Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Alekos04 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Alekos04 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανεργία στο Εμπορικό Ναυτικο;
    Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2012 ώρα 00:05
Γεια σας. Δεν θα πω ψέματα, μπήκα στο διαδίκτυο για να ψάξω για πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό. Βρήκα αυτό το φορουμ κοιτάζοντας περίπου 10 λεπτά στο γοογλε.
Λοιπόν, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικές ερωτήσεις για το εμπορικό ναυτικό και αν δεν σας είναι δύσκολο να μου πείτε μια μικρή περίληψη για αυτήν τη σχολή.
Λοιπόν, πριν αρχίσω τις ερωτήσεις να σας πω λίγα πράματα για εμένα, είμαι 17 χρονών και φέτος δίνω πανελλήνιες...
Η οικογένειά μου έχει χωρίσει, μένω με την μητέρα μου και θα ήθελα να βοηθήσω την οικογένεια μου.
Μου είναι αρκετά δύσκολο να πω αυτά τα πράματα στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω επιλογή γιατί πρέπει να μάθω αρκετές πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό γιατί πλέον είναι η μόνη δουλειά που πλέον 'δίνει' τα περισσότερα χρήματα.
Να σας πω την αλήθεια, κατά 80% με ενδιαφέρουν τα χρήματα, όχι για εμένα αλλά για την οικογένεια μου, ώστε να καλυφθούν κάποια χρέη που έχει η οικογένεια μου και ύστερα μπορεί να αγαπήσω και την δουλειά...
Λοιπόν μην σας κουράζω πολύ, αρχίζω...
Βασικά να σας πω πόσα πράματα ξέρω για το εμπορικό ναυτικό.
Ξέρω ότι τα χρήματα είναι πολλά σε σχέση με την 'σημερινή' Ελλάδα.
Αυτά...
Τα υπόλοιπα που ξέρω είναι, ο, τι έχω ακούσει από φίλους και τρίτους.
Λοιπόν...
Πρώτα απ'όλα, είναι σχολή; Πόσα χρόνια είναι η σχολή; Αν είναι (π. Χ.) :2 χρόνια τα μαθήματα και 3 χρόνια στη θάλασσα τα πρώτα 2 χρόνια που θα κάνω τα μαθήματα; Θα πληρώνομαι σε αυτά τα 2 χρόνια; Σε ποιες πόλεις έχει αυτή την σχολή; Χρειάζονται χρήματα για να νοικιάσω σπίτι;
Τώρα 4-5 ερωτήσεις ακόμα αν δεν σας πειράζει.
Για να περάσω εμπορικό ναυτικό (ΑΥΝ) γίνετε μόνο με πανελλήνιες; Ή και μόνο απολυτήριο λυκείου;
Και αν γίνετε και με απ (... συνεχίζεται ...)
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2012 ώρα 01:46
εδώ Είναι ολες οι απαντησεις που ζητας απο το 1ο κιολας μηνυμα
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2012 ώρα 03:02
Την φόρμα αναζήτησης στο φόρουμ δεν την έχουμε βάλει για ντεκόρ, τα θέματα που έχουμε δημιουργήσει στο φόρουμ δεν τα έχουμε φτιάξει για να τα διαβάζουμε εμείς, αλλά εσείς που υποτίθεται πως ενδιαφέρεστε, ξεκολλάτε να γράφετε ολόκληρες εκθέσεις και να ρωτάτε 300 πράγματα, ψάξτε στο φόρουμ, δείτε τι θέματα έχει και μετά ρωτήστε ότι θέλετε και το πιθανότερο είναι να μην ρωτήσετε τίποτα αφού τα περισσότερα έχουνε απαντηθεί στο παρελθόν.

Επιστροφή στην κορυφή
Alekos04 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2012
  Παράθεση Alekos04 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2012 ώρα 10:12
Μην με παρεξηγήσεις αλλά η σελίδα 'λέει' Ελληνικός Στρατός, σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν πως υπάρχουν τόσες πολλές πληροφορίες για το εμπορικό ναυτικό σε αυτό το φορυμ... Τέλος πάντων δικό μου λάθος συγνώμη.

Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

εδώ Είναι ολες οι απαντησεις που ζητας απο το 1ο κιολας μηνυμα
Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2012 ώρα 02:28

Δέλεαρ οι Σχολές Εμπορικού Ναυτικού:

"Σήμερα, που η χώρα περνάει πάλι μια μεγάλη κρίση, οι νέοι άνθρωποι στρέφουν ξανά το βλέμμα τους προς της θάλασσα, αν και γνωρίζουν ότι ακόμη και σε αυτόν τον τομέα πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα. Παρά τις δυσκολίες του επαγγέλματος, το ενδιαφέρον των νέων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (πλοίαρχοι - μηχανικοί) έχει αρχίσει να αναθερμαίνεται και όλοι ελπίζουν φέτος οι συγκεκριμένες σχολές να μην προχωρήσουν σε μείωση του αριθμού των εισακτέων, όπως θα γίνει στις υπόλοιπες σχολές των ΑΕΙ καθώς και στις στρατιωτικές. "
Καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη, έχω να πώ οτι επειδή τα νέα παιδιά γύρισαν το βλέμμα ξανά στο Ναυτικό επάγγελμα, δυστυχώς θα κορεστεί και αυτό, ήδη υπάρχει ανεργία και στους Ναυτικούς, και φοβάμαι μήπως οι εφοπλιστές κάνουν ότι και οι ομόλογοι τους εργοδότες στην στερία, και εκμεταλευτούν την κρίση με μισθούς εξευτελιστικούς.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2012 ώρα 02:44
Πάνε οι εποχές που τα ναύλα ήταν στα ύψη ελέω Baltic Dry Index.

Τώρα, σπάνια ένα πλοίο να βγάλει κέρδη. Όλο και περισσότεροι εφοπλιστές πληρώνουν από τη τσέπη τους τα ναύλα μόνο και μόνο για να μην είναι ακινητοποιημένα τα καράβια.

Στη χειρότερη, ακινητοποίηση κάπου έξω-έξω στο λιμάνι, στη χείριστη είτε κατάσχεση από τράπεζες, είτε πώληση με ζημιά, είτε διαλυτήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
thanos123 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 21/Οκτωβρίου/2012
  Παράθεση thanos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2012 ώρα 20:28
Το επάγγελμα του ναυτικού έχει πλέον τελειώσει. Οι καιροι και οι εποχές έχουν πλέον αλλάξει ανεπιστρεπτί
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2012 ώρα 02:07
Αρχικά αποστάλθηκε από thanos123

Το επάγγελμα του ναυτικού έχει πλέον τελειώσει. Οι καιροι και οι εποχές έχουν πλέον αλλάξει ανεπιστρεπτί

Σαν νέος ναυτικός, έχω να πώ ότι φυσικά και δεν έχει τελειώσει σαν επάγγελμα, μπορεί να δυάλυσαν τον Οίκο Ναύτου, και μπορεί να υπάρχει ανεργία πλέον στο εμπορικό ναυτικό επειδή πολλά νέα παιδιά σήμερα έστρεψαν το βλέμμα τους σε αυτό το επάγγελμα λόγω κρίσης, όμως εάν κάποιος με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρει να μπεί, τα μισθολόγια είναι αξιοπρεπή σε σχέση με την στεριά, και η φορολόγηση ως γνωστό -ακόμη- χαμηλότερη.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2013 ώρα 01:08
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Παναγιώτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παναγιώτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 13:06
Μπορεί κάποιος του επαγγέλματος να με ενημερώσει σχετικά με την ανεργία στον κλάδο; Θέλω να περάσω αεν πλοιάρχων φέτος αλλά διαβάζω διάφορα (προβλήματα εύρεσης 1ου και 2ου εκπαιδευτικού ταξιδιού, προτίμηση ξένων αξιωματικών από Έλληνες εφοπλιστές κλπ) και είμαι προβληματισμένος.
Να προτιμήσω καλύτερα αεν μηχανικών; Ακούω ότι εκεί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιο σίγουρη.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 10:49
Υπάρχει σχετική ανεργία λόγω ξένων πληρωμάτων αλλά δεν πρέπει να σταθεί εμπόδιο.
Γενικά σαν μηχανικός θα είναι λίγο πιο εύκολο να βρεις μπαρκο...

Δες πια δουλειά από τις 2 σε ενθουσιάζει και ακολούθησε την
Σαν πλοίαρχος αν περάσεις όλα τα μαθήματα με καλούς βαθμούς και έχεις πτυχίο αγγλικών θα βρεις σίγουρα μπαρκο.
Καλά Χριστούγεννα
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.