Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 71 7273
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ples Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Σεπτεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ples Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2021 ώρα 20:04
Αν δεν με πάρουν ΥΕΑ μπορώ να παω ειδικές δυνάμεις γιατί δεν θέλω απλος πεζικάριος
Επιστροφή στην κορυφή
siroco Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση siroco Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2022 ώρα 17:25
Καλησπέρα, κατατάσσομαι στον στρατό ξηράς και παρουσιάζομαι στον Λαγό Εύρου στις 19/01 και είμαι ΥΕΑ. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχω αρκετές απορίες, αν θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιες από αυτές...
  • Εγώ αποφασίζω αν θα συμμετάσχω στις εξετάσεις ΥΕΑ;
  • Σε περίπτωση που θελήσω να γίνω ΔΕΑ, θα με στείλουν στην Κρήτη αμέσως;
  • Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης των ΔΕΑ θα πληρώνομαι; Αν ναι, με τί μισθό;(Οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ είναι αρκετά παλιές και δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ)
  • Αξίζει η χρηματική αμοιβή των ΔΕΑ για να υποστώ την αυξημένη διάρκεια θητείας και τις οποιεσδήποτε δυσκολίες εμπεριέχει η εκπαίδευση;
  • Διαβάζω οτι οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (539€) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού (719€). Από πότε δηλαδή ο μισθός γίνεται 719; Μόλις τελειώσει η 4μηνη εκπαίδευση ή μολις τελειώσει η 17μηνη θητεία;
  • Τι παίζει με τις αποσπάσεις/μετατάξεις για τους ΔΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν για 2 μήνες στην Σπάρτη,2 μήνες στην Καρδίτσα,3 μήνες στην Φλώρινα κ. Ο. Κ ή θα πάω σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος για το υπόλοιπο της θητείας;
  • Τι συμβαίνει με τις επανεκπαιδεύσεις στο μέλλον; Σε καλούν ανά τυχαία χρονικά διαστήματα;
Αυτές είναι κάποιες από τις ερωτήσεις που έχω προς το παρόν...
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΝΟΝΥΜΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΑΝΟΝΥΜΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2022 ώρα 23:46
Αρχικά αποστάλθηκε από siroco siroco Έγραψε:

Καλησπέρα, κατατάσσομαι στον στρατό ξηράς και παρουσιάζομαι στον Λαγό Εύρου στις 19/01 και είμαι ΥΕΑ. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχω αρκετές απορίες, αν θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιες από αυτές...
  • Εγώ αποφασίζω αν θα συμμετάσχω στις εξετάσεις ΥΕΑ;
  • Σε περίπτωση που θελήσω να γίνω ΔΕΑ, θα με στείλουν στην Κρήτη αμέσως;
  • Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης των ΔΕΑ θα πληρώνομαι; Αν ναι, με τί μισθό;(Οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ είναι αρκετά παλιές και δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ)
  • Αξίζει η χρηματική αμοιβή των ΔΕΑ για να υποστώ την αυξημένη διάρκεια θητείας και τις οποιεσδήποτε δυσκολίες εμπεριέχει η εκπαίδευση;
  • Διαβάζω οτι οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (539€) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού (719€). Από πότε δηλαδή ο μισθός γίνεται 719; Μόλις τελειώσει η 4μηνη εκπαίδευση ή μολις τελειώσει η 17μηνη θητεία;
  • Τι παίζει με τις αποσπάσεις/μετατάξεις για τους ΔΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν για 2 μήνες στην Σπάρτη,2 μήνες στην Καρδίτσα,3 μήνες στην Φλώρινα κ. Ο. Κ ή θα πάω σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος για το υπόλοιπο της θητείας;
  • Τι συμβαίνει με τις επανεκπαιδεύσεις στο μέλλον; Σε καλούν ανά τυχαία χρονικά διαστήματα;
Αυτές είναι κάποιες από τις ερωτήσεις που έχω προς το παρόν...

Η συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής ΔΕΑ είναι απόλυτα εθελοντική. Οπότε εάν δεν θες δεν συμμετέχεις. Η επιλογή γίνεται κατόπιν αθλητικών και ψυχοτεχνικων εξετάσεων. Εάν επιλέγεις ΔΕΑ θα φύγεις για τη σχολή μετά την ορκωμοσία των οπλιτών Δηλαδή θα μείνεις στον Έβρο 3 εβδομάδες.
Ανάλογα σε πιο σώμα θα γίνεις ΔΕΑ θα πας εκπαίδευση στην αντίστοιχη σχολή ΥΕΑ.
Π. Χ. Πεζικό στην Κρήτη. Τεθωρακισμένα Αυλώνα... Πυροβολικό στο Μεγάλο Πεύκο κλπ. Κλπ
Η εκπαίδευση διαρκεί 4 μήνες. Αρχίζεις και πληρώνεσαι μόλις ορκιστείς ΔΕΑ δηλαδή όταν τελειώσεις την 4μηνη εκπαίδευση. Ο μισθός είναι περίπου 730 ευρώ. Τον τελευταίο μήνα πριν την απόλυση γίνεσαι Ανθυπολοχαγός και ο μισθός είναι λίγο παραπάνω. Αλλά μόνο για 1μηνα.
ΟΙ ΔΕΑ τοποθετούνται σε μονάδες παραμεθορίου και απολύονται από κεί. Μην περιμένεις μετάθεση για το εσωτερικό
Στον Έβρο και στα ακριτικά νησιά η θητεία είναι 14μηνη.
Κομοτηνή - Ξάνθη και Ήπειρο είναι 17μηνες.
Αποσπάσεις μην περιμένεις. Ίσως μόνο μέσα στην ίδια φρουρά που υπηρετείς.
Όταν απολυθείς κάποια στιγμή θα σε καλέσουν ως επιστρατο για να πάρεις και βαθμό

Επεξεργάστηκε από D.Y.K - 11/Ιανουαρίου/2022 ώρα 08:49
Επιστροφή στην κορυφή
Davarick Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 25/Ιανουαρίου/2021
Θέση: Σπίτι μου
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 19
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Davarick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2022 ώρα 19:28
Μπορεί κάποιος που έχει κάνει την θητεία του ως έφεδρος και έχει ορεξη να συζητησει, να μου στειλει ενα μυνημα για να τον ρωτησω καποια πραγματα;
Ευχαριστω
Violence is not the answer.Violence is the question and the answer is YES-Doom slayer
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 71 7273

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com