Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πανεπιστημιακό άσυλο

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 6>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1630
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 00:16
Ο συγκεκριμένος μάλλον όμως θα είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Η κλίκα των καθηγητών πρέπει να είναι από τις πιο κομματοκρατούμενες, με αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτό που είπε και ο Νίκος παραπάνω.

Η άρση του ασύλου πιθανόν, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω, να μείωνε την δύναμη των κομματικών φοιτητικών κινημάτων, οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν Θέλουνε κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 1300
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 00:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Markos_Hdi Markos_Hdi Έγραψε:

Ο συγκεκριμένος μάλλον όμως θα είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Η κλίκα των καθηγητών πρέπει να είναι από τις πιο κομματοκρατούμενες, με αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτό που είπε και ο Νίκος παραπάνω.

Η άρση του ασύλου πιθανόν για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω, μπορεί να μείωνε την δύναμη των κομματικών φοιτητικών κινημάτων, οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν θα θέλουνε την άρση.
Γενικά οι Πρυτάνεις των Πανεπιστημιων ή οι Προεδροι των ΤΕΙ εξαρτώνται αμεσα από τους φοιτητες και τα κομματα που αυτοι σχηματίζουν. Ενας πρυτανης μπορεί να τον υποστηρίζει η ΔΑΠ, Η ΠΑΣΠ και γενικά τα κομματα και τον βοηθούν να εκλεγεί και να ικανοποιησει τα αιτηματα της κάθε παράταξης. Γενικα τα Ιδρυματα αυτά δεν τα αγγιζει, ουτε τα ελέγχει το υπουργείο παιδείας και από εκει και πέρα καταλαβαινεις και τι παιζει!
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 01:31
Μια αηδία δηλαδή.

Οπότε οι τελευταίοι από τους οποίους θα έπρεπε να ζητήσουμε την άποψη για το άσυλο είναι οι παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 01:35

Μια αηδία δηλαδή.

Οπότε οι τελευταίοι από τους οποίους θα έπρεπε να ζητήσουμε την άποψη για το άσυλο είναι οι παραπάνω.
Αυτά ειναι απότυτα τα λόγια που εκφράζουν την κατάσταση στα Ιδρυματα! Από προσωπική πειρα θα σου πω οτι ανάθεμα και οι μισοι εκπαιδευτικοί αξίζουν να ειναι στις εδρες που τους εχουν δώσει. Γνωρίζω 3 τετοιες περιπτώσεις που καθαρά με μεσον εχουν εδρες σε πανεπιστήμια και οι ανθρωποι ειναι... Γειά σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 01:40
Πολύ καλή μου φίλη που τέλειωσε οδοντιατρία με πάρα πολύ καλό βαθμό και τώρα κάνει καριέρα στο εξωτερικό (τα λέω Για να καταλάβετε το επίπεδό της ως φοιτήτρια) μου είπε πως όσο ήτανε στην Ελλάδα και φοιτούσε, δεν έβλεπε την ώρα να τελειώσει γιατί δεν άντεχε να βλέπε την γλίτσα και την άθλια κατάσταση στο πανεπιστήμιο.

Εννοώ με την κλίκα των καθηγητών, την παντελή έλλειψη αξιοκρατίας στην πλήρωση θέσεων κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 01:46

Πολύ καλή μου φίλη που τέλειωσε οδοντιατρία με πάρα πολύ καλό βαθμό και τώρα κάνει καριέρα στο εξωτερικό (τα λέω Για να καταλάβετε το επίπεδό της ως φοιτήτρια) μου είπε πως όσο ήτανε στην Ελλάδα και φοιτούσε, δεν έβλεπε την ώρα να τελειώσει γιατί δεν άντεχε να βλέπε την γλίτσα και την άθλια κατάσταση στο πανεπιστήμιο.

