Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1920212223 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 23/Απριλίου/2015 ώρα 21:26
Το φρουραρχειο δεχεται 5 μερες πριν την καταταξη οποτε ξερεις ποτε πρεπει να πας.
Επιστροφή στην κορυφή
izapp Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Απριλίου/2015
  Παράθεση izapp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2015 ώρα 12:57
Για να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους πρεπει να το πω στην στρατολογια πρωτα η απλα παω εκει και θα εχει καποιον γιατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
stamatis90 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 25/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση stamatis90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2015 ώρα 13:56
Πηγαίνεις οσο πιο νωρίς στο φρουραρχείο της περιοχής σου, παίρνεις παραπεμπτικό για ψυχίατρο (αντίστοιχο στρ. Νοσοκομείο), πας εκεί, σου κάνει μια διάγνωση μετά ξαναπάς φρουραρχείο (κάτι πρέπει να επικυρώσουν) και τέλος όλα τα χαρτιά που μάζεψες τα πάς και τα καταθέτεις στην στρατολογία της περιοχής σου. Μετά περιμένεις το παραπεμπτικό για την επιτροπή αναβολών και μετά πηγαίνεις στην επιτροπή αναβολών οπου επικυρώνουν την αναβολή.

Αυτά ρε παιδιά είναι γνωστά πράγματα. Λίγο να διαβάσετε παλιότερα θέματα, θα τα δείτε άπειρες φορές γραμμένα.
Επιστροφή στην κορυφή
freebil Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2014
  Παράθεση freebil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 11:41
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω πάρει ήδη μία δίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους και χρειάζομαι άλλους 2 μήνες για να τελειώσω τη σχολή μου. Σε φίλο μου που παρουσιάστηκε, του δώσανε μία εξάμηνη χωρίς πρόβλημα. Αν παρουσιαστώ και ζητήσω εκεί αναβολή, μπορώ μετα την αναβολή να πάω ειδικές δυνάμεις; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 11:42
Αρχικά αποστάλθηκε από freebil

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω πάρει ήδη μία δίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους και χρειάζομαι άλλους 2 μήνες για να τελειώσω τη σχολή μου. Σε φίλο μου που παρουσιάστηκε, του δώσανε μία εξάμηνη χωρίς πρόβλημα. Αν παρουσιαστώ και ζητήσω εκεί αναβολή, μπορώ μετα την αναβολή να πάω ειδικές δυνάμεις; Ευχαριστώ.

Όχι.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 16:08
Αρχικά αποστάλθηκε από freebil

Μπορείς αρκεί ο γιατρός να σε βγάλει Ι1.
Επιστροφή στην κορυφή
freebil Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2014
  Παράθεση freebil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2015 ώρα 20:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ να διαβάσω για να δω ακριβώς τι γίνεται; Διότι μου δώσατε αντιφατικές απαντήσεις. Επίσης, εκεί που θα παρουσιαστώ μπορώ να πάρω δίμηνη ή δίνουνε 6μηνη το λιγότερο?
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2015 ώρα 02:41
6 το λιγοτερο, το ΦΕΚ απλα αναφέρει πως πρεπει να είσαι Ι1.
Επιστροφή στην κορυφή
dr Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2015 ώρα 14:45
καλησπέρα.
θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να διεκδικήσω αναβολή ενώ έχω κάνει 5 μήνες θητεία ήδη... κρίνονται θέσεις εργασίας και δε μπορώ να συμμετέχω στις συνεντεύξεις, επειδή έκλεισα την δουλειά μου δεν έχω εισοδήματα τα χρέη στις τράπεζες τρέχουν μου στέλνουν μην στο κινητό ότι χρωστώ.. η γυναίκα μου άνεργη εγω έκανα αίτηση στο νόμο ανθρωπιστικής κρίσης και πληρώνω κ πρόστιμο ανυπότακτου... το βράδυ κάνω 2-3 ώρες να κοιμηθώ από το άγχος ιδρώνω και τρέμω σα το ψάρι.. όλη μέρα έχω τις ίδεες σκέψεις και συνέχεια συζητώ τα ίδια πράματα εδώ κ 5 μήνες μιλώ για τα ίδια με τους δικούς μου... νιώθω ότι πνίγομαι.. περνάν οι δουλειές και είμαι με δεμένα χέρια.. είμαι μόλις 2 χρόνια από την εξαγορά της θητείας... τι μπορώ να κάνω; δεν συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι διαλύεται η σχέση μου λόγω οικονομικών υποχρεώσεων και εγώ κάθομαι και ασχολούμαι με σκοπιές...
Επιστροφή στην κορυφή
Μητς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μητς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2015 ώρα 17:51
Ήμουν ανυπότακτος 15 χρόνια. Διέκοψα την ανυποταξία μου και έλαβα χαρτί κατάταξης για 6/7.29 Ιουνιου μπορώ να πάω στο φρουραρχείο; Θα μπορέσω να πάρω απευθείας διετή αναβολή; Έχω φνωμάτευση από ιδιώτη ψυχίατρο για αγχώδη διαταραχή και λαμβάνω αγωγή (αντικαταθληπτικά)
Επιστροφή στην κορυφή
Blue_Star Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιουλίου/2015
  Παράθεση Blue_Star Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2015 ώρα 20:53
Αρχικά αποστάλθηκε από leonidas

Πάρε χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο η δημόσιο ότι έχεις αγχώδεις διαταραχές και έχεις αναβολή στο τσεπακι. Για αυτό το λόγο πήρα απαλλαγή πριν 1 μήνα...

