Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 4 56
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Jojo2 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Jojo2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2019 ώρα 14:31
Γεια σας, παρουσιάστηκα στο μεγάλο πεύκο και δήλωσα να πάω πεζοναύτης, όμως έγινε λάθος διάγνωση απο ψυχίατρο και βγήκα ι3 οπότε και me ; Έστηλαν στα τεθωρακισμένα, έχω ζητήσει επανεξέταση ι, αν βγω ι1 μπορώ απο τη μονάδα (τεθωρακισμένα) να πάω στους πεζοναύτες;
Επιστροφή στην κορυφή
MarkosCrete Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Ιουλίου/2020
Πόντοι: 13
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση MarkosCrete Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2020 ώρα 04:36
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με το ότι θέλω να καταχθω στις ειδικές δυνάμεις. Ας τα πάρω από την αρχή. Το 2018 που έδινα πανελλήνιες (είμαι του 2000) , όπως όλοι τότε της ίδιας ηλικίας, πήγα και έκανα στα ΚΕΠ την δήλωση μου για το στρατό. Επειδή ήθελα να περάσω εμπορικό ναυτικό Ε. Ν (όπου και φοιτώ σήμερα ως μελλοντικός πλοίαρχος) δήλωσα πως θα ήθελα να υπηρετησω στο Πολεμικό ναυτικό. Παρ όλα αυτά εγώ θέλω όταν με το καλό τελειώσω την σχολή ( σε 2 χρόνια από τώρα και το λέω με σιγουριά) να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις και όχι στο Π. Ν και ας είναι πιο ευκολη η θητεια λόγω του πτυχίου μου. Καθως απ' ότι μου έχουν πει άτομα από την ακαδημία εμπορικού ναυτικού Πλοιάρχων , λόγω του πτυχίου μου θα με πάρουν σίγουρα Π. Ν..
Επομένως, έχοντας πει αυτά, τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Όταν διακόψω την αναβολή μετά το τέλος της σχολής μου, θα ξανακάνω κάποια παρόμοια δήλωση με αυτήν που έκανα το 2018 όταν έδινα πανελλήνιες ο που θα μπορέσω να δηλώσω απευθείας ειδικές δυνάμεις;
2) Αν με πάρουν στο Π. Ν , θα μπορώ από κει να πάω ειδικές δυνάμεις ή θα με κρατάνε με το ζόρι ; (Λόγω του πτυχίου )
3) αν δηλώσω ότι έχω πτυχίου αξιωματικού του Ε. Ν , θα μου κάνει "ζημιά" στην περίπτωση μου, αφού δεν θέλω να υπηρετήσω στο Π. Ν.. ή δεν έχει σημασία και να το δηλώσω όπως και να έχει;
4) αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω από το Π. Ν στις ειδικές δυνάμεις , θα έχω την επιλογή να πάω μόνο για βάτραχος ή θα μπορώ να πάω και ως καταδρομεας ( με ενδιαφέρουν οι πεζοναύτες και οι αμφιβιοι καταδρομείς)
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και τα ερωτήματα μου για αυτούς που θα πουν πως είναι πολλά , είναι έτσι γιατί ακούω αλλά νταλων απ' οποιων ζητάω πληροφορίες και δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι στο θέμα του στρατού. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει να τα απαντήσει όλα αυτά και να με βοηθήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
lancecorporal Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Μαρτίου/2020
Θέση: Δεκανέας
Πόντοι: 691
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση lancecorporal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2020 ώρα 08:41
Αρχικά αποστάλθηκε από MarkosCrete MarkosCrete Έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με το ότι θέλω να καταχθω στις ειδικές δυνάμεις. Ας τα πάρω από την αρχή. Το 2018 που έδινα πανελλήνιες (είμαι του 2000) , όπως όλοι τότε της ίδιας ηλικίας, πήγα και έκανα στα ΚΕΠ την δήλωση μου για το στρατό. Επειδή ήθελα να περάσω εμπορικό ναυτικό Ε. Ν (όπου και φοιτώ σήμερα ως μελλοντικός πλοίαρχος) δήλωσα πως θα ήθελα να υπηρετησω στο Πολεμικό ναυτικό. Παρ όλα αυτά εγώ θέλω όταν με το καλό τελειώσω την σχολή ( σε 2 χρόνια από τώρα και το λέω με σιγουριά) να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις και όχι στο Π. Ν και ας είναι πιο ευκολη η θητεια λόγω του πτυχίου μου. Καθως απ' ότι μου έχουν πει άτομα από την ακαδημία εμπορικού ναυτικού Πλοιάρχων , λόγω του πτυχίου μου θα με πάρουν σίγουρα Π. Ν..
