Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Θέση: Greece
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 3999
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:41
Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:42
Αρχικά αποστάλθηκε από ILARXOS ILARXOS Έγραψε:

Και πιάνει;
φυσικα κ πιανει! Δεν ειναι τυχαιο καθε φορα που θα πεις την ευχη σε αυτον που δεν νιωθει καλα ξαφνικα να συνερχεται!
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
ILIAS KRITI Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2010
Θέση: ΚΡΗΤΗ
Πόντοι: 474
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILIAS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:43
Αρχικά αποστάλθηκε από illy illy Έγραψε:

Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
σωστη
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:51
Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι; ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Θέση: Εμπ. Ναυτικό
Πόντοι: 3047
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:57

Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι; ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο
κ εγω illy μου ξερω να ξεματιαζω, αλλα αμφιταλαντευομαι η αληθεια ειναι κ μεσα μου δεν το εχω ξεκαθαρισει εαν υπαρχει η βασκανεια, η ειναι απορροια της φαντασιας μας. Εχεις αναρρωτηθει ποτε εαν αυτος που γνωριζει οτι ξεματιαζεται, εαν απο ψυχολογικους λογους αυτοθεραπευεται; Κ μην ακουγεται παραξενη η λεξη, ο εγκεφαλος μας εχει ιδιοτητες/ικανοτητες, που δεν γνωριζουμε ακομη.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:00
Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:16

Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!
καταρχην εντελως διαφορετικες εννοιες οι 2 τους. Οσον αφορα την αυτοθεραπεια, κρατα το σαν αστερισκο στο πισω μερος του μυαλου σου. Εχω παρακολουθησει συνεντευξη καρκινοπαθους, ο οποιος με την δυναμη της σκεψης του-θετικης σκεψης, παρατεινε την διαρκεια ζωης του και ταυτοχρονα οσο εζησε, παρολες τις επιπτωσεις, εζησε σχεδον ακμαιος μεχρι το τελος της ζωης του. Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε θεματα υγειας, και μην υποτιμαμε τις αποκρυφες μεχρι τωρα ιδιοτητες του εγκεφαλου μας. Την λεξη αυθυποβολη την θεωρω χρησιμη κ αυτη, οταν ομως την εφαρμοζουμε για δημηουργηκα πραγματα κ οχι για βλακειες οπως πχ ο αυτο-υπνωτισμος.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:44
Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:56

Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν
επιστημονες λενε οτι μονο ενα 10% της δυναμης του εγκεφαλου μας γνωριζουμε κ χρησιμοποιουμε. Προσωπικα δεν απορριπτω την θεση της εκκλησιας, αλλωστε ξερω να ξεματιαζω κ οποιος μου το ζηταει το κανω, αλλα εγω εχω ανοικτες κεραιουλες κ βλεπω κ την αλλη αποψη.(δεν λεω για εσενα γενικα μιλαω).
Επιστροφή στην κορυφή
Kerveros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Kerveros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 04:55
Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Πόντοι: 3191
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 14:31
Και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει με αυτές τις περιπτώσεις.
Βέβαια, η συντριπτική πλειοψηφία όσων αναφέρουν τέτοια πράγματα είναι φαντασιόπληκτοι, αλλά υπάρχουν και αληθινά
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 15:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Kerveros Kerveros Έγραψε:

Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
δεν το ηξερες οτι απαγορευεται να πεις σε γυναικα την ευχη περι της βασκανιας; Πρεπει να την πεις σε εναν αντρα κ μετα εκεινος να την μεταφερει Την ευχη στη γυναικα κ ετσι μαθαινει να ξεματιαζει κ η γυναικα... Χαχαχαχα, θυμαμαι ελεγα την γιαγια απαγορευεται να μου την πεις αλλα οχι να μου τη γραψεις, αλλα ηταν ανενδοτη κ τελικα μου την εμαθε ο ξαδερφος μου αφου του την ειχε πει προηγουμενως εκεινη
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 15:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Signaller Signaller Έγραψε:

Και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει με αυτές τις περιπτώσεις.
Βέβαια, η συντριπτική πλειοψηφία όσων αναφέρουν τέτοια πράγματα είναι φαντασιόπληκτοι, αλλά υπάρχουν και αληθινά
σαν τι να συμβαινει δηλαδη; Τι εννοεις?
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 17:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Kerveros Kerveros Έγραψε:

κολακευτικα λογια. Σε μικρη ηληκια μου εμαθε η γιαγγια μου να ξεματιαζω με ειδικη ευχη. Το ξεματιασμα που λες το εχω δει, δεν το γνωριζω, αλλα ειναι εξισου αποδοτικο.
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 414
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 18:12
"Είναι σκοτάδι μάτια μου πάντα σ' αυτή την πλάση... "
Σ. Μάλαμας
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com