακόμα αρκετά μαθήματα και χρειάζομαι αναβολή ώς τον επόμενο οκτώβρη. Για τις ψυχολογικές συνθήκες (κατάθλιψη-μετατραυματικό στρες) έχω απευθυνθεί από τις αρχές της χρονιάς σε ψυχολόγο και έχω δρομολογήσει τη θεραπεία.(δεν μου έχει πει ακόμα αν χρειάζομαι παραπομπή σε ψυχίατρο από καθαρά ιατρική άποψη, έχω κάνει μόνο 2 συνεδρίες).
Επικοινωνώντας με τη στρατολογία μου είπαν να πάω από εκεί (σπουδάζω σε άλλη πόλη και έχω ακόμα εξεταστική) με ενα πιστοποιητικό σπουδών, και αν κατάλαβα καλά να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους, μέχρι την επόμενη ΕΣΣΟ. Μετά να απευθυνθώ σε ψυχίατρο για να μπορέσω να πάρω περαιτέρω αναβολή.
Έχω τις εξής απορίες: Στην υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεται να συμπλήρώσω, είναι πιθανό αν πω για σπουδές να μη μου τη δώσουν;
Στην αναβολή για ψυχολογικούς θα χρειαστεί μετά στο φρουραρχείο να πάω 2 φορές (τη 2η για να περάσω απο επιτροπή); Μπορώ να ζητήσω απευθείας για 1,5 χρόνο;
Δεν επιδιώκω απαλλαγή, υπάρχει πιθανότητα να μη μπορώ μετά (αν πάρω για 1,5 χρόνο) να μη γίνω δεκτός π. Χ. Για δόκιμος;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 03:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Παύλος

Γεια σας παιδιά, καλημέρα. Στις 31/12 έληξε η αναβολή μου για λόγους σπουδών,(σε ΑΕΙ), και είναι να μπω το μάρτη. Για μια σειρά από λόγους (ψυχολογικές συνθήκες, και ότι είχα μπει σε άλλη σχολή αρχικά), έχω ακόμα αρκετά μαθήματα και χρειάζομαι αναβολή ώς τον επόμενο οκτώβρη. Για τις ψυχολογικές συνθήκες (κατάθλιψη-μετατραυματικό στρες) έχω απευθυνθεί από τις αρχές της χρονιάς σε ψυχολόγο και έχω δρομολογήσει τη θεραπεία.(δεν μου έχει πει ακόμα αν χρειάζομαι παραπομπή σε ψυχίατρο από καθαρά ιατρική άποψη, έχω κάνει μόνο 2 συνεδρίες).
Επικοινωνώντας με τη στρατολογία μου είπαν να πάω από εκεί (σπουδάζω σε άλλη πόλη και έχω ακόμα εξεταστική) με ενα πιστοποιητικό σπουδών, και αν κατάλαβα καλά να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους, μέχρι την επόμενη ΕΣΣΟ. Μετά να απευθυνθώ σε ψυχίατρο για να μπορέσω να πάρω περαιτέρω αναβολή.
Έχω τις εξής απορίες: Στην υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεται να συμπλήρώσω, είναι πιθανό αν πω για σπουδές να μη μου τη δώσουν;
Στην αναβολή για ψυχολογικούς θα χρειαστεί μετά στο φρουραρχείο να πάω 2 φορές (τη 2η για να περάσω απο επιτροπή) ; Μπορώ να ζητήσω απευθείας για 1,5 χρόνο;
Δεν επιδιώκω απαλλαγή, υπάρχει πιθανότητα να μη μπορώ μετά (αν πάρω για 1,5 χρόνο) να μη γίνω δεκτός π. Χ. Για δόκιμος;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Καλώστον Παύλο. Μπορείς να υπηρετήσεις ως δόκιμος εαν έχεις αναβολή.
6 μήνες αναβολή θα σου δώσουν για ψυχολογικούς λόγους για τις αιτίες που την θέλεις εσυ, εκτός και αν κριθείς ότι όντως πάσχεις απο κάποια συγκεκριμένα ψυχικά νοσήματα, και πάρεις παραπάνω, πάντως σε καμία περίπτωση δεν την ζητάς εσυ την διάρκεια αναβολής.
Αναβολή για κοινωνικούς λόγους, με ένα απλό πιστοποιητικό σπουδών, πρώτη φορά το ακούω. Σου εφιστώ την προσοχή. Πάρε μαζί σου εκκαθαριστικό της εφορίας εαν κάνεις φορολογική δήλωση. Εαν δεν κάνεις, θα πάρεις των γονιών σου, επίσης πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που εκδίδεται αυθημερόν ως έγγραφο, και το πιστοποιητικό σπουδών που σου είπαν. Αρχικά, θα τους πείς ότι θές την αναβολή αυτή, γιατί δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να παρουσιαστείς τώρα άμμεσα,(εκεί θα πατήσεις επάνω και στα εκκαθαριστικά που θα πάρεις μαζί σου). Έπειτα, θα τους πείς ότι λόγω των σπουδών (εκεί θα επιδείξεις το πιστ/κό σπουδών) σου έχεις μείνει πολύ πίσω οικονομικά. Και έτσι θα την πάρεις. Γύρευε εκεί στην στρατολογία ποιός θα σήκωσε το τηλέφωνο, άμα το σήκωσε και κάνας ΕΠΟΠ Στρατολογίας, ίσως και λογικά αυτά που άκουσες. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 16:34
Μάλιστα, εγώ ευχαριστώ Dn.
Επιστροφή στην κορυφή
DS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:10
Γεια σας παιδια. Εχω και γω μια ερωτηση για αναβολη. Εληξε η αναβολη μου 31/12 και παρουσιαζομαι το Μαρτιο. Λογω διαμονης και εργασια στο εξωτερικο, δεν μπορω να γυρισω για την θητεια. Συνεπως λεω να παρουσιαστω στο κεντρο (οπως αναφερθηκε και σε προηγουμενα ποστς) με οτι χαρτι εχω που να δειχνει παρουσια μου στο εξωτερικο και οικονομικες δυσκολιες των γονιων μου και να ζητησω παραταση. Απ οτι εχω καταλαβει, αυτο μπορει να γινει και επισημως αυτο γραφεται σαν αναβολη για ψυχολογικους λογους. Μπορειτε να επιβεβαιωσει καποιος απο εμπειρια οτι αυτο συμβαινει; Επισης, αν για καποιο λογο δεν μου δωσουν αναβολη και με δεδομενο οτι λογω δουλειας δεν μπορω να υπηρετησω τωρα, ξερει κανεις πως μπορω να φυγω και τι κυρωσεις εχω; Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 20:25
Υπάρχει σχετικό θέμα και περιγράφονται αναλυτικά τι ισχύει με κυρώσεις και πρόστιμα. Αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου και θα σε καλύψουν οι απαντήσεις.

