Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 38 3940
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 15:14
Απο α εεσο για το καλοκαιρινο σχολειο και απο εσσο σεπτεμβριου για το χειμερινο (απο ειδικες δυναμεις). Βεβεια τωρα που η θητεια θα γινει 12μηνη ισως να μπορεις και απο περισσοτερες εσσο να παρακολουθησεις το συκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 15:18
Καλησπερα, μεσω ειδικων δυναμεων, οποιος γνωριζει μπορει να γραψει αν μπορεις να μπεις στο συκ και μεσω λοκ εκτος απο αμφιβιους; Επισης στο μεγαλο πευκο, στον ελευθερο χρονο επιτρεπεται καποιος να τρεχει να κανει γυμναστικη κλπ; Για να κανω διατηρηση της προετοιμασιας μου για το συκ. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Φρογκμαν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Φρογκμαν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 16:21
Όπως έγραψα χτες μόλις, γίνεται να πας ουκ από το ΚΕΕΔ. Πριν καν δηλαδή σε πάρουν για ορεινό κλπ. Απ' τις πρώτες κιόλας μέρες εκπαίδευσης. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς και για την άσκηση μιας και με το που μπεις, σχεδόν αμέσως θα σου δωθεί η δυνατότητα να πας στο συκ.
Άλλη φορά να διαβάζετε το φόρουμ πριν γραψετε
Επιστροφή στην κορυφή
nikos521 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1281
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nikos521 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 17:03
Ετσι ακριβως φρογκμαν, και στην δικια μου ΕΣΣΟ πηγανε καποιοι στο ΣΥΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 19:13
Ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα διαβασει το μηνυμα σου, απλα ξερω οτι το σχολειο ξεκιναει μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και στο κεεδ εισαι 30-40 μερες απο οσο ξερω. Οποτε αν πχ 30 μερες δεν τρεχεις ειναι σημαντικη απωλεια, γι αυτο ρωτησα.
Επιστροφή στην κορυφή
Πάνος Μ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Πάνος Μ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 11:32
Καλημέρα παιδιά.

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μήνες τώρα.
Είμαι 23χρονός 4ετής φοιτητής και σύντομα παίρνω πτυχίο ΑΕΙ και μετά επιθυμώ να γίνω μόνιμο μέλος των ΜΥΚ.
Υπογραμμίζω πως δεν είμαι σε Στρατιωτική Σχολή.

Επειδή τα διαδικαστικά εδώ στην Ελλάδα είναι περίπλοκα και ηλίθια πολλές φορές, μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά τα εξής, έχοντας μιλήσει με Ταξίαρχο στο Ρουφ και έχοντας πάρει τηλ. Στη γραμματεία του ΣΥΚ '210 5531820'.

1. Μπορείς ως περάσεις ΣΥΚ ως ναύτης θητείας. Το ΣΥΚ διαρκεί 7 μήνες (28 εβδομάδες). Αυτό φυσικά το έχουν ξαναπεί άλλα παιδιά πριν.
2. ΤΟ ΣΥΚ λαμβάνει χώρα μόνο Σεπτέμβριο και Φλεβάρη.(Όποιος θέλει δηλαδή να το περάσει ως θητεία πρέπει να συγχρονίσει πότε θα κόψει την αναβολή του,3 μήνες πριν τον Σεπτ ή Φλεβ αλλά δεν είμαι ακριβώς 100% σίγουρος για ακριβώς πόσο καιρό πριν)
3. Είναι καλύτερο να παρουσιάζεσαι στο Πολεμικό Ναυτικό, παρά να είσαι στο στρατό ξηράς ή αεροπορία. Επίσης το να κάνεις μετάταξη είναι πολύ δύσκολο.
4. Πρέπει να είσαι απαραίτητα Ι1! Αν έχεις πάνω από 1,5, νομίζω, μυωπία (όπως εγώ) τότε είσαι αυτόματα Ι2 κι ας είσαι αθληταράς. Ρώτησα τη γραμματεία ΣΥΚ και μου είπαν πως το laser για όσους έχουν μυωπία δεν έχει πρόβλημα.
5. Τέλος στο δια ταύτα, έχοντας μιλήσει με έφεδρους ΟΥΚάδες κλπ για το ΣΥΚ και πώς το περνάς, το παλικάρι 'ThomasD' 4 σελίδες περίπου πίσω μου, έχει δώσει την πιο ακριβή απάντηση για πώς περνάς. Μια ακόμα συμβουλή είναι να παίρνεις την Εκπαίδευση μέρα με την μέρα, να μην προτρέχεις και να σκέφτεσαι μέσα σου 'βήμα-βήμα' και φυσικά ό, τι και να γίνει, δεν θα τα παρατήσεις. Απλά.

Και τώρα τα αβέβαια.

1. Δεν είναι σίγουρο πως αν περάσεις ΣΥΚ και είσαι ΟΒΑ θα παραμείνεις στις Ομάδες! Δεν σε κρατάνε απαραίτητα. Αυτό δυστυχώς φαίνεται πως αλλάζει από χρόνο σε χρόνο ανεξάρτητα με τις ανάγκες των ΜΥΚ για ανθρώπινο δυναμικό.
Αν είσαι από Στρατιωτική Σχολή ή αξιωματικός κλπ τότε θα μείνεις σίγουρα αν περάσεις το ΣΥΚ.
2. Δεν είναι σίγουρο αν ξαναέχεις ευκαιρία αν τραυματιστείς σοβαρά. Αν πχ σπάσεις κανά γόνατο ή κάτι και είσαι ΟΒΑ ή ΕΠΟΠ πχ, υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να ξαναπάς στο επόμενο Σχολείο 6 μήνες μετά αλλά όχι σίγουρο.

Αν κανένας μπορεί να προσθέσει κάτι, θα ήταν ωραίο.
Καλή δύναμη μάγκες

Επιστροφή στην κορυφή
magda02 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (1) Thanks(1)   Παράθεση magda02 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 01:56
Καλησπέρα,
γνωρίζει κανείς με σιγουριά αν επιτρέπονται γυναίκες στην ΟΥΚ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 38 3940

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com