Επομένως, έχοντας πει αυτά, τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Όταν διακόψω την αναβολή μετά το τέλος της σχολής μου, θα ξανακάνω κάποια παρόμοια δήλωση με αυτήν που έκανα το 2018 όταν έδινα πανελλήνιες ο που θα μπορέσω να δηλώσω απευθείας ειδικές δυνάμεις;
2) Αν με πάρουν στο Π. Ν , θα μπορώ από κει να πάω ειδικές δυνάμεις ή θα με κρατάνε με το ζόρι ; (Λόγω του πτυχίου )
3) αν δηλώσω ότι έχω πτυχίου αξιωματικού του Ε. Ν , θα μου κάνει "ζημιά" στην περίπτωση μου, αφού δεν θέλω να υπηρετήσω στο Π. Ν.. ή δεν έχει σημασία και να το δηλώσω όπως και να έχει;
4) αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω από το Π. Ν στις ειδικές δυνάμεις , θα έχω την επιλογή να πάω μόνο για βάτραχος ή θα μπορώ να πάω και ως καταδρομεας ( με ενδιαφέρουν οι πεζοναύτες και οι αμφιβιοι καταδρομείς)
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και τα ερωτήματα μου για αυτούς που θα πουν πως είναι πολλά , είναι έτσι γιατί ακούω αλλά νταλων απ' οποιων ζητάω πληροφορίες και δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι στο θέμα του στρατού. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει να τα απαντήσει όλα αυτά και να με βοηθήσει.
για αλλαγη σωματος παρε τηλ τη τοπικη σου στρατολογια να το σιγουρεψεις αμα γινεται, αν σου πουνε οχι τοτε τα πρεπει πρ βαλεις χοντρο μεσο για να γινει. Πιστευω Πισ ευκολα θα σε παρουν στις εδ γιατί χρειαζονται ατομα στις εδ. Τώρα που ξανακανεις τα χαρτια σου καταταξης ονλαιν εχει να διαλεξεις αν θες να πας εδ, δε ξερω τι γινεται μεν αν εχεις κατανεμηθει σε πν. Ρωτα στη στρατολογια που υπαγεσαι και σίγουρα θα θελει βυσμα.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Επιστροφή στην κορυφή
Στέλιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Στέλιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2020 ώρα 12:24
Καλήσπερα. Είμαι καταταγμένος στην Πολεμική Αεροπορία, ωστόσο θέλω να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις του Στρατού Ξηράς. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι;

Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 11601
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2020 ώρα 15:55
Θα πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στη στρατολογία στην οποία ανήκεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Moust Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Moust Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2021 ώρα 16:37
Καλησπέρα μάγκες. Έχω καταταγεί στην ΠΑ και μπαίνω Νοέμβρη. Μου χει κολλήσει όμως η ιδέα να δοκιμαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δη στους Αμφίβιους. Γίνεται αυτό; Ή έπρεπε αναγκαστικά να πάω ΣΞ;
Επιστροφή στην κορυφή
fsafsa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση fsafsa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2021 ώρα 22:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Moust Moust Έγραψε:

Καλησπέρα μάγκες. Έχω καταταγεί στην ΠΑ και μπαίνω Νοέμβρη. Μου χει κολλήσει όμως η ιδέα να δοκιμαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δη στους Αμφίβιους. Γίνεται αυτό; Ή έπρεπε αναγκαστικά να πάω ΣΞ;

Μόνο ΣΞ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 4 56

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com