Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πανεπιστημιακό άσυλο

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 6>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1630
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο
    Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 03:43

Με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα στην Αθήνα, ήθελα να συζητήσουμε το θέμα του ασύλου.

Προσωπικά δεν γνωρίζω ακριβώς ποια είναι η σημασία του ασύλου. Αν είναι κάτι το οποίο έχει παραμείνει πλέον ως μια γραφικότητα σαν φόρος τιμής για τους αγώνες του Πολυτεχνείου, ή έχει κάποια παραπάνω σημασία.

Αρχικά λοιπόν ρωτάω αν κάποιος μπορεί να μου λύσει αυτή την απορία.

Ύστερα θέλω να συζητήσουμε για ποιον λόγο θα έπρεπε να παραμείνει το άσυλο. Περισσότερο με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις υπεράσπισης του ασύλου, μιας και η δική μου γνώμη είναι να καταργηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10990
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 04:25
Το άσυλο καθιερώθηκε γιατί πριν 30+ χρόνια και λίγο μετά τη πτώση της Χούντας οι μνήμες των διώξεων και της εισβολής Ασφαλιτών μέσα στα Πανεπιστήμια ήταν ακόμη φρέσκιες.

Άσυλο ιδεών ήταν και παραμένει.

Δυστυχώς όμως έχει καταντήσει να είναι άσυλο κακοποιών. Καταλύεται παράφορα κάθε λίγο και λιγάκι και τυχόν κατάργηση του αμέσως θα κάνει τους "προοδευτικούς" να λησσάξουν.

Έπρεπε να είχε καταργηθεί εδώ και χρόνια. Αλλά βλέπεις, αμέσως τα ΜΜΕ, που είναι κάργα αριστερίστικα, αμέσως θα μιλήσουν για χούντες και μπαρούφες.

Αυτό που θα ήθελα περισσότερο είναι η κατήργηση των κομματικών νεολαίων. Προφανές άλλωστε το γιατί.

Όποιος/α διαφωνεί, απλώς να αναφέρω ότι αυτές οι νεολαίες δεν είναι τίποτα περισσότερο από "κομματικούς στρατούς" που με διάφορα μέσα (φωτοτυπίες, εκδρομές, "σκονάκια" κλπ.) προσπαθούν να ψαρέψουν οπαδούς. Αυτές είναι που υποτίμησαν το Δημόσιο Πανεπιστήμιο με τις καταλήψεις και τις καταστροφές.

Να προσθέσω τέλος ότι η αλλαγή σελίδας στη ΠΟΣΔΕΠ ίσως φέρει και συναίνεση σε πολλές θεσμικές αλλαγές.
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 414
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 05:17
Όπως πολύ σωστά είπε κ ο Νάσος,
το άσυλο καθιερώθηκε για ελεύθερη διακίνηση ιδεών.(όχι ναρκωτικών!)
καλά, το θέμα των βανδαλισμών...
Στο εξωτερικό, μας είπε ένας Καθηγητής, για να μπεις στο χώρο, πρέπει να φέρεις ειδικό δελτίο εισόδου και μάλιστα μπορείς να μπεις σε συγκεκριμένο τομέα.
Εδώ οποισδήποτε, όποτεδήποτε, μπορεί να μπει στην πανεπιστημιούπολη.
Δηλώνω ευθαρσώς πως εγώ, άμα νυχτώσει, φοβάμαι να διασχίσω το χώρο του ΑΠΘ.

Τώρα για την κατάργηση του ασύλου...

Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 07:00
Δηλαδή εκτός του "άσυλου ιδεών" που είναι περισσότερο θεωρητικό πλέον και συντηρείται σαν τιμή σε εκείνα τα χρόνια όπως είπα δεν έχει άλλη λειτουργηκότητα έτσι;

Και όπως πολύ σωστά είπες Νάσο, το θέμα με τις κομματικές παρατάξεις κατακρεμνίζει αυτό το "άσυλο ιδεών".

Δεν έχω σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, αλλά από περιγραφές φίλων μου στην Ελλάδα ή και συμφοιτητών μου εδώ που πήγανε για erasmus στην Ελλάδα, απλά έφρηξα.