Εσύ θα αποφασίσεις αν θα κάνεις στρατό ποτέ η όχι. Ήδη μέσα στα στρατολογικά γραφεία λένε την διαδικασία για να απαλλαγεί κάποιος.

Φιλε ήταν σχετικα ευκολο να παρεις απαλλαγη τελικα; Γτ εχω δει οτι υπαρχει γενικα μια δυσκολια στις απαλλαγες απο οτι λενε τα παιδια εδω μεσα...
Επιστροφή στην κορυφή
Μανολης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μανολης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2015 ώρα 10:21
Καλησπερα παιδια! Εχω μια ιδιαιτερη ερωτηση. Η αναβολη μου τελειωνει στις 31 δεκεμβριου. Θελω να παρω ενα με δυο χρονια αναβολη για ιατρικους λογους. Μπορω να προσκομισω τετοια διαγνωση. Το θεμα μου ειναι... Γινεται να την παρω νωριτερα απο τον Νοεμβριο την αναβολη αυτη; Δηλαδη, γινεται να σπασω τωρα την αναβολη μου ωστε μεχρι τον Νοεμβριο να εχω παρει την καινουρια αναβολη; Η χρειαζεται να περιμενω μεχρι τελος δεκεμβριου που τελειωνει η υπαρχουσα αναβολη; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
nickbar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση nickbar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2015 ώρα 03:54
Γεια σου φίλε! Πρέπει να περιμένεις να τελειώσει η υπαρχουσα αναβολή οπότε από αρχές Γενάρη πας και βλέπεις το θέμα σου. Επίσης το αν θα είναι 2 χρόνια ή 1 χρόνο αυτό θα το κρίνει ο γιατρός που θα σε εξετάσει. Μαλλον για φρουραρχειο σε βλεπω το Μαρτη 5 μερες πριν παρουσιαστεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Giann Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giann Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2015 ώρα 00:05
Τι ειναι προτιμωτερο; Να εχεις χαρτι απο γιατρο ιδιωτη και να πας φρουραρχειο και να ζητησεις αναβολη Ή να πας φρουραρχειο και να σε στειλουν αυτοι σε στρατιωτικο γιατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2015 ώρα 14:24
Καλύτερα το δεύτερο. Στο Φρουραρχείο θα ζητήσεις παραπεμπτικό για Στρατιωτικό Νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή
yannis_apekis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Νοεμβρίου/2015
  Παράθεση yannis_apekis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2015 ώρα 10:49
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει. Τον Μάρτη του 2014 πήρα 18μηνη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους όταν παρουσιάστηκα. Δεν είχα κάποιο χαρτί από γιατρό κλπ. απλώς είπα στον ψυχίατρο ότι είχα ένα μεταπτυχιακό (το οποίο αληθεύει) και πραγματικά με έσωσε δίνοντάς μου την αναβολή.

Δυστυχώς, ακόμα το μεταπτυχιακό δεν έχει τελειώσει και είναι θέμα 3 μηνών ακόμα, δηλαδή γύρω στα τέλη Γενάρη είναι σίγουρο ότι θα έχω τελειώσει. Η ερώτησή μου είναι, να ρισκάρω να πάω επιτόπου την ερχόμενη Δευτέρα όταν πρέπει να παρουσιαστώ και να ζητήσω εξάμηνη για ψυχολογικούς λόγους, ουσιαστικά επεκτείνοντας την αναβολή που έχω ήδη πάρει ή να ζητήσω για κοινωνικούς λόγους μια δίμηνη και να προσπαθήσω να τελειώσω; Απλώς, φοβάμαι στη δεύτερη περίπτωση, γιατί δεν ξέρω αν όντως θα τα καταφέρω πριν τις αρχές Γενάρη, οπότε είναι και η επόμενη ΕΣΣΟ. Από την άλλη, σκέφτομαι ότι μπορεί στο Νοσοκομείο όπου θα παρουσιαστώ να πιστέψουν ότι τους «κοροϊδεύω» και ότι θέλω να την σκαπουλάρω (που δεν θέλω, απεναντίας θέλω να υπηρετήσω) ζητώντάς τους κι άλλη αναβολή στην ήδη αρκετά μεγάλη αναβολή που μου δόθηκε αρχικά.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2015 ώρα 17:01
Ναι και γιατί τους νοιάζει νομίζει αν εσύ θέλεις να υπηρετήσεις ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
cozmas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cozmas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2015 ώρα 21:27
Παίδες καλησπέρα, παρουσιάζομαι στη βαση Κανελλοπουλος (Ναυτικο). Εχω πραγματικο πρόβλημα με διπολικες και αγχωδεις διαταραχες. Ο γιατρος που με παρακολουθεί τυγχανει να δουλευει και στις ενοπλες δυναμεις, και μου ειπε ότι για το Ναυτικο δεν εχει νοημα να παω φρουραρχειο, να παω κατευθείαν στην βαση. Ότι εχει ιατρικη επιτροπη εκει και ότι δεν χρειαζεται καν να συνοδευομαι. Ισχυει, μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος?
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1920212223 52>