Εννοώ με την κλίκα των καθηγητών, την παντελή έλλειψη αξιοκρατίας στην πλήρωση θέσεων κτλ.
Αυτη την αηδία την νιώθουν παρα πολλα παιδια και επιβεβαιώνω τα λόγια της φίλης! Εγω τωρα τελειωνω και θα τους ριξω μια μουτσα... Δεν ξέρουν καλα καλά αυτοι το αντικειμενο και προσπαθούν να το διδάξουν και σε εμας. Πάντως εχουμε και εκπαιδευτικούς με ολη τη σημασία της λέξης αλλα ειναι μονο 2. Ασχολούνται με τα πάντα. Μας δινουνε το θάρρος να πάμε να τους μιλήσουμε για οποιοδήποτε προβλημα αντιμετωπίζουμε στη σχολή πχ. Με τα μαθήμτα, τους καθηγητές και πάρα πολλες φορές μας εχουν συμβουλευουν διακριτικά και γενικά ειναι με ολη τη σημασια της λέξης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ!
Επιστροφή στην κορυφή
Helistas Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2009
Θέση: Greece
Πόντοι: 219
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Helistas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαρτίου/2009 ώρα 04:48
Αρχικά αποστάλθηκε από ikaros ikaros Έγραψε:

TΟ πανεπιστημιο ασυλο ειναι ασυλο ιδεων και οχι ασυλο για τους εμπορους ναρκωτικων και για τον καθε λογης κακοποιο.
Αρα, για ποιο λογο να καταργησεις κατι το οποιο δεν υπαρχει;
Απλα βολευει αυτος ο μυθος παρα πολλα πραγματα. Και ενταξυ πες οτι δεν το καταργουμε. Αυτα τα ατομα που μπαινουν εκει μεσα, μετα τι γινονται; Μηπως εξαυλονονται και ξανα υλοποιουνται στα επομενα επισοδια; Δηλαδη, καλα μπαινουν και δεν μπορουν να τους ακουμπησουν. Δεν βγαινουν ομως καποτε; Δεν θα μπορουσανε να τους πιασουν τοτε; Αν ηθελαν βεβαια. Και οταν γινεται καμια στραβη και πιανουν καποιον, τι ειναι αυτος; Παιδια μεγαλοδικηγορων, μεγαλοεπιχειρηματιων πολιτικων, κλπ κλπ κλπ. Αρα για ποιο λογο δεν κανουν κατι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Antonis21 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2009
Πόντοι: 294
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Antonis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2009 ώρα 20:54
Λοιπον...

Συνελαβα εδω τεσσερα θεματα με τα οποια ασχοληθηκατε. Τα σημειωνω και σχολιαζω Απ'ευθειας. Ζητω συγγνωμη εξ'αρχης που θα βγω και εκτος θεματος.

1.Το Πανεπιστημιακο Ασυλο
Ειναι το πλεον σαφες οτι το ποινικο ασυλο δεν πρεπει να υπαρχει, αλλα μονο το πνευματικο! Οχι γιατι ειναι κακο σαν ιδεα, απλα γιατι δεν εξυπηρετει. Δεν ειναι τυχαιο οτι πουθενα αλλου δεν υπαρχει (τουλαχιστο δεν γνωριζω εγω να υπαρχει, ας με διορθωσει καποιος εαν κανω λαθος). Ουτε εμενα μου αρεσει η χουντα σαν ιδεα (γιατι δεν την εχω ζησει), αλλα πιστεψτε με, πληρωνουμε ακομα και σημερα παρα πολυ ακριβα την απενοχοποιηση της! Επισης, οφειλω να αναγνωρισω οτι και ο Helistas εχει ενα δικιο, γιατι ακομα και με τα ισχυοντα νομικα δεδομενα, εαν υπηρχε πραγματικη θεληση να πιαστουν θα ειχε γινει.

