Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 100 101102 103 104>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
stelios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση stelios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 11:06
Καλημερα σας, ηταν να παρουσιαστω στην α εσσο, εκανα τα χαρτια στο φρουραρχειο για αναβολη λογω ψυχιατρικων λογων και μου ηρθε το εμαιλ για να κλεισω ραντεβου στο 401. Οταν καταφερα και επιασα γραμμη μου ειπαν απο το 401 οτι δεν χρειαζεται να κλεισω ραντεβου και να εξεταστω, οπως και οτι δεν ισχυουν αυτα που μου ειπαν στο φρουραρχειο (ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΕΞΕΤΑΣΗ) επειδη ειναι για αναβολη και οχι για απαλλαγη. Κρατησαν το ονομα μου και το τηλεφωνο μου σε περιπτωση που αλλαξει κατι για να με καλεσουν.
Ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια, Ισχυουν αυτα που μου ειπαν ή θα βρεθω ανυποτακτος σε κανα μηνα;

Επιστροφή στην κορυφή
dimit88 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Οκτωβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimit88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 12:40
Καλησπέρα.
Έχω αναβολή σπουδών που έληξε το Δεκέμβριο 2020 και στο stratologia.com αναφέρει ότι είμαι υπόχρεος να μπω με την β είσαι Μαρτίου 2021.

Θέλω να πάρω αναβολή λόγω χρόνιων ψυχιατρικών προβλημάτων. Έχω συννενοηθει με την ψυχιατρο μου σχετικά με το θέμα.

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να πάω στο φρουραρχείο. Μέχρι τότε θα πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια ; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα πρέπει να πάω μέχρι πέντε μέρες πριν την κατάταξη η 5 μέρες μέχρι την κατάταξη στο φρουραρχείο. Αν πχ η κατάταξη είναι 20 Μαρτίου μπορώ να πάω μέχρι τις 15/3 η από τις 15/3 μέχρι τις 20/3.

Επίσης έχεις κάποιος εμπειρία από το φρουραρχείο Βέροιας. Το τελευταίο που θέλω είναι να δυσκολέψει περισσότερο το πράγμα.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2020
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 57
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 14:43
Μέχρι τις 20/3 δηλαδή μπορείς να πας από τις 15/3 ως τις 20/3
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 14:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Liapunov13 Liapunov13 Έγραψε:

Φιλε σου προτεινω να κανεις τη διαδικασια απο την μοναδα να ξεμπερδευεις την ιδια ημερα κ να μην ταλαιπωρηθεις απο το φρουραρχειο. Εχε μαζι σου το κουτι cipralex και το χαρτι απο ψυχιατρο και ολα θα πανε καλα. Συνοδος δεν χρειαζεται αν υπαρχει Επιτροπη Απαλλαγων στο στρατοπεδο (τις μερες των εσσο υπαρχει παντα). Εγω ειχα χαρτι γιατρου, και ψυχοφαρμακα cipralex,seroquel στα χερια μου κ κανεις δε με ρωτησε απολυτως τιποτα. Διαβασε εδω το τοπικ/ποστ εδω να ενημερωθεις για την διαδικασια:

Μην αγχωνεσαι, θα παρεις την αναβολη σου και ηρεμησε να ξεπερασεις το προβλημα σου.

Ευχαριστώ!

Επεξεργάστηκε από Nassos - 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 15:34
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giorgos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2021 ώρα 11:00
Καλησπέρα. Το Δεκέμβριο 2020 έληξε η αναβολή μου για διδακτορικές σπουδές. Θέλω να πάρω αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω 3 απορίες:
(1) Μου ήρθε email που ζητάει πιστοποιητικό σπουδών. Εγώ δεν ολοκλήρωσα τις διδακτορικές μου σπουδές. Αυτό απλά έχει ένα πρόστιμο;
(2) Στο ίδιο email ζητάει να στείλω κάποια πράμματα στον στρατό ξηράς για κατάταξη σε μονάδα και ειδικότητα. Αν θέλω να πάρω αναβολή πρέπει να τα στείλω αυτά;
(3) Τέλος, που μπορώ να δω αν είναι να μπω στην Β ΕΣΣΟ; Στο στρατολογια. Γρ δε βρίσκω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων και σόρρυ για την νουμποσύνη.
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2021 ώρα 14:10
Όσον αφορά το 2ο, δεν είναι απαραίτητο. Εγώ πχ το έκανα χωρίς να ήξερα αλλά οκ δεν έγινε κάτι.

3ο στην σελίδα της στρατολογιας έχει επιλογή που λέει "η κατάταξη μου" εκεί το Βλέπεις.
Τον Μάρτιο θα παρουσιαστω και εγώ για τη πρώτη αναβολή για ψυχιατρικους λόγους, δεν έχει έρθει ακόμα ακριβής ημερομηνία κατάταξης.
Είδα προηγούμενες ΕΣΣΟ Μαρτίου και ήταν την 2η-3η εβδομάδα του Μαρτίου.
Επιστροφή στην κορυφή
dimos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2021 ώρα 18:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos Giorgos Έγραψε:

Καλησπέρα. Το Δεκέμβριο 2020 έληξε η αναβολή μου για διδακτορικές σπουδές. Θέλω να πάρω αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω 3 απορίες:
(1) Μου ήρθε email που ζητάει πιστοποιητικό σπουδών. Εγώ δεν ολοκλήρωσα τις διδακτορικές μου σπουδές. Αυτό απλά έχει ένα πρόστιμο;
(2) Στο ίδιο email ζητάει να στείλω κάποια πράμματα στον στρατό ξηράς για κατάταξη σε μονάδα και ειδικότητα. Αν θέλω να πάρω αναβολή πρέπει να τα στείλω αυτά;
(3) Τέλος, που μπορώ να δω αν είναι να μπω στην Β ΕΣΣΟ; Στο στρατολογια. Γρ δε βρίσκω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων και σόρρυ για την νουμποσύνη.