Και δεν έχουνε ως μέσα μόνο αυτά τα χαρούμενα που είπες Νάσο δυστυχώς. Έχω ακούσει για περιστατικά πολύ μα πολύ χειρότερα. Που μπλέκονται και καθηγητές κτλ...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10990
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 15:45
Να προσθέσω ότι εχώ σπούδασα στο Deree College και αυτά που λέω προέρχονται είτε από την αδελφή μου που σπούδασε Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα είτε από παιδιά που σπούδαζαν και στο Deree, παράλληλα με το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, αν και απαγοερεύεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 1300
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:05

Εγώ πιστευω οτι το ασυλο ειναι ολο μια ιδεα ελευθερίας. Σε ποιους ομως να δωσουν ασυλο στους κυριολεκτικά εγκληματίες που καταντησαν τα πανεπιστήμια κρυψώνες και ανδρο στο οποιο σχεδιαζουν τις επόμενες εγκληματικες ενεργειες τους. Η γνώμη μου ειναι πως θα πρεπει να καταργηθεί αλλιως τα πανεπιστημια θα καταντησουν γκέτο αναδρων κουκουλοφόρων και οχι χωρος εκπαιδευσης και μορφωσης.

Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:19
Εγω ως αριστερίζων πνεύμα αντιλογίας, αν είναι να απαντησω με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ, Θα πω οχι.

Τώρα. Σκέψεις...

Κάθε φορά που η εκάστοτε κυβέρνηση θέλει να περάσει ένα αντιλαικό μέτρο, φροντίζει να το κάνει όταν είναι να γίνει ντέρμπυ (ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ Κτλ). Βάζει λοιπόν μερικά δικά της παιδιά να τα σπάσουν όλα, ώστε εμείς να ασχοληθούμε με αυτά και να περάσει όσο πιο αθόρυβα γίνεται το νομοσχέδιο.
(Αυτό το άκουσα από Σχη που εχει κουνιάδο Αξκο της αστυνομίας. Επίσης από 2-3 φίλους αστυφύλακες. ΑΝ κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το πείτε)

Τα σπάνε λοιπόν, ας πούμε στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον.
Πού θα χωθούνε μετά για να μην συλληφθούν; Μα φυσικά απέναντι, στην Πανεπιστημιούπολη ΑΠΘ.
(άρα σε αυτή την περίπτωση, το άσυλο "εξυπηρετεί" ... )
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:29
TΌτε ρε συ Φάνη γιατί να συνεχίσει να υπάρχει;

(αν όντως συμβαίνει αυτό που περιέγραψες τότε αηδιάζω ακόμα περισσότερο με την κατάσταση στην οποία έχουμε υποπέσει)
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανθλχος Ανθλχος Έγραψε:

Εγω ως αριστερίζων πνεύμα αντιλογίας, αν είναι να απαντησω με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ, Θα πω οχι.

Τώρα. Σκέψεις...

Κάθε φορά που η εκάστοτε κυβέρνηση θέλει να περάσει ένα αντιλαικό μέτρο, φροντίζει να το κάνει όταν είναι να γίνει ντέρμπυ (ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ Κτλ). Βάζει λοιπόν μερικά δικά της παιδιά να τα σπάσουν όλα, ώστε εμείς να ασχοληθούμε με αυτά και να περάσει όσο πιο αθόρυβα γίνεται το νομοσχέδιο.
(Αυτό το άκουσα από Σχη που εχει κουνιάδο Αξκο της αστυνομίας. Επίσης από 2-3 φίλους αστυφύλακες. ΑΝ κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το πείτε)