2.Οι Φοιτητικες Πολιτικες Παραταξεις
Ειναι τουλαχιστον αθλιο αυτο που συμβενει, με τις πολιτικες παραταξεις. Και το χειροτερο ειναι οτι η πλειονοτητα των φοιτητων το εχουν Δεχτει πια... Κατ'αρχας, οι πολιτικες παραταξεις πιο πολυ με συμμοριες της φυλακης μοιαζουν, παρα με οτιδηποτε αλλο. Εξηγουμαι αμεσως. Δινουν στους φοιτητες την εντυπωση, οτι εαν δεν μπεις σε καμια δεν εχεις καμια ελπιδα να περασεις μαθηματα, τουλαχιστον οχι ανετα. Γνωριζεις ποιο κομμα υποστηριζει ο καθε καθηγητης και δεν ειναι κρυφο απο πουθενα οτι θα βοηθησει και με βαθμους ατομα της ομοιας φοιτητικης παραταξης. Διδεται η ευκαιρια σε ατομα να βγαλουν λεφτα, απο παρτυ, εκδρομες και οτιδηποτε αλλο. Με λιγα λογια, φανατιζουν, θολωνουν μυαλα και συνειδησεις με τον χειροτερο τροπο και δειχνουν οτι ακομη και σε αυτην την μικρη ηληκια και μεσα στα πανεπηστιμα δεν κινειται τιποτε αξιοκρατικα, αγκαλιαζουν και προστατευουν τα "παιδια" τους, και με καθε τροπο, δημιουργουν και γαλουχουν πρωτης ταξεως κομματοσκυλα που θα περιφρουρησουν και θα υποστηριξουν το κομμα τους αργοτερα. Αυτα ειναι κυριοι...

3.Ο Υπερβαλλων Ζηλος των ΜΑΤ
Κατα καιρους βλεπουμε (ευτυχως οχι ιδιαιτερα συχνα) οτι τα ΜΑΤ χτυπουν αδιακριτως, εναντια διαδηλωτων, συνταξιουχων και λοιπων αλλων αδυναμων μοναδων. Πρεπει να γνωριζουμε τα εξης: Τα ΜΑΤ εχουν μια Αποστολη καθε φορα. Η καθε αποστολη, εχει εναν Αντικειμενικο Σκοπο. Εαν ο ΑΝ. ΣΚ. Της αποστολης ειναι για παραδειγμα να μην πλησιασει ο οχλος την εισοδο καποιου υπουργειου, στην αρχη θα προσπαθησει να τους μπλοκαρει, εαν δεν αποδωσει ο τροπος αυτος, εν συνεχεια θα κανει χρηση βιας και χημικων. Ο καθε ενας ενστολος κανει οτι χρειαζεται για να φερει σε περας την Αποστολη του. ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΑΣΣΟΥΝ, σε πρωτη φαση και υστερα βλεπουμε.
Βεβαιως, δεχομαι οτι υπαρχουν και οι περιπτωσεις, που καποιος αστυνομικος παρανομως θα δρασει με βια η οτιδηποτε εκει που δεν χρειαζοταν. Ο καθενας πρεπει να ελεγχεται για να υπαρχει δικαοσυνη και αντικειμενικοτητα. Οπως εγω, σαν στρατιωτικος, οταν θα κανω καποια παρανομια θα με ελεγξει η υπηρεσια μου μεσω του στρατοδικειου και θα παρω την ποινη μου, ετσι θα επρεπε να γινεται και στην Αστυνομια και οχι να συγκαλυπτουν τα παντα, οσο βαρια η ελαφρια και αν ειναι. Και ετσι δεν θα ειχαν μουτρα οι αναρχοαριστεροι να κανουν καραμελες τις ζαρντινιερες και τον μακαριτη τον Γρηγοροπουλο (γιατι αυτα τα περιστατικα θα υπηρχαν στο ελαχιστο και οταν συνεβαιναν οι ενοχοι θα τιμωρουνταν τοσο παραδειγματικα, που οι πιθανοι παραβατες θα το σκεφτοταν πολυ σοβαρα).

