Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2122232425 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2016 ώρα 09:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas1

Καλημέρα! Μια διευκρίνιση θα ήθελα αν είναι δυνατόν! Η αναβολή για ψυχολογικούς λόγους είναι προτιμότερο και ευκολότερο να παίρνεται από Φρουραρχείο ή από το κέντρο κατάταξης; Στην στρατολογία μου πρότειναν ως καλύτερη λύση το κέντρο κατάταξης επειδή θα ξεμπερδεψω σε μία μέρα... Ενώ από φρουραρχειο μετά από 15 μέρες θα πρέπει να περάσω Επιτροπή! Στο κέντρο κατάταξης αν επικαλεστώ τους σοβαρούς οικογενειακους και οικονομικούς λόγους που με απασχολούν θα χρειαστώ χαρτί; Ευχαριστώ!

Ισχύει αυτό που σου είπαν απο την στρατολογία. Αν επικαλεστείς τέτοιους λόγους θα χρειαστείς των 2 τελευταίων ετών τα εκκαθαριστικά της εφορίας, όπως επισης πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αλλά και ότι αποδεικνύει πως υπάρχει στο σπίτι πρόβλημα, πχ διαζευκτήριο γονέων, ή πρόβλημα αναπηρίας αδερφών ή γονέων με χαρτί σε ισχύ απο ασφαλιστικό φορέα όπου να αναγράφει το ποσοστό αναπηρίας.(τουλάχιστον 67%).
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 31/Μαΐου/2015
  Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:52
Καλημέρα και πάλι... Αν θα χρειαστώ χαρτί... Εννοούσα γιατρού ψυχιάτρου... Για να μην σας μπερδεύω! Από τα υπόλοιπα που είπατε. Έχω του 2015 μηδενική φορολογική δική μου (14 δεν κατέθεσα σύμφωνα με οδηγία του λογιστή εφόσον δεν είχα εισόδημα) ... Την ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατέρα μου... Και ιστορικό της μάνας μου από τα νοσοκομεία που νοσηλεύτηκε (αυτοάνοση πολυσυστημική πάθηση) ... Επίσης θα έχω και οικογενειακή κατάσταση της μάνας μου ότι είναι άγαμη για να φανεί ότι δεν υπάρχει άλλος προστάτης στο σπίτι... Επίσης μέχρι τότε θα κοιτάξω να εξασφαλίσω χαρτί και ψυχιάτρου... Καθώς έτσι όπως πάνε οι υποχρεώσεις μου... Θα προκύψουν τα ψυχιατρικά... ! Ελπίζω να φτάνουν αυτά τα έγγραφα!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 14:49
Αρχικά αποστάλθηκε από vetmed1

Καλημέρα και πάλι... Αν θα χρειαστώ χαρτί... Εννοούσα γιατρού ψυχιάτρου... Για να μην σας μπερδεύω! Από τα υπόλοιπα που είπατε. Έχω του 2015 μηδενική φορολογική δική μου (14 δεν κατέθεσα σύμφωνα με οδηγία του λογιστή εφόσον δεν είχα εισόδημα) ... Την ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατέρα μου... Και ιστορικό της μάνας μου από τα νοσοκομεία που νοσηλεύτηκε (αυτοάνοση πολυσυστημική πάθηση) ... Επίσης θα έχω και οικογενειακή κατάσταση της μάνας μου ότι είναι άγαμη για να φανεί ότι δεν υπάρχει άλλος προστάτης στο σπίτι... Επίσης μέχρι τότε θα κοιτάξω να εξασφαλίσω χαρτί και ψυχιάτρου... Καθώς έτσι όπως πάνε οι υποχρεώσεις μου... Θα προκύψουν τα ψυχιατρικά... ! Ελπίζω να φτάνουν αυτά τα έγγραφα!