Τα σπάνε λοιπόν, ας πούμε στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον.
Πού θα χωθούνε μετά για να μην συλληφθούν; Μα φυσικά απέναντι, στην Πανεπιστημιούπολη ΑΠΘ.
(άρα σε αυτή την περίπτωση, το άσυλο "εξυπηρετεί" ... )
Ανθυπολοχαγέ μου θα διαφωνίσω μαζί σου! Δεν ειναι ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης που οφείλεται για ολα αυτά τα επεισόδια που κατακαιρούς εχουμε δει να γινονται και επειτα οι ενοχοι ειναι δεν ειναι φοιτητές να κρυβονται μέσα στα Πανεπιστημια. Ειναι βαλτοι δηλαδή αυτοί που πηγαν στη Θεσσαλονικη και ξυλοκόπησαν αγρια το φυλακα του Πανεπιστημιου και τον αφησαν αιμόφυρτο να πεθανει στο δρόμο; Δεν νομίζω. Ειναι απλά κακοποιά στοιχεία που εκμεταλευονται ένα ασυλο που θεσπίστηκε για εντελώς διαφορετικούς λόγους από οτι εμεις ή κάποιοι επιτειδιοι το ερμηνευόυν σημερα! Με το Πανεπιστημιακό Ασυλο θέλαν να τονισουν την ελευθερία που πηγάζει μεσα από την σκέψη ενός φιλελευθερου Φοιτητή και λέει οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι χωρος βίας αλλά επειδη εκει μέσα κατοικεί η γνώση και η ελευθερία του λόγου δεν μπορεί να το αγκίξει ουτε ο νόμος ουτε τιποτα. Δεν θεσπίστηκε κάτι τέτοιο για να γινει καταφύγειο κακοποιών!
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:36
Μα γιαυτο ακριβως !
επειδη τα "καλα παιδια" που τα βλέπεις πρίν αρχίσει το ντερμπυ, οτι δεν πανε να δουνε ματς, και τα οποια ειναι στανταρ ατομα, μια μικρη μειψηφια, θα τα ξαναχρειαστούμε στο επόμενο ντερμπυ.

το παραπάνω "μοντελο" που δίνω είναι ίσως λίγο απλοικο, αλλα καπως ετσι εχουν τα πραματα.

(Ο ανωτερο Αξκος της αατυνομίας που ανεφερα, είχε διετελεσει δκτης στα ΜΑΤ, απο οπου εφυγε αηδιασμένος γιατι δεν αντεχε)
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:39

Μα γιαυτο ακριβως !
επειδη τα "καλα παιδια" που τα βλέπεις πρίν αρχίσει το ντερμπυ, οτι δεν πανε να δουνε ματς, και τα οποια ειναι στανταρ ατομα, μια μικρη μειψηφια, θα τα ξαναχρειαστούμε στο επόμενο ντερμπυ.

το παραπάνω "μοντελο" που δίνω είναι ίσως λίγο απλοικο, αλλα καπως ετσι εχουν τα πραματα.

(Ο ανωτερο Αξκος της αατυνομίας που ανεφερα, είχε διετελεσει δκτης στα ΜΑΤ, απο οπου εφυγε αηδιασμένος γιατι δεν αντεχε)
Δηλαδή αν σταματήσει το ποδοσφαιρο θα σταματήσουν και αυτά τα επεισόδια λες;
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:39
Μαρίνα η απάντηση μου ηταν για τον μαρκο.
(το λεω γιατι η σειρα των μηνυματων ισως μπερδεψει τον αναγνωστη)

δεν ξερω σε ποιο γεγονος αναφερεσαι εσυ και φυσικα δεν θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα τα ευτραπελα στα γηπεδα νομιζω γινονται κυριως για το λογο που ανεφερα
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Μαρίνα1 Μαρίνα1 Έγραψε:

(και το μπασκετ θες να πεις, και το βολλευ..)

οχι, όλο και κάτι θα βρεθεί -αν δεν εχει ηδη βρεθει και εφαρμοστει- για τον αποπροσανατολισμο της κοινης γνωμης.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:42
TΕλικώς δεν κατάλαβα. Είσαι υπέρ ή κατά της κατάργησης του ασύλου;
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2009 ώρα 19:49

Αρχικά αποστάλθηκε από Μαρίνα1 Μαρίνα1 Έγραψε:

(και το μπασκετ θες να πεις, και το βολλευ.)

οχι, όλο και κάτι θα βρεθεί -αν δεν εχει ηδη βρεθει και εφαρμοστει- για τον αποπροσανατολισμο της κοινης γνωμης.
Παιδια δεν πιστευω οτι αν καταργηθει ο αθλητισμός στη Ελλάδα θα πάψουν τα κακοποιά αυτά στοιχεία να κάνουν αυτό που ξέρουν να κάνουν. Το Πανεπιστημιακό Ασυλο ειναι ενα πολύ ενδιαφέρον θέμα και μπράβο σε αυτον που το σκεφτηκε!(δυστυχώς δεν προσεξα ποιος). Εμένα οι απόψεις μου ειναι στα παραπάνω ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 6>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com