Ανυπότακτοι Εξωτερικού
Επιστροφή στην κορυφή
NickGiannako Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση NickGiannako Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:30
Γεια και από εμένα. προκαταβολικά ευχαριστώ στην οποία βοήθεια. είμαι γεννηθείς του 1988 και η αναβολή προφανώς τελειώνει 31/12/15. όποτε γύρω στον Μάρτη θα μου έρθει και το χαρτί. Η ερώτηση μου είναι μόνο για λόγους ψυχολογικού περιεχομένου δικαιούμαι αναβολή;(γτ όπως διαβαςα Αυτό ισχύει). και αν ναι ποσο; Επίσης αυτό φαίνεται καπου; καθώς μετέπειτα θέλω να αρχίσω ιατρική ειδικότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:49
Αρχικά αποστάλθηκε από NickGiannako

Γεια και από εμένα. Προκαταβολικά ευχαριστώ στην οποία βοήθεια. Είμαι γεννηθείς του 1988 και η αναβολή προφανώς τελειώνει 31/12/15. Όποτε γύρω στον Μάρτη θα μου έρθει και το χαρτί. Η ερώτηση μου είναι μόνο για λόγους ψυχολογικού περιεχομένου δικαιούμαι αναβολή;(γτ όπως διαβαςα Αυτό ισχύει). Και αν ναι ποσο; Επίσης αυτό φαίνεται καπου; Καθώς μετέπειτα θέλω να αρχίσω ιατρική ειδικότητα.

Καλησπέρα φίλε μου, και σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ. Διάρκειας πάνω απο 2μηνη ναι, μονο για ψυχολογικούς λόγους μπορείς να πάρεις για την δική σου περίπτωση, και συγκεκριμένα θα πάρεις 6μηνη για απλή αγχώδης διαταρραχή/κρίση άγχους, αναβολές για σοβαρότερα ψυχικά νοσήματα αποδεδειγμένα και με διάγνωση της ιατρικής επιτροπής που θα επικυρώσει μια αναβολή, μπορεί να πάρει κάποιος 1 ετους ή διετής. Επίσης υπάρχει και η αναβολή για κοινωνικούς λόγους, η οποία είναι 3μηνη, δηλαδή για 1 ΕΣΣΟ ουσιαστικά/πρακτικά. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
ds Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ds Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 10:55
Ευχαριστω για την απαντηση. Η ερωτηση μου ηταν ομως κυριως για το κατα ποσο ειναι πιθανον να μη μου δωσουν αναβολη εφοσον τη ζητησω στο κεντρο. Απο οτι εχω καταλαβει η ανυποταξια εξωτερικου ειναι διαφορετικο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2223242526 52>