4.Οι (αλλες) Παρανομιες της Αστυνομιας
Πρεπει να δεχτουμε, οτι το Ελληνικο κρατος, οπως ολα σχεδον, χρησιμοποιει και αυτο αθεμιτες και παρανομες πολλες φορες μεθοδους για να κανει τις δουλειες του. Πολλες φορες, μεσα απο την Γενικη Ασφαλεια, που ειναι ενα ειδος κατασκοπειας και αντικατασοπειας εσωτερικου, γινονται πραγματα παρανομα. Εγω οφειλω να δεχτω, οτι υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες ατομα της αστυνομιας να ειναι μπλεγμενα σε διαφορους χωρους, πολιτικους, αντιπολιτικους, συμμοριες, μαφιες, οργανωμενα οπαδιλικια και διαφορα τετοια. Καποιοι απο αυτους μπορει να γουσταρουν αυτο που κανουν, καποιοι οχι. Καποιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2009 ώρα 23:39
Μπράβο ρε Αντωνάρα!

Σε παραδέχομαι για τις απόψεις σου αλλά προπάντων υποκλίνομαι στον τρόπο με τον οποίο τις διατύπωσες!
Επιστροφή στην κορυφή
Antonis21 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2009
Πόντοι: 294
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Antonis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2009 ώρα 23:48
Χαιρομαι πολλαπλα μεσα απο την χαρα και την ικανοποιηση του καθενος που διαβασε το post.
Προσπαθω οσο ειναι δυνατον τα κειμενα να ειναι ομορφα για αυτον που διαβαζει και συνηθως βαζω και χειροπιαστα παραδειγματα οταν θελω να εξηγησω κατι.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Μαρκο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 11011
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2009 ώρα 03:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Antonis21 Antonis21 Έγραψε:

4.Οι (αλλες) Παρανομιες της Αστυνομιας

Πρεπει να δεχτουμε, οτι το Ελληνικο κρατος, οπως ολα σχεδον, χρησιμοποιει και αυτο αθεμιτες και παρανομες πολλες φορες μεθοδους για να κανει τις δουλειες του. Πολλες φορες, μεσα απο την Γενικη Ασφαλεια, που ειναι ενα ειδος κατασκοπειας και αντικατασοπειας εσωτερικου, γινονται πραγματα παρανομα. Εγω οφειλω να δεχτω, οτι υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες ατομα της αστυνομιας να ειναι μπλεγμενα σε διαφορους χωρους, πολιτικους, αντιπολιτικους, συμμοριες, μαφιες, οργανωμενα οπαδιλικια και διαφορα τετοια. Καποιοι απο αυτους μπορει να γουσταρουν αυτο που κανουν, καποιοι οχι. Καποιοι μπορει να καρπωνονται καποια πραγματα μεσα απο κει, καποιοι οχι. Εγω θα πω το εξης. Ας μην χανουμε το δασος για να σωσουμε το δεντρο. Λεγοντας αυτα, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κοσμος της Αστυνομιας μεσα και στους κουκουλοφορους που θα πρεπει να εργαζεται για να τους καταδωσει (πραγμα που απ'οτι φαινεται δεν αποδιδει και πολυ).Τωρα, δεν μου φαινεται επισης απιθανο το να παρακινουν, η ακομα να ξεκινουν οι ιδιοι καποιες φασαριες, για να αποπροσανατολισουν (μηπως αυτος ειναι ενας λογος που δεν πιανουν κανεναν;). Παλι να γνωριζετε οτι ολα κινουνται βαση διαταγων.Δυστηχως, το κομματι αυτο, μπαινει στην κατηγορια των θεωριων συνομοσιας και μπορουν οσοι θελουν να το αποκρουσουν πανευκολα. Το συμπερασμα ανηκει στον καθενα ξεχωριστα.

