Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΕΑ ή ΕΛΔΥΚ είναι καλύτερα;

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 11601
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:54
ναι αμε locpatr@hotmail.com κανε με add
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
Πόντοι: 1630
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:56

Ρε σεις παιδιά, γι'αυτά τα θέματα υπάρχουνε και τα πμ (προσωπικά μηνύματα).

Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:57
εγω δεν εχω προβλημα απλα δεν το χω ψαξει και πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2009 ώρα 23:55
Παντως οσοι ενδιαφερεστε για ΔΕΑ στο Πεζικο κοιταξτε και την περιπτωση της ΕΛΔΥΚ.

Ειναι πολυ καλη εμπειρια και εχει και διπλασιο μισθο (Μισθος Ελλαδος + Μισθος Κυπρου).

Υστερογραφο: ΥΠΟΨΗΝ Θελει Βυσμα (Τι πρωτοτυπο)
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2009 ώρα 01:30
Καθότι είμαι παππούς, το να γίνω ΔΕΑ είναι κομματάκι δύσκολο γιατί η παραπάνω θητεία είναι για μένα χρόνος που θα πρέπει να δουλέψω για να καλύψω το έτος του στρατού, αλλά ΕΛΔΥΚ αν με επιλέξουν δεν θα με χαλάσει. Παίρνουν πολλούς από τεθωρακισμένους για ΕΛΔΥΚ; Και τα χρήματα πόσα είναι;530 ευρώ;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2009 ώρα 01:48
Τα χρηματα για τους κληρωτους (φανταρους) ειναι 270 ευρω για τους Στρατιωτες και 360 για τους δεκανεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2009 ώρα 04:15

Α καμιά σχέση με ότι υπολόγιζα...

Επιστροφή στην κορυφή
kissasal Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2012
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση kissasal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2012 ώρα 18:55
Γεια χαρά. Θέλω με τα χίλια να πάω ελδύκ. Μου ήρθε το χαρτί με ενδειξη υεα για το 11ο ΣΠ στην Τρίπολη. Μπορώ να δηλώσω και τα 2; Δηλαδή να πάω Κύπρο σαν δόκιμος; (Βύσμα δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε δεν θα έβαζα)
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15159
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2012 ώρα 19:34
Όχι δεν γίνεται το έχουμε ξανά γράψει.
Επιστροφή στην κορυφή
kissasal Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2012
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση kissasal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2012 ώρα 23:35
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και άμεση απάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
mantab Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Οκτωβρίου/2013
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mantab Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2013 ώρα 16:24
KΑλησπερα! Ξεθααβω σχετικα παλιο θεμα, ωστοσο η ερωτηση μου ειναι πανω σε αυτο το θεμα, οποτε αντι να ξεκινησω νεο χρησιμοποιω αυτο.

Παρουσιαζομαι 13/11 στο ΚΕΠΒ ΘΗΒΑ και εχω επιλεγει ως ΥΕΑ.
Προς το παρον οι μονες πληροφοριες που βρηκα ειναι απο εδω και απο το army.gr pdf =>http://army.gr/files/File/yea/yea.pdf

To ερωτημα μου, ΥΕΑ σημαινει ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ εφεδρος αξιωματικος, Αυτο σημαινει κ αυτοματα οτι δεν ειναι δεδομενο οτι θα γινω κ εφεδρος αξιωματικος;

Θα ηθελα να αποφυγω το δοκιμο καθως με παει πολυ πισω στη ζωη μου (βλεπε στο 9μηνο απολυση τον Αυγουστο αρα Σεπτεμβρη ξεκιναω απευεθειας πρακτικη για την ολοκληρωση των σπουδων μου)
καθως επισης δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα στο βαρος ενοικιου σιτησης κτλ

Μπορω να απορριψω το ΥΕΑ και να δηλωσω ΕΛΔΥΚ;
Για την ΕΛΔΥΚ γνωριζω τις προυποθεσεις, τις πληρω ολες και αγχωνομαι λιγακι για το ακουστικο τεστ, ολα τα αλλα καλα.

Δημητρης

ΥΓ> Μολις διαβασα και τη 1η σελιδα εδω
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2716
Οποτε ξεκαθαρισα αν ειναι υποχρεωτικη η ΥΕΑ. Ωστοσο αν εγω "κοπω" στο ΥΕΑ μετα υπαρχει περιπτωση να γινω δεκτος στην ΕΛΔΥΚ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15159
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2013 ώρα 21:47
Αφού δεν θέλεις να πας ΥΕΑ και από την στιγμή που υπάρχει θέμα στο φόρουμ και έχει απαντηθεί το ερώτημα ότι υεα πηγαίνει κάποιος μόνο με την θέληση του, τι ακριβώς γράφεις εδώ;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:02
Αρχικά αποστάλθηκε από mantab mantab Έγραψε:

KΑλησπερα! Ξεθααβω σχετικα παλιο θεμα, ωστοσο η ερωτηση μου ειναι πανω σε αυτο το θεμα, οποτε αντι να ξεκινησω νεο χρησιμοποιω αυτο.

Παρουσιαζομαι 13/11 στο ΚΕΠΒ ΘΗΒΑ και εχω επιλεγει ως ΥΕΑ.
Προς το παρον οι μονες πληροφοριες που βρηκα ειναι απο εδω και απο το army.gr pdf =>http://army.gr/files/File/yea/yea.pdf

To ερωτημα μου, ΥΕΑ σημαινει ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ εφεδρος αξιωματικος, Αυτο σημαινει κ αυτοματα οτι δεν ειναι δεδομενο οτι θα γινω κ εφεδρος αξιωματικος;

Θα ηθελα να αποφυγω το δοκιμο καθως με παει πολυ πισω στη ζωη μου (βλεπε στο 9μηνο απολυση τον Αυγουστο αρα Σεπτεμβρη ξεκιναω απευεθειας πρακτικη για την ολοκληρωση των σπουδων μου)
καθως επισης δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα στο βαρος ενοικιου σιτησης κτλ

Μπορω να απορριψω το ΥΕΑ και να δηλωσω ΕΛΔΥΚ;
Για την ΕΛΔΥΚ γνωριζω τις προυποθεσεις, τις πληρω ολες και αγχωνομαι λιγακι για το ακουστικο τεστ, ολα τα αλλα καλα.

Δημητρης

ΥΓ> Μολις διαβασα και τη 1η σελιδα εδω
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2716
Οποτε ξεκαθαρισα αν ειναι υποχρεωτικη η ΥΕΑ. Ωστοσο αν εγω "κοπω" στο ΥΕΑ μετα υπαρχει περιπτωση να γινω δεκτος στην ΕΛΔΥΚ;

Βαριέσαι να ψάξεις ε;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com