Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 26>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 5771
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Roberto Roberto Έγραψε:

Παρουσιαζομαι αυλωνα, κετθ, στις 10 νοεμβριου.
ειμαι ο μεγαλητερος γιος τριτεκνης οικογενιας, λογικα θα κανω 8μηνο...
εχω καποια διευκολινση στην μεταθεση; Κατι διαβασα οτι δικαιουμαστε να ειμαστε πιο κοντα στον τοπο διαμονης μας. Τι γινετε ακριβως; Ισχυει; Θα πρεπει να ετοιμασω τπτ χαρτια;
Απο οσο γνωριζω η μειωμενης θητειας κανουν παραμεθωριο και απο κει απολυονται αλλα αυτα ειναι λιγο ρευστα αναλογα το "βυσμα" που θα βαλεις θα πας στο δημο να βγαλεις ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης του πατερα σου που να φαινεται οτι εχει 3 παιδια και οτι εισαι το μοναδικο αγορι και μαλιστα πρωτο και θα το καταθεσεθς στο στρατολογικο γραφειο. προσεξε γιατι νομιζω τα πιστοποιητικα αυτα εχουν ισχυ 2 μηνων. στην αθηνα παντως υπηρετουν οι υποχρεοι μειωμενης θητειας για κοινωνικους λογους και οι στρατευσιμοι ικανοι ι4 και πιθανων οι ι3 που δεν φερουν οπλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:47
Ειναι αυτο που λεμε "αλλος για χιο τραβηξε και αλλος για παπαγου"
Επιστροφή στην κορυφή
Roberto Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
Θέση: peiraias
Πόντοι: 11
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Roberto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:57
Ωχ;
για να καταλαβω, πρεπει να ειμαι 1ος μοναδικος Μεγαλητερος γιος; Εγω που εχω και μικροτερο αδερφο δεν μετραει;
επισης με μπερδεψες, εαν δικαιουμαι μειωμενη θητεια, θα κανω η οχι παραμεθωριο;
(Απο οσο γνωριζω η μειωμενης θητειας κανουν παραμεθωριο)
(στην αθηνα παντως υπηρετουν οι υποχρεοι μειωμενης θητειας για κοινωνικους λογους)
δηλαδη;

Επιστροφή στην κορυφή
Roberto Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
Θέση: peiraias
Πόντοι: 11
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Roberto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:58
Παντος cristi ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:02

Ωχ;
για να καταλαβω, πρεπει να ειμαι 1ος μοναδικος Μεγαλητερος γιος; Εγω που εχω και μικροτερο αδερφο δεν μετραει;
(στην αθηνα παντως υπηρετουν οι υποχρεοι μειωμενης θητειας για κοινωνικους λογους)
δηλαδη;

Μην μπερδευεσαι οι μειωμενη θητεια κανει παραμεθωριο οχι δεν μετραει ο μεγαλυτερος αφου εισαι δεν ξερω τι εννοει κοινωνικους λογους τι βαζουν μεσα
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:05
Κανεις παραμεθωριο και απολυεσαι απο κει ετσι νομιζω καταλαβες;
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Διαγραμμένο Μέλος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 15:36
Αρχικά αποστάλθηκε από cristi cristi Έγραψε:

Ωχ;
δηλαδη;

Μην μπερδευεσαι οι μειωμενη θητεια κανει παραμεθωριο οχι δεν μετραει ο μεγαλυτερος αφου εισαι δεν ξερω τι εννοει κοινωνικους λογους τι βαζουν μεσα
ρομπερτο δες και εδω http://www.army.gr/plirofories/katataji/do8files/Οπλίτες%20υπόχρεοι%208μήνου%20θητείας_ΚΕΙΜΕΝΟ%202.pdf Περι τοποθετησεων μεταθεσεων
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 15:42
Αρχικά αποστάλθηκε από cristi cristi Έγραψε:

Παρουσιαζομαι αυλωνα, κετθ, στις 10 νοεμβριου.
ειμαι ο μεγαλητερος γιος τριτεκνης οικογενιας, λογικα θα κανω 8μηνο...
εχω καποια διευκολινση στην μεταθεση; Κατι διαβασα οτι δικαιουμαστε να ειμαστε πιο κοντα στον τοπο διαμονης μας. Τι γινετε ακριβως; Ισχυει; Θα πρεπει να ετοιμασω τπτ χαρτια;
Απο οσο γνωριζω η μειωμενης θητειας κανουν παραμεθωριο και απο κει απολυονται αλλα αυτα ειναι λιγο ρευστα αναλογα το "βυσμα" που θα βαλεις θα πας στο δημο να βγαλεις ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης του πατερα σου που να φαινεται οτι εχει 3 παιδια και οτι εισαι το μοναδικο αγορι και μαλιστα πρωτο και θα το καταθεσεθς στο στρατολογικο γραφειο. Προσεξε γιατι νομιζω τα πιστοποιητικα αυτα εχουν ισχυ 2 μηνων.στην αθηνα παντως υπηρετουν οι υποχρεοι μειωμενης θητειας για κοινωνικους λογους και οι στρατευσιμοι ικανοι ι4 και πιθανων οι ι3 που δεν φερουν οπλο.
Εγω λογω κομενων χιαστων θα ειμαι Ι4 και παρουσιαζομαι Ναυπλιο, δεν θα παω παραμεθωριο η μπορω να παω για πιο λιγο η θα παω κανονικα και απο εκει θα απολυθω;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2009 ώρα 17:26
Καλησπέρα. Οι 8μηνοι μάγειρες δικαιούντε μετάθεση πάνω στους 4 μήνες;
Επιστροφή στην κορυφή
αντρέας Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2009
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση αντρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:26
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν κάνεις 8μηνο λόγω του ότι έχει χάσει τον πατέρα σου δεν παίρνεις μετάθεση ως προστάτης κοντά στο σπίτι σου αφού πας 2-3 μήνες παραμεθόριο;
Επιστροφή στην κορυφή
αντρέας Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση αντρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 05:29
Δηλαδή εγώ που είμαι 8μηνο λόγω του ότι είμαι προστάτης λόγω Του πατέρα μου στους 4 μήνες θητεία θα έρθω κοντά στο σπίτι μου αυτόματα; Μας είπαν βέβαια εδώ στον Έβρο και δηλώσαμε που θέλουμε να πάρουμε μετά μετάθεση, μόνο τους 8μηνίτες. Δε χρειάζεται δηλαδή να κάνω κάτι άλλο; Η κατ' εξαίρεση μετάθεση είναι άλλο πράγμα; Γιατί μου είπαν στο ΓΕΣ ότι αυτό θέλει άλλα χαρτιά. Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15159
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 05:34
Φίλε μου ρώτα στο 1ο γραφείο θα σου πούνε τι χαρτιά χρειάζεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
αντρέας Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση αντρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 05:49
Ευχαριστώ αλλά μου είπαν να ρωτήσω στη μονάδα κ εδώ είναι περίεργα τα πράγματα. Αν δε θέλω κατ'εξαίρεση μετάθεση θα φύγω στους 4μήνες όπως κ να χει;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15159
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 05:50
Λογικά ναι. Εκτός και αν δηλώσεις αμετάθετο
Επιστροφή στην κορυφή
αντρέας Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση αντρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 05:53
Όχι μας φώναξε ο διοικητής και δηλώσαμε οι 8μηνοι που να πάμε μετάθεση. Άρα εντάξει να μην κάνω κάποια άλλη κίνηση να τους πιέσω και αρχές Μάρτη που είναι να φύγω, βλέπουμε;

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 26>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com