Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 20 2122
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dimitris mak Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος
Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1575
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimitris mak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2010 ώρα 04:22
Ευχαριστω φιλε!
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΚΕΛΥ Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 08/Μαΐου/2010
Πόντοι: 133
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΓΚΕΛΥ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2010 ώρα 04:44
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β Έγραψε:

Ευχαριστω φιλε!
αιματολογικες, ουρων, ακτινογραφια θωρακος και μετα σε εξεταζουν οι γιατροι
Επιστροφή στην κορυφή
eleftheri@ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Φεβρουαρίου/2010
Πόντοι: 285
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση eleftheri@ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2010 ώρα 17:03
Κοινός σε περνάν από κόσκινο... Τέτοιο τσεκ απ δεν είχα ξανά κάνει στην ζωή μου!

"ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ"
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 10732
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2010 ώρα 17:44
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β Έγραψε:

Και αυτες ποιες ειναι φιλε κρικ αρμι; Καιρο εχουμε να τα πουμε...

Περνάς απο τους εξής κατά σειρά :
- Αίμα και ούρα (Αρχικά).

- Καρδιολόγο
- Δερματολόγο
- ΩΡΛ
- Ακτινολόγο
- Οφθαλμίατρο

Να σημειώσω επίσης ότι μένεις και τσιτσίδι για να σε εξετάσουν κάποιοι απο τους παραπάνω επιστήμονες για τυχόν εξανθήματα κλπ κλπ!
Επιστροφή στην κορυφή
M@KHS Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2010
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση M@KHS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 05:48
Καλησπερα και απο εμενα παιδια. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ασχετη αλλα δεν ξερω που να κανω το post. ειχα αρκετο βαθμο μυωπιας στα ματια μου. Εχω κανει φυσικα lazer και το προβλημα μου εχει διορθωθει. Θα ηθελα να μαθω εαν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο θα σας παρακαλουσα ομως να μου απαν. Μονο οσοι γνωριζουν σιγουρα γιατι το τελευταιο διαστημα εχο ακουσει παρα πολλα και εχω αρχισει να απελπιζομαι. μου εχουν πει οτι επειδη εχω κανει χειρουργειο δεν μπορω να καθολου να μπω σε σωματα ασφαλεια και γενικα αυτου του ειδους ευχαριστω... !
Επιστροφή στην κορυφή
TSILI Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση TSILI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2011 ώρα 11:02

Καλημερ και απο μενα! Εχω κανει εγχειριση αφαιρεσης θυρεοειδούς.(κοινώς θυρεοειδεκτομή) ... Ξερει καποιος αν αποκλειομαι λογω της εγχειρισης αυτης;

Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2011 ώρα 11:35
Αρχικά αποστάλθηκε από TSILI TSILI Έγραψε:

Καλημερ και απο μενα! Εχω κανει εγχειριση αφαιρεσης θυρεοειδούς.(κοινώς θυρεοειδεκτομή) ... Ξερει καποιος αν αποκλειομαι λογω της εγχειρισης αυτης;

Ευχαριστω!
Μπορείς να διαβάσεις την προηγούμενη προκύρηξη ώστε να δείς ποιές ασθένειες / επεμβάσεις θεωρούνται μη αποδεκτές και αποκλείονται απο τον διαγωνισμό.
Επιστροφή στην κορυφή
Anonymous Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Anonymous Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2011 ώρα 01:54
Καλησπερα παιδια εχω ακουσει οτι σου κοιτανε και την κώλο (συγγνωμη κιολας) ειναι αληθεια;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10686
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2011 ώρα 03:13
Φυσικά και όχι, απλά σου λένε να σκύψεις για να δουν αν έχεις πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη. Μπροστά σου θα είναι ο γιατρός.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Θέση: Greece
Πόντοι: 4002
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2011 ώρα 23:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

Φυσικά και όχι, απλά σου λένε να σκύψεις για να δουν αν έχεις πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη. Μπροστά σου θα είναι ο γιατρός.
Επιτρεψε μου μια διορθωση Νασο, απο πισω ειναι ο γιατρος... Βλεπει τα πλευρα μας αν ειναι ιδια (για πιθανοτητα σκολιωσης) κ φυσικα οπως ανεφερες γενικοτερα ολη την σπονδυλικη στηλη
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
staurosm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2016
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση staurosm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 23:02
ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι σε κύκλους με ανβολικα εάν στις εξετασεις αίματος γενικής και ούρων που θελουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο φαινονται...
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2016
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 19:56
Αρχικά αποστάλθηκε από staurosm staurosm Έγραψε:

ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι σε κύκλους με ανβολικα εάν στις εξετασεις αίματος γενικής και ούρων που θελουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο φαινονται...

φαινονται
Επιστροφή στην κορυφή
georgia2112 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Ιανουαρίου/2021
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση georgia2112 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2021 ώρα 20:31
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τις ιατρικές εξετάσεις που πραγματοποιούνται, πόσο εξονυχιστικά τις κάνουν και πόσο εύκολα ΄΄κόβουν΄΄.
Για να γίνω πιο σαφής, το μόνο πρόβλημα υγείας που έχω είναι νευροαισθητήρια βαρυκoοία και φοράω ακουστικά. Δεν είναι μεγάλου βαθμού το πρόβλημα (δηλαδή ακούω και χωρίς αυτά ), και με ενδιαφέρει να δηλώσω με βάση τις σπουδές μου (πληροφορική, σε περίπτωση που ζητάνε με βάση την προκήρυξη). Πιστεύετε έχω πιθανότητες;

Ευχαριστώ πολύ :)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (1) Thanks(1)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2021 ώρα 20:46
Σύμφωνα με το ΠΔ 133/2002 περί των κυριότερων νοσημάτων και σωματικών ατελειών που αποκλείουν τους υποψήφιους ΕΠΟΠ

Σχετικά τα νοσήματα των οργάνων ακοής:

Στενώσεις του ενός ή και των δύο ακουστικών πόρων, χρόνιες ωτίτιδες, ξηρά διάτρηση του τυμπανικού υμένα, λαβυρινθικός ίλιγγος.

Ως προς την ακουστική οξύτητα επίσης:

Οι υποψήφιοι για να κριθούν ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι/1) πρέπει η ΅εγαλύτερη επιτρεπό΅ενη ακουστική απώλεια στις συχνότητες 500-1000-2000 ΗΖ να ΅ην υπερβαίνει τα 20 dB για κάθε αυτί. Στις συχνότητες 3000-4000-6000 ΗΖ η συνολική απώλεια να ΅ην υπερβαίνει τα 180 dB και στα δύο αυτιά ενώ για να κριθούν ικανοί κατηγορίας δεύτερης (Ι/2) πρέπει η ΅εγαλύτερη επιτρεπό΅ενη ακουστική απώλεια στις συχνότητες 500-1000-2000 ΗΖ να ΅ην υπερβαίνει τα 25 Db για το καλύτερο αυτί και τα 40 Db για το χειρότερο αυτί. Στις συχνότητες 3000-4000-6000 ΗΖ η συνολική απώλεια να ΅ην υπερβαίνει τα 270 dB και στα δύο αυτιά.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 20 2122

??af?΅?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com