Καλώστον φίλο. Απαιτείται και η βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικείς μετά του γονέα (έκδοση εντός τελευταίου μήνα).
Θα πάρεις λοιπόν και την φορολογική δήλωση του 2015, και για να ενισχύσεις την θέση σου στην επιτροπή, θα τους πάς γνωμάτευση ιατρού που είναι στο σύστημα ΕΟΠΥΥ, δηλαδή είτε απο το ιατρείο του, είτε να πας σε δημόσιο νοσοκομείο.
Επίσης και την οικογενειακή κατάσταση της μητέρας σου, τώρα όσον αφορά το πρόβλημα υγείας της, είναι ανεπαρκή για τον στρατό απλά να τους προσκομίσεις το ιστορικό της, θέλει ποσοστό αναπηρίας της σε ισχύ απο τον ασφαλιστικό της φορέα. Τώρα αν δεν το έχεις αυτό, πάρε ότι έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:07
Το χαρτί από ψυχίατρο μπορεί να το φέρω από εξωτερικό... Στην στρατολογία δεν διαφώνησαν... Μου είπαν φτάνει να είναι μεταφρασμένο επίσημα... Ποσοστό αναπηρίας δεν υπάρχει για την μάνα μου... Το ιστορικό χειρουργείου παγκρέατος και αυτοάνοσου νοσήματος... Εξιτήρια... Βιοψίες και λοιπά! Θα περάσω και στο κέντρο κατάταξης από επιτροπή δηλαδή; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις! Και ευχαριστώ για την υπομονή! Στην πύλη να πω ότι θα αιτηθώ για ψυχολογικούς ή για κοινωνικούς; Να ξέρω πως πρέπει να μιλήσω δηλαδή! Και στην τελική θα την πάρω την αναβολή εύκολα σύμφωνα με την εμπειρία σας... Ή θα γίνει καμιά στραβή; Το λέω γιατί οι υποχρεώσεις θα τρέχουν και δεν είναι δυνατόν να υπηρετήσω τώρα!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:37

Το χαρτί από ψυχίατρο μπορεί να το φέρω από εξωτερικό... Στην στρατολογία δεν διαφώνησαν... Μου είπαν φτάνει να είναι μεταφρασμένο επίσημα... Ποσοστό αναπηρίας δεν υπάρχει για την μάνα μου... Το ιστορικό χειρουργείου παγκρέατος και αυτοάνοσου νοσήματος... Εξιτήρια... Βιοψίες και λοιπά! Θα περάσω και στο κέντρο κατάταξης από επιτροπή δηλαδή; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις! Και ευχαριστώ για την υπομονή! Στην πύλη να πω ότι θα αιτηθώ για ψυχολογικούς ή για κοινωνικούς; Να ξέρω πως πρέπει να μιλήσω δηλαδή! Και στην τελική θα την πάρω την αναβολή εύκολα σύμφωνα με την εμπειρία σας... Ή θα γίνει καμιά στραβή; Το λέω γιατί οι υποχρεώσεις θα τρέχουν και δεν είναι δυνατόν να υπηρετήσω τώρα!

Δεν έγραψα ότι δεν θα δεχθούν απο ιδιώτη ιατρό. Για να στο εξηγήσω αναλυτικότερα, απλά λέω οτι το προτιμότερο, είναι απο δημόσιο, έχει άλλη βαρύτητα, και σίγουρα εγκυρότητα σε όποιον δύσπιστο στρατιωτικό ιατρο πέσεις, απο αυτήν την άποψη.
Στην πύλη θα πείς ότι πήγες για να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λογους. Και θα έχεις όλα τα δικαιολογητικά που είπαμε. Αν ξεχάσεις κάτι, μην τρελένεσαι, έχουν φαξ ολα τα στρατοπεδα, θα στο στειλουν εκεί.
Εμπειρικά, θα μιλήσεις με ειλικρίνεια, το οποιο θα εκτιμηθεί. Οι τρελίτσες δεν περνάνε στον στρατό, θα είσαι ο εαυτός σου, θα τους πείς ότι είσαι πιεσμένος ψυχολογικά, θα δώσεις όλα τα χαρτιά, χωρις φόβο απεναντί τους, και ναι θα την πάρεις.
Η αγάπη για την εθελοντική βοήθεια, μας κάνει περήφανους όταν σας βοηθάμε.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:50
Ευχαριστώ πολύ! Πάντως να πω ότι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ και σύμφωνα με την επικοινωνία που είχα με το στρατολογικό... Όσα και νεύρα να έχουν εκεί εξαιτίας φόρτου... Προσπαθούν να σε καθοδηγήσουν και να σου πουν τις διαδικασίες ειδικά για αναβολές... Όταν έχει λήξει η βασική των σπουδών ή υπάρχουν άλλα προβλήματα !
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:04

Ευχαριστώ πολύ! Πάντως να πω ότι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ και σύμφωνα με την επικοινωνία που είχα με το στρατολογικό... Όσα και νεύρα να έχουν εκεί εξαιτίας φόρτου... Προσπαθούν να σε καθοδηγήσουν και να σου πουν τις διαδικασίες ειδικά για αναβολές... Όταν έχει λήξει η βασική των σπουδών ή υπάρχουν άλλα προβλήματα !