Αυτό το θεωρώ σχεδόν σίγουρο. Άλλωστε με το να δημιουργήσει ένα είδος "ανασφάλειας" στον πολίτη, το Κράτος με πρόσχημα τη προστασία του, επιβάλλει αυστηρότερους νόμους. Και σε χαλεπούς καιρούς όπως τώρα, προσπαθεί να τους περάσει σχεδόν ανώδυνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Helistas Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Helistas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2009 ώρα 07:44
Αντωνη, τα σεβη μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2009 ώρα 18:14

Ρε παιδιά μια ζωή εχουμε μάθει να αποποιούμαστε τις ευθυνες μας απέναντι σε ολα, κράτος, συμπολίτες κτλ. Και τα βάζουμε με πολιτικούς και με αστυνομία. Δεν λεω οτι εχουμε και το πιο εντιμο κρατος αλλα κανενας δεν βάζει κουκουλα με το ζορι ουτε κανενας μπορει να οπλισει το χερι του αλλου και να τον αναγκάζει να σπάει περιουσίες που αλλοι κάνανε με μοχθο και με την δουλεία τους. Αλλα αυτό ειναι το κράτος μας, δυστυχώς και εμεις αυτές τις αρχές εχουμε σαν πολιτες. Το θεωρώ τουλαχιστον ανευθυνο να ριχνουμε πάντα το φταιξιμο σε αλλους και ποτε εμεις οι ιδιοι να μην επομιζόμαστε ευθυνη για τιποτα. Εμεις τους ψηφίζουμε και αυτοί ενεργούν αναλόγως. Πάντα συνέβαινε αυτο και πάντα θα συμβαίνει!

Επιστροφή στην κορυφή
Helistas Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Helistas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2009 ώρα 21:26
Ναι ρε Μαρινα, πασο. Αλλα στην προκειμενη περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε, οταν μεχρι και ο νομος λεει ρητα οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΜΥΝΑ. Σου λεει, υπαρχει Αστυνομια, παρε τηλεφωνο. Εκτος κι αν εννοεις οτι καλα να παθουμε με αυτους που παμε και ψηφιζουμε. Τοτε 100% μαζι σου. Αν και πλεων εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες για τα αποτελεσματα...
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2009 ώρα 01:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Helistas Helistas Έγραψε:

Ναι ρε Μαρινα, πασο. Αλλα στην προκειμενη περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε, οταν μεχρι και ο νομος λεει ρητα οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΜΥΝΑ. Σου λεει, υπαρχει Αστυνομια, παρε τηλεφωνο. Εκτος κι αν εννοεις οτι καλα να παθουμε με αυτους που παμε και ψηφιζουμε. Τοτε 100% μαζι σου. Αν και πλεων εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες για τα αποτελεσματα...
Ποιός νόμος ειναι αυτός που θα με καταδικάσει επειδή μπηκαν κάποιοι ασυνείδητοι μέσα στην περιουσία μου να την κάψουν; Κανενας νόμς, διοτι αφου μου ασκούν βία, για να προστατευθώ θα πάρω ροπαλο και θα ασκήσω και εγω βία. Ειναι σαν να μου λες οτι αν μπουν μέσα στο σπίτι σου δεν εχεις το δικαιωμα να αμυνθεις. Θα ειναι τρελός αυτός ο δικαστής αν θα σε δικάσει επειδή αμυνθηκες εναντι των κακοποιων στοιχείων. Και βέβαια υπάρχει η αστυνομία, η οποια πληρώνεται για να κάνει το εργο της, αλλα αν εσυ δεις τον κινδυνο θα αρπάξεις το τηλέφωνο να τους καλέσεις ή το ρόπαλο; Εγώ το δευτερο. Οσο για τις κυβερνήσεις ειτε ειναι ο Καραμανλής, ειτε ο Παπανδρεου, ειτε η Παπαρήγα, ολοι να μας ξεζουμιάσουν θέλουνε, αλλα τι να κάνεις που εισαι υποχρεωμένος απέναντι στο νόμο να ασκήσεις τα πολιτικά σου δικαιώματα. Υπάρχει βέβαια και το άκυρο και το λευκό αλλα δεν θα οδηγήσει πουθενα, αφου θα μας αναγκάσουν να ψηφίσουμε κάποιον. Δεν βγάζεις ομως ακρη. Απλα να αναλάβουμε και εμεις τις ευθύνες μας οχι συνέχεια να τις αποποιούμαστε!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 6>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com