για το 1, αν εισαι ακόμα διδακτορικός τότε πήγαινε μια βεβαίωση από την σχολή οτι ακόμα κάνεις διδακτορικό και είσαι οκ. Ειδάλλως είναι ενα μήνα επιπρόσθετη θητεία που την πληρώνεις με 90 ευρώ. Στα αλλα δυο σου απάντησς ο φίλος απο πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
DimiK Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2020
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DimiK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:38
Αρχικά αποστάλθηκε από stelios stelios Έγραψε:

Καλημερα σας, ηταν να παρουσιαστω στην α εσσο, εκανα τα χαρτια στο φρουραρχειο για αναβολη λογω ψυχιατρικων λογων και μου ηρθε το εμαιλ για να κλεισω ραντεβου στο 401. Οταν καταφερα και επιασα γραμμη μου ειπαν απο το 401 οτι δεν χρειαζεται να κλεισω ραντεβου και να εξεταστω, οπως και οτι δεν ισχυουν αυτα που μου ειπαν στο φρουραρχειο (ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΕΞΕΤΑΣΗ) επειδη ειναι για αναβολη και οχι για απαλλαγη. Κρατησαν το ονομα μου και το τηλεφωνο μου σε περιπτωση που αλλαξει κατι για να με καλεσουν.
Ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια, Ισχυουν αυτα που μου ειπαν ή θα βρεθω ανυποτακτος σε κανα μηνα;

Καλησπέρα, η διαδικασία γίνεται όπως αναφέρεις χωρίς εξέταση στο 401 λόγω covid, για τη περίπτωση που αφορά αναβολή και όχι απαλλαγή. Πήρα αναβολή ακριβώς με αυτό το τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Στελιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Στελιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2021 ώρα 10:13
Αρχικά αποστάλθηκε από DimiK DimiK Έγραψε:

Καλησπέρα, η διαδικασία γίνεται όπως αναφέρεις χωρίς εξέταση στο 401 λόγω covid, για τη περίπτωση που αφορά αναβολή και όχι απαλλαγή. Πήρα αναβολή ακριβώς με αυτό το τρόπο.

Σε ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
foiththz Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2021
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση foiththz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2021 ώρα 11:17
Καλημερα, αν θελω να παω για αναβολη μεσω φρουραρχειου κανω κανονικα τη συμπληρωση στοιχειων για την καταταξη;
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:03
Αυτό δεν επηρεάζει την διαδικασία της αναβολης.
Επιστροφή στην κορυφή
Velenic Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Velenic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2021 ώρα 20:15
Καλησπέρα! Κι εμένα μου έστειλαν sms από στρατολογία για να συμπληρώσω την αίτηση στο parousiasi.army.gr και να καταθέσω το πτυχίο. Οπότε τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η "ποινή" αν δε το καταθέσω είναι 1μήνας έξτρα (εξαγοράσιμη 90ε). Το θέμα είναι ότι είμαι και εγώ για ΕΣΣΟ Μαρτίου. Είμαι για απαλλαγή με ψ-υγεία. Ωστόσο, μένω και εργάζομαι Αθήνα, αλλά η στρατολογία μου είναι στη Λάρισα. Πώς θα γίνει να κάνω όλη τη διαδικασία από Αθήνα; Στην αίτηση στο parousiasi.army μου δίνει στο τέλος ένα "επέλεξε σημείο υποδοχής οπλιτών" και είναι όλα από Θεσσαλία- Β. Ελλάδα κλπ και πάνω. Δηλαδή πώς θα γίνει να πάω φρουραρχείο,401 κλπ. Για απαλλαγή, χωρίς να περάσω ούτε έξω από το στρατόπεδο;
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2021 ώρα 18:57
Αν έχεις μισθωτηριο συμβόλαιο ή κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι άλλαξες κατοικία.
Όλες τις αναβολές μέσω Φρουραρχειου τις πήρες;
Δεν σ δίνουν την δυνατότητα να παρουσιαστεις Θήβα;
Επιστροφή στην κορυφή
Velenic Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Velenic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 13:28
Έχω πάρει μια αναβολή, λόγω σπουδών, η οποία έληξε τώρα τον Δεκέμβρη του '20. Δεν έχω δικαίωμα για άλλη αναβολή λόγω σπουδών κλπ. Επίσης, όχι, δε μου δίνουν δυνατότητα για Θήβα.
Ναι, έχω μισθωτήριο. Αυτό που το προσκομίζω και πότε;
Ευχαριστώ για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 19:10
Τότε είσαι για αναβολή όχι για απαλλαγή. Πρέπει να παρεις αλλα δυο χρόνια αναβολη για ψυχιατρικους λόγους. Το καταθέτεις ηλεκτρονικά στη στρατολογια της Λάρισας. Πάρε τηλέφωνο να σου πουν την διαδικασία. Θυμάμαι ότι πρεπει να συμπληρώσεις ένα αρχείο word.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 100 101102 103 104>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com