Εμείς σε ευχαστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:30
Και κάτι τελευταίο... Το ότι θα ξεμπερδέψω σε μια ημέρα ισχύει; Θα χρειαστώ και συνοδό?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:57

Και κάτι τελευταίο... Το ότι θα ξεμπερδέψω σε μια ημέρα ισχύει; Θα χρειαστώ και συνοδό;

Θα την πάρεις λογικά -και στο λέω με σχετική Βεβαιότητα-, την ίδια μέρα την αναβολή. Δεν είναι απαραίτητος ο συνοδός φίλε μου, όμως για να είσαι σίγουρος ότι θα σε διώξουν την ίδια μέρα, με την πείρα μου, σου προτείνω να πάρεις συνοδό.
Επιστροφή στην κορυφή
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:37
Μπορει καποιος αν γινεται να μου εξηγησει το χρονοδιαγραμμα για να αρχισω τις διαδικασιες πριν παρουσιαστω για την αναβολη, η καταταξη μου ειναι β εσσο.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Νέος

Μπορει καποιος αν γινεται να μου εξηγησει το χρονοδιαγραμμα για να αρχισω τις διαδικασιες πριν παρουσιαστω για την αναβολη, η καταταξη μου ειναι β εσσο.
Καλώστον φίλο μας.
Διαβάζεις τις προηγούμενες σελίδες αυτου του νήματος φίλε μου, έχουν απαντηθεί αυτά, τόσο τι δικαιολογητικά χρειάζονται όσο και το πότε και που πρέπει να τα καταθέσεις. Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:53
Συγγνώμη πάλι που γίνομαι κουραστικός... Βάση εμπειρίας και πληροφόρησης πάλι να ρωτήσω... Χαρτί από ψυχολόγο δέχονται; Ή αυστηρά από ψυχίατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:58

Συγγνώμη πάλι που γίνομαι κουραστικός... Βάση εμπειρίας και πληροφόρησης πάλι να ρωτήσω... Χαρτί από ψυχολόγο δέχονται; Ή αυστηρά από ψυχίατρο;

Ο ψυχολόγος δεν είναι ιατρός που γνωματεύει φαρμακευτική περίθαλψη. Εσυ θέλεις απόφοιτο της ιατρικής, όχι της ψυχολογίας για να σου γνωματεύσει. Οπότε ψυχίατρο.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:02
Οκ! Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:04

Οκ! Ευχαριστω!

Εμείς σε ευχαστούμε, για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ, για οιαδήποτε απορία, είμαστε στην διαθεσή σου.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:41
Πάλι εδώ! Επειδή έχω φάει κάτι άκυρα από νευρολόγους και ψυχίατρους εδώ που βρίσκομαι... Βέβαια αύριο θα συνεχίσω το ψάξιμο... Να ρωτήσω... Από ιατρό γενικής ιατρικής (GP) που στο εξωτερικό είναι δημοφιλείς... Θα δεχτούν χαρτί για αγχώθεις διαταραχές κλπ κλπ κλπ... ;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:52

Πάλι εδώ! Επειδή έχω φάει κάτι άκυρα από νευρολόγους και ψυχίατρους εδώ που βρίσκομαι... Βέβαια αύριο θα συνεχίσω το ψάξιμο... Να ρωτήσω... Από ιατρό γενικής ιατρικής (GP) που στο εξωτερικό είναι δημοφιλείς... Θα δεχτούν χαρτί;

Εφόσον βρίσκεσαι στο εξωτερικό, η παραπάνω διαδικασία που σου έγραψα, μπορεί να γίνει μέσω της αρμόδιας ελληνικής προξενικής αρχής στην οποία θα πρέπει να απευθυνθείς εγκαίρως ή να επικοινωνήσεις με οποιοδήποτε ΣΓ για περισσότερες πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:01
Μα επικοινώνησα! Θα κατέβω κάτω για να πάω εγώ ο ίδιος! Άλλωστε τους είπα ότι θα έχω χαρτί γιατρού από το εξωτερικό και μου είπαν φτάνει να είναι μεταφρασμένη επίσημα... Κλπ κλπ κλπ... Επίσης θέλουν να δουν ότι όντως σπούδαζα κατά την διάρκεια της αναβολής... Τα έχω φτιάξει και αυτά τα χαρτιά... Βεβαίωση σπουδών/αναλυτική βαθμολογία... Τώρα για την ψυχολογοκοινωνική αναβολή βάση των εγγράφων που είπαμε... Ότι μπορεί να γίνει από το εξωτερικό δεν το ήξερα... Και πως θα επικαλεστώ ψυχολογικούς λόγους ενώ βρίσκομαι στο εξωτερικό; Δεν θα απαιτηθεί η φυσική μου παρουσία στους γιατρούς; Στην στρατολογία μου είπαν δε... Με νόημα... Ελάτε και από εδώ να σας τα πούμε και από κοντά... Να μιλήσετε και με τους γιατρούς μας εδώ... Αφού μου εξήγησε ότι από το ΚΕΝ θα ξεμπερδέψω σε μια μέρα... Όπως σου είπα φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2122232425 52>